ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جدیدترین روش های درمان آلزایمر | داروهای جدید برای کاهش علائم آلزایمر

جدیدترین روش های درمان آلزایمر را بشناسید. متاسفانه ایران رتبه ی 13 را در این فهرست از آن خود کرده است. کشورهای دیگر نظیرایالات متحده در این فهرست رتبه 44 را دارد. صرف نظر از مرزوبوم کشورها، سالانه میلیون ها نفر در جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. انجمن آلزایمرتخمین می زند که این تعداد در 40 سال آینده سه برابر شود. داروسازان همواره در سراسر جهان درحال تلاش برای کشف جدیدترین درمان دارویی برای ریشه کردن بیماری آلزایمر هستند و سازمان FDA اخیرا داروی جدیدی به نام ادولهم را برای درمان این بیماری معرفی کرده است که تا پایان سال 2022 درحال آزمون و خطا روی آن هستند.  

تماس با مشاور


1- جدیدترین روش های درمان آلزایمر | سوماستین

در مقاله ای که به تازگی منتشر شده است یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه اوپسالا یک روش درمانی جدید را توصیف کرده است که باعث تخریب خود بدن از اجزای سازنده منجر به این توده های پروتئینی می شود.
در بیماری آلزایمر  پپتید آمیلوئید بتا شروع به تشکیل توده در مغز می کند. این فرآیند تجمع نامیده می شود و توده های ایجاد شده را مصالح می نامند. روش های درمانی بیماری آلزایمر که در حال حاضر در آزمایشات بالینی قرار دارند، تلاش برای اتصال به این بیماری ها است که باعث ایجاد سنگدانه ها می شود. اما آن ها قادر به اتصال به کوچکترین سنگدانه ها نیستند که اکنون بسیاری معتقدند سمی ترین آن ها برای نورون ها است.
روش درمانی که در مطالعه تحقیقاتی جدید اوپسالا با استفاده از موش ایجاد شده است  بلوک های ساختمانی را که این سنگدانه ها از آن ها تشکیل می شوند، قبل از این که فرصتی برای تجمع پیدا کنند، تخریب می کند. بنابراین این روش درمانی، تشکیل انواع سنگدانه ها را کاهش می دهد به این ترتیب به درمان اختلالات حافظه می پردازد.

اینفوگرافیک جدیدترین روش های درمان آلزایمر

اینفوگرافیک جدیدترین روش های درمان آلزایمر

نیمه عمر کوتاه سوماتوستاتین

مدت هاست می دانیم که پپتید سوماتوستاتین که توسط محققان در گروه اوپسالا مورد استفاده قرار گرفت می تواند تخریب آمیلوئید بتا را در بدن که پپتیدی است که سنگدانه ها را تشکیل می دهد، فعال کند. با این حال در گذشته نمی شد از سوماتوستاتین به عنوان دارو استفاده کرد زیرا نیمه عمر بسیار کوتاهی در خون تنها چند دقیقه دارد و از سد خونی مغزی به مغز که محل تشکیل دانه ها است عبور نمی کند.
فادی روفو دانشجوی دکترای گروه علوم زیستی دارویی و اولین نویسنده این مطالعه می گوید: « برای این که بتوانیم از سوماتوستاتین به عنوان یک درمان استفاده کنیم، آن را به یک پروتئین انتقال دهنده مغز جوش دادیم که اجازه می دهد سوماتوستاتین وارد مغز شود که این روش بسیار موثر واقع شد.»
محققان وقتی این کار را انجام دادند متوجه شدند که مدت زمان باقی ماندن سوماتوستاتین در مغز به چند روز افزایش یافته است که فوق العاده است. محققان بیشترین تأثیر را در هیپوکامپ، قسمتی از مغز که خاطرات را تشکیل می دهد و اولین قسمتی که تحت تأثیر بیماری آلزایمر قرار گرفت مشاهده کردند.برای کسب آگاهی بیشتر درباره فرایند ثبت خاطرات در مغز کلیک کنید.
اگرچه تحقیقات دیگری نیز در زمینه جدیدترین درمان های آلزایمر و دیگر بیماری های دمانس زوال عقل صورت گرفته است اما بهتر است نظر دکترپاتریزیا کاوازونی مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات دارو FDA را نیز بدانید.  

