ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روان شناس ایرانی در کانادا

امروز از سایت هنر زندگی با مقاله روان شناس ایرانی در کانادا همراه شما هستیم. کانادا مقصدی جذاب و پر طرفدار برای افرادی است که تصمیم به مهاجرت می گیرند. در سال های اخیر موج مهاجرت ایرانیان به این کشور پیشرفته، افزایش چشمگیری داشته است. از دلایل آن می توان به بالا بودن سطح بهداشت و درمان، وجود موقعیت های شغلی متناسب با مهارت های فردی، بالا بودن استاندارد تحصیلی و به طور کلی بالا بودن کیفیت زندگی اشاره کرد. اما با تمام این تفاسیر از آنجایی که مهاجرت اقدامی حساس و سخت است، فرد مهاجر با مشکلات عدیده ای دسته و پنجه نرم خواهد کرد تا در نهایت بتواند زندگی قابل قبولی برای خود فراهم کند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره فردی کلیک کنید.

گیف روانشناس ایرانی در کانادا

آشنایی با شرایط فرهنگی و زبانی در کانادا

تنوع نژاد و ملیت در کانادا زیاد است. به حدی که می‌توان این کشور را محل برخورد و تعامل فرهنگ‌ها و باورهای متفاوت دانست. بصورتی که در بعضی از شهرهای این کشور به بیش از ۱۴۰ زبان مختلف صحبت می‌شود. این تنوع زیاد منجر به آن می‌شود که فردی که به این شهر مهاجرت می‌کند، تطابق فرهنگی را دشوار ببیند.

اینفوگرافیک روان شناس ایرانی در کانادا
اینفوگرافیک روان شناس ایرانی در کانادا


مشکلات احتمالی با فرهنگ کشور میزبان

فرد مهاجر باید از بین فرهنگ‌های متفاوت و بعضاً متضاد با فرهنگ نهادینه شده خود، آگاهانه دست به انتخاب هایی بزند که ممکن است خلاف میل قلبی اش باشد. از آنجایی که مانند گذشته فرهنگ و در نتیجه ارزش‌های فرد، اصول از پیش معین شده نیستند، فرد با تعارض های شدید در انتخاب روبرو خواهد شد. وجود تعارض های حل نشده منجر به بروز استرس و اضطراب می شود. فرزندان مهاجرین با احتمال و با سرعت بیشتری جذب فرهنگ کشور میزبان شده و از ارزش‌های خانواده خود فاصله می‌گیرند.

این در حالی است که نسل اول مهاجرین که در کشور دیگری غیر از کشور میزبان متولد شده‌اند، به آداب و سنت‌های خود بیشتر پایبند هسنتد. آن ها تلاش می‌کنند تا ارزش‌های خود را همچنان حفظ کنند. همین تضاد در شیوه برخورد، می تواند آغازگر بروز اختلافات و عوارض روحی باشد که حضور یک روانشناس را گریزناپذیر می کند.

روانشناس ایرانی در کانادا

مشکلات عاطفی پیش روی فرد مهاجر

دوری از خانواده و تنهایی، وجود فرهنگی متفاوت، نگرانی از وضعیت فرزندان، هر یک می تواند زمینه ساز اختلالات روانی متعددی همچون افسردگی، اضطراب و پریشانی در فرد مهاجر باشد که زندگی وی را به کلی مختل می کند. بوجود آمدن این مشکلات منجر به انزوای بیش از پیش مهاجر از جامعه میزبان می شود و این انزوا به سرعت دور باطل اختلالات روحی را تشدید می کند. برای اطلاع بیش تر از غم غربت کلیک کنید.

بررسی تحقیقات صورت گرفته درباره اثرات روان شناختی مهاجرت روی مهاجرین در کشور مقصد

گروه ویژه بررسی اثرات مهاجرت، گزارشی مبتنی بر جدیدترین تحقیق تهیه کرد که به عوامل روانشناختی مربوط به تجربه مهاجرت می پردازد. این گزارش توجه ویژه ای به نیازهای بهداشت روانی و رفتاری مهاجران در طول عمر و اثرات فرهنگ پذیری، تعصب، تبعیض و سیاست مهاجرت کشورهای میزبان بر افراد، خانواده ها و جامعه دارد. طبق این‌گزارش برخی از مهاجران اغلب در مراحل مختلف مهاجرت، دچار تروما و استرس می شوند. این عوامل به سه دسته ی عوامل استرس زای قبل از مهاجرت، در حین مهاجرت و بعد از مهاجرت تقسیم‌ می شوند. برای اطلاع بیش تر در زمینه دلایل مهاجرت کلیک کنید.

