ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟

چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟ امروزه علوم پزشکی پیشرفت بسیاری کرده است و بنابراین روش های چندقلو زایی بدون نیاز به ژن صرف ممکن شده است. در این بین برخی از مطالعات علمی نشان دهنده تعیین جنسیت نوزاد در فرایند چندقلو زایی است. با این حال متاسفانه در فرایند دوقلو زایی و حتی بیش تر، احتمال بروز خطراتی نظیر سقط جنین، زایمان زودرس، ناهنجاری جنینی، فشار خون مزمن بارداری، دیابت و... در حدود 3 تا 5 برابر بارداری عادی افزایش می یابد؛ بنابراین بسیاری از متخصصین زنان و زایمان تلاش می کنند تا بانوان را انجام این کار منع کنند. حال این مقاله قصد دارد تا به بررسی چگونگی فرایند تولد دوقلو های پسر و فرایند آن بپردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

دوقلو زایی

چند قلو زایی پدیده محبوب و رایجی در بین بانوان نیست ولی به نظر می رسد امروزه پدیده دو قلو زایی به تدریج به یکی از محبوب ترین روش های باروری تبدیل شده است. پدیده دوقلو زایی مزایای خاص خود را می تواند به همراه داشته باشد؛ البته بدون شک مراقبت همزمان و جدی از دو نوزاد کاری ساده نیست، با این حال تصور اینکه کافی است تنها یک بار دوران بارداری و درد زایمان را تحمل کرد، می تواند بسیاری از والدین را به سمت دوقلو زایی سوق دهد.
از طرف دیگر ممکن است بسیاری از بانوان با تصور اینکه تک فرزندی می تواند برای فرزندان آزار دهنده باشند و فاصله سنی بین فرزندان نیز می تواند از صمیمیت بین آن ها بکاهد، اغلب به باروری دو قلو متمایل می شوند. همچنین به نظر می رسد امروزه بسیاری به دلایل مختلف به فکر فرزند آوری همانند گذشته نیستند ولی نمی خواهند یک فرزند داشته باشند؛ بنابراین برای این دسته از افراد دو قلو زایی یک راه حل مناسب است.

انواع دوقلو

به منظور درک بهتر پدیده دوقلو زایی باید کمی عقب تر از زمان تولد گام برداشت و به پدیده لقاح سلول های جنسی مردانه و زنانه، چگونگی مراحل لقاح و شکل گیری جنین نگاهی کرد. در واقع لقاح دوقلویی چگونه و به چه نوعی رخ می دهد؟ بطور کلی دو نوع دوقلوی همسان (تک تخمکی) و غیر همسان (دو تخمکی) وجود دارد که چگونگی تشکبل آن ها به شرح زیر است:
 • دوقلو همسان: در حدود یک سوم تعداد دوقلو ها همسان و یا تک تخمکی هستند که اغلب بر حسب تصادف به وجود می آیند. دوقلو ها زمانی همسان شکل بندی می شوند که تنها یک تخمک (سلول جنسی زنانه) با یک اسپرم (سلول جنسی مردانه) بارور شود و در ادامه مسیر رشدی خود، به دو جنین مجزا تقسیم بشود. در این مدل از دوقلو زایی، جفت و ترکیب ژنتیکی هر دو جنین یکسان خواهد بود. اغلب تولد دوقلو های همسان در بانوانی مشاهده می گردد که با بهره گیری از روش های نوین کمک باروری، حامله شده باشند نه به طور طبیعی.
 • دوقلو غیر همسان: دوقلو های غیر همسان و یا دو تخمکی زمانی تشکیل خواهند شد که دو تخمک با دو اسپرم در عمل لقاح با هم ترکیب شوند. در نهایت هر جنین متمایز از جنین دیگر خواهد بود و بدین ترتیب تفاوت های بین دوقلو های غیر همسان از دوقلو های همسان بسیار بیش تر می باشد. از طرف دیگر دوقلو های غیر همسان دارای جفت و ترکیب ژنتیکی یکسان با یکدیگر نیستند. دلیل عدم یکسانی جنسیت در بین دوقلو های غیر همسان نیز در این نکته نهفته شده است که تنها یک دوم از آرایش ژنتیکی دوقلو های غیر همسان یکسان می باشد و جنسیت در این یک دوم جایی ندارد.
 عوامل موثر در باروری دوقلو

عوامل موثر در باروری دوقلو

یک نکته بسیار مهم در روند باروری دوقلو این مسئله است که تشکیل دوقلو های همسان اغلب بر حسب تصادف رخ می دهد درحالیکه عوامل متعددی می توانند بر افزایش احتمال باروری دوقلو غیر همسان تاثیر بگذارد.