2- جدیدترین روش های درمان آلزایمر | آدولهِم توسط FDA

رویکرد FDA بر این اساس استوار است که  تنها در شرایطی دارویی را برای بیماری جدی که تهدید کننده زندگی است تأیید می کند که علی رغم داشتن عوارض، مزایای درمانی معناداری نسبت به درمان های موجود داشته باشد. بنابراین علی رغم مخالفت های بسیاری از افراد اعضای این سازمان، و علی رغم عوارض دارویی، سازمان FDA این دارو را تائید کرده است.
Aduhelm اولین درمان جدیدی است که از سال 2003 برای بیماری آلزایمر تأیید شده است. شاید مهم تر از همه، Aduhelm اولین درمانی است که در زمینه پاتوفیزیولوژی زمینه ای بیماری آلزایمر، عمل می کند یعنی در پلاک های بتا آمیلوئید در مغز. آزمایشات بالینی برای ادوهلم برای اولین بار نشان داد که کاهش این پلاک ها که یک مشخصه بارز در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر است منجر به کاهش زوال بالینی این شکل مخرب زوال عقل می شود.

مکانیسم اثر داروی ادوهلم بر آلزایمر

برنامه توسعه مرحله آخر برای ادوهلم شامل دو مرحله آزمایش 3 بالینی بود. یک مطالعه با نقطه پایانی اولیه مطابقت داشت و کاهش زوال بالینی را نشان می داد. مطالعه دوم با هدف نهایی مطابقت نداشت. با این حال، در تمام مطالعاتی که مورد ارزیابی قرار گرفت ادوهلم به طور مداوم و بسیار متقاعد کننده سطح پلاک های آمیلوئید در مغز را به صورت وابسته به دوز و زمان کاهش می دهد. انتظار می رود که کاهش پلاک آمیلوئید منجر به کاهش افت بالینی شود.
اگرچه داده های Aduhelm با توجه به مزایای بالینی آن پیچیده است FDA مشخص کرده است که شواهد قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه Aduhelm پلاک های بتا آمیلوئید را در مغز کاهش می دهد و کاهش این پلاک ها به طور منطقی منافع مهمی را برای بیماران پیش بینی می کند. در نتیجه با تأیید FDA بر Aduhelm ، بیماران مبتلا به آلزایمر یا فراموشی یک درمان جدید مهم و حیاتی برای کمک به مبارزه با این بیماری دارند.
برای تائید این دارو، مدیرFDA و دیگر اعضای آن دچار چالش های جدی شده و این دارو نیز مانند دیگرداروهای کشف شده تا به امروز حواشی بسیاری داشته و هم چنان تا سال 2022 قرار است که با همکاری شرکت داروی بیوژن روی این دارو کار شده و به بیماران مراحل اولیه آلزایمر تجویز شود.
علی رغم تلاش های شایان توجه محققین در زمینه کشف داروها و درمان هایی که بتواند مغز بیماران مبتلا به آلزایمر زودرس  یا دیگر بیماری های زوال عقل، را از آسیب وتبعات حاصل از بیماری موصون بدارد، نظیر CMS121 و J147  و..  
روش های درمان آلزایمر

3- جدیدترین روش های درمان آلزایمر | طب سوزنی

عبارت است از قرار دادن سوزن های نازک در بدن در میانه های مشخص برای تسهیل طیف وسیعی از بهبودهای سلامتی، از جمله بهبود شناخت در بیماران مبتلا به زوال عقل و همچنین تسکین فوری و طولانی مدت درد. این روش پزشکی قرن ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و علم مدرن با مطالعات MRI کارآیی آن را تأیید کرده است.
آزمایشات بالینی اخیر نشان می دهد که طب سوزنی نه تنها یک گزینه ایمن است که توانایی شناختی را بهبود می بخشد بلکه شرکت کنندگان در کارآزمایی ها بهبود در زمینه های دیگر را نیز گزارش کرده اند از جمله درد و بی خوابی. برای کسب آگاهی از کارایی طب سوزنی یا عوارض آن می توانید از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید.  

