ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج با همسر سابق چگونه خواهد بود؟

اگر تصمیم به ازدواج با همسر سابق خود گرفته‌اید، احتمالا مسائل گذشته ذهنتان را مشغول کرده و نگرانی‌هایی دارید. این که در گذشته ازدواجی ناموفق داشته‌اید نمی‌تواند دلیلی بر اجبار به زندگی با همسر سابق و یا تنها ماندن شما برای همیشه باشد. بسیارند افرادی که با ازدواج مجدد به زندگی مشترک ایده‌آل خود رسیده‌اند. همچنین شاهد زوج‌هایی بوده‌ایم که با بازگشت به زندگی با همسر سابقشان توانسته‌اند بر مشکلات چیره شده و به آرامش خاطر برسند. در شرایطی که فرزندانی هم در میان باشد ارزش و لذت بازگشت بیشتر می‌شود؛ اما نباید فراموش کنید که فرزندان نمی‌توانند عاملی برای خوشبختی شما باشند. بنابراین بهتر است درباره تصمیمی که گرفته‌اید بیشتر بیاندیشید. در ادامه به مواردی که برای ازدواج با همسر سابقتان باید توجه داشته باشید، اشاره می‌کنیم. توصیه می‌کنیم در این زمینه مقاله ازدواج مجدد را نیز مطالعه کنید.

تماس با مشاور

درستی ازدواج با همسر سابق

پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که اطرافیان به دلیل آمارهایی که به گوششان رسیده، نظر مثبتی راجع به بازگشت و ازدواج شما با همسر سابقتان ندارند. افراد در ازدواج‌های مجدد در 30 تا 60 درصد موارد با شکست روبرو می‌شوند.  طبق آمارهای گزارش شده، طلاق دوم به مراتب زودتر از طلاق اول اتفاق می‌افتد. بنابراین پیش از هر اقدامی باید به تصمیمی که گرفته‌اید، مطمئن باشید.

اینفوگرافیک ازدواج با همسر سابق چگونه خواهد بود؟
اینفوگرافیک ازدواج با همسر سابق چگونه خواهد بود؟

چرا افراد به فکر ازدواج با همسر سابق خود می‌افتند؟

برخی افراد زمانی که از همسر خود جدا می‌شوند ممکن است برای مدتی احساس آرامش و رهایی کنند اما کم کم دچار احساس پشیمانی می‌شوند و متوجه می‌شوند دلیلی که به خاطر آن طلاق گرفته‌اند آن قدر هم جدی و بزرگ نبوده؛ این گونه افراد به چند دلیل دوباره برای ازدواج و زندگی با همسر سابق خود گرایش پیدا می‌کنند:

1. عدم درک درست از میزان عشق و علاقه

برخی از زوجین واقعا درک درستی از یکدیگر ندارند و نمی‌دانند تا چه میزان به طرف مقابل خود علاقه‌مند هستند و دوست دارند با او زندگی کنند. ممکن است زمانی که از یکدیگر جدا می‌شوند، تازه متوجه شوند چقدر به یکدیگر علاقه‌مند بوده و دوست دارند با هم زندگی کنند. البته گاهی این احساس دوست داشتن با احساس وابستگی اشتباه گرفته‌می‌شود و زوجین به اشتباه دوباره به سمت یکدیگر باز می‌گردند.

2. پشیمانی به خاطر اشتباهات

زمانی که کمی از محیط تنش‌زا و پر دردسر فاصله می‌گیرند، متوجه می‌شوند عصبانیت و لجبازی‌هایشان بیهوده بوده و خود نیز سهم کمی از بهم خوردن رابطه نداشته‌اند. ممکن است احساسات منفی به زندگی مشترک گذشته کم شود و در این شرایط گمان می‌کنند، می‌توانند با جبران اشتباهات و تغییر رفتارها به زندگی با همسر سابق بازگردند.

3. تغییر کردن شخصیت افراد

برخی فکر می‌کنند زمانی که طلاق بگیرند، می‌توانند در زندگی مجردی خود احساس آرامش داشته و رهایی یابند. در صورتی که متوجه می‌شوند زندگی مجردی هیچ چیز برای آن‌ها نداشته و هیچ کس به خوبی همسر اولشان نیست. علاوه بر این انسان‌ها همواره بر اثر مجموعه‌ای از مشکلات و اتفاقات و با گذر عمر ممکن است از لحاظ رفتاری و شخصیتی تغییر کنند. این تغییر گاه در جهت مثبت اتفاق می‌افتد. در واقع در بسیاری موارد ازدواج افراد زمانی به بن بست می‌رسد که افراد تغییر می‌کنند؛ از همین منظر گاه افراد بعد از طلاق نیز ممکن است تغییر کنند و به زندگی با همسر قبلی خود علاقه‌مند شوند.