1.سابقه خانوادگی و وراثت

به نظر می رسد اغلب زمانیکه بانوان خود دوقلو باشند و یا دوقلو زایی زمینه خانوادگی ارثی در آن ها داشته باشد، احتمال باروری دوقلو در آن ها افزایش می یابد. در طرف دیگر اگر اقایان خود دوقلو باشند و یا دوقلو زایی در خانواده آن ها ارثی باشد، این مسئله تاثیری بر باروری دوقلو در بانوان نخواهد گذاشت. بطور کلی در پدیده بارداری دوقلو، همه چیز به ویژگی های مادر بستگی دارد؛ چرا که این مادران هستند که تخمک ها را تولید می کنند. در نتیجه اگر زمینه ارثی دوقلو زایی در مادران موجود باشد، در آن ها چندین ژن خاص در صورت آزاد شدن دو تخمک با هم ترکیب می شوند و در نهایت درصد تولد دوقلو های غیر همسان با افزایش همراه خواهد بود.

2.خصوصیات ظاهری بدنی

برخی از مطالعات نشان می دهند که بانوان قد بلند ممکن است بیش تر از بانوان کوتاه قد دارای فرزندان دوقلو شوند. از طرف دیگر به نظر می رسد که در بانوان دارای اضافه وزن و یا وزن بالا نیز احتمال دوقلو زایی می تواند با افزایش همراه باشد. همچنین در برخی از آمارگیری ها نتایج نشان می دهند که بانوان دارای تغذیه سالم، مناسب و سرشار از مواد مغذی، ممکن است بیش تر از بانوان دارای رژیم غذایی کم چرب و ناسالم، باروری دوقلو را تجربه کنند. مطالعات علمی نشان می دهند که احتمال دوقلو زایی در بانوانی که دارای شاخص توده بدنی و یا BMI 30 به بالا هستند، بیش تر خواهد بود.

3.سن حاملگی

احتمال دوقلو زایی با افزایش سن حاملگی اغلب افزایش پیدا می کند. بانوانی که بارداری بعد از 35 سالگی را تجربه می کنند، بیش تر از بانوان جوان تر هورمون محرک رشد فولیکول تولید می کنند. این نوع هورمون ها به تخمدان در آزاد سازی تخمک ها، کمک می کنند و به نوعی این امر را تسریع می کنند. هر چه میزان تشح این هورمون ها بالا تر باشد، تخمک های بیش تری نیز در هنگام تخمک گذاری آزاد می شوند که در نتیجه احتمال چندقلو زایی با افزایش همراه می شود.

4.وجود سابقه بارداری چندقلو

بسیاری از بانوانی که در گذشته سابقه چندقلو زایی دارند، ممکن است شانس بیش تری را برای باروری مجدد دوقلو در آینده خواهند داشت. از طرف دیگر به نظر می رسد که احتمال باروری دوقلو با افزایش تعداد بارداری های گذشته در بانوان بسیار بالا تر می رود؛ به گونه ای که بسیاری از بانوانی که بارداری دوم آن ها به صورت دوقلو است، در گذشته حداقل یک بارداری را تجربه کرده اند.

5.درمان های باروری

خوشبختانه امروزه درمان های باروری شانس دوقلو زایی را نیز افزایش داده اند. بنابراین می توان با استفاده از تخصص متخصصین زنان و زایمان، از بهترین روش های درمان باروری بهره برد. دو روش اصلی درمان باروری که می توانند شانس دوقلو زایی را نیز بالا ببرند، عبارتند از:
 • لقاح مصنوعی (IVF): در بانوانی که از درمان لقاح مصنوعی بهره می برند، احتمال دوقلو زایی در حدود 20 تا 40 درصد بیش تر از بارداری یک جنین می باشد. البته بطور کلی شانس باروری در این نوع درمان به تعداد نطفه هایی که در عضو رحم قرار داده می شود، بستگی دارد. همچنین شواهد نشان می دهند که درمان لقاح مصنوعی یا IVF، اغلب احتمال باروری دوقلو های همسان را افزایش می دهد.
 • لقاح داخل رحمی(IUI): در این روش سلول های جنسی مردانه یا اسپرم ها بوسیله سرنگ به داخل عضو رحم تزریق می شوند. البته این روش به تنهایی احتمال چندقلو زایی را افزایش نمی دهد؛ بلکه بانوانی که از این درمان بهره می گیرند، به منظور نتیجه گیری مثبت باید از دارو های باروری نیز استفاده کنند.

