ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

یکی از نشانه های بارداری عقب افتادن پریود و ترشحات سفید است. اما ممکن است این تغییرات به دلیل بارداری نباشد و عوامل دیگری در این موضوع دخیل باشند. عقب افتادن قاعدگی دلایل مختلفی دارد؛ عوامل فیزیکی و جسمی و روحی و روانی و تغییر در ترشحات واژن نیز می تواند انعکاس دهنده موضوع دیگری باشد. قاعدگی یکی از مواردی است که نشانه سلامتی زنان می باشد و منظم بودن آن ملاک خوبی برای تعادل فیزیکی و روحی فرد به حساب می آید. در مورد ترشحات واژنی باید بدانید که بافت و میزان ترشحات نشانه خوبی است برای اینکه بتوانید زمان تخمک گذاری را تخمین بزنید و شانس بارداری را افزایش دهید. در ادامه مقاله به بررسی کامل عقب افتادن پریود و ترشحات سفید می پردازیم.


تماس با مشاور

قاعدگی یا پریود

قاعدگی یا پریود یا عادت ماهانه به خونریزی پوشش داخلی رحم اشاره دارد. این سیکل مشخص در پستانداران از دوران بلوغ تا یائسگی ادامه دارد. قاعدگی در زنان باردار تا پایان زایمان و همچنین در زنان شیرده تا مدت مشخصی اتفاق نمی افتد و البته دائمی نیست. طول دوران پریود معمولا 3- 5 روز است. ولی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. هر سیکل قاعدگی به طور میانگین 28 روز طول می کشد. قاعدگی با تغییرات دوران نوجوانی رخ می دهد. دختران بین 11 تا 16 سال اولین قاعدگی خود را تجربه می کنند.

ممکن است به دلایل ژنتیکی یا محیطی و جو و محیط زندگی این رخداد زودتر یا دیرتر رخ دهد. قاعدگی ترکیبی است از خون و ترشحات و مخاط دهانه ی رحم و ترشحات واژن و بافت اندومتر رحم. خانم ها به دلیل قاعدگی که ماهانه رخ می دهد آهن بدن خود را ازدست می دهند که اگرچه در هر دوره میزان ناچیزی است اما باید تحت نظر پزشک میزان آهن بدن فرد کنترل شود. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تاخیر در قاعدگی می تواند شایع باشد و همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند به تاخیر در چرخه قاعدگی کمک کند، از جمله استرس، تغییرات وزن، عدم تعادل هورمونی، برخی داروها، بیماری، ورزش بیش از حد، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و قبل از یائسگی. در ادامه به بررسی بیشتر تاخیر و عقب افتادن پریود پرداخته شده است.

اینفوگرافیک عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

اینفوگرافیک عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید | رویدادهای قبل و حین قاعدگی

تغییرات فیزیکی: قبل از شروع قاعدگی ممکن است تغییرات جسمی در فرد ایجاد شود. از جمله درد در ناحیه پستان ها، گرفتگی عصلات رحم، خستگی یا تهوع.

تغییرات روانی: در زنان به طور نسبی تغییرات خلق در زمان پیش از قاعدگی و سپس حین قاعدگی ایجاد می شود. تغییراتی مانند تحریک پذیری، خستگی، گریه کردن و حساس شدن. به تغییرات فیزیکی و روحی به وجود آمده، سندرم پیش از قاعدگی گفته می شود.

سندرم پیش از قاعدگی: سندرم پیش از قاعدگی شرایطی است که بر خلق و حالات جسمانی و احساسات و رفتار برخی افراد در روزهای نزدیگ قاعدگی تاثیر می گذارد. این وضعیت ممکن است 5-11 روز قبل از قاعدگی دیده شود. علائم فیزیکی که در سندرم پیش از قاعدگی رخ می دهد عبارت است از درد شکمی و گرفتگی عضلات، درد مفصل ها، درد سینه، جوش و آکنه و یبوست یا اسهال. اما از علائم هیجانی و خلقی باید به این موارد اشاره کرد: طغیان و عدم کنترل هیجانی و عاطفی، حساسیت و زودرنجی، خلق پایین و غمگینی، تحریک پذیری و تغییرات در خواب.

