ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه بحث را عوض کنیم؟

چگونه بحث را عوض کنیم؟ بسیاری از اوقات به هر دلیلی موضوع گفتگو ممکن است برای هر یک از طرفین جذاب نباشد. برخی از افراد می توانند به خوبی از پس عوض کردن بحث بربیایند. برخی از افراد ناچارا موضوع بحث را علی رغم علاقه شان ادامه می دهند؛ چرا که مهارت کافی برای عوض کردن بحث ندارند. برای عوض کردن موضوع مکالمه ای که دوست ندارید یا احساس می کنید اسباب ناراحتی مخاطب است راه های متعددی وجود دارد. اینکه بتوانید بدون بی احترامی به مخاطب مسیر گفتگو را تغییر دهید. برای اشنایی بیشتر با نحوه ی عوض کردن بحث با ما همراه  باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت ارتباط موثر با دیگران کلیک کنید.  

تماس با مشاور

چگونه بحث را عوض کنیم؟

روش اول راهی برای صحبت از یک موضوع جدید پیدا کنید: برای در پیش گرفتن چنین شیوه ای چند راهکار نسبتا ساده که با کمترین احتمال ایجاد سو برداشت می توان به کار برد را نام می بریم. در ادامه می توانید با شیوه های کاربردی دیگری نیز آشنا شوید. در مواقع نیاز به کار گیرید.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

اینفوگرافیک چگونه بحث را عوض کنیم؟

 اینفوگرافیک چگونه بحث را عوض کنیم؟

1-چگونه بحث را عوض کنیم؟ انتخاب موضوعی دیگر

اگر می دانید در شرایطی هستید که باید با بسیاری از افراد غریبه صحبت کنید، قبل از رسیدن به محل یک یا دو موضوع برای مکالمات کوتاه پیدا کنید. موضوعاتی را انتخاب کنید که مورد علاقه بسیاری از افراد باشد. مانند سرگرمی ها، ورزش ها و ابزارهای فناوری. اینها موضوعات خوبی برای شروع مکالمه است. با افراد غریبه به صحبت های کوتاه اکتفا کنید. از آنجا که شما آن شخص را نمی شناسید، نمی دانید چه موضوعاتی می تواند برای او جذاب باشد. صحبت درباره ی آب و هوا تقریباً همیشه موضوعی امن و در دسترس بوده است. هرچند ممکن است زیادی تکراری و کلیشه ای باشد. برای آگاهی بیشتر درباره مهارت ارتباط کلامی کلیک کنید.

2-چگونه بحث را عوض کنیم ؟ تمرکز روی شخص مقابل

از آنجا که مردم دوست دارند درباره خودشان صحبت کنند، تمرکز بر روی طرف مقابل می تواند تغییر موضوع را آسان تر کند. موضوعی را انتخاب کنید که می دانید برای مخاطب مهم است. به عنوان مثال می توان به سرگرمی، برنامه روزهای آینده یا پروژه های کاری اش اشاره کرد.

3-چگونه بحث را عوض کنیم ؟ تعریف از وسایل شخصی

از این روش ساده برای تغییر موضوع می توان بدون توجه به اینکه با چه کسی صحبت می کنید استفاده کنید. جنبه خاصی از جواهرات، کفش ها، لباس های شخص را بیابید و چیزهای خوبی در مورد آن بگویید. همچنین می توانید با درخواست اطلاعات بیشتر درباره ی ویژگی مورد نظر، بحث درباره ی این موضوع جدید را گسترش دهید.

