ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس از پرواز | علل، نشانه ها و نحوه درمان فوبیای پرواز

ترس از پرواز یا همان فوبیای پرواز از جمله اختلالات اضطرابی است که فرد ترس شدید و افراطی از پرواز کردن با هواپیما، هلیکوپتر و هر وسیله پروازی دارد. برای این افراد تصور پرواز کردن نیز باعث ایجاد اضطراب می‌شود و به صورت شناختی، حسی و جسمانی بروز می‌یابد. خوشبختانه روش‌های درمانی موثری مانند درمان شناختی رفتاری برای این نوع از فوبیا وجود دارد. در ادامه مقاله به بررسی علل، نشانه‌ها و درمان فوبی پرواز خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

گیف ترس از پرواز

 


فوبیای پرواز | ترس از پرواز

به طور کلی فوبیا ترس‌های افراطی، غیرمنطقی و مداوم نسبت به یک شی یا وضعیت خاص می‌باشد. افرادی که فوبیای پرواز دارند از سوار شدن به هواپیما اجتناب می‌کنند و تحت هیچ شرایطی، حتی شرایط اضطراری نیز راضی به سفر کردن با هواپیما نمی‌شوند. حتی تصور پرواز کردن نیز برای این افراد اضطراب‌زا است و علائم ترس مانند بالا رفتن ضربان قلب، مشکل در تنفس، تعریق شدید و... ایجاد می‌شود. این افراد حس می‌کنند که هیچ کنترلی بر شرایط ندارند و اصطلاحاً دستشان به هیچ جا بند نیست. این مسئله سبب افزایش حس ترس و اضطراب می‌شود. ترس از پرواز سه بعد دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

برای آگاهی بیشتر در زمینه فوبیا کلیک کنید.

اینفوگرافیک ترس از پرواز

اینفوگرافیک ترس از پرواز

شناختی  

این بعد از ترس مربوط به تفکراتی است که فرد در مورد پرواز دارد. به طور مثال نوع نگرش فرد نسبت به تفکراتی که در مورد پرواز کردن مانند سقوط کردن، کمبود اکسیژن، عدم اعتماد به کادر پرواز دارد.

احساسات 

احساسات شامل هرگونه رفتار غیرقابل کنترل مانند ترس و اضطراب شدید می‌باشد که فرد در هنگام قرار گیری در موقعیت پرواز از خود نشان می‌دهد.

علائم جسمانی

احساسات شامل هرگونه رفتار غیرقابل کنترل مانند ترس و اضطراب شدید می‌باشد که فرد در هنگام قرار گیری در موقعیت پرواز از خود نشان می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع فوبیا کلیک کنید.

 

علائم فوبیای پرواز یا ترس از پرواز

علائم فوبیای پرواز در افرادی که به آن مبتلا هستند متفاوت است. در موارد خفیف ممکن است فقط لحظه بلند شدن هواپیما و یا پروازهای طولانی مدت اضطراب‌آور باشد، اما در موارد شدیدتر حتی تصور پرواز کردن نیز برای این افراد اضطراب‌آور است. اصلی‌ترین علائم اضطراب پرواز شامل موارد زیر است.

 •  اضطراب افراطی در هنگام پرواز.
 • ایجاد علائم جسمانی و روانی ترس مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید بلافاصله بعد از بودن در وسیله نقلیه هوایی.
 • تلاش بسیار زیاد برای عدم پرواز.
 • این علائم بیشتر از 6 ماه در فرد ادامه دارند و بر عملکرد وی در زندگی اجتماعی و روابط بین فردی و شغلی تاثیر منفی می‌گذارد.
 • فرد ممکن است خیلی از فرصت‌ها را به دلیل این فوبیا از دست بدهد. به عنوان مثال فرصت‌های ارتقای شغلی به دلیل نرفتن به مأموریت را از دست بدهید و یا از رفتن به تعطیلات رویایی خود منصرف شوید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

علل فوبیای پرواز یا ترس از پرواز

مهم‌ترین علل فوبیای پرواز یا ترس از پرواز شامل موارد زیر است.

