ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انتخاب رشته کنکور 99 | براساس علاقه و استعداد

تصمیم گیری راجع به انتخاب رشته کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین و در عین حال حساس‌ترین انتخاب‌های افراد در طول دوران زندگی است چراکه می‌تواند مسیر زندگی فرد و سلامت روان او را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال انتخاب رشته کنکور به عوامل متفاوتی بستگی دارد. یکی از مهمترین مسائلی که می‌بایست در کنار آینده شغلی و یا اعتبار دانشگاه و رشته به آن توجه داشته باشید، علاقه و استعدادهای شما هستند. اگر انتخاب رشته کنکور بدون آگاهی کامل صورت گیرد منجر به تبعات جبران ناپذیری در زندگی‌تان می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به عدم موفقیت تحصیلی، عدم رضایت شغلی و همچنین احساس ناکارآمدی و افسردگی به دلیل ارضا نشدن نیاز به پیشرفت و ... اشاره داشت. با توجه به اهمیت علاقه و استعداد در انتخاب رشته کنکور در این مطلب به بررسی جامع دیدگاه روانشناسان دراین باره خواهیم پرداخت.

تماس با مشاور

انتخاب رشته صحیح کنکور پلی به سوی آینده ای روش

یک انتخاب رشته صحیح علاوه بر توجه به احتمال قبولی، مسائل دیگری از جمله علاقه‌ها و استعدادهای شما را نیز در نظر خواهد گرفت. ادامه تحصیل در رشته‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید تأثیر مثبتی در آینده شغلی یا حتی سلامت روان شما خواهد داشت و می‌تواند به موفقیت تحصیلی نیز منجر گردد. با این حال در ادامه به برخی از تاثیرات مثبت انتخاب رشته صحیح اشاره خواهیم کرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره موفقیت تحصیلی کلیک کنید. 

احساس مثبت نسبت به خود                

وقتی شما کاری را انجام می‌دهید که به آن علاقه دارید یا توانایی بالایی در انجامش دارید، از اعتمادبه‌نفس بالاتری نیز برخوردار خواهید بود و تصویر مثبت‌تری راجع به توانایی‌های خود خواهید داشت. در عین حال وقتی کاری انجام می‌دهید که توانایی کافی برای انجامش را نداشته باشید، خود را به عنوان فردی شکست خورده یا ناتوان در نظر خواهید گرفت.

پیشرفت تحصیلی و شغلی

استعداد و علاقه دو عامل مهم برای پیشرفت در هر زمینه هستند. اگر شما در رشته‌ای تحصیل کنید که توانایی‌های کافی برای موفقیت در آن را داشته باشید، احتمال پیشرفت شما به‌مراتب بالاتر از زمانی خواهد بود که بدون علاقه یا استعداد کاری را شروع کرده باشید.

شکوفایی خلاقیت و نبوغ

شکوفایی خلاقیت و ایجاد نوآوری یکی دیگر از مزیت‌های توجه به مسائلی است که به آن‌ها علاقه داریم. احتمال پیشرفت و موفقیت تحصیلی و ابداع یک طرح جدید در رشته‌هایی که به آن علاقه داریم به ‌مراتب بالاتر از رشته‌هایی است که انگیزه‌ای برای مطالعه و پیشرفت در آن‌ها نداریم.

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب رشته صحیح کنکور

انتخاب رشته تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد و یک تصمیم‌گیری مناسب در این زمینه باید بتواند تمامی این عوامل را در کنار یکدیگر در نظر بگیرد. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود که برای انجام انتخاب رشته خود از یک مشاور تحصیلی با تجربه کمک بگیرید. در ادامه به مهم‌ترین عواملی که در فرایند تصمیم گیری برای انتخاب رشته تأثیر می‌گذارند اشاره خواهیم کرد.

برای آگاهی بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.  

نقش خانواده 

خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در تصمیم‌گیری و انتخاب‌های فرزندشان در زمینه‌های مختلف دارند. گاهی اوقات تفکرات اشتباه خانواده مانند اهمیت بیش از حد به موقعیت اجتماعی و درآمد بالا یا تلاش برای تحقق آرزوهای دست نیافته از طریق فرزندان، باعث می‌شود تا والدین فشار مضاعفی را برای انتخاب یک رشته خاص به فرزندشان وارد کنند.

بهتر است در جایگاه خانواده، مسائلی نظیر اهمیت شأن اجتماعی و درآمد مالی را برای فرزندتان توضیح دهید و پیامدهای هر تصمیم را برایش روشن کنید اما نهایتاً امکان تصمیم گیری مستقل را برای فرزندتان فراهم نمایید. می‌توانید از یک مشاور، به ویژه مشاور تحصیلی که با رشته‌های مختلف آشنا باشد نیز کمک بگیرید.