4- جدیدترین روش های درمان آلزایمر | رفلکسولوژی

تحقیقات درمانی اخیرا در زمینه بهبود درد در بیماران آلزایمر نشان داده است که تمرین ماساژ دقیق پا و دست برای تسکین درد و ماساژ ملایم هر دو به عنوان راه های عالی برای بهبود کیفیت زندگی برای افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند و همچنین بهبود خلق و خوی آن ها شده است. مطالعات خانه سالمندان نشان می دهد که ماساژ باعث بهبود درد و کاهش ناراحتی در بیماران مراقبت از حافظه می شود.
امروزه شاهد این نکته هستید که به جز درمان های دارویی روش هایی نیز وجود دارد که به صورت طبیعی می تواند سرعت پیشرفت این بیماری را کندتر کند که خود نیز باعث کاهش علائم و تسکین دردهای آن نیز می شود.  

درمان طبیعی آلزایمر شماره 1: تغذیه

در دهه های اخیر مطالعات گسترده ای انجام شده است و همچنین حکمت های چند صد ساله در سراسر جهان  نشان می دهد که چگونه بسیاری از جنبه های تغذیه برای کمک به افراد مبتلا به اختلال حافظه و زوال عقل مفید است. بهبود برخی از علائم زوال عقل ممکن است به سادگی افزودن مکمل به رژیم روزانه ویتامین شما باشد اما همچنین می تواند شامل تغییرات شدید در رژیم غذایی شما مانند حذف شکر سفید باشد. اثربخشی تغذیه درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به احتمال زیاد اگر شما مبتلا به آلزایمر هستید یا یکی از نزدیکانتان، بهتر است نکات اصلاح تغذیه را رعایت کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از تغذیه سالم کلیک کنید.

انواع مکمل های مفید

  • مطالعات نشان می دهد که مکمل DHA ممکن است در تعلیق پیشرفت علائم آلزایمر مفید باشد. DHA نوعی اسید چرب امگا 3 است که در تخم مرغ، ماهی، گوشت اندام و جلبک یافت می شود. این ماده در لیست درمان های طبیعی آلزایمر یافت می شود و باعث کاهش سرعت تخریب شناختی می شود.
  • ویتامین E یک افزودنی مفید برای سایر درمان های آلزایمر است، اما پزشکان هشدار می دهند که دوزهای زیاد می تواند خطرناک باشد. منابع غذایی ویتامین E شامل آجیل، دانه ها، کلم بروکلی و سایر سبزیجات و میوه هایی مانند انبه و زغال اخته است. صرف رژیم غذایی غنی از این غذاها اغلب برای بهبود سطح ویتامین E کافی است اما ممکن است بخواهید از پزشک خود یک پانل تغذیه ای بخواهید تا مشخص شود که آیا می توانید از ویتامین E یا سایر مکمل ها سود ببرید یا خیر.
  • زردچوبه و سایر اعضای خانواده گیاهان زنجبیل قرن ها در طب غربی برای بهبود علائم پیری، از جمله التهاب و اکسیداسیون سلول ها مورد استفاده قرار گرفته است و اخیراً در بهبود علائم زوال عقل مانند از دست دادن حافظه و توانایی تمرکز  نشان داده است. همچنین درد و تورم مرتبط با آرتریت.
هشدار: تحقیقات نشان داده است که این گیاه یعنی زردچوبه برای کسانی که سنگ کیسه صفرا و زردی دارند و کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند به طور بالقوه مضر است- قبل از شروع هرگونه رژیم گیاهی جدید حتما با پزشک خود یا مشاوره تغذیه مشورت کنید.