 • داشتن تجربیات ناگوار از پرواز توسط فرد و یا نزدیکان.
 • علت‌های زیر بنایی. به عنوان مثال کودکی که برای دیدن والدین خود که از هم جدا شده‌اند به طور مرتب مجبور به پرواز با هواپیما است، ترس از پرواز نشانه یک تعارض زیر بنایی و مشکلات ارتباطی با والدین است.
 • فوبیاهای دیگر مانند ترس از مکان‌های بسته یا همان کلاستروفوبیا ، ترس از ارتفاع، فوبیای اجتماعی و ترس از تهوع داشتن و بیمار شدن می‌تواند دلیلی برای فوبیای پرواز باشد.
 • یادگیری ترس از طریق مشاهده این فوبیا در اطرافیان مخصوصا والدین.

برای شناخت بیشتر در زمینه ترس از ارتفاع کلیک کنید.

 

درمان فوبیا پرواز یا ترس از پرواز 

درمان فوبیا با روش‌های مختلفی در جلسات مشاوره کنترل استرس انجام می‌شود، اما در ادامه سه روش درمانی کارآمد برای درمان ترس از پرواز را شرح داده‌ایم.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

شناخت درمانی

درمان شناختی یکی از موثرترین راهکارهای درمانی برای ترس از پرواز است. افراد مبتلا، پرواز و بودن در هواپیما را بسیار خطرناک‌تر از چیزی که هست می‌پندارند. این درمان طرز فکر افراد مبتلا را نسبت به پرواز تغییر می‌دهد.

حساسیت زدایی منظم

حساسیت زدایی منظم روش دیگری در درمان فوبیا است. این روش درمانی سه مرحله دارد که شامل موارد زیر می‌باشد.

الف) تهیه لیست از حالت‌ها و موقعیت‌هایی که در فرد اضطراب ایجاد می‌کند. به ترتیب از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می‌کند تا اضطراب آورترین محرک

ب) یادگیری روش‌های آرمیدگی و ریلکسیشن

ج) تصور کردن سلسله مراتب لیست از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می‌کند به ترتیب تا اضطراب آور ترین، در حالی که فرد کاملا ریلکس است.

برای شناخت بیشتر در زمینه درمان فوبیا کلیک کنید.

مواجهه درمانی

این روش درمانی شباهت زیادی با روش حساسیت زدایی منظم دارد. فرد در معرض سلسله مراتب قرار می‌گیرد با این تفاوت که فرد احساس اضطراب را در هر مرحله حفظ می‌کند تا به تدریج این اضطراب برای فرد عادی شود.

برای آن که روش‌های درمانی موثر واقع شود، فرد مبتلا باید نسبت به مسئله خود و عامل ایجاد کننده آن آگاهی پیدا کند. شرکت در جلسات درمانی با روانشناس و متعهد شدن به برنامه درمانی، باعث می‌شود فوبیا پرواز به راحتی درمان شود. در موارد شدید تر، می‌توان ابتدا از یک دوره دارو درمانی مانند داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی استفاده کرد و سپس بعد از کاهش علائم، روان درمانی را آغاز کرد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی کلیک کنید.

نکات مهم در مورد فوبیا پرواز یا ترس از پرواز

 • قبل از پرواز به مقصد خود و اتفاقات خوبی که در انتظار شماست مانند دیدن عزیزان و یا جاذبه‌های توریستی فکر کنید.
 • صندلی خود را دور از پنجره انتخاب کنید. اگر این امکان وجود نداشت، پرده پنجره را ببندید و بیرون را نگاه نکنید. از پنجره به بیرون نگاه کردن می‌تواند بسیار اضطراب آور باشد.
 • در طول سفر خود را با فیلم و موزیک و کتاب سرگرم کنید، تا بتوانید ذهن خود را از ترس منحرف کنید.
 • در طول سفر لباس راحت بپوشید و از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنید.
 • اگر هواپیما در چاله هوایی افتاد، نگران نشوید. همانطور که افتادن ماشین در دست انداز طبیعی است، این مسئله نیز طبیعی است.

 

سوالات متداول درباره ترس از پرواز

بهترین راهکار درمانی برای ترس از پرواز چیست؟ 

درمان شناختی رفتاری یا همان CBT از درمان‌های موثر برای انواع فوبیاها مخصوصا فوبیای پرواز است. البته نوع درمان بسته به شرایط فرد مراجعه کننده نیز دارد. با این حال همه درمان‌های موجود اثربخش هستند. 

چه موقعی باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

در صورتی که این نوع از فوبیا عملکرد و کیفیت زندگی شما را با تهدید مواجه کرد و باعث مختل شدن زندگی شما گردید بهتر است هرچه زودتر به روانشناس مراجعه کنید تا از بدتر شدن اوضاع پیشگیری شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان فوبیا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*