چشم و هم چشمی 

چشم و هم‌چشمی یا مقایسه کردن خود با آشنایان و افراد فامیل، باعث می‌شود تا علایق و استعدادهای خود را نادیده گرفته و معیارهای اشتباهی مانند در مرکز توجه بودن و سر زبان‌ها افتادن را برای انتخاب‌هایتان در نظر بگیرید.

نقش علاقه و توانمندی ها 

یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب رشته، میزان علاقه‌مندی شماست. علاقه‌مندی به رشته تحصیلی باعث می‌شود تا با پشتکار بیشتری درس بخوانید و سختی‌های احتمالی در مسیر راه را با انگیزه بیشتری تحمل کنید. البته باید توجه داشته باشید که علاقه به‌تنهایی کافی نیست و باید توانمندی‌های فردی را نیز در نظر گرفت.

در نظر گرفتن فرصت های شغلی

یکی از مسائل مهم در زمینه انتخاب رشته، بازار کاری آن است. در کنار اهمیت دادن به علاقه و استعدادهای خود، می‌بایست به موضوع شغل نیز توجه داشته باشید. در حقیقت برقراری یک تعادل مناسب بین منطق و علاقه شما در این بخش، اهمیت بالایی پیدا می‌کند. به همین خاطر معمولاً به دانش آموزان پیشنهاد می‌شود که در زمینه انتخاب رشته به اهمیت مشاوره و پرس و جو توجه داشته باشند. یک انتخاب رشته موفق، می‌بایست توجه به هر دو  عامل آینده شغلی، علاقه و استعداد فرد را در نظر داشته باشد.

انگیزه ها و اهداف عامل تعیین کننده 

هر فردی در زندگی اهداف خاصی مانند کسب موقعیت اجتماعی، درآمد بالا و یا کمک به دیگران را دنبال می‌کند. برای انتخاب رشته صحیح لازم است انگیزه‌ها و اهداف خود را در زندگی مشخص کنید و براساس اولویت‌هایتان تصمیم بگیرید. برای اینکار بهتر است خود را در 5 سال آینده تصور کنید. دوست دارید در این زمان در چه جایگاهی قرار داشته باشید؟ آنچه تصور می‌کنید اولویت‌ها و اهداف شما هستند.

تاثیر ویژگی های شخصیتی

ویژگی‌های شخصیتی مثل درون گرا یا برون گرا، منطقی یا احساسی بودن، نقش بسیار مهمی در انتخاب رشته کنکور و شغل شما ایفا می‌کنند برای مثال فردی که می‌خواهد رشته و شغل وکالت را ادامه بدهد، می‌بایست جسارت و توانایی متقاعد سازی بالایی داشته باشد. بهتر است پیش از انتخاب یک رشته به ویژگی‌های مورد نیاز برای آن و تناسب این ویژگی‌ها با توانایی‌های خودتان توجه داشته باشید و به یک خودشناسی دست یابید.

برای شناخت بیشتر درباره خودشناسی کلیک کنید.

 

تبعات انتخاب رشته نادرست و ناآگاهانه در کنکور

یک انتخاب رشته نامناسب، انتخابی است که جایی برای توانایی‌ها یا علایق فرد در آن درنظر گرفته نشده است. این شیوه از انتخاب رشته می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

احساس ناکامی در اثر انتخاب نادرست رشته کنکور

وقتی شما استعداد کافی برای انجام یک شغل یا یادگیری دروس را نداشته باشید، در آن‌ها شکست خواهید خورد. این مسئله باعث می‌شود که به‌تدریج احساس ناکامی کرده و خود را به عنوان یک فرد شکست خورده در نظر بگیرید که تأثیر منفی بسیاری بر اعتمادبه‌نفس و تصور شما از خودتان خواهد داشت. همچنین احساس ناکامی می‌تواند به این خاطر ایجاد شود که شما علاقه و اولویت‌های خود را زیر پا گذاشته‌اید و اکنون از این موضوع پشیمان هستید.

مشکلات تحصیلی

انگیزه لازم برای انجام فعالیت‌ها تا حد زیادی تحت تأثیر میزان علاقه ما به این فعالیت‌هاست. به همین خاطر نبود استعداد یا علاقه و انگیزه برای مطالعه دروس باعث می‌شود که شما نه‌تنها در این زمینه پیشرفتی نداشته باشید بلکه دچار مشکلات تحصیلی متعددی نیز بشوید.

