ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

غلبه بر ترس از مرگ | 5 روش موثر

رهایی و غلبه بر ترس از مرگ آرزوی بسیاری از افرادی است که با معضل ترس افراطی از مردن و نیستی مواجه هستند. ترس از مرگ، یکی از شایع ترین نوع ترس در میان انسان‌هاست. این ترس به خودی خود منفی نیست و در بسیاری از مواقع به شما کمک می‌کند برآوردی از موقعیت‌های مخاطره آمیز داشته باشید و بتوانید از خطرهای محیطی پیرامون در امان باشید. در واقع ترس از مرگ عکس العمل ذهن برای حفظ بقاست اما اگر این ترس به موقعیت‌های عادی زندگی سرایت کند و ذهنتان در طول روز به‌ صورت وسواس‌گونه درگیر آن شود، علاوه بر آشفتگی‌های روانی و جسمی باعث مختل شدن عملکرد اجتماعی، تحصیلی و شغلی‌تان می‌شود. در این مقاله به بررسی روش‌های درمان استرس ناشی از ترس از مرگ می‌پردازیم به امید اینکه شما هم بتوانید زندگی شاد و آرامش بخشی را تجربه کنید. 
تماس با مشاور

پیش از غلبه بر ترس از مرگ علت یابی کنید

از آن جایی که ترس از مرگ یا فوبیای مرگ یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که می‌تواند مشکلات شدیدی را برای فرد به وجود آورد و او را مستعد ابتلا به دیگر انواع فوبیا کند؛ علت یابی و درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. مرگ مقوله‌ای مبهم و ناشناخته است که همین موضوع باعث می‌شود مایه ترس در بشر باشد. ترس غیرمنطقی از مرگ، ریشه در دوران کودکی شخص مبتلا دارد که فرد در مواجهه با اتفاقاتی غیرمعمول، ناشناخته و غیر منتظره قرار گرفته است. همچنین بین عدم موفقیت در برخی از جنبه‌های مهم زندگی با ترس از مرگ ارتباط مشاهده می‌­شود. در واقع افرادی که از دستاوردهای خود در زندگی راضی نیستند به احتمال بیشتری ترس از مرگ را تجربه می‌کنند. ترس از مرگ می‌تواند مشکلات شدیدی را برای افراد پدید آورد و تاثیرات خود را نیز بر دیگر جنبه‌های زندگی فرد بگذارد. 

برای آشنایی بیشتر در زمینه انواع فوبیا و انواع اختلالات اضطرابی کلیک کنید.
 

روش های غلبه بر ترس از مرگ

شدت یافتن ترس از مرگ باعث مختل شدن زندگی روزمره شما می‌شود و مشکل از جایی نشات می‌گیرد که شما به جای اینکه به دنبال علت یافتن ترس از مرگ باشید و چاره‌ای برای آن بیندیشید می‌خواهید صورت مسئله را پاک کنید و از مواجهه با آن پرهیز می‌کنید. اکنون این سوال مطرح است که ما چطور می‌توانیم ترس‌ خود را از مرگ کم کنیم و ذهنمان را در مقابل افکار مضر و غیر واقعی کنترل کنیم؟ چگونه می‌توانیم از تأثیر این ترس بر زندگیمان جلوگیری کنیم؟ در ادامه به بررسی راهکارهای اساسی جهت غلبه بر ترس از مرگ می‌پردازیم.

برای آشنایی بیشتر در زمینه ترس از مرگ کلیک کنید.

1- صحبت راهی برای غلبه بر ترس از مرگ

ممکن است خانواده و اطرافیان، آگاهی کافی در مورد ترس غیر واقعی‌تان از مرگ نداشته باشند لذا نتوانند شما را درک کنند یا برای غلبه بر ترس از مرگ با شما همکاری کنند. در این صورت از یک طرف با مشکل ذهنی خود درگیر هستید و از آن رنج می‌برید و از طرف دیگر باید رفتارهای غیرعادی خود را از دیگران مخفی کنید. صحبت کردن با افراد معتمد و در میان گذاشتن مشکلات خود با آن‌ها باعث می‌شود از بسیاری از فشارهای ناشی از پنهان کردن بیماری خود رها شوید و حمایت اطرافیان دلسوز خود را جهت غلبه بر ترس از مرگ به دست آورید و از فشارهای محیطی روی خود بکاهید.

2- روش های آرام سازی ذهنی جهت غلبه بر ترس از مرگ

رهایی از ترس از مرگ

اغلب ترس‌ها افکار وسواس ­آمیز را نیز با خود به همراه می‌آورند که باعث تشدید ترس‌ها می‌شود. با فراهم کردن محیطی آرام و به دور از تنش، می‌توانید افکار وسواسی خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. با استفاده از تکنیک‌های آرام سازی خود مانند تنفس عمیق و آرام، می‌توانید فضای ذهن خود را از افکار تشدید­کننده ترس رها کنید. پس با قرار گرفتن در محیطی آرامبخش، تنفس خود را به سمت نفس‌های عمیق سوق دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا با تقویت ذهن آگاهی برای کاهش استرس، در لحظه حال زندگی کنید و با غلبه بر ترس از مرگ در جهت رشد و شکوفایی حرکت کنید. برای اطلاع از تکنیک های آرام سازی خود کلیک کنید. 