روش های کاهش درد و افزایش خلق

برای غلبه بر درد و افزایش خلق می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. زنان باید نسبت به رژیم غذایی خود دقت بیشتری داشته باشند و ورزش را به عنوان یک روتین روزمره انجام دهند. 30 دقیقه پیاده روی از ابتدایی ترین تمریناتی است که توصیه می شود به صورت روزمره انجام شود. از تغییرات فیزیکی و خلقی خود آگاه باشند و آن را بپذیرند. دوش آب گرم راهکار خوبی است تا فرد تنش های جسمی خود را تعدیل کند. استفاده از الکل و سیگار و کافئین را به حداقل برساند و حذف کند. خواب کافی و استفاده از مسکن در حد نرمال می تواند کمک کننده باشد. از یوگا و ریکلسیشن می توان جهت افزایش آرامش و تنش زدایی استفاده کرد.

چه زمانی برای درمان PMS به پزشک مراجعه کنید

PMS برای اکثر افراد پیش می آید اما ممکن است شدت این علائم به قدری باشد که فرد نتواند تحمل کند. یعنی دردهای جسمانی با مسکن برطرف نشود و فرد قادر به تحمل دردها نباشد. تغییرات خلق و خو موجب آزار خود و دگیران بشود و قابل مدیریت کردن نباشد. این علائم در عملکرد و کارآیی فرد اختلال ایجاد کرده باشد. اگر فرد این نشانه ها را در حد غیر قابل تحمل داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. برای درمان PMS درمان دارویی و درمان های روانشناختی وجود دارد که تحت نظر پزشک باید صورت بگیرد.

ترشحات سفید

دلایل عقب افتادن قاعدگی

در رابطه با عقب افتادن قاعدگی یا پریود دو بخش زمانی را باید بررسی کرد. یکی در زمان نوجوانی است که منظور این است دختری که به سن بلوغ رسیده اما اولین قاعدگی را تجربه نکرده است و دچار عقب افتادگی پریود شده است. در بخش دوم مربوط به بی نظمی پریود بعد از شروع سیکل ماهیانه است یعنی فرد به دلایلی سیکل قاعدگی منظمی ندارد و پریودی به اصلاح عقب افتاده است. دلایل مختلفی زمینه ساز عقب افتادگی پریود است. در مورد عقب افتادگی پریود در زمان بلوغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_استرس و نگرانی: سطوح بالای استرس می تواند بر تولید هورمون تأثیر بگذارد و چرخه قاعدگی را مختل کند. اگر اخیراً تحت استرس شدید بوده اید، می تواند یک عامل موثر باشد. استرس و نگرانی موجب آمادگی سیستم سمپاتیک بدن می شود. سیستم سمپاتیک به مغز و سایر دستگاه های بدن فرمان می دهد تا به حالت آماده باش در بیایند. در اثر این حالت آماده باش در نهایت کورتیزول افزایش می یابد تا بدن در حالت آماده باش باشد و این تغییرات هورمونی باعث بی نظمی در قاعدگی می شود.

_وضعیت پرده بکارت: در صورتی که هایمن سوراخ نداشته باشد و تماما مسدود باشد باعث می شود خون قاعدگی خارج نشود. این مورد به ندرت پیش می آید اما غیر ممکن نیست و در نتیجه باید با پزشک دنبال درمان را گرفت. مسدود بودن هایمن یک عارضه مهم پزشکی محسوب می شود که باید درمان شود.

_مشکلات رحم و تخمدان: یکی دیگر از دلایل عقب افتادگی قاعدگی مربوط است به رحم و شرایط تخمدان ها. گاهی التهاب رحم یا کوچکی تخمدان ها یا مشکلاتی در لوله ها وجود دارد که ممکن است سبب ساز عقب افتادگی قاعدگی باشد.

_ورزش بیش از حد: فعالیت بدنی شدید یا ورزش بیش از حد می تواند بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد و باعث تاخیر در پریود شود. این امر در ورزشکاران یا افرادی که تمرینات تمرینی سختی دارند، رایج است.