پیدا نکردن شغل مناسب در اثر انتخاب نادرست رشته کنکور

وقتی به انجام کاری علاقه نداریم، طبیعتا آن را به‌درستی انجام نمی‌دهیم. این موضوع باعث می‌شود که نتوانیم در شغل خود پیشرفت داشته یا حتی موقعیت خود را در یک حالت ثابت نگاه‌داریم.

از دست دادن زمان  

بسیاری از دانش‌آموزانی که بی‌توجه به علاقه و استعدادهایشان، وارد یک رشته می‌شوند. نهایتاً تصمیم می‌گیرند که از این رشته انصراف دهند و به سراغ علاقه‌مندی‌های خود بروند. این موضوع باعث می‌شود که شما زمان زیادی را از خودتان بگیرید. برای اینکه در آینده دچار چنین مشکلاتی نشوید، سعی کنید از ابتدا با دقت تصمیم‌گیری کنید.

 

راهکارهایی برای انتخاب رشته بر اساس علاقه و استعداد

آزمون‌های استعدادیابی و خدمات مشاوره

استفاده از جلسات مشاوره به شما کمک می‌کند تا با شناخت بهتر علاقه‌ها و اهدافتان و انجام آزمون‌های استعدادیابی یا شخصیت شناسی، انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. این آزمون‌ها در مرکز روانشناسی حامی هنر زندگی توسط روانشناسان و متخصصان به صورت حضوری از متقاضیان گرفته خواهد شد.

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره حضوری کلیک کنید.

راجع به رشته و شغل مورد نظرتان تحقیق کنید

یکی از بهترین توصیه‌ها برای دانش آموزانی که در مقطع انتخاب رشته قرار دارند این است که سعی کنید از نزدیک با رشته مورد نظر آشنا شوید. برای این کار می‌توانید به دانشگاه‌ها و مراکز شغلی سر بزنید. کتاب‌ها و واحدهای درسی که دانشجویان این رشته می‌گذرانند را بررسی کنید. آیا این رشته همان چیزی است که به آن علاقه دارید؟ همچنین می‌توانید وارد محیط کاری فارغ التحصیلان رشته مورد نظرتان شوید و ببینید تا چه حد روحیات شما با این کار تناسب دارد.

در مقابل قضاوت‌های نادرست دیگران بایستید

اگر تصمیم شما از روی منطق و به درستی گرفته‌شده و از مسیری که شروع کرده‌اید مطمئن هستید سعی کنید در مقابل انتقادها و نظرات دیگران مقاومت کنید. اجازه ندهید رفتار دیگران شما را از تصمیماتتان منصرف کند.

 

انتخاب رشته صحیح کنکور | دانشگاه آزاد یا سراسری؟

تصمیم‌گیری بین ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری یا آزاد یکی دیگر از مسائلی است که باید راجع به آن به درستی فکر کنید. بسیاری از دانش آموزان با این تعارض روبه‌رو می‌شوند که رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه آزاد ادامه دهند و یا به یک رشته ضعیف تر ولی در دانشگاه سراسری فکر کنند. این تعارض می‌تواند به صورت پذیرش در دانشگاه آزاد شهر محل زندگی شما و دانشگاه سراسری در شهری دیگر نیز پیش بیاید. برای تصمیم گیری در این زمینه شما می‌بایست به شرایط خودتان مثل امکان پرداخت شهریه دانشگاه آزاد یا زندگی در یک شهر دیگر به خوبی فکر کنید. در کنار این مسائل به این موضوع توجه داشته باشید که برای موفقیت در کنکور نیاز به تلاش و بهره بردن از کمک مشاور و روانشناس دارید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه موفقیت در کنکور کلیک کنید.

 

سخن آخر در مورد انتخاب رشته صحیح کنکور سراسری

تصمیمی که در این لحظه می‌گیرید مستقیماً آینده شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر امروز بدون کسب آگاهی انتخاب رشته کنید، در آینده نسبت به این انتخاب خود افسوس خواهید خورد. مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند با خودشناسی بیشتر و آگاهی کامل از تمامی جوانب شخصیت خود، انتخاب رشته‌ای صحیح انجام دهد تا بتوانید اهداف و انگیزه‌های خودتان را دنبال کنید. ما نیز در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید با بهره بردن از مشاوره روانشناسی توسط مجرب ترین و با دانش ترین روانشناسان، موفقیت خود را تضمین نمایید.

سؤالات متداول

چطور می‌توانم راجع به استعدادهای خودم اطلاعات کسب کنم؟

معمولاً در جریان زندگی شما با استعدادهای خود آشنا می‌شوید. همچنین می‌توانید از یک روانشناس درخواست کنید که آزمون‌های مربوط به شخصیت و استعداد را برای شما اجرا کند و با بررسی نتایج راجب به استعدادهای خود اطلاعات کسب کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*