4-رابطه خود را در نظر بگیرید

هنگام تصمیم گیری در مورد موضوعی که می خواهید آن را تغییر دهید، به رابطه خود با شخصی که با او صحبت می کنید فکر کنید. آیا سعی می کنید موضوع را با یک همکار، کسی که به تازگی ملاقات کرده اید یا مادرشوهر- زن خود تغییر دهید؟ هرچه رابطه شما با فرد قوی تر باشد، انعطاف پذیری بیشتری در موضوعات مورد نظر برای انتخاب دارید. اگر می خواهید با کسی آشنا شوید، اطلاعاتی در مورد مکان ملاقات رد و بدل کنید. به عنوان مثال از آن شخص بپرسید که چرا در کنفرانسی که شما هم در آن حضور دارید، شرکت کرده است.  
بحث

 

رابطه با مخاطب را در نظر بگیرید

با دوستان و خانواده نزدیک، می توانید در مورد احساسات بحث کنید. این صمیمانه ترین موضوع گفتگو است. اگر می خواهید موضوع را با همسر یا خواهرتان تغییر دهید، احساسات شخصیشان یک موضوع مهم و جالب است. از احساسی که آنها در مورد موضوع گفتگوی قبلی داشته اند بپرسید؟ با دیگر دوستان یا همکاران خود می توانید نظرات خود را مبادله کنید. اگر می خواهید موضوع را تغییر دهید، نظر خود را در مورد یک موضوع مرتبط بیان کنید. به طور مثال دوست شما از غذای رستورانی که انتخاب کرده اید شکایت می کند. می خواهید موضوع را تغییر دهید. چیزی شبیه به این می توانید بگویید: آیا پخش این موسیقی برای همچین جایی عجیب نیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباط موثر و موفق کلیک کنید.  

چگونه بحث را عوض کنیم ؟ استفاده از حواس پرتی

- بر وضعیت کنونی تمرکز کنید. درباره مکانی که در آن هستید صحبت کنید. دکور، محوطه سازی، رویدادهای شهری، ترافیک موجود درشهر و غیره. - شریک گفتگوی خود را به تفکر وادار کنید. بپرسید: فکر می کنید چند نفر اینجا هستند؟ به چیزی غیر معمول در محیط اشاره کنید. به عنوان مثال، آیا آن سگ بزرگ را آنجا می بینی؟ چرا باید د ر چنین جایی رها شده باشد؟

1- افراد بیشتری را مخاطب قرار دهید

راه دیگر برای تغییر موضوع این است که شخص جدیدی را وارد گفتگو کنید. یا مخاطب گفتگو را به شخص دیگری که می شناسید معرفی کنید. از مخاطب خود بخواهید شما را با شخص کناری خود آشنا کند. اگر هیچکدام از شما کسی را در محل گردهمایی نمی شناسد، پیشنهاد دهید با هم تیم گروهی درست کنید و خود را به هم معرفی کنید.

2-از یک بهانه رایج استفاده کنید

به بوفه ی خرید بروید یا چند دقیقه هوای تازه بیرون از فضای سربسته را بهانه کنید. یک تماس جعلی از طرف یک دوست می تواند منجر به فاصله انداختن بین گفتگو شود. همچنین برنامه های نصبی روی گوشی وجود دارند که می توانند این روند را به صورت خودکار انجام دهند. می تواند یک تکنیک بسیار مفید در اولین ملاقات باشد. چنانچه تصمیم بگیرید به مکالمه ادامه دهید، وقفه ایجاد شده برای تغییر موضوع را فراهم می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با متقاعد کردن دیگران کلیک کنید.  

جهت دهی مکالمه برای عوض کردن بحث

شما می توانید موضوع گفتگو را به جای تغییر ناگهانی، با ادامه ندادن موضوعی که در حال حاضر در مورد آن صحبت می کنید تغییر دهید. برای جابجایی از موضوعی به موضوع دیگر از " ارتباط کلمه " استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد آب و هوای شمال زیادی صحبت کردید، می توانید ادامه ی آن را به صحبت در مورد آب و هوای جنوب بکشانید. برای این منظور، از روش "بله .. اما" استفاده کنید. می توانید ضمن موافقت با گوینده، پلی از موضوعی به موضوع دیگر بسازید و سپس از کلمه "اما" برای تغییر موضوع جدید استفاده کنید. اگر دیگر نمی خواهید درباره اتومبیل ها چیزی بشنوید، می توانید بگویید: من عاشق ماشین های سرعتی هستم! اما واقعاً دویدن سریع را با پای پیاده ترجیح می دهم. سایر کلمات یا عبارات گذرا عبارتند از: این مرا به یاد ... می اندازد و راستی اتفاقا ... .
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اصول مناظره در خانواده کلیک کنید.

