ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص متوکلوپرامید حکیم 10 | عوارض، مصارف و هشدارها

قرص متوکلوپرامید حکیم 10 برای تسکین سوزش سر دل و تسریع بهبود زخم‌ها و زخم‌های مری (لوله‌ای که دهان را به معده متصل می‌کند) در افرادی که به بیماری ریفلاکس معده به مری مبتلا هستند، استفاده می‌شود؛ وضعیتی که در آن جریان معکوس اسید از معده باعث سوزش سر دل می‌شود. 

تماس با مشاور

  

متوکلوپرامید حکیم 10 چیست؟

متوکلوپرامید به صورت قرص یا مایعی است که می بلعید. همچنین می‌توان آن را به صورت تزریقی نیز انجام داد، اما این معمولاً در بیمارستان یا توسط یکی از اعضای تیم مراقبتی که شما را در خانه ملاقات می‌کنند، انجام می‌شود. فقط با نسخه در دسترس است. برای درمان میگرن، می توانید متوکلوپرامید را همراه با مسکن با نسخه تجویز کنید. داروی متوکلوپرامید یک داروی ضد استفراغ است. برای کمک به توقف احساس بیماری تهوع یا استفراغ از جمله:
 • بعد از رادیوتراپی یا شیمی درمانی (درمان سرطان) برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه با سرطان چطور زندگی کنیم کلیک کنید.
 • بیماری که ممکن است با میگرن به آن مبتلا شوید
 • اگر عمل کرده اید

موارد مصرف

متوکلوپرامید به دسته ای از داروها به نام ضد استفراغ و پروکینتیک تعلق دارد. داروهای ضد استفراغ برای کاهش تهوع و استفراغ و پروکینتیک ها برای تخلیه سریعتر محتویات معده استفاده می شود. دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه استرس و حالت تهوع کلیک کنید. این دارو با تخلیه محتویات معده شما عمل می کند. این کار را با افزایش انقباضات عضلات معده انجام می دهد. این حرکت غذا را از طریق معده و روده تسریع می کند. همچنین سفتی اسفنکتر تحتانی مری، عضله ای که مری و معده شما را به هم متصل می کند را افزایش می دهد. این کار از برگشت اسید معده به مری جلوگیری می کند. این دارو همچنین از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری می کند. این کار را با مسدود کردن گیرنده‌های بدن شما که مسئول ایجاد حالت تهوع و استفراغ هستند، انجام می‌دهد. متوکلوپرامید همچنین برای تسکین علائم ناشی از تخلیه کند معده در افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود. این علائم عبارتند از حالت تهوع، استفراغ، سوزش سر دل، از دست دادن اشتها و احساس سیری که مدت ها بعد از غذا ادامه می یابد. متوکلوپرامید در دسته ای از داروها به نام عوامل پروکینتیک قرار دارد. با سرعت بخشیدن به حرکت غذا از طریق معده و روده عمل می کند.
قرص متوکلوپرامید حکیم 10

قرص متوکلوپرامید حکیم 10 |مدت زمان مصرف

مدت زمان مصرف متوکلوپرامید به دلیل مصرف آن بستگی دارد. اگر مطمئن نیستید که چه مدت باید متوکلوپرامید مصرف کنید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
 • متوکلوپرامید معمولاً فقط کوتاه مدت تجویز می شود. شما معمولاً حداکثر تا 5 روز آن را مصرف خواهید کرد.
 • برای میگرن فقط زمانی مصرف می‌کنید که علائم داشته باشید. لازم نیست هر روز آن را مصرف کنید.
 • برای حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی یا رادیوتراپی، آن را تا زمانی که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبارزه با بیماری سرطان کلیک کنید.

تداخل با سایر داروها

برخی از داروها و متوکلوپرامید با یکدیگر تداخل دارند. این می تواند شانس شما را برای داشتن عوارض جانبی افزایش دهد. اگر مصرف می کنید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:
 • داروهای بیماری پارکینسون مانند لوودوپا
 • داروهایی که باعث خواب آلودگی در طول روز می شوند، از جمله دیازپام و آمی تریپتیلین
 • سایر داروهای ضد بیماری (ضد تهوع)
برخی از داروهای گیاهی می توانند عوارض جانبی شما را بدتر کنند. قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی با یک داروساز صحبت کنید.  

