ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مهارت های رهبری کدام اند؟ | ویژگی های مهم رهبر و سبک های مختلف آن

آیا مهارت های رهبری ذاتی است یا اینکه قابل یادگیری است؟ آیا رهبر خوب بودن یک انتخاب است؟  رهبر کسی است که روحیه تیمی دارد و می تواند به نحو مطلوبی راهنمایی کند. الهام بخش است و در چالش برانگیزترین شرایط می تواند مسئولانه عمل کند.مهارت های رهبری می تواند به افراد در همه جنبه های زندگی از جمله در جنبه ی شغلی کمک کننده باشد. یکی از مهارت هایی که بسیاری از کارفرمایان برای آن ارزش قائل هستند رهبری است. رهبری شامل چندین ویژگی شخصیتی و توانایی ارتباطی است که یادگیری و تمرین آنها برای هرکسی بسیار مفید است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مهارت های ارتباطی را مطالعه نمایید.  

تماس با مشاور

مهارت رهبری یعنی چه؟

مهارت رهبری، مهارتی است که هنگام سازماندهی افراد دیگر برای رسیدن به یک هدف مشترک از آنها استفاده می شود. این مهارت  می تواند در موقعیت های مختلف استفاده شود برای مثال در یک موقعیت مدیریتی یا هنگان انجام یک کار تیمی و پروژه ای. مهارت های رهبری فرد را ملزم می کند تا دیگران را برای انجام یک سری کارها ترغیب کند. رهبری فقط یک مهارت نیست بلکه ترکیبی از چندین مهارت مختلف است که باهم در یک فرد وجود دارد.

اینفوگرافیک مهارت های رهبری کدام اند؟

 اینفوگرافیک مهارت های رهبری کدام اند؟

ویژگی های یک رهبر قدرتمند

رهبر شایسته و قدرتمند طبیعتا دارای ویژگی های ممتازی نسبت به دیگران است. از جمله ویژگی های مهم یک رهبر می توان به صبر،یکدلی،گوش دادن فعال،قابل اعتماد بودن،خلاق و مثبت بودن،ارتباط موثر،تیم سازی،انعطاف پذیری،ریسک پذیری،توانایی آموزش و راهنمایی و بازخورد دادن اشاره نمود. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد مهارت ارتباط موثر با دیگران، کلیک کنید.
رهبران موثر موثر برای هر سازمان یا هر موقعیت بسیار ضروری هستند. آنها می توانند به ایجاد تیم های قدرتمند کمک کنند و اطمینان حاصل کنند که پروژه ها و ابتکارات یا سایر فعالیت ها با موفقیت انجام می شود. رهبران خوب مهارت های بین فردی و ارتباطی قوی دارند. اکثر افراد نتایج رهبران موثر و در مقابل ناکارآمد در هر زمینه ای را دیده اند. رهبران خوب مشارکت اعضای گروه را افزایش می دهند، از فضای مثبت و پرانرژی حمایت می کنند و به رفع موانع کمک می کنند. رهبری خوب همچنین می تواند مسری باشد و دیگر اعضای گروه با استفاده از ویژگی های مثبت رهبر در کارها و فعالیت های خود تحریک می شوند. در ارتباط با این مباحث، مقاله سبک های ارتباطی را بخوانید.  

مهارت های رهبری چیست؟

برخی از مهارت های رهبری مختص به یک رهبر نیست و برای همه افراد یک ویژگی خوب و امتیاز تلقی می شود. می توان ایتگونه بیان کرد که هر مهارت مثبت و کارآمد می تواند یک مهارت رهبری در نظر گرفته شود. به عنوان مثال: گوش دادن فعال و شنیدن ایده ها و نگرانی های هم تیمی ها به رهبران کمک می کند تا کار تیمی به سرانجام برسد. همچنین همدلی به رهبران کمک می کند احساس اعضای تیم خود را در مورد میزان فعالیت، محیط و روابط بین فردی در محیط فعالیت درک کند. برای درک بهتر دیگران، مهارت همدلی را از دست ندهید.
در ادامه مهارت های رهبری لازم بیان خواهد شد که ممکن است برای هر کسی که به دنبال پیشرفت در زمینه ی فعالیت خود است ارزشمند باشد:

1- قاطعیت داشتن

رهبران موثر کسانی هستند که می توانند با اطلاعاتی که دارند سریع تصمیم بگیرند. تصمیم گیری موثر همراه با تجربه است. با آشنایی بیشتر در حرفه ی و فعالیت، فرد قادر خواهد بود سریع تر تصمیم گیری کند. حتی در مواقعی که اطلاعات لازم را نداشته باشد، قاطعیت به عنوان یک مهارت رهبری ارزشمند تلقی می شود زیرا می تواند به حرکت سریع فعالیت و بهبود کارایی کمک کند. برای کسب مهارت بیشتر در رفتار قاطعانه کلیک کنید.