مشاور رواشناسی

روان شناس ایرانی در کانادا | بررسی عوامل سه گانه فرایند مهاجرت بر افراد

عوامل استرس زای قبل از مهاجرت شامل موارد زیر است: مسائل مالی، احساس شکست، فرار از خشونت، فقر، ستم سیاسی، نگرانی بابت تهدیدها یا بلایای طبیعی
عوامل استرس زای حین مهاجرت شامل: خشونت های احتمالی موجود در مسیر، خطرات زیست محیطی، رها کردن دلبستگی‌ها، جدایی از عزیزان، شاهد مرگ اطرافیان و همراهان بودن می شود.
عوامل استرس زای پس از مهاجرت از قبیل: منابع محدود کشور میزبان برای مهاجرین با توجه به وضعیت آن ها، درگیری درون فردی و بین فردی، استرس ناشی از سازگاری با محیط جدید، مورد سواستفاده قرارگرفتن، بهره کشی های تحقیرآمیز، ترس اخراج از کار.

جایگاه روان شناسی در کاهش عوارض روحی مهاجرت

روانشناسی دیدگاه منحصر به فرد و مهمی در این زمینه دارد. به طور خاص روانشناسی تحقیقات علمی را پیش می برد و ارائه خدمات مناسب فرهنگی و زبانی را ترویج می دهد. روانشناسان، خود مهاجران و افرادی را که با مهاجران کار می کنند را آموزش می دهد و درباره توسعه سیاست های صحیح عمومی اطلاع رسانی می کند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه روانشناسی مهاجرت کلیک کنید.

مشاوره و روانشناسی

روان شناس ایرانی در کانادا | لزوم همراهی یک روان شناس با فرد مهاجر

اکثر افرادی که مهاجرت می کنند نیاز به یک مشاور روانشناس را در زندگی خود احساس می کنند. اما مسلما یافتن مشاور متخصص و مورد اعتماد آسان نیست. تعیین وقت جهت مشاوره با روانشناسی آگاه و با تجربه در کشوری که آشنایی کافی با سیستم درمانی آن نداریم هم زمان زیادی را می طلبد. با توجه به اینکه اکثر افراد تا بحرانی شدن اوضاع از رفتن به مراکز مشاوره خودداری می کنند، یافتن و اعتماد کردن به یک روان شناس امن نیز خود می تواند به دغدغه ای دیگر و بدتر شدن وضعیت شخص منجر شود.

آشنایی با یک روان شناس خوب و امن

ما به شکلی مختصر، به هشت ویژگی برتر که یک روانشناس حرفه ای باید داشته باشد اشاره می کنیم. دانستن اینکه چه ویژگی هایی در روانشناس بیشترین اهمیت را دارد، می تواند بسیار ارزشمند باشد. بخصوص برای قشرهای خاص از جمله مهاجران که در معرض استرس هستند و به مداخله های جدی تر احتیاج دارند.

ضمن اینکه درصرف وقت و هزینه های یک مهاجر که جزو محدودیت هایش محسوب می شود حائز اهمیت است. روانشناسان موفق دارای بسیاری از خصوصیات بین فردی هستند که شما در یک دوست یا مربی به دنبال آن ها هستید. آنها گرم، قابل دسترس و تشویق کننده هستند و برای موفقیت شما سرمایه گذاری می کنند. علاوه بر این روانشناسان برای مشاوره به مراجعین نیاز به آموزش و مدارک مناسب تایید شده دارند.

آشنایی با روانشناس

ویژگی های روان شناسان خوب

روانشناس خوبی که بتواند در کشور های دیگر شما را یاری کند، باید دارای ویژگی هایی باشد که برخی از مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

1. اشتیاق برای یادگیری

تعهد به یادگیری مادام العمر، ویژگی یک روانشناس صالح است. از آنجا که ایده ها و رویکردهای درمانی جدید به طور مداوم ظهور می کنند، روانشناسان باید با شرکت در سمینارها، بررسی یافته های تحقیقاتی جدید مبتنی بر مدارک و مشاوره با همکاران در جریان یافته ها و تغییرات حوزه حرفه ی خود قرار گیرند. اگر روانشناس آمادگی کافی برای کار با نوع خاصی از مراجع یا موقعیت را نداشته باشد، تمایل به کمک به مردم می تواند نتیجه معکوس دهد. مشاوره ی نامناسب یا تشخیص نادرست می تواند به مراجع آسیب جدی برساند. روانشناسان باید خودآگاهی داشته باشند تا جنبه هایی از توانایی هایشان را که نیاز به آموزش بیشتری دارند تشخیص دهند.