تغییرات رژیم غذایی

چاقی یکی از بزرگترین عوامل خطرساز برای ابتلا به زوال عقل است. افرادی که BMI بالایی دارند و ذخیره چربی در ناحیه کمر خود دارند  سه و نیم برابر بیشتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. یکی از مواد مرتبط با چاقی که مردم تمایل دارند مقدار زیادی از آن را مصرف کنند، شکر است.
ارتباط روشنی بین چاقی، دیابت و بیماری آلزایمر وجود دارد. شکر از سد خونی مغزی عبور می کند که پیامدهای جدی بر سلامت مغز دارد و باعث پوسیدگی مسیرهای سیناپسی می شود که به ما در تفکر کمک می کند. به دلیل این موضوع و علائم دیگر، مانند ابتلای افراد چاق به دیابت، نشان داده شده است که دیابت یک عامل خطر برای ایجاد بیماری آلزایمر است.
تغییرات رژیم غذایی سالم موثرترین روش برای مبارزه با چاقی و دیابت یا قند خون و همچنین زوال عقل است. به ویژه تغییر رژیم غذایی مدیترانه ای بر اساس غلات کامل، ماهی، آجیل، میوه ها، سبزیجات و روغن های سالم. همراه با فعالیت بدنی منظم. نشان داده شده است که این رژیم غذایی باعث کاهش افت شناختی و جلوگیری از شروع زودرس آن می شود. تغذیه مناسب و آمادگی جسمانی و روانی نشان می دهد که در کاهش علائم آلزایمر همراه با بسیاری از مزایای دیگر بجز تقویت حافظه، کند کننده است.  

درمان طبیعی آلزایمر شماره 2: ورزش کنید

رابطه ورزش و زوال عقل به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. تخمین زده می شود که کاهش بی تحرکی بدنی تا 25 درصد در همه سالمندان می تواند تا یک میلیون مورد از زوال عقل را در سراسر جهان کاهش دهد. ورزش یکی از راه های درمان فراموشی است.
ورزش به ویژه در مدیریت دمانس عروقی مفید است. جایی که مرگ سلول های مغزی به دلیل محدود شدن جریان خون در جایی در طول راه به دلیل تجمع پلاک رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم یک استراتژی عالی برای مبارزه با تجمع پلاک ها و همچنین حفظ توده عضلانی بدن است. طبق تحقیقات اخیر 150 دقیقه ورزش هوازی در هفته برای محافظت از سلامت شناختی در افراد بالای 65 سال نشان داده شده است.
اگر اهل باشگاه رفتن نیستید می توانید به 150 دقیقه  ورزش کردن درخانه خود را متعهد کنید.  ازدیگر کارهایی که سالمندان برای کاهش کم تحرکی خود می توانند انجام دهند، باغبانی، گل کاری، رسیدگی، اندکی پیاده روی، و به طورکلی فعالیت هایی که بتواند خون را در بدن آن ها بهتر پمپاژ کند مفید است.  
روش های درمان آلزایمر

