ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

بسیاری از افراد احساس می‌کنند در صورت مراجعه به روانشناس برچسب اختلال و مشکلات روانی به آن‌ها زده خواهد شد و در مقابل این موضوع جبهه گیری می‌کنند. اما در واقع انسان در طول عمر خود و در جنبه‌های مختلف زندگی اعم از ازدواج، خانواده، مسائل مربوط به کودکان و تحصیلات فرزندان و... لازم است تا از دیدگاه و نظرات روانشناس بهره بگیرد چراکه گاهی افراد به بن بست در ذهن خود رسیده و قادر به تصمیم گیری نخواهند بود و در این صورت روانشناس به آن‌ها کمک خواهد کرد تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرند. همچنین در راستای پیشگیری از بروز مشکلات و کسب اطلاعات کافی در زمینه‌های مختلف می‌توان از کارگاه‌ها، مشاوره حضوری و تلفنی بهره برد. در این راه یکی از عمده‌ترین مشکلات افراد هزینه‌های درمانی است که در ادامه متن به بررسی این موضوع نیز پرداخته خواهد شد.

تماس با مشاور

 

چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

جواب این سوال آنقدر پیچیده نیست اما اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، به دلیل مشکلات ناشی از تربیت‌های نادرست، مشکلات اقتصادی، ناآگاهی از روابط صحیح، نیازهای سرکوب شده و ... روان انسان‌ها تحت فشار شدیدی قرار می‌گیرد. این‌ها همه در صورتی است که وراثت و ژنتیک نادیده گرفته شود. انسان یک بار زندگی می‌کند و قطعا می‌خواهد از این شانس، به بهترین شکل استفاده کند اما آیا با حال بد، با استرس و اختلالات روانی می‌توان به خوبی زندگی کرد؟

برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلالات روانی کلیک کنید.

اینفوگرافیک چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

اینفوگرافیک چرا باید به روانشناس مراجعه کنم؟

مراجعه به روانشناس برای بهبود کیفیت زندگی

بسیاری از افراد هنگامی که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود تا به روانشناس مراجعه کنند در حواب می‌گویند که مگه من دیوونه‌ام که برم پیش روانشناس؟ در واقع کسی که به روانشناس مراجعه می‌کند صرفا دیوانه یا بیمار روانی نیست و این نگاه غلط باید از بین برود. یکی از وظایف روانشناسان، بهبود کیفیت زندگی افراد است. در جوامع پیشرفته، حتی موفق‌ترین و خوشحال‌ترین افراد، برای پیشرفت بیشتر و حداقل برای تثبیت موقعیت خود و مواجهه درست با مشکلات، به روانشناس مراجعه می‌کنند. باید بپذیرید که همه چیز با مشورت و نصیحت دیگران قابل حل نیست و رفتار انسانی پیچیده‌تر از این حرف‌ها است.

بیماری روانی، ریشه بیماری جسمانی

همانطور که می‌دانید، علت بسیاری از بیماری‌های جسمانی، مشکلات روحی و روانی است. در بیماری‌های روان تنی (سایکوسوماتیک) به طور مستقیم این ارتباط دیده می‌شود. بنابراین شما با هزینه در درمان روانشناسی، می‌توانید از هزینه‌های هنگفت درمان بیماری‌های جسمانی در آینده پیشگیری کنید. هزینه‌هایی که ممکن است هم از نظر مالی، هم از نظر معنوی، شما، خانواده و تمام ارکان جامعه را درگیر کند.

برای شناخت بیشتر در زمینه بیماری های روان تنی کلیک کنید.

 

مراجعه به روانشناس | چرا درمان روانشناختی طولانی و زمان بر است؟

یکی از دلایل هزینه بر بودن درمان روانشناختی، طولانی بودن جریان آن است. برای ثمر بخشی رواندرمانی، حضور مستمر یک فرد حامی کنار شما ضروری است تا بتواند تمام جنبه‌های زندگیتان را بررسی کرده، به شناخت عمیقی از شما برسد و به مرور زمان برای بهبود وضعیتتان، به شما کمک کند. در ادامه برخی از دلایلی که چرا رواندرمانی باید مستمر و بلند مدت باشد را بیان کرده‌ایم.