1-سوالاتی با پایان باز بپرسید

اجازه دهید مخاطب گفتگو به شما در تغییر موضوع گفتگو کمک کند. با دقت به صحبت های آنها گوش دهید و سوالاتی را مطرح کنید که مکالمه را در جهت دیگری هدایت می کند. سوالاتی با پایان باز بپرسید. این بدان معناست که نمی توان آنها را با بله یا خیر پاسخ داد. سوالات خود را با كی، چه، كجا، كی، چرا یا چگونه شروع كنید تا پاسخ دقیق تری دریافت كنید.
گفتگو را به موضوع قبلی برگردانید. شاید این مکالمه به صورت مرتبط به پایان رسیده باشد. با گفتن جمله ای مانند: من واقعاً به آنچه در مورد آن صحبت می کردیم علاقه مند بودم. آیا می توانیم بیشتر درباره آن حرف بزنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سوال پرسیدن کلیک کنید.

2- اگر مخاطب با عوض کردن بحث موافقت نکرد؟

گاهی بر سر اصول اولیه گفتگو اختلاف نظر وجود دارد. ممکن است بپرسید من اشتباه می کنم که به گوش دادن ادامه نمی دهم یا او اشتباه می کند که بحث را رها نمی کند؟ پاسخ این است اگر نمی خواهید به بحث گوش دهید یا در بحث شرکت کنید، شخص دیگری را برای ادامه ی بحث با او پیدا کنید. اگر او مشکلی در این زمینه دارد، به او توضیح دهید (مودبانه) که شما علاقه ای به آن بحث ندارید. درنتیجه نمی خواهید در مورد آن صحبت کنید. بنابراین راه حلی بی طرف پیدا کرده اید.  

چگونه می توان از بحث خارج شد؟

به مخاطب بگویید که یک فوریت خانوادگی پیش آمده است یا می توانید توضیح دهید که سعی می کنید ادامه ی بحث را برای یک روز دیگر برنامه ریزی کنید اما هرگز این کار را نکنید. می توانید موضوعی را که برای شما جالب است و بنابراین می شود در مورد آن هوشمندانه صحبت کرد وارد گفتگو کنید. در حالت ایده آل شما قادر خواهید بود موضوعی جدید و جالب را در مورد موضوعی مطرح کنید که اکثر افراد گروه نیز به آن اهمیت می دهند. به طور مثال همه آنچه که دوستان شما در مورد آن صحبت خواهند کرد یک آهنگ خاص است. آنها تمام روز در مورد آن صحبت می کنند. وقتی بفهمند به آن علاقه ندارید، ممکن است شما را نادیده بگیرند. در اینصورت از روشی که شرح داده شد میشود به خوبی استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباطات غیر کلامی کلیک کنید.  

چگونه بحث را از موضوع نامناسب عوض کنیم؟

شما در کنار همکاران خود هستید و آنها در مورد موضوعی نامناسب صحبت می کنند. آیا شما به شکلی ظریف تغییر در بحث ایجاد می کنید یا نظر خود را اعلام می کنید که این موضوع نامناسب است؟ در این شرایط، انجام هر یک از این موارد مشکلی ندارد. اگر مکالمه فقط کمی نامناسب است، سعی کنید آن را به سمتی که مناسب تغییر است و می تواند جالبترش کند، بکشانید. اما اگر صحبت آنها در مورد موضوعی واقعا ناراحت کننده است که تمایلی به شرکت در آن ندارید به آنها اطلاع دهید و جمع را ترک کنید. چنانچه بخواهید موضوع را بدون سختگیری که اسباب تنش بشود تغییر دهید فقط  کافی است منتظر سکوت مابین مکالمه های اصلی بمانید. سپس با ظرافت سعی کنید یک مکالمه جدید را شروع کنید. در غیر اینصورت از جمع خارج شوید. برای کسب مشاوره تلفنی کلیک کنید.  