6.داروهای باروری افزایش دهنده بارداری دوقلویی

امروزه دارو هایی تولید شده اند که به عنوان مکمل می توانند شانس دوقلو زایی را در بانوان افزایش دهد. رایج ترین دارو های مصرفی در این زمینه عبارتند از:
 • اسید فولیک: مصرف مکمل اسید فولیک، می تواند سبب افزایش احتمال دوقلو زایی شوند. البته مصرف فولیک اسید در کنار سایر مکمل های مولتی ویتامین می تواند از بروز ناهنجاری های لوله عصبی نیز پیشگیری کند که در نتیجه شانس تولد نوزاد سالم افزایش می یابد. مطالعه مقاله «اسید فولید و تاثیر مهم آن بر بارداری ایمن» توصیه می شود.
 • گنادوتروپین: گنادوتروپین به منظور بهبود سلامت تخمک ها و کمک به بلوغ آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این دارو ها می تواند احتمال دوقلو زایی را افزایش دهد.
 • پروژسترون: پروژسترون به عنوان دارو مکملی مصرف می شود که سبب تقویت پوشش درونی عضو رحم می شود و بدین ترتیب، شانس دوقلو زایی با افزایش همراه می شود. اگر بیش تر از یک تخمک بارور شود، نطفه بسیار بهتر می تواند به دیواره درونی رحم بچسبد تا باروری دوقلو بصورت موفقیت آمیزی رخ دهد. قرص های باروری در اکثر موارد منجر به تولد دوقلوهای غیرهمسان و نه همسان میشود، چون قرصها احتمال آزاد شدن همزمان چند تخمک را افزایش میدهد.

7.سایر داروها

 • کلومید: قرص بارداری کلومید پرطرفدار ترین دارویی است که احتمال باروری دوقلو را 7 تا 8 درصد افزایش می دهد. کلومید را میتوان پیش از اقدام برای درمان های باروری مصرف کرد تا آزاد سازی تخمک ها افزایش یابد.
 • پارلودل: قرص پارلودل اغلب در دوز های کم و به مدت 5 روز در ماه مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو میزان هورمون پرولاکتین را کم کرده و در مقابل تولید هورمون محرک رشد فولیکول را افزایش می دهد. در واقع پارلودل به آزاد سازی بیش از یک تخمک کمک می کند که در نتیجه آن، احتمال باروری دوقلو را افزایش می دهد.
 • پرگونال: از پرکاربرد ترین دارو هایی که بعد از درمان باروری برای کمک به باروری دوقلو مصرف می شود، می توان به پرگونال اشاره کرد. این دارو به تحریک غده هیپوتالاموس، بخشی از مغز که وظیفه متعادل سازی عملکرد های اصلی بدن را بر عهده دارد، می پردازد تا هورمون محرک تخمک گذاری را آزاد کند. پرگونال اغلب احتمال باروری چندقلو را نیز می تواند افزایش دهد.
 • هومگون: داروی هومگون می تواند به القاء تخمک گذاری کمک کند. این دارو بلوغ فولیکولی را تحریک کرده و ترشح استروئید گونادال را افزایش می دهد. این دارو در کنار سایر درمان های تسهیل کننده بارداری تجویز می شود.
 چگونه صاحب فرزند دوقلوی پسر شویم؟

چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟

گاهی والدین دوست دارند فرزندی با جنسیت خاص داشته باشند و یا ابتدا یک جنسیت را به دنیا بیاورند، سپس جنسیتی دیگر؛ در واقع به نظر می رسد امروزه می توان تا حدی در تعیین جنسیت فرزندان، حتی دوقلو ها، اقدام کرد.

1.چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟ داشتن ژن

جنسیت هر فرزندی توسط کروموزوم های جنسی تعیین می شود و پس از آن راهی برای تغییر جنسیت وجود ندارد؛ بنابراین هر نوع فرایند تغییر و یا تعیین جنسیت نوزادان باید قبل از عمل لقاح رخ دهد. دو مدل کروموزوم جنسی در بدن همه انسان ها وجود دارد؛ کروموزوم X و کروموزوم Y. کروموزوم تعیین کننده جنسیت برای بانوان X و برای آقایان Y است. سلول جنسی زنانه یا تخمک دارای فرمول ژنی XX است و به فرزند خود تنها یک کروموزوم X وجود دارد. درحالیکه سلول های جنسی مردانه یا اسپرم، دارای دو نوع کروموزوم جنسی Y و X است.
بسته به اینکه کدام نوع اسپرم (حاوی X یا Y) با تخمک حاوی کروموزوم X ترکیب شود، جنسیت جنین مشخص می گردد. اگر اسپرم دارای کروموزوم Y موفق به ورود در تخمک شود، جنسیت جنین پسر می شود و اگر اسپرم حاوی X به تخمک وارد گردد، جنسیت جنین دختر می شود. در واقع زمانیکه دو کروموزوم X باشند، جنسیت دختر می شود درحالیکه اگر یک کروموزوم X و کروموزوم دیگر Y باشد، جنسیت پسر می شود.