نشانه های پیچیده بیماری روانی

به دلیل اینکه بیماری‌های جسمانی، نشانه بیرونی دارد، نهایتا با تعدادی عکس یا آزمایش، علت و منطقه آسیب‌زا مشخص می‌شود اما بیماری‌های روانی، نمود بیرونی آشکاری برای تشخیص ندارد و یا آگاهی افراد نسبت به نشانه‌های آن پایین است و نمی‌توانند به مشکل خود پی ببرند. بنابراین نیاز است که روانشناس با تحلیل رفتار و صحبت‌های شما پی به مشکل اصلی ببرد.

حساسیت تشخیص روانشناسی

بسیاری از افراد بعد از مراجعه به روانشناس اذعان می‌کنند که 2 جلسه رفتم، فقط گوش داد و هیچی نگفت، روانشناس هیچی حالیش نبود و هیچکاری واسم نکرد. در واقع فرایند تشخیصِ درست، زمان بر است. شما فکر کنید که به پزشکی مراجعه کرده‌اید و بیماری شما را اشتباه تشخیص داده است و تجویز غلط می‌کند. پیامد آن چیست؟

روان شما ممکن است حساس‌تر از جسمتان باشد و تشخیص اشتباه و عجولانه روانشناس، ممکن است تمام زندگی شما را از بین برده و راه جبرانی نگذارد. بنابراین باید صبور باشید تا روانشناس، با تشخیص و تجویز درست، شما را به مسیر سلامت روان هدایت کند.

باید از راه رفته برگردید

مسیر اشتباهی که شاید ده‌ها سال طی شده است، آیا در یک ماه قابل برگشت است؟ ترک یک عادت، باور و نگاه غلط زمان بر است؛ چند سال اشتباه و پیامدهای آن، منطقا با یک و دو جلسه قابل برطرف شدن نیست. می‌توانید این جریان را با یک بیماری جسمانی مزمن مقایسه کنید.

مراجعه به روانشناس | عدم توجه به تکلیف ها

یکی از دلایلی که جریان مشاوره به سرعت پیش نمی‌رود، عدم توجه و اهمیت ندادن افراد به تکالیف و پیشنهادهای روانشناس است. باید بدانید روانشناس جادوگر نیست و برای درمان، نیاز به همراهی شما دارد. همانطور که تنها خریدن داروها برای درمان سرماخوردگی کافی نیست و شما باید داروها را منظم و به مقدار لازم مصرف کنید.

سلطه دارو در خانه ها

متاسفانه به دلیل عادات غلط به مصرف مداوم، همیشگی و خودسرانه دارو، انتظار می‌رود که برای هر مشکلی دارویی باشد که سریع فرد را نجات دهد. برای مشکلات روانشناختی دارو، مسکن یا مکمل درمانی است، اما برای درمان قطعی لازم است که ریشه‌های بیماری را خشکانده تا هرگز دیگر به دوران تلخ روحی خود برنگردید و زندگی با نشاط و سالم طولانی مدت داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه سلامت روان کلیک کنید.

 

واکنش مردم نسبت به هزینه های درمان روانشناختی

متاسفانه باورهای سنتی و غلط و همچنین شرایط اقتصادی باعث شده که همه چیز در پول خلاصه شود. دو نمونه از این واکنش‌ها را بیان کرده و پاسخ داده ایم.

1. بسیاری از افراد بیان می‌کنند که "این پول رو بده به من، خودم خوب میشم" و یا "چه خبره انقدر گرون؟ مشکلمو خودم حل می‌کنم".