نمونه هایی از نحوه هدایت مجدد بحث

وقتی شخصی موضوعی را مطرح می کند که می تواند در یک مهمانی مشاجره ایجاد کند، ممکن است بخواهید چیزی شبیه این را بگویید: نظرات کاملاً متفاوتی در مورد آن موضوع وجود دارد. چرا در مورد چیزهای دلپذیرتر بحث نمی کنیم، مانند آخرین سفر شما؟ اگر کسی از همسر سابق شما که شما را ناراحت کرده نام برد، می توانید بگویید: "این جدایی سخت بود، اما به من این فرصت را داد که با افراد جالب دیگری ملاقات کنم که به اندازه من از سرگرمی های مورد علاقه ام لذت می برند.
­- وقتی شخصی این واقعیت را به شما یادآوری می کند که شغلی را که امیدوار بودید به دست نیاورده اید، می توانید بگویید: بله، من ناامید شدم؛ اما روند مصاحبه ایده بهتری به من داد که چه مواردی را باید هنگام درخواست مشاغل دیگر در نظر بگیرم.
- وقتی گفتگو از جالب و سرگرم کننده بودن به سمت خسته کننده شدن متمایل می شود، چیزی شبیه این بگویید: این منطقی است، اما من دوست دارم در مورد (درباره هر مکالمه ای که قبلاً در مورد آن صحبت می کردید) بیشتر بشنوم.

تمجید از دانش و تخصص

یکی از بهترین راه ها برای هدایت گفتگو این است که از شخص در مورد موضوعی که کمی از آن اطلاعات یا تخصص دارد تعریف و تمجید کنید. به عنوان مثال، اگر او درباره موضوعی سیاسی که برای شما پذیرفته شده است، انتقاد می کند، چیزی شبیه به این که: من شیفته بینش شما هستم. ایا سابقه ای در این زمینه دارید؟ می تواتد بحث را متفاوت تر پیش ببرد.

چگونه بحث را عوض کنیم؟ استفاده از کلمات گوینده

گاهی اوقات افراد در مورد موضوعاتی صحبت می کنند که شما به آنها علاقه ای ندارید یا درباره آنها چیزی نمی دانید. در نتیجه شما امکان مشارکت در بحث را از دست می دهید. مکالمه یک طرفه می تواند ناراحت کننده باشد. شما یک انتخاب دارید. یا به طور کسل کننده ای به حرفهای آنها گوش دهید یا به دنبال دریچه ای برای حرکت به سمت دیگری از بحث باشید. به یک کلمه یا عبارتی که فرصت تعویض بحث را برایتان فراهم می کند دقت کنید.  
عوض کردن بحث

عوض کردن بحث به طور ناگهانی

بطور مثال اگر فردی در مورد سبک پوشش جدید در زمینه مد بحث می کند و بحث در مورد سبک لباس ها شما را جذب نمی کند، می توانید با بحث درباره ی سبک موسیقی ها بحث را ادامه دهید.
یکی دیگر از راه های برخورد با موضوعی که نمی خواهید در مورد آن بحث کنید این است که منتظر بمانید تا وقفه ای در بحث پیش آید. سپس موضوع را به موضوعی دیگر که خوشایندتر است تغییر دهید. اکثر مردم با این شیوه را می پذیرند اما اگر جواب نداد، دوباره آن را امتحان کنید. وقتی این کار را می کنید لبخند بزنید تا فرد شما را بی ادب فرض نکند.