راه های موفقیت برای ازدواج مجدد با همسر سابق

در صورتی که تصمیم به ازدواج با همسر سابق خود را دارید، توصیه‌های زیر شدیدا شانس موفقیتتان را افزایش می دهند:

1- به خاطر خودتان برگردید

اگر فرزندانتان دلیل بازگشت به همسر سابق تان هستند، باید بدانید انتخابتان نیاز به بررسی بیشتری دارد. اگر قرار به برگشت است به خاطر همدیگر و حس دوست داشتن بین خودتان برگردید. در صورتی که واقعا دلتان می‌خواهد باز هم با هم باشید. سختی‌های بعد از طلاق نباید شما را دوباره به انتخاب اشتباهتان برگرداند. اگر خود طلاق شما را خسته کرده، برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق تلاش کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازگشت به زندگی بعد از طلاق کلیک کنید.

2- برای ازدواج با همسر سابق تان چراغ خاموش بروید

دیگر افراد و خصوصا اگر بچه دارید، نباید در جریان ارتباط دوباره شما قرار بگیرند. متوجه شدن دیگران به ارتباط مجدد شما، در حالی که هنوز به نتیجه مشخصی نرسیدید، نتیجه مثبتی نخواهد داشت. فهمیدن فرزندان یا آشنایان باعث امیدواری در آن‌ها می‌شود و فشار بیشتری روی شما برای آشتی کردن وارد می‌کند. قبل از اطمینان به تصمیمتان قضیه را مخفی نگه دارید.

3- ازدواج با همسر سابق حتما با مشورت باشد

از اشتباهات زندگی گذشته خود عبرت بگیرید و این بار با دقت عمل بیشتری حرکت کنید. با تکرار اشتباهات، دوباره رابطه تان خراب خواهد شد.یک مشاوره خانواده می‌تواند بدون قضاوت به تصمیم گیری مناسب شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه  مشاوره خانواده کلیک کنید.

4- علت طلاق را مشخص کنید

مشخص کنید که دقیقا به چه دلیل از یکدیگر جدا شدید و اینبار در مورد مسئله مورد نظر به یک نتیجه مشترک برسید. مثلا اگر موضوع به عدم تعهد بر می‌گردد ابتدا تعهد پذیری خود را اصلاح کنید و سپس به رابطه برگردید.

5- قضاوت صحیحی از طلاق تان کسب کنید

رابطه گذشته خود را بررسی کنید و متوجه اشتباهات خودتان شده و آن‌ها را به گردن بگیرید. شناخت اشتباهات خودتان و مهم‌تر از آن گردن گرفتن اشتباهات در عدم رخ دادن دوباره آن‌ها مؤثر است. بهتر است سهم خود از علل طلاق و اشتباهاتتان را مشخص کنید و بر روی آن‌ها بیشتر تأمل کنید.

6- بچه بازی در نیاورید

برای ازدواج با همسر سابق خود صادق باشید. بچه بازی در آوردن، نقش بازی کردن، به اصطلاح زرنگ بازی کردن و یا تلاش برای احساسی کردن رابطه و ... را فراموش کنید. فکر همدیگر را نخوانید؛ قرار نیست در یک معامله اداری شرکت کنید، منطقی و بالغانه رفتار کنید.

7- گذشته را در گذشته رها کنید

مشکلات و بحث‌های نیمه تمام زندگی قبلی را در همان زندگی قبلی تمام کنید. کشاندن دلخوری‌هایی که پیش آمده را به زندگی جدید فراموش کنید یا اگر می‌شود آنها را حل کنید. نگذارید به عنوان یک کابوس در زندگی جدیدتان تکرار شوند.

8- از مشکلات نترسید

دلخوری‌هایی را که فراموش نمی‌شوند، حل کنید؛ در این بین از روبرو شدن با مشکلاتی که از گذشته باقی مانده نترسید. به صورت بالغانه و با آرامش راجع به آنها صحبت کنید و به یک راه حل برسید. قرار نیست مقصر را پیدا کنید، باید به راه حل بیاندیشید. برای کسب اطلاعات در زمینه حل دعوای خانوادگی کلیک کنید.

9- اعتماد کسب کنید

برای موفقیت در ازدواج با همسر سابق، لازم است اعتماد از دست رفته را دوباره بین خود ایجاد کنید. همسر سابقِ شما دیگر مانند گذشته احساس نزدیکی و تعلق به شما ندارد. اعتماد شکسته شده برای التیام به زمان نیاز دارد و شما باید صبورانه برای کسب این اعتماد تلاش کنید.

10- این فرصت را از دست ندهید

شناخت دوبارۀ همسر سابق خود را جدی بگیرید و فراموش نکنید در صورتی که اعتماد مناسب او را دوباره کسب کنید و تعهد واقعی به رابطه نشان بدهید؛ کشف دوباره‌ای اتفاق می‌افتد و می‌تواند بلوغ رابطه‌ی شما را تقویت کند و باعث رشد رابطه‌تان گردد.