سایر دلایل عقب افتادن قاعدگی

  • مشکلات هورمونی: عدم تنظیم هورمون ها در زنان و دختران ممکن است یکی از عوامل مهم در تغییر سیکل قاعدگی باشد. عدم تعادل هورمونی، مانند مواردی که ناشی از شرایطی مانند PCOS است، می تواند نظم چرخه قاعدگی شما را مختل کند. اگر علائم دیگری مانند رشد بیش از حد مو، آکنه یا افزایش وزن را تجربه کردید، ارزش آن را دارد که با یک متخصص زنان صحبت کنید.
  • سندروم تخمدان پلی کیستیک: این سندروم بیماری است که تخمدان ها را درگیر می کند و مشکلات دیگری را هم ممکن است ایجاد کند مانند چاقی یا آکنه و به هم خوردن تعادل هورمونی.
  • تغذیه نامناسب یا اختلالات خوردن و تغییر وزن ناگهانی: آنورکسیا و بولیمیا دو نوع اختلال خوردن می باشند که باعث اختلال در نظم قاعدگی می شود. کاهش یا افزایش وزن ناگهانی می تواند بر تعادل هورمونی تأثیر بگذارد و منجر به پریودهای نامنظم شود. تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی یا برنامه های ورزشی ممکن است باعث تاخیر شود.
  • مصرف الکل بر کبد تاثیر گذار است و این تاثیر بر کبد در تنظیم استروژن و پروژسترون موثر است. در نتیجه ممکن است الکل بر قاعدگی موثر باشد.
  • وضعیت محیط زندگی و کار: عدم آرامش کافی در زندگی از مواردی است که امروزه همه ی افراد با آن درگیر هستند. افراد مدام درگیر چالش های زیادی هستند و فشارهای عصبی زیادی تحمل می کنند. این جو ناایمن باعث می شود یک فرایند نابهنجار روحی و فیزیولوژیکی ایجاد شود. با استفاده از مهارت های مدیریت زندگی و روابط می توان سطح این ناایمنی و درگیری با چالش ها را متعادل تر ساخت تا از لحاظ روحی و روانی در شرایط ایمن تری قرار گرفت.
  • استفاده از قرص ضد بارداری: افرادی که قرص ضد بارداری استفاده می کنند باید بدانند مصرف این قرص در بعضی افراد باعث ایجاد بی نظمی در قاعدگی می شود. برای اطلاع بیش تر از قرص های ضدبارداری کلیک کنید.

عقب افتادن پریود

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید | محاسبه طول دوره قاعدگی

امروزه به کمک سایت ها و اپ های موجود در گوشی های هوشمند به راحتی می توانید سیکل قاعدگی خود را ثبت کنید و از منظم بودن آن مطلع شوید و اگر دچار بی نظمی قاعدگی بودید به پزشک مراجعه کنید. البته بهتر است یک بازه سه ماهه را در نظر بگیرید زیرا براساس یک ماه نمی توان قضاوت کرد. خیلی از عوامل روحی و فشارها و استرس ها ممکن است اختلال در قاعدگی ایجاد کند.

ترشحات واژن

رحم و واژن دارای ترشحاتی هستند که در اثر تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی ایجاد می شوند. در دختران قبل از بلوغ ترشحات واژن دیده نمی شود. ترشحات واژن طبیعی هستند اما ممکن است در اثر تغییراتی خاص غیر طبیعی تلقی شوند. بعد از یائسگی ترشحات واژن قطع می شود و افراد دچار خشکی واژن می شوند. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ترشحات واژن افزایش می یابد و فرد باید بیشتر مراقب سلامتی و بهداشت خود باشد تا ترشحات طبیعی به ترشحات عفونی تغییر نیابند.

ترشحات طبیعی واژن ترشحاتی شفاف و آبکی است. در زمان تخمک گذاری یعنی 14 یا 15 روز بعد از پریود ترشحات واژن زیاد می شود و حالت کشی دارد. این ترشحات نشان دهنده سلامتی است و جای نگرانی نیست. بعد از اینکه تخمک گذاری اتفاق افتاد ترشحات تغییر می یابند و به صورت غلیظ در می آیند و سفید تخم مرغی می شوند.

ترشحات طبیعی نیازی به درمان ندارد و افراد لازم نیست آنتی بیوتیک مصرف کنند. این ترشحات در برقراری رابطه جنسی یا در زمان بارداری کمک کننده هستند پس لازم به درمان نیست. اگر ترشحات همراه با بوی بدی باشند یا تغییر رنگ بدهند و همراه با سوزش و خارش واژن باشند ترشحات غیر طبیعی می باشند و توصیه می شود به جای خود درمانی، فرد به پزشک مراجعه کند. برای اطلاع بیش تر در زمینه خارش واژن کلیک کنید.