2- تصمیم گیری موثر، دومین مهارت رهبری

تصمیم گیری موثر مستلزم تحقیق، ارزیابی، حل مساله و تعیین هدف است.رهبران باید بتوانند از تجربه شخصی خود در انجام فعالیت های مشابه استفاده کنند، ارزیابی کنند که چه چیزی ممکن است بهترین نتیجه را داشته باشد، تصمیم بگیرند و در به عهده گرفتن مسئولیت نتیجه اطمینان داشته باشند. برای مثال رهبر یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید. پس مهارت های کلیدی مربوط به رهبر قوی از طریق قاطعیت عبارتند است: حل مساله، ابتکارعمل، پژوهش، ارزیابی و تنظیم انتظار. برای کسب مهارت تصمیم گیری مطالعه نمایید.

3- داشتن صداقت در برخورد با افراد

صداقت به معنای داشتن و ایستادن در کنار مجموعه ای از ارزش های قوی است. داشتن این ویژگی در یک رهبر باعث می شود عملکرد منصفانه تر و بهتر باشد و مدیریت تیم حرفه ای پیش رود. برای مطالعه بیشتر در مورد صداقت در زندگی کلیک کنید.

4- ایجاد رابطه مؤثر

رهبری مستلزم توانایی ایجاد و حفظ تیمی قوی و مشارکنی است که برای رسیدن به هدف فعالیت می کنند. ایجاد روابط یکی از مهم ترین مهارت ها برای نقش رهبری است زیرا زمانیکه رابطه شکل می گیرد حل تعارض راحت تر می شود، افراد یکدیگر را بهتر درک می کنند و تقسیم وظایف بهتر صورت می گیرد.

5- بهره مندی از مهارت حل مسئله

رهبران خوب در حل مسائلی که در فعالیت تیمی پیش می آید مهارت دارند. حل موثر مسائل مستلزم حفظ آرامش و شناسایی راه حل به صورت گام به گام است. مهارت حل مساله می تواند به رهبران کمک کند تا سریع تصمیم بگیرند و موانع را برطرف کنند. برای حل مساله نیز یک سری مهارت لازم است از جمله: تفکر انتقادی- مهارت های تحلیل- پژوهش و داشتن قاطعیت. در صورتی که به دانش بیشتر در زمینه مهارت حل مسئله نیازمندید، کلیک کنید.

6- قابل اعتماد بودن

یک رهبر قابل اعتماد، رهبری است که برنامه ها را دنبال می کند و عمل می کند. قابل اعتماد بودن یعنی انجام تعهدات و برآورده کردن اهداف و داشتن یک برنامه، هدف گذاری واقع بینانه و وفاداری به تیم.

7- توانایی آموزش و راهنمایی

یکی از مهارت هایی که رهبر شایسته را متمایز می کند توانایی آموزش و راهنمایی است. رهبر موفق می تواند در هم تیمی های خود انگیزه ایجاد کند، کار و وظایف را به وضوح توضیح و شرح دهد. می تواند تفاوت افراد را درک کند و درست ارزیابی انجام دهد و به موقع پاداش و تقویت مثبت ارائه می دهد. مسئولیت پذیری، گوش دادن فعال، همکاری و شجاعت، انعطاف پذیری، نوآوری، صبر از جمله دیگر ویژگی های مهم یک رهبر هستند. صبور بودن را یاد بگیریم!  
رهبر

چگونه مهارت های رهبری را ارتقا دهید؟

یادگیری مهارت های رهبری کار آسانی نیست. تمام این مهارت ها به زمان و تمرین نیاز دارد. اما ایجاد این مهارت ها امکان پذیر است. چند نکته برای بهبود مهارت و کیفیت رهبری عبارتند از:

1- سبک رهبری

تحقیات نشان داده است که سبک های رهبری متفاوتی وجود دارد. رهبری بروکراتیک، کاریزماتیک، مشارکتی و ... هر کدام از این سبک ها در موقعیت خاصی نیاز است. یک رهبر باید بتواند نوع مورد نیاز را در هر زمان تشخیص داده و اجرا نماید. از سبک برخورد و رهبری خود آگاه شوید. به بررسی عملکرد شخصی خود بپردازید و خود را ارزیابی کنید.

2- تشخیص نقاط ضعف و قوت برای اصلاح

در مورد ویژگی هایی که قابل اصلاح هستند فکر کنید و روی آنها تمرکز کنید. از هم تیمی های خود بازخورد بگیرید و با دیگر رهبران معتمد مشورت کنید. بازخورد گرفتن باعث می شود که نقاط قوت تقویت شود و نقاط ضعف مشخص و اصلاح شوند.