11- می‌توانید در دوره‌های آموزش خانواده در کنار یکدیگر باشید

دوره‌های متفاوتی که به آموزش خانواده و سازگاری افراد در خانواده می‌پردازند، شرکت کنید و بعد از جلسات با یکدیگر راجع به صحبت‌های جلسه و نظرات خودتان گپ بزنید و به نقاط درک مشترک برسید. علاوه بر این قبل از از ازدواج لازم است برای رسیدن به درکی بهتر از یکدیگر و شناخت عمیق‌تر از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید. در جلسات مشاوره ازدواج می‌توانید شانس موفقیت خود در ازدواج مجدد با یکدیگر را مورد ارزیابی قرار دهید.برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

12. ظرفیت روحی خود را افزایش دهید

قبل از این که دوباره با همسر سابق خود ازدواج کنید، لازم است ابتدا مستقل شوید. در بسیاری موارد افراد تنها به خاطر ترس از تنهایی، ترس از مستقل شدن، نیاز مالی و کمبود عاطفی به زندگی با همسر سابق خود باز می‌گردند. به مسافرت بروید، اگر لازم است به ادامه تحصیل بپردازید، شغل مناسبی برای خود پیدا کنید و اهداف و آرزوهای خود را دنبال کنید. تمام این موارد برای این است که ظرفیت‌های روحی خود را افزایش دهید و بعد عاقلانه‌تر در مورد بازگشت به زندگی با همسر سابق خود بیاندیشید. زمانی که از نظر مالی مستقل شوید، از زندگی خود لذت ببرید و آرامش روانی داشته‌باشید بهتر می‌توانید در مورد رابطه‌ای که دردسرهای زیادی را در آن تجربه کرده‌اید، تصمیم بگیرید.

13. جنبه‌های تغییر ناپذیر را در نظر بگیرید

در نظر داشته‌باشید که کسی که با او ازدواج می‌کنید همان آدم قبلی است؛ ممکن است هر دوی شما در این مدت تغییراتی کرده‌باشید اما برخی از جنبه‌های شخصیت هرگز تغییر نمی‌کنند و لازم است روحیه خود را بالا ببرید تا در مقابل جنبه‌های تغییر ناپذیر آسیب نبینید. همچنین لازم است آمادگی مواجه با برخی از مشکلات گذشته را داشته‌باشید. با کسب مهارت‌های حل مسئله و افزایش اعتماد به نفس و درک بیشتر از یکدیگر، می‌توانید مشکلات گذشته را به گونه‌ای سازگارانه حل کنید.

ازدواج با همسر سابق عجیب نیست؟

فراموش نکنید که بخش زیادی از رابطۀ گذشتۀ خود را به دلیل توجه زیاد و نگرانی‌های بیش از حد به حرف‌های مردم از دست داده‌اید و باز نباید در این چاله بیافتید. دوستان و نزدیکان شما اگر مخالفتی می‌کنند از روی نگرانی است و در صورتی که شما بتوانید دوباره با یکدیگر به سازگاری برسید، خوشحال خواهند شد.

فرزندان شما هنوز برای بازگشت شما به یکدیگر لحظه شماری می‌کنند اما فراموش نکنید که برای این مدت دوری، از آن‌ها دلجویی کنید. در نهایت اگر تصمیم‌تان قطعی است، نگران چگونگی کنار آمدن دیگران با این مسئله نباشید. دیگران در نهایت شما را درک خواهند کرد. با وجود تمام نگرانی‌ها عجله نکنید، در هر نوع ازدواج صبوری و مشورت ضروری است حتی اگر با کسی که از قبل از او شناخت دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ازدواج کلیک کنید.

ازدواج با همسر سابق | سخن آخر

ازدواج همواره یکی از مهم ترین و در عین حال سخت ترین تصمیمات برای انسان است و چه بسا زمانی که فرد بخواهد دوباره به همسر سابق خود برگردد، این تصمیم گیری کمی سخت تر نیز می شود. چرا که به هر حال شما از روی خوشی و برای تنوع از یکدیگر طلاق نگرفته اید و حتما مشکلاتی در زندگی تان بوده است و حالا برای برگشت به همسر سابق خود باید دلیل قانعی کننده ای داشته باشید.
اما در هر صورت مشکلات گذشته در زندگی باید بر طرف شوند چرا که در غیر این صورت مشکلات مجدد در زندگی هم برای خود و هم برای فرزندانتان بسیار جدی تر خواهد بود و همه شما آسیب بیش تری می بینید. به همین منظور لازم است که در این زمینه با افراد متخصص و روانشناسان با تجربه در این حوزه مشورت نمایید. متخصصان و روانشناسان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات و دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج با همسر سابق می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*