ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اسپرم کش های طبیعی و غیر طبیعی

اسپرم کش های طبیعی یک نوع پیشگیری از بارداری هستند که با جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک عمل می کنند. آنها قبل از رابطه جنسی وارد واژن می شوند و حاوی یک ماده شیمیایی هستند که به اسپرم آسیب می رساند. به صورت فوم، ژل و شیاف موجود هستند. اما در گذشته از اسپرم کش های طبیعی مانند آبلیمو، عسل، سرکه و ... استفاده می شد اگرچه مضررات کمتری دارند اما تاثیرگذاری آن ها بسیار اندک است. این مقاله انواع اسپرم کش های طبیعی و غیر طبیعی را بررسی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوره جنسی تلفنی تماس بگیرید.

تماس با مشاور

 

اسپرم کش چیست؟

اسپرم کش ها نوعی پیشگیری از بارداری هستند. هنگامی که قبل از رابطه جنسی در واژن قرار می گیرد از رسیدن اسپرم به تخمک و ایجاد بارداری جلوگیری می کند. اسپرم کش ها به اشکال مختلف وجود دارند: ژل، کرم، فوم، فیلم یا شیاف. اسپرم کش حاوی ماده شیمیایی خاصی است که اسپرم را مختل می کند و مانع رسیدن آن به تخمک می شود. اسپرم کش ها باید تا 30 دقیقه قبل از رابطه جنسی در واژن قرار داده شوند تا موثر باشند و فقط 60 دقیقه موثر هستند. اسپرم کش ها زمانی موثرتر هستند که با سایر اشکال پیشگیری از بارداری مانند کاندوم یا دیافراگم ترکیب شوند. اسپرم کش ها به تنهایی در استفاده معمولی دارای میزان شکست 16 درصد در سال هستند.

1.اسپرم کش چگونه کار می کند؟

اسپرم کش ها حاوی یک ماده شیمیایی هستند که به اسپرم آسیب می رساند. اکثر اسپرم کش ها حاوی ماده شیمیایی nonoxynol-9 (N-9) هستند. در حالی که در واقع اسپرم را از بین نمی برد اما از رسیدن آن به تخمک جلوگیری می کند. اسپرم کش ها با مسدود کردن ورودی دهانه رحم (پایین ترین قسمت رحم) و جلوگیری از شنا کردن اسپرم به سمت تخمک عمل می کنند. مطالعه مقاله «علائم تخمک گذاری» می تواند سودمند باشد. برای اثربخشی اسپرم کش باید دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید. اگر به درستی اعمال نشود بی اثر است.

2.اسپرم کش چقدر موثر است؟

اسپرم کش به تنهایی حدود 70 درصد در پیشگیری از بارداری موثر است. این یکی از کم‌تأثیرترین روش‌های کنترل بارداری است که به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. اگر می‌خواهید از بارداری جلوگیری کنید، باید آن را با روش دیگری از پیشگیری از بارداری مانند کاندوم یا دیافراگم ترکیب کنید. این کار تاثیر آن را در پیشگیری از بارداری افزایش می دهد.

3.چگونه از اسپرم کش استفاده می کنید؟

اگر تصمیم به استفاده از اسپرم کش دارید، مهم است که هر بار به درستی از آن استفاده کنید و دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. بسته به نوع اسپرم کشی که استفاده می کنید دستورالعمل ها متفاوت خواهد بود. دستورالعمل های کلی برای استفاده از اسپرم کش ها عبارتند از:
 • شما باید اسپرم کش را در عمق واژن خود وارد کنید.
 • برای اثربخشی باید حداقل 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی تزریق شود.
 • اکثر اسپرم کش ها فقط برای 60 دقیقه موثر هستند.
 • هر بار که رابطه جنسی دارید، اسپرم کش را دوباره استفاده کنید.
 • هرگز پس از رابطه جنسی اسپرم کش را نشویید یا پاک نکنید.
 • هیچ چیز دیگری نباید برای حداقل شش ساعت وارد واژن شما شود تا بتواند به کار خود ادامه دهد.

