ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نگرانی کمتر زندگی بهتر

منظور از نگرانی کمتر زندگی بهتر چیست؟ نگرانی جز جدای ناپذیر زندگی بشر است، مدرسه، دوستان،خانواده، وضعیت اقتصادی هر کدام می تواند عامل نگرانی مداوم شما در زندگی باشد که خود باعث اضطراب مزمن، ترس و استرس می شود. وجود نگرانی طبیعی است اما زمانی که مانع از یک زندگی با کیفیت و شاد شود می تواند بسیار آسیب زننده باشد. در واقع با نگرانی های بیش از حد شانس زندگی بهتر را از خودتان می گیرید. اگر به دنبال راهی برای متوقف کردن نگرانی هایتان هستید، ابتدا به یاد داشته باشید که نمی توان تمامی مشکلات را از خودتان دور کنید، چون زندگی همواره با فراز و نشیب هایی همراه است. ولی با تغییر تمرکز و ایجاد درک عمیق تر نسبت به جهان بینی خود می توانید بار سنگین نگرانی دائمی را از دوش خود بردارید و انرژی تان را صرف خلق دنیایی زیباتر برای خودتان یا دیگران بکنید.

تماس با مشاور


ریشه نگرانی ها از کجا نشات می گیرد؟

معمولا انسان ها به موفقیت ها، استعدادها یا داشته های خود فکر نمی کنند و در مقابل با جزئیات روی شکست های خود متمرکز می شوند. گرچه تمام نگرانی ها به شکست مرتبط نمی شود ولی بخش اعظم نگرانی هایتان به دلیل ترس از شکست است. ممکن است نگرانی تان به این دلیل باشد که می ترسید در آخر ماه به اندازه کافی درآمد نداشته باشید یا نگران همسر خود هستید چون گمان می کنید رابطه تان آن قدر که باید خوب پیش نمی رود. حتی گاه فکر کردن به این که دیگران درباره شما چه فکری می کنند و چگونه شما را قضاوت می کنند، برای تان نگران کننده می شود. ریشه های نگرانی را می توان در مکان ها و موقعیت های متفاوتی یافت، بسیاری از افراد از علل بروز استرس هایشان آگاهی نداشته و برای پی بردن به آن ها نیاز به کمک روانشناس دارند.

 

نگرانی در تضاد با زندگی سالم

گرچه نگرانی یکی از هیجانات طبیعی انسان هاست و مزایای زیادی جهت برنامه ریزی ها دارد اما نگرانی بیش از اندازه ریشه اصلی بسیاری از مشکلات شما می تواند باشد. استرس و نگرانی باعث آزاد شدن هورمون های آدرنالین و کورتیزول می شود که اثرات مخربی بر سلامت ذهنی و جسمی تان از جمله کاهش سیستم ایمنی بدن، افزایش اضطراب، اختلال در سیستم گوارشی و... را به همراه دارد.

 

آیا نگرانی یک عادت است؟

نگرانی یک عادت است و مانند هر عادت دیگری ترک آن سخت ولی امکان پذیر است. با پیروی از چند قاعده ساده که در ادامه توضیح می دهیم و رعایت چند اصل کلیدی می توانید این عادت را ترک کنید و رفتار بهتری را جایگرین آن کنید.

1- شیفت دادن تمرکز از نگرانی به پیدا کردن راه حل

ذهن بسیار شبیه لنز دوربین است پس روی هر چیزی که تمرکز کنید آن را با جزئیات بیشتر خواهید دید. در واقع اگر روی مشکلات تمرکز کنید، مشکلات بیشتری خواهید دید. همان طور که می بینید اگر مثبت اندیشی باشید و روی نکات مثبت تمرکز کنید در نهایت شروع به دیدن چیزهای مثبت بیشتری می کنید و زندگی خود را در این جهت هدایت خواهید کرد.

البته هیچ کس انتظار ندارد که یک شبه دریچه نگاه خود را تغییر دهید، ولی به تدریج در طول زمان این مهارت را کسب خواهید کرد. این بدان معنا نیست که شما باید مشکلات خود را نادیده بگیرید، کاملا برعکس شما باید مشکلات خود را بپذیرید، اما بر روی راه حل تمرکز کنید. در غیر این صورت شرایط بدتر خواهد شد و نگرانی تان بیشتر می شود. شما صرفا محصول شرایط خود نیستید یعنی می توانید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید پس انرژی خود را به جای نگرانی، روی راه حل مشکل صرف کنید تا بتوانید یک موقعیت منفی را به موقعیتی مثبت تبدیل کنید.