1- چگونه بحث را عوض کنیم ؟موضوعی کاملا متفاوت را آغاز کنید

اگر در مکالمه سکوت ایجاد شد، به جای بازگشت به موضوع یا تلاش برای انتقال تدریجی به موضوع دیگر، موضوع را کاملاً تغییر دهید. از مخاطب سوال های کاملا متفاوت بپرسید. مانند: عجیب ترین کاری که انجام داده اید چیست؟ یا اگر می توانستید با سه نفر شام بخورید، آنها چه کسانی بودند؟
هنگامی که افراد شروع به شایعه پراکنی یا غیبت در مورد شخصی می کنند، به شیء بی جانی اشاره کنید و در مورد میزان برنامه ریزی که باید برای روزهای بعد انجام دهید اظهار نظر کنید. اگر فردی با شرکتی که در آن کار می کنید مشکل دارد و درباره آن حرف می زند، می توانید لبخند بزنید و بپرسید آیا حیوان خانگی دارد یا خیر.

2- چگونه بحث را عوض کنیم؟ صریح و رک باشید

مواقعی وجود دارد که افراد نمی توانند موضوعی را رها کنند. مهم نیست که چقدر تلاش برای تغییر مسیر موضوع کرده اید. زمانی پیش می اید که باید کاری بیشتر و با شدت عمل بیشتر انجام دهید. به مخاطبین صراحتا اعلام کنید که ترجیح می دهید در مورد چیز دیگری صحبت کنید. بگویید متأسفانه این موضوع خاطرات بدی را به یاد می آورد و من می خواهم در مورد چیز دیگری صحبت کنیم. همچنین بگویید چیزی در مورد این موضوع نمی دانم. می شود درباره موضوعی که هر دو از آن اطلاع داریم بحث کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فواید و پیامدهای رک بودن کلیک کنید.

3- چگونه بحث را عوض کنیم؟ خود را معذور کنید

مهم نیست که چقدر با تدبیر رفتار می کنید. برخی از افراد هستند در هر موضوعی که نمی خواهید در مورد آن بحث کنید اصرار می ورزند. به جای مشاجره یا ناامیدی در مورد نحوه تغییر بحث به موضوعی دیگر، فقط کافی ست با دقت گوش ندهید.
اگر تصمیم دارید با همان شخص به گفتگو ادامه بدهید مسلط به موضوع دیگری برای گفتگو باشید یا بگویید که چند دقیقه ی دیگر بازمی گردید. فاصله چند دقیقه ای دلیل طبیعی برای تغییر موضوع ایجاد می کند. امیدوار باشید فرد موضوع ناخوشایند را فراموش کرده یا متوجه شده باشد که موضوع برای بحث جالب نیست. در غیر اینصورت تنها کاری که باید انجام دهید این است که بگویید: متأسفم. من واقعاً باید همین الان بروم.

4- آمادگی بحث های ناخوشایند را داشته باشید.

از بهترین راه ها برای مقابله با موضوعات ناراحت کننده این است که با لیستی از موضوعاتی که برای عوض کردن بحث به آنها نیاز دارید در جمع ها حاضر شوید. چند نمونه از این لیست که امکان می دهد موضوع را تغییر دهید در زیر اورده شده است. این ایده درباره ی موضوعاتی است که اکثر مردم می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. این موارد عبارتند از:
  • تغییرات آب و هوا
  • تیم های ورزشی محلی (مگر اینکه رقبای سرسختی وجود داشته باشد که ممکن است با هم مشاجره کنند)
  • برنامه های تلویزیونی یا فیلم های محبوب
  • رستوران های مورد علاقه
  • بهترین مکان های تعطیلات برای مجردها، زوج ها یا خانواده ها و مطالب مرتبط
در آخر پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*