2. روان شناس ایرانی در کانادا | همدلی داشتن

روانشناسان امن، همدلی و نگرانی واقعی خود را بروز می دهند. آن ها متوجه تفاوت های ظریف در تن صدا و زبان بدن می شوند. مهارت هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل، مراجع را به اشتراک افکار، احساسات و عقاید سرکوب شده ترغیب می کند. روانشناسان درک و پذیرش احساسات قدرتمند تخلیه شده را در خودشان ایجاد می کنند. آن ها هنگام کار با مراجعین مجرم، مانند مجرمان جنسی، واکنش ها و احساسات خود را مدیریت می کنند تا آن ها را درک کنند و تغییر ایجاد کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مهارت همدلی کلیک کنید.

3. توانایی حل مسئله

اگرچه راهنمایی دادن وسوسه انگیز است، اما روانشناسان در برابر خواست مشاوره یکطرفه از جانب مراجع مقاومت می کنند. در عوض آن ها با صبر و حوصله منتظر افشاگری مراجع می مانند. مشکلات را شناسایی می کنند و دلایل نارضایتی از شرایط زندگی را بیان می کنند. انگیزه کمک و درمان با اشاره به عدم اختلاف بین اهداف مراجع و رفتار ناصحیح او برانگیخته می شود. اهداف مورد بحث قرار گرفته و یک برنامه درمانی با تشریح مراحل بعدی درمان تدوین شده می شود. برای کسب اطلاع در زمینه مهارت حل مساله کلیک کنید.

4. روان شناس ایرانی در کانادا | مرزهای مناسب

روانشناسان مرزهای ارتباطی بین خود و مراجع را رعایت می کنند. هرگز از مرز روابط حرفه ای و درمانی عبور نمی کنند و فاصله شخصی مناسب را حفظ می کنند. بعد از ساعت ها به هردلیلی اگر روانشناس در دسترس مراجع نباشد به مراجعین دستورالعمل کمکی می دهند. روابط عاشقانه با مراجعین هرگز به دلیل وجود تفاوت در سلسه مراتب قدرت، کدهای اخلاقی و قوانین استثمار جنسی که چنین اقداماتی را منع می کند، مورد توجه روان شناس خوب قرار نمی گیرد.

5. امانت و رازداری

مراجعین حق این را دارند بدانند که آیا یک روانشناس قابل اعتماد است یا خیر. روانشناسان نشان می دهند با تأکید بر محرمانه بودن گفتگو، می توان به آن ها اعتماد کرد. به عنوان بخشی از اقدام اولیه، مراجعین از حقوق حفظ حریم شخصی خود مطلع می شوند و از هرگونه استثنا و احتمالی در مورد عدم رازداری، از جمله تهدیدات، صدمه قریب الوقوع برای خود یا دیگران مطلع می شوند. روانشناسان به مراجعین اطمینان می دهند که آزادند افکار و احساسات خود را بدون نگرانی از مورد قضاوت گرفتن، به اشتراک بگذارند. بازخورد به مراجعین سازنده و حمایت کننده است.

6. روان شناس ایرانی در کانادا | صبور بودن

روانشناسان واقع گرایانی هستند که تشخیص می دهند رفتارهای طولانی مدت و سازگارانه را نمی توان به سرعت یاد گرفت. آن ها به جای اینکه به مراجعین بگویند چه چیزی را تغییر دهد و چگونه آن را تغییر دهد، با حوصله مراجعین را در روند کشف خود راهنمایی می کنند. آن ها می پذیرند که پیشرفت غیرخطی است و عقب ماندگی ها در کسب مهارت ها امری رایج و معمول است. مراجعین عصبانی یا مقاوم به تغییر قبل از اینکه آماده تغییر شوند، با روش های عجولانه مجبور و دستکاری نمی شوند.

