ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چگونه مرد آلفا باشیم؟

چگونه مرد آلفا باشیم؟ حتما برای تا پیش آمده است مردانی را دیده اید که کاریزما بسیار عجیبی دارند و به راحتی در دل همه جای می گیرند و همه افراد و مخصوصا خانم ها به ان ها و شخصیت جذاب شان علاقه مند می شوند. طبق نظریه کارل یونگ به این افراد تیپ های شخصیتی آلفا گفته می شود. برخی از افراد بر این باورند که نمی توان ویژگی شخصیتی را تغییر داد اما حقیقت این است که این مساله امکان پذیر می باشد و شما می توانید با انجام برخی کارها تیپ شخصیتی خود را تغییر داده و به مرد آلفا تیغییر بیابید. در ادامه به بررسی کامل چگونه مرد آلفا باشیم می پردازیم.

تماس با مشاور

تیپ های شخصیتی

همه ما با هم تفاوت های ظاهری داریم، پس قطعا تفاوت های شخصیتی و ویژگی های منحصر به فرد خودمان را نیز داریم. شناخت این ویژگی ها به ما کمک می‌کند نقاط ضعف و قوت خود و اطرافیان خودمان را بهتر بشناسیم تا بتوانیم در مسیری که تکامل بخش و شکوفایی است، زندگی کنیم. به همین جهت متخصصین شروع به دسته بندی این ویژگی ها در دسته ها و طبقاتی بسیار کردند.

تیپ های شخصیتی، الگو هایی هستند که برای درک بهتر و دقیق تر رفتار و تفکر انسان‌ها تعیین شده اند. در واقع می توان گفت که هر فردی فارغ از اجتماع و فرهنگی که در آن رشد کرده است، دارای تیپ شخصیتی خاصی است که در دسته بندی هایی مخصوص و متنوع طبقه بندی می شوند. این تفاوت ‌های شخصیتی، به معنی بهتر بودن یک تیپ نسبت به تیپ شخصیتی دیگری نیست بلکه مثل ژن، خاص خود فرد است. البته در افراد دیگر نیز ممکن است ویزگی هایی مشابه دیده شود.

مرد آلفا

اینفوگرافیک چگونه مرد آلفا باشیم؟
اینفوگرافیک چگونه مرد آلفا باشیم؟

طبقه بندی بر اساس کهن الگو ها

یک نوع تقسیم بندی خاص تیپ های شخصیتی برای مردان، مطرح می شود که در مورد زنان نیز ممکن است استفاده بشود ولی بیشتر برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد و این طبقه بندی بر اساس قدرت آن ها در نظام طبیعت و کهن الگو های نسبت داده شده به آن ها است.

براساس علم شخصیت ‌شناسی، کهن‌ الگو ها رفتار هایی غریزی هستند که به صورت همیشگی و ناآشکار از بدو تولد در انسان وجود دارند و هرگز از بین نمی روند؛ می توان کهن الگو ها را ساختار های بنیادین شخصیت هر فرد مثل پایگاه طبقاتی، مذهب، تجربه های زندگی، ظاهر جسمی و هوش را دانست. این نوع تقسیم بندی، به چند گروه تقسیم می‌شود و آن ها را به روانشناس معروف، کارل یونگ نسبت می دهند.

انواع تیپ های شخصیتی مردان از نظر کارل یونگ

طبق نظر کارل یونگ تیپ های شخصیتی متعددی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

1. تیپ شخصیتی آلفا

آلفا، اولین حرف الفبای یونانی است و به همین دلیل بالاترین مرتبه در هرم قدرت، مردان دارای تیپ شخصیتی آلفا اند. این مردان مظهر قدرت هستند. جاه طلب و کم‌ حرف که علاقه دارند رئیس و یا رهبر گروه های انسانی و جمعی باشند. به طور معمول، در طبقات بالای جامعه دارای درآمد و شغل های سطح بالایی هستند؛ پس از نظر جایگاه اجتماعی جذاب هستند. از کنترل و منطق بالایی برخوردارند و از نظر اخلاقی و رفتاری با درایت و جدی هستند. سعی می‌کنند روابط احساسی خاصی را با دیگران برقرار نکنند مگر اینکه در تصمیم قاطع باشند؛ زیرا بنیاد خانواده را به هیجان عشق ترجیح می دهند و دلیل ان نیز دور اندیشی بالای این اشخاص است.

اشخاصی رمانتیک نیستند و دوست دارند زنانی مطیع و فرمانبر داشته باشند. اما در عوض برای این تیپ از مردان، تشکیل خانواده یکی از مهم ترین بخش ‌های قدرت به شمار می‌رود چراکه خانه از دید آن ها تنها موقعیتی است که می‌توانند به راحتی نیاز های همسر و فرزندان خود را فراهم کنند تا خانواده‌ شان را به سمت رفاه کامل سوق دهند. این مردان، تمایل زیادی برای داشتن فرزندان بیشتر دارند درحالی که از نظر احساسی با فرزندان خود، رابطه صمیمانه‌ و دوستانه ای را برقرار نمی‌کنند.