پریود

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

یکی از موارد قابل ملاحظه در این مورد این است که زمانی که فرد رابطه جنسی دارد و به دنبال آن قاعدگی اش عقب می افتد و همراه می شود با تغییراتی در ترشحات سفید واژنی، ممکن است اولین فکری که به ذهن خطور می کند بارداری باشد. بارداری همراه است با قطع پریودی و افزایش تغییراتی در بافت ترشحات واژن. برای همین وقتی قاعدگی به تاخیر می افتد فرد گمانه زنی می کند که شاید باردار است. برای اطلاع بیش تر از بارداری کلیک کنید.

برای اطمینان از بارداری ابتدا توسط بی بی چک این مورد را چک کنید. ممکن است عوامل دیگری در تاخیر پریودی نقش داشته باشد و یا عوامل هورمونی باعث تغییراتی در ترشحات سفید شده باشد. همیشه عقب افتادگی پریود و افزایش ترشحات نشانه ای از بارداری نیست اما ممکن است یکی از نشانه ها باشد. فردی که قاعدگی منظمی نداشته باشد با این نشانه نمی تواند امیدوار باشد.

چه زمانی نگران کننده است؟

در حالی که گاه به گاه تاخیر در قاعدگی معمولاً دلیلی برای نگرانی ندارد، شرایطی وجود دارد که باید با یک متخصص مشورت کنید:

1. بی نظمی مزمن: اگر دوره های شما به طور مداوم نامنظم است یا چندین دوره پریود را پشت سر هم بدون دلیل واضح از دست می دهید، توصیه می شود برای ارزیابی به یک متخصص مراجعه کنید.

2. درد شدید یا علائم غیر طبیعی: اگر درد شدید، خونریزی شدید یا سایر علائم غیرطبیعی را همراه با تاخیر در قاعدگی تجربه کردید مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد.

3. تغییرات قاعدگی پس از یک الگوی منظم: اگر قاعدگی شما قبلا منظم بوده و ناگهان نامنظم شده یا به طور قابل توجهی به تاخیر افتاده است، ارزش آن را دارد که با یک متخصص صحبت کنید.

زمان استفاده از تست بارداری

بارداری با نشانه هایی همراه است مانند عقب افتادن پریود و یا مشاهده تغییراتی در ترشحات واژن. فرد برای اطمینان از بارداری می تواند دو نوع تست انجام دهد. ابتدا استفاده از بی بی چک و گام بعدی آزمایش خون. در زمان بارداری هورمون HCG افزایش می یابد و می توان این افزایش را در ادرار با دستگاه های مخصوص مشاهده کرد. با استفاده از بی بی چک می توان از بارداری مطمئن شد. با ظاهر شدن دو خط روی بی بی چک یعنی فرد باردار است ولی اگر خط ها کم رنگ باشد یا ظاهر نشود یعنی به خوبی به ادرار آغشته نشده و باید مجددا از یک بی بی چک دیگر استفاده نمود. برای اطلاع از بی بی چک کلیک کنید.

گاهی ممکن است نتیجه تست به خاطر مصرف قرص های هورمونی خطا داشته باشد. برای اطمینان می توان آزمایش خون را امتحان کرد. آزمایش خون روشی دیگر برای یقین پیدا کردن به بارداری است. قبل از تست بارداری لازم نیست شرایط خاصی رعایت شود تنها باید زمانی گذشته باشد که سطح هورمون بالا باشد تا تست دقیق نشان دهد که فرد باردار است یا نه. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه تست های بارداری کلیک کنید.

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید | سخن آخر

بدن افراد با بروز علائم و نشانه ها وضعیت خود را گزارش می دهد و هر نشانه ای دلیل زیربنایی خاص خودش را دارد. بارداری یکی از مواردی است که اکثر افرادی که رابطه جنسی داشته اند، با دیدن این نشانه ها به ان مشکوک می شوند اما این مساله همواره صدق نمی کند و می تواند دلایل متعددی داشته باشد. برای تشخیص قطعی لازم است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا به صورت تلفنی در این زمینه یاری کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*