ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت سکوت مردان در دعوا

علت سکوت مردان در دعوا چیست؟ مشاهدات حاکی از این است که مردان معمولاً کمتر از زنان حرف می زنند. دلیل این امر به عوامل زیستی، روانی و اجتماعی برمی گردد. به عبارت دیگر دلیل کم حرفی مردان به لجبازی و ناراحتی موقتی و یا یک دلیل خاص برنمی گردد، بلکه به مجموعه ای از عوامل مختلف مرتبط است. وجود این ویژگی در مردان باعث رنجش و آزرده خاطرگشتن زنان می شود. در این مقاله سعی شده است تا علت سکوت مردان در دعوا مورد بررسی جامع قرار بگیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

دلایل زیستی سکوت مردان در دعوا

مردان از نظر ساختار مغزی و نیمکره های مغزی دارای تفاوت های خاصی با زنان هستند. این تفاوت ها موجب می شود که مردان به طور کلی و به خصوص در هنگام رویدادهای مشکل آفرین و استرس زا کمتر صحبت کنند. ساختار ذهنی مردان به گونه ای طراحی شده است که عمل کردن را بر حرف زدن ترجیح می دهد. در اینجا موارد مهم تفاوت های مغزی مردان و زنان در ارتباط با حرف زدن و سکوت را بررسی می کنیم.

1. ارتباط بین دو نیمکره مغزی | علت سکوت مردان در دعوا

نیمکره راست مغز انسان ها کل نگر است و بیشتر احساسات و هیجانات با این نیمکره در ارتباط است. در مقابل نیمکره چپ مغز تحلیلی است و در بیان و استدلال کارآمد است. در مردان ارتباط بین این دو نیمکره به خوبی زنان نیست. دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان به بیان احساسات، ناراحتی ها و دغدغه های خود می پردازند به همین موضوع برمی گردد. آن ها می توانند اطلاعات بین دو نیمکره خود را به همدیگر انتقال دهند و آن ها را بیان کنند.

این امر به خصوص در مواقعی که ناراحت هستیم خودنمایی می کند. زیرا در این مواقع مقداری از انرژی صرف عصبانیت می شود و تعادل ذهنی برهم می خورد. در این مواقع زنان هنوز قادر به مدیریت هیجانات هستند اما مردان به دلیل محدودیت در برقراری ارتباط بین دو نیمکره، روی هیجانات تمرکز می کنند و نمی توانند حرف بزنند. در این مواقع مردان فقط از نیمکره راست خود استفاده می کنند که مسئول هیجانات است.

2. وسعت دامنه لغات | علت سکوت مردان در دعوا

قسمت پیشانی مغز مردان بزرگ تر از زنان است. این قسمت از مغز مسئول کارکردهای اجرایی است. در عوض قسمت گیجگاهی مغز زنان بزرگ تر از مردان است. این قسمت از مغز مسئول کارکردهای صحبت کردن و گوش دادن است.

مردان به صورت ژنتیکی برای کارهای عملی ساخته شده اند اما زنان برای همدلی و ابراز هیجانات. زنان به صورت کلی دامنه لغات بیشتری دارند و همین موضوع باعث می شود که در شرایط حساسی مثل درگیری و دعوا بتوانند از کلمات بیشتری برای بیان مقصود خود استفاده کنند. مردان دامنه لغات کمتری دارند و به همین دلیل نمی توانند منظور خود را به درستی بیان کنند، پس تصمیم به سکوت می گیرند.

3. تحریک بینایی | علت سکوت مردان در دعوا

همه ما می دانیم که مردان با نگاه عاشق می شوند و زنان با صحبت کردن و ابراز احساسات. دلیل این امر نیز به تفاوت های مغزی زنان و مردان برمی گردد. در مردان هیپوتالاموس یا مرکز پاداش مغز با بینایی ارتباط بیشتری دارد و در زنان هیپوتالاموس با شنوایی ارتباط بیشتری برقرار می کند.

به همین دلیل است که مردان در هنگام عصبانیت از خانه بیرون می روند، یکی دوساعت در خیابان ها قدم می زنند و به مکان های مختلف خیره می شوند تا حالشان بهتر شود اما زنان با مادرشان یا دوست شان صحبت می کنند حالشان بهتر شود. اگر اخیرا با شوهرتان دعوا کرده اید شاید حتی متوجه شده باشید که در این مواقع آن ها برای انجام رابطه جنسی نیز تحریک می شوند، زیرا با زل زدن به صورت شما از لحاظ بینایی تحریک شده اند.

اینفوگرافیک علت سکوت مردان در دعوا

اینفوگرافیک علت سکوت مردان در دعوا
دلایل روانشناختی سکوت مردان هنگام دعوا

مردان از لحاظ روان شناختی نیز تفاوت های بنیادی با زنان دارند. این تفاوت های موجب می شود که نوع نگرش زنان و مردان نسبت به خودشان و دیگران و دنیا تفاوت هایی داشته باشد. این تفاوت ها موجب می شود که واکنش افراد در مواجهه با شرایط مختلف با همدیگر تفاوت داشته باشد. یکی از این تفاوت ها به صحبت و سکوت مربوط می شود. در زیر عوامل روانشناختی تفاوت زنان و مردان را مرور می کنیم. برای اطلاع از تفاوت زنان و مردان کلیک کنید.