درمان طبیعی آلزایمر شماره 3: تعامل اجتماعی

یکی دیگر از رویکردهای عالی برای بهبود شناخت و سلامت عمومی در افرادی که با بیماری آلزایمر و زوال عقل زندگی می کنند مداخلات روانی اجتماعی است. این که آیا سالمندان اطرافتان در خانه نگهداری سالمندان زندگی می کنند یا کنار خودتان؟ تحقیقات نشان می دهد که اطمینان از ارتباط مداوم اجتماعی با تمرکز بر آنچه باعث شادی مردم می شود زندگی افراد مبتلا به زوال عقل را بهبود می بخشد. راه های زیادی برای بهبود کیفیت زندگی و احتمالاً علائم زوال عقل از طریق فعالیت های اجتماعی  و گسترش روابط اجتماعی وجود دارد.
کسانی که با اقوام زندگی می کنند فرصت های زیادی برای بهبود زندگی خود از طریق تعاملات اجتماعی دارند. تحقیقات در مورد فعالیت های گروهی شامل یادآوری خاطرات، بهبود فوری خلق و خوی را در شرکت کنندگان نشان داد. این موضوع بر شادی مراقبین مبتلایان به آلزایمر مفید واقع شده است.
با کاهش توانایی های شناختی، بیماران آلزایمر می توانند راه های جدیدی برای برقراری ارتباط با مراقبین از طریق فعالیت های حسی مختلف پیدا کنند. رقص یک فعالیت بدنی کم تأثیر است که به بیماران تجربه حسی می دهد. فعالیت های هنری مانند سفالگری، انجام شده در یک گروه یا به عنوان یک پروژه فردی، یکی دیگر از مهارت های حسی است که به تحریک ذهن کمک می کند و در صورت استفاده از سایر درمان های آلزایمر، پیشرفت این بیماری را کند می کند.به این روش هنر درمانی می گویند. این نوع فعالیت می تواند به کسانی که در حال شروع به مقابله با مشکلات ارتباطی هستند، کمک کند و علاوه بر گفتار راه دیگری را ارائه دهد که در نهایت در زوال عقل پیشرفته مشکل می شود.  

درمان طبیعی آلزایمر شماره 4: خواب

تحقیقات نشان می دهد بین شناخت و خواب ارتباط قوی وجود دارد. مطالعات مربوط به محرومیت از خواب نشان می دهد که  حتی بزرگسالان سالمی که یک سوم خواب طبیعی خود را به هر دلیلی از دست می دهند ممکن است از دست دادن شدید حافظه کوتاه مدت را تجربه کنند که قابل مقایسه با اختلالات عصبی شناختی در زوال عقل است. افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل هستند هنگام اختلال در خواب ممکن است پیامدهای بیشتری را متحمل شوند و علائم طبیعی زوال عقل را بدتر کنند. به طور معمول  اختلالات خواب عوارض جانبی شایع زوال عقل هستند. بنابراین این مشکل می تواند برای سالمند مبتلا به زوال عقل و همچنین مراقب آن ها بسیار پیچیده باشد.
نشان داده شده است که درمان شناختی رفتاری (CBT ) علائم بی خوابی و افسردگی را در سالمندان بهبود می بخشد مزیت اصلی درمان، آموزش بهداشت خوب خواب است. سالمندان و مراقبان آن ها هر دو از CBT برای تسکین استرس و بی خوابی شبانه  سود می برند.
یکی دیگر از ابزارهای مفید برای تنظیم ریتم های شبانه روزی (یا چرخه های خواب) با افزایش سن درمان با نور روشن BLT است. جایی که افراد در معرض بی خوابی در ساعات خاصی از روز به منظور وادار کردن بدن به بلند شدن قرار می گیرند. یک ریتم شبانه روزی سالم دیگر بازهم ورزش کردن است. یک راه عالی برای بهبود خواب است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش هوازی منظم یکی از بهترین راه ها برای تنظیم طبیعی خواب است.  

سخن پایانی درباره جدیدترین روش های درمان آلزایمر

روی سخن با کسانی است که برای بالا بردن اطلاعات خود نسبت به این بیماری و تمام راه های درمانی موجود برای درمان عزیزان خود هستند؛ امروزه درمان های گیاهی نیز درکنار درمان های شیمیایی درحال رشد بوده و محققین معتقدند داروی گیاهی جینکوبیلوبا می تواند در درمان آلزایمر موثر باشد. بهتر است با مشورت پزشک مربوطه به یک پزشک اکتفا نکرده و از چندین پزشک معتبر تشخیص قطعی گرفته و سپس با کسب صلاح و مشورت از او درمان های موجود در این مقاله و یا دیگر منابع اطلاعی تان را امتحان کنید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*