ویژگی های تیپ شخصیتی آلفا

مردان دارای تیپ شخصیتی آلفا، مردانی با صفات ظاهری و ویژگی های شخصیتی خاصی هستند که قدرت و جاذبه خوبی را دارند و همیشه صدرنشین میهمانی ‌ها و دورهمی ها هستند. این افراد مسئولیت‌پذیر هستند و مسئولیت کارهای خودشان را همیشه برعهده می‌گیرند؛ تحت هیچ شرایطی تقصیر کار را به گردن دیگران نمی‌ اندازند زیرا شخصیتی قوی دارند و این شخصیت آن ها را به پذیرش و قبول تنبیه و مجازات عملکرد خودشان سوق می دهد.

مردان آلفا برای دیگران ارزش درونی قائل هستند و به انسان ‌های دیگر احترام می گذارند. در نتیجه دیگران نیز هنگام برخورد با مردان آلفا خود به خود به آن‌ها احترام می گذارند. شجاعت آن ‌ها باعث می شود تا مردم به ‌راحتی و به سرعت به آن‌ها اعتماد کنند. این افراد همچنین سنجیده عمل می کنند؛ به موقع حرف می‌زنند، به موقع شوخی می‌کنند و می‌دانند که چه کاری را در چه موقعیتی انجام بدهند.

مردان تیپ آلفا، انسان ‌هایی خوش قلب و مثبت اندیش هستند که به دیگران نیز انگیزه قوی برای ادامه دادن و حل مشکلات را منتقل می‌کنند. مهم ‌ترین ویژگی مردان آلفا اعتماد به ‌نفس بالای آن‌ها است. این تیپ شخصیتی از مهارت نه گفتن برخوردار است. مرد آلفا همیشه در حال یادگیری مهارت ‌هایی جدید و هیجان انگیز است و هیچ ‌وقت نمی تواند با بیکاری کنار بیاید.

2. تیپ شخصیتی سیگما

مردان دارای تیپ شخصیتی سیگمایی همان مردان آلفایی هستند که به رهبری و شهرت گرایشی ندارند و ترجیح می دهند در سایه قدرت باشند. اگرچه مانند مردان آلفا رمانتیک نیستند ولی اغلب به سمت خیانت نیز نمی روند. آن ها نیز به تفکر بیش از احساس ارزش می‌دهند و حتی اگه درآمد کمی داشته باشند می‌توانند به خوبی آن را بودجه‌ بندی کنند و حتی آن را افزایش دهند.

مردان سیگما به قوانین جامعه اهمیت نمی‌دهند، مگر این‌که با اهداف آن‌ها مطابقت داشته باشد. برخی اوقات به‌عنوان مغز متفکر شناخته می شوند و از دانش خود به نفع خود در موقعیت اجتماعی استفاده می‌کنند. اصل جذابیت این مردان ریشه در شخصیت مرموز و سیاست مدارانه آن‌ ها دارد مثل افراد دارای تیپ شخصیتی آلفا رمانتیک نیستند ولی اهل خیانت هم نیستند اما در دوراهی انتخاب بین کار و عشق شغل خود را انتخاب می کنند.

3. تیپ شخصیتی دلتا

مردانی سخت کوش که جاه طلب نیستند و فقط به فکر یک زندگی آرام و بدون دغدغه در زندگی خود هستند. به دلیل عدم گرایش به هیجان، ممکن است مردانی غیر جذاب از دید خانم ها باشند اما زن ها نقش فوق العاده خاصی را در زندگی این مردان ایفا می کنند و در اغلب موارد، حرف آن ها بر مردان دلتایی نفوذ عمیقی پیدا می کند.

این تیپ شخصیتی با همه زنان با احترام رفتار می‌کنند و نقش حمایت‌گری را برای آن ها بازی می‌کنند و پس از برقراری ارتباط و جذب یک زن همه چیز را فدا می‌کنند تا او را ترک نکند. ذات شخصیتی این مردان تغییر نمی کند و متاسفانه در فرهنگ های مرد سالار به این مردان برچسب زن ذلیل را می زنند. مردان دلتا افرادی هستند که ارتباطات قوی با دیگران برقرار نمی‌کنند و درکی از ساختارهای اجتماعی ندارند. بنابراین برای مشاغلی که نیاز به ارتباطات قوی دارند، مناسب نخواهند بود و در محافل اجتماعی احساس راحتی نمی کنند.