1. تفاوت ادراکی در ارتباط با دیگران | علت سکوت مردان در دعوا

مردان تصور می کنند که همیشه باید بر دیگران پیروز شوند. این ویژگی را ما از اجدادمان به ارث برده ایم زیرا در گذشته شکست برای مردان به معنای مرگ و از دست دادن زندگی بود. در مقابل زنان از نظر ادراکی دیگران را درک می کنند و درباره احساسات درونی خود با دیگران حرف می زنند و با آن ها مشورت می کنند.

همین امر موجب شده است که مردان در هنگام دعوا و درگیری فقط به فکر پیروزی خود و مغلوب ساختن دیگری باشند و در این راه از طریق ارتباط بدنی با دیگران ارتباط برقرار می کنند.

2. تفاوت در شیوه بیان نظرات | علت سکوت مردان در دعوا

مردان هنگام عصبانیت تمایل دارند تنها باشند و در سکوت به ناراحتی خود فکر کنند. در مقابل زنان تمایل دارند در مورد چیزی که آزارشان می دهد با دیگران درد دل کنند. این موضوع باعث تفاوت های مهمی در مردان و زنان شده است. به عنوان مثال مردان نوعی از عشق و دوست داشتن که اعتماد کننده و پذیرنده است را دوست دارند. زنان به نوعی از عشق که توجه کننده و درک کننده است علاقه دارند.

این تفاوت های یکی دیگر از دلایل تفاوت های مردان و زنان در هنگام دعوا است. مردان تصور می کنند می توانند بدون هیچ دلیلی سکوت کنند چون به نظر آن ها عشق و صمیمیت درونی است. زنان تصور می کنند که اگر همسرشان با آن ها صحبت نمی کند پس حتماً آن ها را دوست ندارد چون از نظر آن ها عشق یعنی توجه و درک کردن.

سکوت مرد

دلایل اجتماعی سکوت مردان در دعوا

در آداب و رسوم و فرهنگ تمام کشورها برای تربیت دخترها و پسرها تفاوت وجود دارد. مثلاً برای پسرها دوچرخه می‌خرند اما برای دخترها عروسک. همچنین در جوامع مختلف کلیشه های خاصی در مورد مردان و زنان وجود دارد. به عنوان مثال زنان نباید خیلی اجتماعی و معاشرتی باشند یا مردان باید اجتماعی باشند. این نگرش ها باعث تغییر رفتار افراد می شود. در اینجا علل اجتماعی سکوت مردان در دعوا را بررسی می کنیم.

1. تفاوت در خود افشاگری

مردان از کودکی یاد گرفته اند که باید مستقل باشند و تا حد امکان نباید از دیگران کمک بگیرند. به عبارت دیگر مردان یاد گرفته اند تودار و خودمحور باشند و حرف های دلشان را برای خود نگه دارند. زنان از کودکی تشویق به ابراز هیجانات و احساسات شده اند و به همین دلیل زنان اطلاعات بیشتری در مورد خود فاش می کنند.

تفاوت در خود افشاگری باعث می شود که مردان حتی اگر علاقه به صحبت کردن داشته باشند نتوانند این کار را انجام دهند. آن ها از کودکی آموزش دیده اند که بیان احساسات به معنای ضعف است. در مقابل زنان نیاز دارند که احساسات خود را بیان کنند زیرا از کودکی آموزش دیده اند که بیان احساسات آن ها را آرام می کند.

2. تفاوت در صراحت بیان | علت سکوت مردان در دعوا

مردان به دلیل تعاملات متعدد شغلی و اجتماعی و به دلیل تعدد مسئولیت ها به مرور یاد می گیرند صریح و مستقیم حرف بزنند. زنان یاد گرفته اند باشرم و حیا باشند و تا حد امکان از دیگران توقعی نداشته باشند. همین موضوع باعث می شود که زنان مثلاً اگر نیاز به تفریح و مسافرت داشته باشند به صورت مستقیم بیان نمی کنند. به عنوان مثال به جای اینکه بگویند دوست دارم به همسرشان پیشنهاد می دهند که این هفته خیلی سختی کشیدی و نیاز به مسافرت و تفریح داری.

همین موضوع باعث می شود که در هنگام دعوا نیز مردان به صورت مستقیم حرف خود را بیان کنند. زنان در این گونه مواقع سعی می کنند با حاشیه رفتن و گفتن مطالب جانبی نظر خود را بیان کنند. آن ها خجالت می کشند به صورت مستقیم نظر و حرف خود را بیان کنند.