پاسخ

یک بار هزینه‌های ماهیانه مراجعه مستمر به روانشناس را محاسبه کنید (هفته‌ای یک جلسه) و ببینید با همین مقدار پول، قرار است چه کار کنید. اگر کاری مهم‌تر از حال خوب و سلامت روان خود پیدا کردید که می‌توانید با این هزینه انجام دهید، حق با شماست و ما سکوت می‌کنیم. مشکلات روانی، معضلاتی است که ریشه در کودکی و مسائلی دارد که سالیان سال در وجود شما تلنبار شده است و بیرون کشیدن و برطرف کردن این مشکلات، کار هر کس نیست.

2. بسیاری دیگر این سوال را مطرح می‌کنند که "من فقط یکیو می‌خوام که گوش کنه و حرف بزنم. چرا باید پول بدم؟" و یا "برای گوش دادن باید پول بدیم؟".

پاسخ

شاید در نگاه اول، روانشناس کسی است که فقط می‌شنود اما آیا فقط شنیدن مهم است یا گوش دادن؟ گوش دادن درست، مهارت است. اینکه کسی بتواند تمام حرف‌های شما را با دقت گوش دهد، در حرف‌های شما به دنبال تکه‌های گمشده پازل سلامت روان شما باشد، حرف‌هایتان را تحلیل کرده و از آن‌ها به مشکلاتی پی ببرد که شاید خودتان هرگز به آن‌ها توجه نکرده باشید، تمامی این جریان، صرفا با دو گوش قادر به انجام آن نیست.

از سوی دیگر، آیا همه کسی را دارید که ساعت‌ها و بدون هیچ توقع و قضاوتی روبه‌روی شما بنشیند، بشنود، سکوت کند، برای حل کردن مشکلاتتان دغدغه‌مند باشد و از روان خود برای کمک به شما هزینه کند؟

برای آشنایی بیشتر در زمینه مهارت گوش دادن کلیک کنید.

 

مراجعه به روانشناس | چرا هزینه های رواندرمانی بالاست؟

شاید اصلی ترین دلیل بالا بودن هزینه‌های رواندرمانی، عدم حمایت بیمه‌ها از مراجعین به روانشناس و مشاوران است. وظایف شرکت‌های بیمه این است که بخش زیادی از هزینه‌های درمان شما را پرداخت کنند اما متاسفانه، آن‌ها زیر بار پذیرش این مسئولیت نمی‌روند و هر سال این جریان به تعویق می‌افتد. شاید دلیل مخالفت‌ها گسترده شدن مشکلات روحی و روانی بین مردم و نیاز اکثریت جامعه به روانشناس است و طبیعتا این مسئله چیزی نیست که باب میل شرکت‌های بیمه باشد.

 

مراکز تحت پوشش بیمه رواندرمانی

البته مراکز، ارگان‌ها و بیمارستان‌های تخصصی رواندرمانی و مشاوره وجود دارند که با حمایت از مراجعین، تمام تلاششان را می‌کنند تا کسی به دلیل هزینه‌های درمان، قید سلامت روان خود را نزند و بتواند برای یک زندگی بهتر، به روانشناس مراجعه کرده و نیازهای خود را برطرف کند. خوشبختانه با وجود افرادی دلسوز در راس کار، این مسیر رو به بهبود رفته و انتظار می‌رود در آینده نزدیک، حقوق مراجعان جلسات مشاوره روانشناسی، رعایت شده و همه بتوانند از حق زندگی بهتر بهره‌مند شوند.

 

در چه مواردی باید به روانشناس مراجعه کنیم؟

افراد در تمامی مراحل زندگی می‌توانند از کمک و مشاوره روانشناس بهره بگیرند. مادری که در دوران بارداری قرار دارد، فردی که دچار اعتیاد شده است، افرادی که درگیر اختلالات روانی مختلف مانند افسردگی، اضطراب و استرس شده‌اند، خانواده‌هایی که با مسائل و مشکلات مختلفی دسته پنجه نرم می‌کنند، افرادی که قصد ازدواج داشته و در انتخاب همسر مردد هستند؛ همه و همه می‌توانند از روانشناس کمک بگیرند و جالب است که در مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ...  این امکان فراهم خواهد بود.

این مرکز جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه رواندرمانی و اختلالات مرتبط می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*