7. اخلاقی و چهارچوب مدار

روانشناسان اخلاقی، استانداردهای تعیین شده توسط هیئت مجوزدهنده روانشناسی و کدهای اخلاقی انجمن روانشناسی را درونی می کنند. آن ها گشودگی، صداقت و شفافیت را نشان می دهند. همه چیز از مشاوره و رفتار با مراجع گرفته تا نوشتن یادداشت های پرونده ای روزانه، کاملاً برای شان الزام اور است. رفتارهای روانشناسان اخلاقی با نگرش ها و ارزش های اعلام شده سازگار است.

حساسیت بین فرهنگی یک ویژگی مهم برای مشاوره با فرد مهاجر

خودآگاهی و تعهد به تنوع، نمونه ای از ویژگی یک روانشناس موثر است. یک روش همسان شده خالی از خلاقیت و تنوع، برای تشخیص و درمان مراجعان در یک جامعه کثرت گرا جواب نمی دهد. روانشناسان آگاه به اجتماع و ساختارهای اجتماعی، مانند نژاد، قدرت، امتیاز و ستم سیستماتیک را درک می کنند. آن ها تعصبات شخصی خود را تشخیص داده و با آن مقابله می کنند در حالی که تلاش می کنند در عمل منصفانه و عادلانه رفتار کنند. این ویژگی با توجه به شرایط مهاجران و اختلاف سطح فرهنگ جامعه ی مبدا و مقصد، در شیوه مشاوره دادن و ارائه ی راه حل ها جهت تشخیص و درمان درست، بسیار حائز اهمیت است.

روان شناس ایرانی در کانادا | سایر ویژگی های روان شناس خوب

از دیگر مهارت های مورد نیاز روان شناس برای مراجعی که با مشکلات وابسته به مهاجرت دست و پنجه نرم می کند، عبارت است از:
_دوری از تعصبات قومی و ملی
_دوری از رویکردهای نژادپرستانه
_احترام به ارزش های فرهنگی و خانوادگی مراجع
_درک تفاوت های موجود فرهنگی و اجتماعی بین دو جامعه و استفاده درست از آن ها در جهت بهبود بخشیدن به کمبود مهارت ها _کمک به مراجع برای تطبیق راحت تر و ایجاد هویت مشترک با فرهنگ کشور مقصد درعین حفظ فرهنگ فردی.

فایده اشتراک فرهنگی و زبانی روان شناس و مراجع مهاجر

هم زبان بودن مشاور روانشناس با مراجع خود موضوعی حائز اهمیت است. چرا که آشنایی کامل مشاور با فرهنگ مراجع می تواند به تسریع ارتباطی مملو از همدلی با مراجع بیانجامد. این مهارت برقراری ارتباط به تجربه ی مشاور بستگی دارد. از آن جایی که در بهبود اختلال و وضعیت روانی فرد، زمان عنصر مهمی تلقی می شود، چنان چه روان دمانگر هم زبان مراجع نباشد احتمال به تاخیر افتادن پروسه بهبودی بالا می رود.

روان شناس ایرانی در کانادا | دسترسی راحت و سریع به مشاور

نکته ی قابل توجه دیگر وجود داشتن امکان مشاوره آنلاین و تلفنی همراه با پیشرفت تکنولوژی می باشد که انجام مشاوره را بسیار آسان تر می کند. چراکه دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه ی بالا توسط مراجع نخواهد بود. همچنین افراد با راحتی بیش تری می توانند با مشاور و روانشناس خود ارتباط برقرار کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه روان درمانی کلیک کنید.

سخن آخر

اختلاف فرهنگی و مشکلات عدیده دیگر موجود بر سر راه مهاجرت، مسلماً اختلافات زیادی در بین اعضا خانواده بالاخص والدین و فرزندان مهاجر و یا حتی در بین افرادی که مدت زمان متفاوتی در کشور میزبان زندگی کرده‌اند بوجود می آورد. حال اگر این مشکلات را به فشارها و استرس‌هایی که تطبیق با شرایط جدید برای خانواده ی مهاجر ایجاد می‌کند اضافه کنیم، می‌توان انتظار بروز مشکلات متعدد ارتباطی و روانی را در یک خانواده ی مهاجر داشت. همه ی این مسایل نیاز به یک روان شناس ماهر که قادر به تشخیص و شناخت و مدیریت تمام این معضلات باشد را بیش از پیش نمایان می کند. متخصصان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره و روانشناسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*