3. هدف از صحبت کردن

مردان در هنگام سخن گفتن رقابت طلب هستند. از نظر آن ها حرف زدن تنها برای اثبات نظرات خود کاربرد دارد و به همین دلیل معمولاً کلام دیگران را قطع می کنند تا خودشان صحبت کنند. در مقابل زنان یاد گرفته اند که هدف از صحبت کردن تبادل اطلاعات است و نه اثبات حرف خودشان. به همین دلیل زنان خیلی کمتر از مردان حرف دیگران را قطع می کنند

تحقیقات نشان داده است که 96% موارد تداخل در کلام توسط مردان صورت می گیرد. این آمار به وضوح نشان می دهد که مردان اگر در هنگام درگیری و صحبت کردن نتوانند حرف خود را به دیگری تحمیل کنند به احتمال خیلی زیاد سکوت می کنند. در مقابل زنان دوست دارند در این مواقع تبادل اطلاعات داشته باشند تا مشکل برطرف شود.

سکوت مرد

راهکارهای مواجهه با سکوت مردان هنگام دعوا

با توجه به مواردی که در بالا مطرح شد سعی می کنیم راهکارهایی را به شما پیشنهاد بدهیم. این راهکارها به شما کمک می کند تا آرامش و رضایت را به خانه خود برگردانید و فضایی امن و مطمئن برای خود و همسرتان ایجاد کنید.

1. احترام و پذیرش همسر

مردان در هنگام ناراحتی به آرامش و سکوت نیاز دارند. در این مواقع سعی کنید نسبت به نیازهای همسرتان پذیرا باشید. احترام باعث می شود که نسبت به خواسته های شما و موضوع بحث منطقی تر فکر کند. او به نوعی از عشق که همراه با پذیرش است علاقه دارد. مطمئن باشید که سکوت او نشانه بی وفایی نیست بلکه نشانه اهمیت به رابطه است. او نمی خواهد چیزی بگوید که شما را آزرده خاطر کند و به همین دلیل تصمیم به سکوت گرفته است.

2. استفاده از شوخی و طنز

مردان از توانایی تمرکز و گوش دادن ضعیف تری نسبت به زنان برخوردارند. برای اینکه مواظب باشید در حین صحبت کردن آن ها را خسته نکنید بهتر است که گاهی لطیفه یا داستان های خنده دار تعریف کنید. این کار هم باعث صمیمیت بین شما می شود و هم به مردان کمک می کند تا انرژی لازم برای ادامه صحبت را جمع کنند. برای اطلاع از شوخی با همسر کلیک کنید.

3. از زیاده گویی بپرهیزید

مردان تمایلی به بیان احساسات ندارند و به همین دلیل بیشتر شما هستید که در شروع بحث پیشقدم می شوید. مواظب باشید که در مورد ویژگی و خصوصیات خود زیاد صحبت نکنید و همچنین لازم نیست مدام معذرت خواهی کنید. از بیان جملاتی که رفع کننده مسئولیت شماست خودداری کنید زیرا مسئولیت پذیری برای مردان ویژگی بسیار مهمی به شمار می رود.

4. انعطاف پذیری جنسی

یکی از راهکارهای ایده آل برای بهبود روابط بین مردان و زنان استفاده از تکنیک انعطاف پذیری جنسی است. در این روش شما وهمسرتان گهگاهی سعی می کنید رفتارهای خاص جنس مخالف را انجام دهید. این تکنیک به زنان و مردان کمک می کند تا بتوانند رفتارهای جنس مخالف را بهتر درک کنند و باعث پذیرش بیشتر طرفین می گردد. برای اطلاع بیشتر از صمیمیت زناشویی کلیک کنید.

5. به تعویق انداختن صحبت تا موقع مناسب

ضروری است که بدانید اکثر مردان به دلیل لجبازی یا بی علاقگی سکوت نمی کنند. آن ها به این دلیل سکوت می کنند چون نمی دانند که چه چیزی بگویند. در این گونه مواقع بهترین کار این است که صحبت کردن را تا موقعی مناسب به تعویق بیاندازید.

مواظب باشید که تا حد امکان بعدا دوباره در مورد آن موضوع صحبت کنید زیرا صحبت نکردن در مورد موضوعی که نیمه تمام مانده است شاید هر دوی شما را نسبت به یکدیگر دلسرد کند. پس در هنگامی که احساس کردید زمان مناسب برای ادامه صحبت مهیا شده است فرصت را غنیمت بشمارید و صحبت نیمه تمام را ادامه بدهید.

سخن آخر

روابط مردان و زنان دارای پیچیدگی ها و ظرافت های بسیاری است که نادیده گرفتن آن ها می تواند به روابط زوجین آسیب بزند. ازدواج اگر همراه با ارتباط موثر و اثربخش نباشد شکوفا نمی شود. اگر انتظار رابطه ای پربار دارید حتماً باید بتوانید ویژگی ها و نیازهای جنس مخالف را بشناسید و با توجه به آن ها عمل کنید. بسیاری از زوج هایی که توقع روابط پربار دارند به دلیل نداشتن مهارت های ارتباطی به روابط عادی و روزمره تبدیل شده اند. بهتر است برای آموزش این مهارت های ارتباطی از روان شناسان حوزه زوج درمانی کمک بگیرید. متخصصان حامی می توانند در این زمینه شما را یاری کنند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه علت سکوت مرد در دعوا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*