مزایا و معایب اسپرم کش های طبیعی

مزایا و معایب اسپرم کش ها

برخی افراد ممکن است عوارض جانبی ناشی از ماده شیمیایی موجود در اسپرم کش داشته باشند. شایع ترین عارضه جانبی، تحریک واژن یا دستگاه تناسلی زنان است. هنگامی که این تحریک رخ می دهد، ورود عفونت به پوست آسان تر می شود. اسپرم کش ها به طور کلی بی خطر هستند اما اگر باعث قرمزی یا تحریک شد، بهتر است استفاده از آنها را متوقف کنید. بسیاری از اشکال دیگر کنترل بارداری وجود دارد که ممکن است برای شما بهتر عمل کند.

1.مزایای استفاده از اسپرم کش چیست؟

برخی از مزایای استفاده از اسپرم کش عبارتند از:
 • ارزان است.
 • استفاده و اعمال آن آسان است.
 • شما می توانید یک اسپرم کش را در اکثر داروخانه ها استفاده نمایید.
 • حاوی هورمون نیست.
 • می تواند به عنوان روان کننده نیز استفاده شود.
 • لازم نیست قبل از استفاده از آن به پزشک مراجعه کنید.

2.مضرات استفاده از اسپرم کش چیست؟

بزرگترین مضرات اسپرم کش ها عبارتند از:
 • باید به درستی و طبق دستورالعمل روی برچسب استفاده شود.
 • هر بار که رابطه جنسی دارید باید دوباره استفاده شود.
 • در برابر بیماری های مقاربتی (STI) محافظت نمی کند.
 • ممکن است باعث تحریک و درد شود.
 • می تواند خطر ابتلا به بیماری ایدز را افزایش دهد.
 • با افزایش عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) مرتبط است.
اگر در مورد استفاده از اسپرم کش به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری نگرانی دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها ممکن است بر اساس سابقه سلامتی شما روش دیگری برای جلوگیری از بارداری به شما توصیه کنند.  

انواع مختلف اسپرم کش ها چیست؟

همه اسپرم کش ها با جلوگیری از بارور شدن تخمک توسط اسپرم عمل می کنند. اسپرم کش ها اشکال مختلفی دارند و به روش های مختلفی استفاده می شوند. شما می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است. حتماً دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید و دست های خود را قبل از استفاده از اسپرم کش بشویید.

1.ژل یا کرم اسپرم‌کش

ژل‌ها، کرم‌ها و ژله‌ها معمولاً در لوله‌ها و حاوی یک اپلیکاتور (شبیه به اپلیکاتور تامپون) هستند. مزیت اسپرم کش در این اشکال این است که می تواند به عنوان روان کننده دو برابر شود. ابتدا اپلیکاتور را طبق دستورالعمل پر کنید. قبل از رها کردن اسپرم کش اطمینان حاصل کنید که اپلیکاتور در عمق واژن شما قرار داده شده است. اینها زمانی موثرتر هستند که 10 تا 15 دقیقه قبل از مقاربت استفاده شوند. مطالعه مقاله «انواع واژن» در این قسمت می تواند مفید باشد.

2.فوم های اسپرم کش

فوم های اسپرم کش در یک قوطی آئروسل و حاوی یک اپلیکاتور هستند. طبق دستورالعمل روی بسته، اپلیکاتور را با فوم پر می کنید. به طور معمول، قبل از پخش اسپرم کش، باید قوطی را تکان دهید تا کف آن فعال شود. این نوع اسپرم کش فقط حدود 30 دقیقه طول می کشد، بنابراین باید در این مدت رابطه جنسی داشته باشید.

3.شیاف اسپرم کش

این نوع اسپرم کش در قرصی عرضه می شود که پس از قرار گرفتن در داخل واژن ذوب می شود. مانند سایر اشکال، باید شیاف را تا حد امکان نزدیک به دهانه رحم و حداقل 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی قرار دهید. ممکن است احساس کنید که حل می شود اما نه همیشه.