4. تیپ شخصیتی بتا

مردان دارای تیپ شخصیتی بتا به معنی واقعی کلمه، مردان زندگی هستند و ترجیح می‌دهند وقت خود را با خانواده صرف کنند. پدرانی بسیار خوب و همسرانی بسیار همراه؛ این افراد مردانی ولخرج هستند و مدیریت مالی خانواده را اغلب به همسر خودشان می سپارند. این افراد کمترین تمایلی برای درگیری از خود نشان نمی دهند، به همین دلیل زنان ممکن است در مواجهه با آن‌ها این مردان را به ‌عنوان تکیه‌گاه محکم و قابل اعتماد حساب نکنند و حتی جذب آن ها نشوند.

مردان بتایی، مردانی اند که یا مطیع تیپ های شخصیتی آلفا می شوند یا در نبرد با آن ها شکست می خورند و در تامین نیاز های مادی همسرانشان ناتوان می مانند، ولی در مقابل بسیار خوش قلب و با احساس هستند که می توانند شب هایی رمانتیک و فراموش ناشدنی رو برای خانم ها فراهم کنند. این مردان احساسی و درون گرا هستند.

5. چگونه مرد آلفا باشیم | تیپ شخصیتی امگا

مردان امگا مردانی نابالغ، بی مسئولیت و فاقد هرگونه جاه ‌طلبی و سعی در پیشرفت هستند. این افراد اغلب تنها هستند و حلقه اجتماعی کوچکی دارند. مهارت ‌های اجتماعی قوی ندارند و در نتیجه با گروه ها و نهادهای اجتماعی همراه نمی شوند. درک آن ها از وقایع و پدیده ها اغلب در تاریکی و سکوت اتفاق می‌افتد. این افراد مهارت‌ های فردی بسیاری را دارند و در رشته و تخصص خود بسیار باهوش و حرفه ای هستند. این دسته از مردان به نظر سنگ‌ دل و بی ‌رحم ‌اند، درک عجیب و متفاوتی از زندگی دارند و به فلسفه و عرفان تمایل خاصی دارند.

این مردان در جذب زنان نیز مهارت های ضعیفی دارند و در بیشتر موارد با زنانی که هم ‌عقیده با او هستند، ارتباطی را برقرار می کنند. مردان این تیپ شخصیتی، مردانی جالب، نادر و عالی هستند که ترکیبی از مردان آلفا و بتا را تشکیل می دهند. هم می توانند در جامعه رهبرانی قدرتمند باشند و هم در خانه برای همسرانشان رمانتیک و مناسب باشند.

از نظر دیگران این اشخاص غمگین و به شدت منزوی هستند و بودن در کنار این افراد بعد از مدتی کوتاه اطرافیان را خسته و دلزده می‌کند؛ این درحالی است که آن ها برخلاف ظاهرشان ارتباط عاطفی عمیقی را می توانند با اطرافیان خود برقرار ‌کنند و می‌توانند خود را با همه زشتی ‌ها و زیبایی‌هایی که دارند به راحتی ببینند و بپذیرند؛ قدرت پذیرش بالایی دارند و اهل مبارزه و تغییر نیستند.

6. تیپ شخصیتی گاما

پایین‌ ترین و ضعیف ترین طبقه در هرم سلسله مراتب قدرت مردان، مربوط به این تیپ شخصیتی می شود که نه چندان جذاب هستند و نه چنان قدرتی دارند. چاپلوسی، دورویی و دروغ گویی مکرر از خصیصه اصلی و بارز این تیپ مردان است.

مردان گاما بیش از حد به خود اعتماد دارند تا جایی‌که از پذیرش اشتباه متنفرند و هیچوقت زیر بار مسئولیت آن و البته پذیرش مجازات مورد نظر آن نمی روند. این افراد هرگز اشتباه خود را نمی ‌پذیرند، به شدت مغرور هستند و نظرات حقیقی دیگران را نیز قبول نمی کنند، همچنین مشکلات خودشان را همیشه به گردن شخص دیگری می‌ اندازند. برای اطلاع از برخورد با افراد دروغگو کلیک کنید.

7. چگونه مرد آلفا باشیم | تیپ شخصیتی لاندا

این مردان دارای شخصیتی بسیار تک ‌بعدی هستند که نه به جاه‌ طلبی گرایشی دارند و نه به زن‌ ها گرایشی دارند. در نتیجه افرادی احساسی و خوش صحبت نیستند بلکه غالبا به دلیل هوش منطقی بالایی که دارند از بحث های زیاد می پرهیزند ولی می توانند نوابغ بزرگی باشند. آن ها به دنبال ابداع و اختراع هستند، البته از نظر هیجانی خیلی زود عصبانی می‌شوند و ممکن است در پاره از وقایع، واکنش های نامناسبی به اطراف خود بدهند.