2.چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟ مرتب سازی اسپرم

سلول جنسی مردانه یا اسپرم دارای کروموزم XY است و سلول جنسی زنانه یا تخمک دارای کروموزوم XX است. بطور معمول نصف اسپرم دارای کرومزوم Y است که همین نیمه اسپرم سبب جنسیت پسر در نوزادان می شود. بخش دیگر اسپرم حاوی کروموزوم X می باشد که سبب جنسیت دختر در نوزادان می شود. با تغییر دادن تعداد کروموزوم ها و جدا سازی لایه های ان ها، شانس تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری بیش تر می شود. در روش مرتب سازی اسپرم، سلول های موجود در اسپرم از مایع منی جدا می شوند و پس از آن اسپرم های سالم از اسپرم های غیر سالم جدا می شوند. در نهایت هنگام جدا کردن اسپرم X از اسپرم Y می توان مقدار غلظت اسپرم را به شکلی تعیین کرد تا جنسیت دلخواه به دست آید. پس از مرتب سازی اسپرم، نمونه تکمیلی آن به عضو رحم منتقل می شود و در آنجا کشت می گردد.

3.چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟ IVF

IVF یک نوع لقاح آزمایشگاهی است که در آن جنین در آزمایشگاه شکل می گیرد و پس از آن، جنسیت مورد بررسی قرار می گیرد. در واقع پس از تشکبل جنین در شرایط آزمایشگاهی، می توان جنسیت مورد نظر را برای جنین تعیین کرد. در این روش اگر خطای آزمایشگاهی وجود نداشته باشد، میزان اطمینان این روش به 100 درصد نزدیک خواهد بود. البته اغلب در این روش جنسیت نوزادان دختر می باشد و بسیار نادر است که پسران جنسیت مورد نظر باشد، اما شانس تولد دوقلو پسر نیز ممکن است. محققان به این نتیجه رسیدهاند که جنین دختر بسیار قوی تر از جنین پسر است و در وضعبت انجماد توان حفظ و بقای بیش تری دارد.

4.چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟ IUI

IUI یکی از روشهای مهم در تسهیل امر باروری است. در این روش، اسپرم ها در دستگاه های آزمایشگاهی مخصوص شستشو می شوند و در این حین اسپرم های سالم تر و با کیفیت جدا می شوند. پس از جدا سازی اسپرم ها، آن ها بوسیله یک لوله از طریق دهانه رحم در زمان تخمک گذاری، به داخل عضو رحم منتقل می شوند. در این روش قبل از انتقال، می توان اسپرم های حاوی کرموزوم Y را از اسپرم های دارای کرموزوم X جدا کرد. به عبارت دیگر در این روش می توان اسپرم های سازنده پسر و دختر را از یکدیگر تفکیک کرد تا بتوان تنها اسپرم های پسر ساز را به رحم منتقل کرد. بدین ترتیب می توان انتظار داشت که جنین با جنسیت دلخواه در داخل رحم، شکل بگیرد.

5.چگونه صاحب فرزند دوقلو پسر شویم؟ PGD

روش PGD همان تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی در صورت انجام روشIVF و یا لقاح خارج از رحم برای بررسی جنین ها و گزینش جنین های سالم، برای انتقال به رحم مورد استفاده قرار می گیرد. در روش PGD شانس موفقیت بسیار زیادی در تعیین جنسیت جنین ها وجود دارد و در این روش جنین پیش از کشت در داخل رحم مورد آزمایش قرار می گیرد. مطالعه مقاله «مشاوره ژنتیک» توصیه می شود.
پس از تشکیل جنین ها در آزمایشگاه با استفاده از IVF، جنین ها در حدود 5 تا 6 روز به رشد خود ادامه می دهند و سپس از همه جنین های در حال رشد برای PGD فرایند بیوپسی انجام می گیرد. فرایند بیوپسی شامل دریافت چند سلول از لایه سلولی جنین ها به منظور تغییر غلظت و در نهایت تعیین جنسیت مورد نظر است؛ پس از تعیین جنسیت، جنین ها را به رحم منتقل می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوره روانشناسی تماس حاصل نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*