4.کاندوم های اسپرم کش

کاندوم ها از قبل با اسپرم کش پوشیده شده اند. کاندوم‌های اسپرم‌کش مانند کاندوم‌های معمولی استفاده می‌شوند اما می‌توانند گران‌تر باشند و زودتر منقضی شوند. به کاندوم های اسپرم کش به عنوان دو روش پیشگیری از بارداری در یک محصول فکر کنید.

5.فیلم اسپرم کش

یک لایه کوچک و نازک از فیلم در واژن شما تا حد امکان نزدیک به دهانه رحم قرار داده می شود. این ماده با اسپرم کش پوشانده شده است و هنگامی که داخل واژن شما قرار می گیرد کاملا ذوب می شود. باید حداقل 15 دقیقه قبل از مقاربت وارد شود تا زمان حل شدن داشته باشد.

اسفنج اسپرم کش

یک اسفنج نرم و کوچک حاوی اسپرم کش با آب مرطوب می شود. هنگامی که خیس شد، اسفنج را وارد واژن خود می کنید. مزیت این روش این است که می توانید اسفنج را تا 24 ساعت قبل از مقاربت وارد کنید. با این حال، شما باید اسفنج را حداقل به مدت شش ساعت پس از نزدیکی بگذارید. این یکی از گران‌ترین شکل‌های اسپرم‌کش موجود است.  
اسپرم کش های طبیعی

اسپرم کش های طبیعی

با هم تعدادی از اسپرم کش های شیمیایی را مرور کردیم. حال در این قسمت برخی از موادی که از دیرباز به عنوان اسپرم کش استفاده می شده اند را عنوان خواهیم کرد. استفاده از این مواد بدون روش پیشگیری دیگر توصیه نمی شود زیرا مؤثر و ایمن بودن آنها از نظر علمی ثابت نشده است. با این حال، برخی از موادی که به عنوان اسپرم کش طبیعی پیشنهاد شده اند عبارتند از:

1.عسل

زمانی که مقبره توت عنخ آمون در سال 1922 کشف شد، باستان شناسان گنجینه های باستانی زیادی از جمله یک کوزه عسل پیدا کردند. این خوراکی شیرین در مصر باستان رایج بود و نمادی از ثروت بود اما آیا می دانستید که از آن به عنوان یک ضد بارداری نیز استفاده می شد؟ هنگامی که عسل با گیاهان و مواد مختلف مخلوط می شود می تواند به عنوان یک اسپرم کش طبیعی استفاده شود. مطالعه مقاله «شربت عسل بعد از رابطه جنسی» توصیه می شود.
پاپیروس زنان و زایمان کاهون که اتفاقاً قدیمی‌ترین متن پزشکی شناخته شده است و متعلق به سال 1825 قبل از میلاد است، استفاده از عسل را با ماده معدنی ناترون که توسط زنان مصر باستان استفاده می‌شد، ذکر می‌کند. عسل ممکن است دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی باشد که می تواند از رشد میکرو ارگانیسم ها در واژن جلوگیری کند. مطالعه مقاله «جلوگیری از بارداری با طب سنتی» توصیه می شود.
عسل علاوه بر تغییر بالقوه pH دستگاه تناسلی از نظر تئوری می تواند دهانه رحم را مسدود کند، اسپرم را بی حرکت کرده و مانع از ورود آن به رحم شود. در حالی که عسل فواید زیادی برای سلامتی دارد، تحقیقات بسیار محدودی در مورد استفاده از آن به عنوان یک ضد بارداری وجود دارد.