8. تیپ شخصیتی زتا

این افراد قوانین اجتماعی را درک می‌کنند اما آن ها را به شوخی می گیرند و به راحتی آن ها را قبول نمی کنند. آن ها اغلب دارای روح لطیفی هستند، زیبایی‌ ها را به خوبی درک می‌کنند، در زمان حال زندگی می‌کنند، از مسائل ذهنی فرار می کنند و علاقه زیادی به تحصیل ندارند. البته این افراد ارزش بالایی را برای خود سازی خود قائل می شوند، اما معتقد هستند که زن‌ ها باید آن ‌ها را همان‌ طور که هستند بخواهند و حاضر نیستند که برای جلب نظر آن ها نقش‌های دیگری را ایفا کنند.

مردی رو تصور کنید که در سال های نوجوانی خود به دلیل عدم شناخت مناسب از خانم ها و تنها به دلیل نیاز جنسی، به یک مرد آزاد دهنده گاما تبدیل می شود، ولی پس از کسب کمی تجربه و شناخت بیشتر خانم ها تصمیم می گیرد به یک مرد بتا متعهد و وفادار تبدیل بشوند و زمانی که عشق او توسط یک تیپ شخصیتی قوی تر مثل آلفا اغوا بشود، با طی کردن پله های ترقی، خودش رو تا سطح آلفا بالا می برد و شروع به برقراری رابطه با دخترانی متعدد می کند ولی پس از مدتی چون به طور ذاتی آلفا نیست خسته می شود و دلزده می شود.

تملق آن ها در برابر زنان، زنان را ناخودآگاه برای آن ها به قدیسه هایی قابل ستایش تبدیل می کند ولی متاسفانه این حس را نسبت به تمام زنان عالم دارند و به همین دلیل ممکن است با تفکرات فمنیستی خودشان، زنان رو فریب دهند. بازیگرانی موفق هستند که به محض ورود در هر جمعی همه را شاد و خوشحال می‌کنند، به راحتی زبان ‌های مختلف را یاد می‌گیرند و بسیار خوش سفر هستند. این مردان شاید بتوانند زنی را جذب کنند اما در حفظ او اشتباهات بزرگی مرتکب می شوند.

مرد الفا

چگونه مرد آلفا باشیم؟

آیا می توانیم تیپ شخصیتی خودمان را که از دید یونگ ثابت است تغییر بدهیم؟ جواب بله است. زیرا انسان با تمرین می تواند تا حد نسبتا بالایی رفتار های خود را تغییر دهد و رفتار تا حدی برگرفته از شخصیت و ویژگی های آن است. توصیه های زیادی در این مورد وجود دارند که به افراد کمک می کنند تیپ شخصیتشان را به تیپ شخصیتی آلفا ارتقا بدهند. در ادامه به بررسی این توصیه ها می پردازیم.

1. عدم ترس از انجام فعالیت های جدید

مهم ترین نکته این است که مردان آلفایی به دلیل ریسک پذیری بالایی که دارند، اغلب افرادی اند که در دل مسائل و بحران ها می روند اما بطور سنجیده و حساب شده؛ بنابراین باید سعی کرد با تمرین های اولیه و ساده، با موانع رو به رو شد و به تدریج قدرت حل مسئله و رو به رویی با بحران ها را در خود تقویت کرد.

2. چگونه مرد آلفا باشیم | افزایش اعتماد به نفس

زمانی که کودکان از والدین خود حس ارزشمندی را دریافت نکنند با سرافکندگی مواجه می شوند و در نتیجه اعتماد به نفس کمی پیدا می کنند. افراد باید توانایی های خود را بطور واقع بینانه ای در نظر بگیرند و از آن ها استفاده کارآمد کنند. سعی کنید بدون درگیری فیزیکی خواسته خودتان را مطرح کرده و از آن به طور منطقی دفاع کنید. سلاح یک مرد آلفایی جدی بودن و قدرت کلامی او است. برای کسب اطلاع از افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

4. ساختن شخصیت رهبرگونه

اصلی ترین خصوصیت یک مرد آلفایی توانایی او در سرپرستی و رهبری دیگران است. بنابراین سعی کنید در گروه های دوستی و یا در سفر های و گردش های تفریحی گاهی شما اعمال نظر داشته باشید و این تمرین را در گروه های دیگر اجرا کنید. مثل محیط شغلی، تحصیلی و…

5. چگونه مرد آلفا باشیم | کمک گرفتن از افراد متخصص

و در آخر توصیه می شود که از روانشناسان و متخصصان کمک بگیرید تا به شما کمک کنند نقاط ضعف شخصیت خود را بشناسید و آن ها را با رفتاری های مرد آلفا جایگزین سازید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاع از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*