2- اجازه ندهید ترس از شکست، ریسک پذیری شما را تضعیف کند

معمولا زمانی که نگران هستید، در ذهنتان احتمال شکست را بیشتر از حد واقعی آن برآورد می کنید. نگرانی بیش از حد در مورد شکست، یک نوع بیماری محسوب می شود که باعث می شود افراد به داشتن مشکل باور پیدا کنند. افراد برای دفع ضرر و لذت آنی در کوتاه مدت ترجیح می دهند در منطقه امن خود باقی بمانند و ریسک نکنند. ولی باید به پیامدهای دراز مدت نگاهی داشته باشید و این سوال را از خودتان بپرسید که دلیل این همه نگرانی تان چیست؟ و این ریسک پذیری در دو، سه یا ده سال آینده چه دستاوردهایی برایتان خواهد داشت؟ توانایی ریسک پذیری در صورتی که با منطق و آگاهی انجام شود، از سطح نگرانی هایتان می کاهد و کمک می کند که زندگی بهتری را تجربه کنید چون زندگی به معنای دنبال کردن رویاها و اشتیاق برای رسیدن به اهداف است.

3- کنار گذاشتن افکار منفی که شما را به عقب می کشاند

به محض ورود یک فکر منفی که باعث نگرانی، استرس و اضطراب می شود، وظیفه شماست که این افکار منفی را متوقف کنید. اما برای انجام این کار، ابتدا باید باورهای منفی، افکار و رفتارهایی که شما را به تشویش و دل آشوبی هدایت می کنند، شناسایی کنید. افکار منفی خود را یادداشت کنید سپس آن ها را به جملات مثبت تبدیل کنید و بارها با خودتان تکرار کنید. همان طور که توضیح دادیم الگوی تفکرتان یک الگوی عادتی است. هر زمان که افکار منفی به سراغتان آمد، افکار مثبت را تکرار کنید و این روند را حدود نود روز ادامه دهید تا این جملات مثبت با شیوه فکری تان درآمیخته شود.

4- ارزش خود را بر اساس نظرات دیگران قضاوت نکنید

زمانی که نظرات منفی دیگران در مورد خودتان را می شنوید مسلما احساس بدی به شما دست می دهد ولی توجه داشته باشید که ارزش ذاتی شما فراتر از نظرات دیگران است. پس بزرگ ترین چالش غلبه بر نظرات منفی دیگران است، آنچه اهمیت دارد این است که در پایان روز از خودتان راضی باشید که کار درست را انجام داده اید. هر چه زودتر بتوانید قضاوت های منفی دیگران را نادیده بگیرید زودتر می توانید از نگرانی های خود بکاهید. پس از گذشته عبور کنید و در همین لحظه تصمیمی آگاهانه بگیرید که معنای زندگی تان را محدود به عقیده دیگران نکنید.

5- صبور بودن در مسیر رسیدن به ارزش های زندگی

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید هر آنچه خواهان آن هستید راحت و در سریع ترین زمان برایتان مهیا شود، مسلما سطح نگرانی بالاتری را تجربه خواهید کرد. هنگامی که به این واقعیت پی ببرید که هیج چیز ارزشمندی راحت به دست نمی آید، نگرانی هایتان کمتر می شود. چون درک می کنید که تمام این شب زنده داری ها، زمان و انرژی که صرف کردید ارزشش را داشت چون در نهایت به مطلوب خودتان می رسید.

6- تعیین اهداف، برنامه ریزی و پافشاری بدون تسلیم شدن

شما به یک برنامه استراتژیک برای آینده نیاز دارید، پس اولویت ها و اهداف خودتان را مشخص کنید، برای آن برنامه ریزی کنید، برای عمل آماده شوید و هیچ گاه دست از تلاش برندارید. مجموعه این کارها باعث می شود از عاملی که روان تان را بیمار می کند دوری کنید چون غرق شدن در ناامیدی ها به طور بالقوه باعث آسیب پذیری جسمی و روانی تان می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه نگرانی کمتر زندگی بهتر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*