هشدارهای مصرف

بیشتر بزرگسالان و کودکان بالای 1 سال می توانند متوکلوپرامید را مصرف کنند. متوکلوپرامید برای برخی افراد مناسب نیست. در صورت وجود موارد زیر به پزشک یا داروساز خود بگویید:
 • در گذشته به متوکلوپرامید یا هر داروی دیگری واکنش آلرژیک داشته باشید
 • تا به حال از معده یا روده خود خونریزی داشته اید
 • تا به حال در هنگام مصرف داروهایی مانند متوکلوپرامید یا داروهای ضد روان پریشی دچار اسپاسم عضلانی غیرارادی شده اید.
 • مشکلات کلیوی یا کبدی دارند
 • ضربان قلب آهسته
 • یک تومور در غده فوق کلیوی خود دارید
 • یک اختلال خونی ارثی نادر مانند پورفیری، متهموگلوبینمی، یا کمبود NADH سیتوکروم-b5 دارید.
 • بیماری پارکینسون یا صرع یا سابقه حملات یا تشنج داشته باشید
 • در حال تلاش برای باردار شدن هستید، در حال حاضر باردار هستید یا اگر به نوزاد خود شیر می دهید.

قرص متوکلوپرامید حکیم 10 |مصرف در بارداری و شیردهی

هیچ مدرکی وجود ندارد که متوکلوپرامید به جنین شما آسیب برساند. با این حال، برای ایمنی بهتر است آن را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین دوزی که برای شما مفید است مصرف کنید. درمان های دیگری برای تهوع صبحگاهی وجود دارد که پزشک ابتدا آنها را امتحان می کند. با این حال، اگر این درمان‌های دیگر مؤثر نباشند، ممکن است متوکلوپرامید را تجویز کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید. متوکلوپرامید به مقدار کم وارد شیر مادر می شود.اگر نوزاد شما نارس بود، وزن کم هنگام تولد داشت یا مشکلات سلامتی داشت، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد بیماری در هنگام شیردهی با پزشک خود صحبت کنید.اگر در حین شیردهی متوکلوپرامید مصرف می‌کنید و متوجه می‌شوید که کودکتان مثل همیشه خوب تغذیه نمی‌کند، به‌طور غیرمعمولی خواب‌آلود به نظر می‌رسد، یا نگرانی دیگری در مورد کودک خود دارید، در اسرع وقت با یک متخصص بهداشت یا پزشک صحبت کنید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.  

نحوه مصرف

متوکلوپرامید به عنوان یک قرص، یک قرص خوراکی تجزیه کننده (حل کننده) و یک محلول (مایع) برای مصرف خوراکی عرضه می شود. معمولاً 4 بار در روز با معده خالی، 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی و قبل از خواب مصرف می شود. هنگامی که متوکلوپرامید برای درمان علائم استفاده می شود، ممکن است دفعات کمتری مصرف شود، به خصوص اگر علائم فقط در ساعات خاصی از روز رخ دهد. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. متوکلوپرامید را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است مصرف نکنید.

استفاده از قرص جدید در صورت خرد شدن

اگر قرص متلاشی کننده خوراکی مصرف می کنید، درست قبل از مصرف دوز، قرص را از بسته بندی خارج کنید. اگر قرص شکست یا خرد شد، آن را دور بریزید و یک قرص جدید را از بسته بندی خارج کنید. به آرامی قرص را بردارید و بلافاصله آن را روی زبان خود قرار دهید. قرص معمولا در عرض یک دقیقه حل می شود و می توان آن را با بزاق قورت داد. اگر متوکلوپرامید را برای درمان علائم تخلیه کند معده ناشی از دیابت مصرف می کنید، باید بدانید که علائم شما به یکباره بهبود نمی یابد. ممکن است متوجه شوید که حالت تهوع شما در اوایل درمان بهبود می یابد و در 3 هفته آینده بهبود می یابد. استفراغ و از دست دادن اشتها نیز ممکن است در اوایل درمان بهبود یابد، اما ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا احساس سیری از بین برود.حتی اگر احساس خوبی دارید مصرف متوکلوپرامید را ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف متوکلوپرامید را قطع نکنید. با قطع مصرف متوکلوپرامید ممکن است علائم ترک مانند سرگیجه، عصبانیت و سردرد را تجربه کنید.