3- هدف تعیین کنید

برای بهبود مهارت های رهبری تعیین هدف کنید. وقتی هدفی تعیین می کنید باید از ویژگی SMART برخوردار باشد یعنی: خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و زمان دار باشد. مطالعه مقاله هدف از زندگی را به شما توصیه می کنیم.

4- صبور باشید

ویژگی یک رهبر خوب صبور بودن است و همینطور برای رهبری نیز باید ماه ها و سال ها و حتی دهه ها تلاش شود. صبور باشید و به خود اجازه اشتباه بدهید. اما از اهدافتان دست نکشید.  

سبک های متفاوت رهبری

رهبری نفش مهمی در پیشبرد و سازمان دهی فردی و سازمانی داراست. از اینرو لازم است که سبک های مختلف آن به طور کامل شناخته شود. در زیر سبک های مهم  رهبری معرفی می شود.

1- رهبری معامله ای

با دیدن کلمه معامله افراد به یاد خرید و فروش چیزی می افتند. در این سبک معامله بین رهبر و هم تیمی ها است. یعنی افراد در گروه می دانند که با انجام دادن چه فعالیتی و رسیدن به چه هدفی به چه امتیاز و پیامدی می رسند. در این سبک معیارها و اهداف از پیش تعیین شده اند. تمرکز بر هدف های کوتاه مدت است و پیامدها برای کارکنان نیز مشخص و روشن.

2- رهبری تحول گرا

در این سبک رهبری، رهبر به تحول و ارتقاء و بهتر شدن هر چیزی اعتقاد دارد. رهبران فرصت هایی برای کشف ایده ها و رویکردهای مختلف برای اعضای تیم فراهم می کنند. در این سبک احساس تعلق و وفاداری بیش تر دیده می شود. اما ممکن است در این سبک عملکرد به صورت متوسط باشد زیرا اهداف افراد به روشنی مشخص و شفاف نیست.

3- رهبری دموکراتیک

رهبران دموکراتیک بر ایدئولوژی اعضای تیم خود تاکید دارند. رهبر دموکراتیک برای تصمیم گیری از نظرات دیگران استفاده می کنند و خود نیز مشارکت فعال دارند. این رهبران تا حد زیادی به برابری آراء معتقدند.

4- رهبری خودکامه

این سبک رهبری رویکردی رئیس محوراست. رهبر کنترل کامل بر کل کار را دارد و نگاهی از بالا به پایین در ارتباطات وجود دارد. این رهبران دستورالعمل ها را دیکته می کنند و انتظار دارند بقیه ی اعضا آن را رعایت کنند. این گروه از رهبران به معاشرت و فعالیت های تیمی اهمیت نمی دهند بازخوردی به اعضای خود نمی دهند و خودشان سریع تصمیم می گیرند و دیکران را سرکوب می کننند. حس برتری طلبی در این رهبران همواره آن ها را به استبداد می کشاند.
 رهبر

رهبری در دوران کرونا

این وضعیت بحرانی برای همه بی سابقه بود و هیچ روش کاملی برای رسیدگی به امور وجود نداشت و تمام رهبران در مشاغل مختلف و در زمینه های گوناگون با آزمایش و خطا روبرو بودند. رهبران در این وضعیت باید سبک های رهبری خود را تجزیه و تحلیل کنند و اقدامات مناسب رهبری را تقویت کنند از جمله حوزه هایی که قابل تمرکز است شامل:
ارتیاط: ارتباطات کلید رهبری خوب با دیگر اعضای تیم است. قدرت ارتباط همه را به حرکت در می آورد و به سمت موفقیت می کشد. اعضای تیم را درک کنید و همچنین به یک ارتباط خوب پایبند بمانید. برای مطالعه راهکارهای یک ارتباط موفق کلیک کنید.
انعطاف پذیری و سازگاری: درک کردن و همدلی برای یک ربر اصل اساسی است. رهبران باید انعطاف پذیری و سازگاری داشته باشند و به دیگر اعضا القا کنند. در برابر پیشنهادات جدید گشوده باشند تا اهداف بلند مدت میسر گردد.  

سخن آخر

ارتقا کیفیت رهبری به تاب آوری، هوش هیجانی و تجربه فرد بستگی دارد. یک رهبر به سازگاری و پویایی بالایی نیازمند است. تمام ویژگی ها و مهارت ها برای افراد در حوزه ی رهبری قابل رشد و ارتقا هستند و می توان مانند دیگر مهارت ها، مهارت رهبری را نیز  افزایش داد. هر سبک رهبری مزایا و معایبی دارد که با ارزیابی می توان یک سبک خوب  ومنحصر به فرد ایجاد کرد و با شناختن خود و خودآگاهی کافی، یک تیم قوی و مبتکر را هدایت کرد. برای کسب اطلاعات کامل در مورد خودآگاهی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*