برای آگاهی بیشتر درباره ذهن آگاهی برای کاهش استرس کلیک کنید.

3ـ بازگشت به طبیعت و مانوس شدن با مظاهر طبیعی

حقیقت غیر قابل کتمان این است که زندگی در دنیای مجازی باعث افزایش اضطراب‌ ما شده است. ما به‌خاطر جدایی از طبیعت دچار سردرگمی شده‌ایم. با استفاده از روش آرام‌سازی ذهنی، جزئیات دقیق پدیده­‌های طبیعی را که در اطرافتان می‌بینید، تصور کنید؛ تصویر دقیق یک برگ درخت، دریا یا هر چیز دیگری که می‌تواند القا کننده طراوت و لطافت باشد.

سعی کنید با صبر و حوصله کافی تمام تمرکز خود را روی این تمرین ذهنی قرار دهید. تعداد گلبرگ‌های گلی که دیده‌اید یا تصور کرده­‌اید را بشمارید و نوع بافت و شکل آن را توصیف و تصور کنید. این تمرین شما را به دامان طبیعت برده و می‌تواند به عادت ثانویه در شما تبدیل شود و افکار وسواس­ آمیز را از ذهنتان دور کند چرا که به مرور باعث اختلال وسواس فکری عملی می‌شود.

برای شناخت بیشتر درباره وسواس فکری عملی کلیک کنید.

4ـ قبول واقعیت های زندگی کنونی خود

بسیاری از ما نسبت به تغییرات بخصوص وقتی فراتر از کنترل و خواسته‌های ما باشد مقاوم هستیم. به جای نگرانی برای فرداها از لحظه حال لذت ببرید و نسبت به اتفاقاتی که زندگی ممکن است برای شما به ارمغان آورد پذیرا باشید. با مدیریت، کنترل و درمان استرس‌ها‌یتان و داشتن رویکردی راه حل محور در جهت غلبه بر ترس از مرگ و دیگر چالش‌های زندگی حرکت کنید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه کنترل استرس و درمان استرس شدید کلیک کنید.

5ـ پذیرفتن اطلاعات همسو

اطلاعات همسو اطلاعاتی است که یک جنبه از موضوعی را در ذهن شما تقویت می‌کند. مثلاً تمایل دارید ترس از مرگ را از ذهن خود ریشه کن کنید یا با برجسته کردن جنبۀ منفی آن، امکان مبارزه با آن را فراهم کنید. ترس از مرگ برای شما موضوعی منفی است؛ اما با اطلاعاتی مواجه می‌شوید که شما را دعوت به تفکر دربارۀ مرگ می‌کنند و اندیشیدن به این موضوع را مثبت تلقی می‌کنند. در این حالت ذهن شما با اطلاعات ناهمسو مواجه می‌شود و نمی‌توانید نتیجه مطلوب را از جستجوی اطلاعات بگیرید. لذا بهتر است که به اطلاعاتی که خلاف خواسته شماست توجه نکنید و صرفا اطلاعاتی را جدی بگیرید که شما را به سمت درمان بیماری سوق می­‌دهد.
 

رهایی و غلبه بر ترس از مرگ

‌درباره ترس از مرگ و نگرانی‌هایتان با متخصصان جهت دریافت مشاوره کنترل استرس صحبت کنید تا بتوانید ترس‌های خود را با عمق بیشتری مورد روانکاوی قرار دهید. متخصصان روانشناسی تحلیل دقیقی در مورد ترس‌ها، احساسات و افکار شما انجام می‌دهند و در این راستا به شما کمک می‌کنند تا در جهت به چالش کشیدن طرحواره‌های منفی خود در مورد مرگ حرکت کنید.

ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فراهم آورده‌ایم تا بتوانید به صورت تلفنی و حضوری مسائل و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. در این مرکز، مشاوران برجسته و با سابقه چندین ساله به شما کمک می‌کنند تا در راستای کاهش و درمان انواع ترس‌های خود از جمله ترس از مرگ به بهترین شکل گام بردارید. همچنین در صورتی که عملکرد شما در جنبه‌های مختلف زندگی از جمله روابط بین فردی، تحصیل، شغل و خانوادگی دچار مشکلاتی شده است با راهکارهایی در راستای کاهش مشکلات حرکت کنید. علاوه بر این می‌توانید به صورت همزمان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... خدمات دریافت نمایید.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.
 

سوالات متداول

تغییرات در سبک زندگی تا چه میزان می‌تواند به غلبه بر ترس از مرگ کمک کننده باشد؟

هنگامی که روابط عاشقانه خود را در طول زندگی حفظ کنید و سعی کنید در کنار خانواده از زندگی لذت ببرید مسلما می‌توانید به کاهش ترس از مرگ در خود کمک کنید. توجه داشته باشید که لذت بردن از چیزهای کوچک و دنیا رو از زاویه متفاوتی دیدن نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.
 

برای دریافت مشاوره در زمینه روش های غلبه بر ترس از مرگ می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*