مصرف در صورت فراموشی

اگر مصرف یک نوبت متوکلوپرامید را فراموش کردید، دوز فراموش شده را رها کنید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید. هرگز 2 دوز را همزمان مصرف نکنید. هرگز یک دوز اضافی برای جبران یک دوز فراموش شده مصرف نکنید.اگر اغلب دوزها را فراموش می کنید، ممکن است تنظیم زنگ هشدار برای یادآوری به شما کمک کند. مصرف 1 دوز اضافی متوکلوپرامید بعید است مضر باشد، اما مصرف بیش از این می تواند خطرناک باشد.  

عوارض جانبی قرص متوکلوپرامید حکیم 10

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به متوکلوپرامید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر. تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو. اگر هر یک از این علائم اختلال حرکتی جدی را دارید که ممکن است در 2 روز اول درمان رخ دهد، مصرف متوکلوپرامید را متوقف کنید و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
 • لرزش یا لرزش در بازوها یا پاها
 • حرکات کنترل نشده عضلات صورت مانند جویدن، لب زدن، اخم کردن، حرکت زبان، پلک زدن یا حرکات دست غیرارادی
 • هر حرکت ماهیچه ای جدید یا غیرعادی که نمی توانید کنترل کنید.
اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:
 • گیجی، افسردگی، افکار خودکشی یا صدمه زدن به خود
 • حرکات آهسته یا تند عضلانی، مشکلات تعادل یا راه رفتن
 • ظاهر ماسک مانند در صورت شما
 • تشنج
 • اضطراب، بی قراری، احساس پریشان، مشکل در بی حرکت ماندن، اختلالات خواب.
 • تورم، احساس تنگی نفس، افزایش وزن سریع؛ یا
 • واکنش شدید سیستم عصبی بسیار سفت (سفت) ماهیچه ها، تب بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا ناهموار،
 • لرزش، احساس غش کردن.
عوارض جانبی رایج متوکلوپرامید ممکن است شامل موارد زیر باشد: قرص متوکلوپرامید

چگونه با عوارض جانبی کنار بیاییم

 • احساس خواب آلودگی و کمبود انرژی: رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید. الکل ننوشید، زیرا باعث می شود احساس خستگی بیشتری کنید. اگر این علائم بدتر شد یا بیشتر از چند روز طول کشید، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین درمورد افزایش سریع سطح انرژی بخوانید.
 • خلق و خوی ضعیف: این باید پس از چند روز برطرف شود، اما اگر اینطور نشد، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است به نوع دیگری از داروی ضد بیماری نیاز داشته باشید.
 • اسهال (با دوزهای بالای متوکلوپرامید): برای جلوگیری از کم آبی مایعات زیادی مانند آب یا کدو حلوایی بنوشید. علائم کم آبی شامل ادرار کردن کمتر از حد معمول یا ادرار تیره و با بوی قوی است. بدون مشورت با داروساز یا پزشک از هیچ داروی دیگری برای درمان اسهال استفاده نکنید.
 • احساس سرگیجه یا ضعف (فشار خون پایین): این وضعیت پس از چند روز بهتر می شود زیرا بدن شما به دارو عادت می کند. از رانندگی، دوچرخه سواری و استفاده از ابزار و ماشین آلات خودداری کنید. بنشینید یا دراز بکشید تا علائم بهبود یابد. الکل ننوشید، زیرا می تواند علائم را بدتر کند. اگر مشکل پس از چند روز برطرف نشد یا بدتر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

رانندگی حین مصرف قرص متوکلوپرامید حکیم10

اگر متوکلوپرامید باعث خواب آلودگی شما می شود، روی بینایی شما تأثیر می گذارد یا باعث می شود احساس سرگیجه، دست و پا چلفتی یا عدم توانایی در تمرکز یا تصمیم گیری کنید، رانندگی نکنید، دوچرخه سواری نکنید، از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید. این ممکن است زمانی که برای اولین بار مصرف متوکلوپرامید را شروع می کنید، بیشتر باشد، اما ممکن است در هر زمانی (به عنوان مثال، هنگام شروع داروی دیگری) اتفاق بیفتد. بهتر است منتظر بمانید تا بدانید دارو چگونه روی شما تأثیر می گذارد. اگر توانایی شما در رانندگی ایمن تحت تأثیر قرار گرفته باشد، رانندگی با اتومبیل تخلف است. این مسئولیت شماست که تصمیم بگیرید آیا رانندگی ایمن است یا خیر. اگر شک دارید، رانندگی نکنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی در زمینه قرص متوکلوپرامید حکیم 10 کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*