2.ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یک ماده محبوب در دستور العمل های خانگی اسپرم کش است. یک دستور غذا شامل ترکیب 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا با 3 قطره آب لیمو است. این مخلوط را می توان تا 72 ساعت در یخچال نگهداری کرد. ژل آلوئه ورا ممکن است اثرات ضد التهابی و مرطوب کنندگی داشته باشد که می تواند برای سلامت واژن مفید باشد. مطالعه مقاله «نشانه های واژن سالم» می تواند مفید باشد. با این حال، هیچ یک از این مواد طبیعی به عنوان اسپرم کش مؤثر یا بی خطر نیستند.
آنها ممکن است باعث تحریک، واکنش های آلرژیک، عفونت یا عدم تعادل pH در واژن شوند. همچنین ممکن است از بارداری یا عفونت های مقاربتی (STIs) جلوگیری نکنند. بنابراین، استفاده از آنها به عنوان نوعی پیشگیری از بارداری توصیه نمی شود. اگر به دنبال یک روش طبیعی پیشگیری از بارداری هستید، ممکن است بخواهید گزینه های دیگری مانند روش های آگاهی از باروری، روش های ممانعت از بارداری را در نظر بگیرید.

3. آب لیمو

گزارش شده است که آب لیمو بیش از 300 سال است که توسط زنان در مدیترانه به عنوان یک اسپرم کش طبیعی استفاده می شود. اسفنج ها یا کهنه ها را قبل از قرار دادن در واژن در آب لیموی تازه خیس می کنند. آب لیمو اسیدی است و ممکن است به غشای اسپرم آسیب برساند و تحرک آنها را کاهش دهد. اعتقاد بر این است که اسیدیته آب لیمو می تواند اسپرم را از بین ببرد. با این حال، استفاده از آب لیمو به عنوان اسپرم کش توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث تحریک و آسیب به پوشش واژن شود.

4.مدفوع تمساح

اگر فکر قرار دادن یک لیمو در نزدیکی نواحی پایین‌تان باعث می‌شد که شما تعجب کنید؛ باید بدانید در روم و مصر باستان، ساختن ضد بارداری از سرگین تمساح رایج بود. اگر در هند زندگی می کردند به جای آن مدفوع فیل را انتخاب می کردند. مدفوع حیوان اغلب با مواد دیگر مخلوط می‌شد و به جسمی (معروف به پساری) تبدیل می‌شد که به واژن وارد می‌شد و پس از آمیزش جنسی خارج می‌شد.
این نوع مدفوع حیوانی تمایل به قلیایی بودن دارد، بنابراین مانند آب لیمو، ممکن است PH طبیعی واژن را تغییر دهد و بقای اسپرم را سخت کند. پساری علاوه بر اینکه به عنوان یک اسپرم کش طبیعی عمل می کند به عنوان یک انسداد فیزیکی عمل می کند و مانع از ورود اسپرم به دهانه رحم می شود. بهتر است برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از روش های مورد تایید علمی استفاده نمایید.

5.سایر اسپرم کش ها

 • سرکه: مانند آب لیمو، سرکه نیز اسیدی است و به عنوان یک اسپرم کش طبیعی پیشنهاد شده است. با این حال، می تواند باعث تحریک و آسیب به پوشش واژن شود و نباید به عنوان اسپرم کش استفاده شود.
 • روغن درخت چای: روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی است و به عنوان یک اسپرم کش طبیعی پیشنهاد شده است. با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از اثربخشی آن وجود ندارد و می تواند باعث تحریک و واکنش های آلرژیک شود.
 • روغن چریش: قرن هاست که از روغن چریش در طب سنتی به دلیل خاصیت ضد بارداری استفاده می شود. حاوی ترکیباتی است که می تواند اسپرم را بی حرکت کرده و از لقاح جلوگیری کند. با این حال، اثربخشی آن به عنوان یک اسپرم کش از نظر علمی ثابت نشده است.
توجه به این نکته ضروری است که اسپرم کش های طبیعی از نظر علمی مؤثر یا بی خطر نیستند. استفاده از مواد طبیعی به عنوان اسپرم کش می تواند باعث تحریک، آسیب به پوشش واژن و واکنش های آلرژیک شود. برای محافظت مطمئن و ایمن در برابر بارداری ناخواسته توصیه می شود از روش های پیشگیری از بارداری مورد تایید پزشکی استفاده کنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی در این باره می توانید کلیک نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*