ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کایزن روان

کایزن روانشناسی صنعتی چیست؟ روانشناسی صنعتی در واقع شاخه ای از روانشناسی است که در آن به دانشجویانی آموزش داده می شوند که بتوانند در سازمان ها و نهاد های شغلی به نقش آفرینی بپردازند. روانشناسی صنعتی می تواند راجب به شغل افراد و این که چه چیزی می تواند افراد را در انتخاب شغل مناسب خود راهنمایی کند و به سمت علاقه افراد به انتخاب شغل بپردازد. کایزن نیز در لغت به معنای پیشرفت مداوم خواهد بود که در ادامه به بررسی بیش تر آن خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاع و دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

تماس با مشاور


کایزن چیست؟

کایزن یک تفکر فلسفی است که از کشور ژاپن سرچشمه می گیرد. این واژه در لغت به معنای تغییر خوب است که می توان این گونه تعبیر کرد که از این فلسفه برای بهبود مشاغل، برنامه ریزی شغلی و همچنین بهبود کارایی در انجام کار ها بهره می گرفتند. این واژه اولین بار پس از جنگ جهانی دوم در کشور ژاپن شکل گرفت به گونه ای که ژاپنی ها پس از جنگ جهانی دوم و شروع مجدد کار ها به این نتیجه رسیدند که انجام کار ها به وسیله ی روش های قدیمی امری غلط بوده و نیاز به تغییر خواهند داشت. در واقع واژه ی کایزن از این احساس تغییر شکل گرفت و به تدریج به سمت فلسفه ای برای پیشرفت رو به جلو رفت.

فلسفه کایزن در مورد سازمان ها و نهاد هایی که تعداد کارمندان در بخش های مختلف آن ها زیاد است، این گونه تعریف می شود که روند کاری کارمندان به مرور باید دستخوش تغییر و همچنین بهبود کارایی شود. کارمندان باید به طور مستمر پیشرفت کرده و این پیشرفت گامی کوچک در راستای پیشرفت سازمان تلقی خواهد شد. کارمندان باید در راستای پیشرفت سازمان به طور مستمر از ابتدای شروع به کار به سمت پیشرفت روند و به این گونه هر روز باید روند پیشرفتشان صعودی باشد. با توجه به فلسفه کایزن این پیشرفت کوچک کارمندان به مرور باعث پیشرفت کلی سازمان خواهد شد. کایزن مراحلی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود. برای اطلاع از شغل مناسب کلیک کنید.

کایزن

1.اندازه گیری

اولین مرحله کایزن اندازه گیری است. اندازه گیری به این معناست که با توجه به روند کاری کارمندان، ساعات کاری و زمان مفید کارمندان، این کارایی اندازه گیری شده و به این ترتیب مشخص می شود که آیا در مدت زمان مورد اندازه گیری پیشرفت حاصل شده است یا خیر. متاسفانه باید گفته شود که در کشور ایران با این روند کارایی کارمندان نمی تواند باعث پیشرفت شود. کارمندان در ایران اکثرا با شانه خالی کردن از کار ها نمی توانند به پیشرفت سازمان کمک کنند. اما در کشور ژاپن این اندازه گیری به گونه ای است که در بیشتر مواقع با اندازه گیری شاهد پیشرفت روند کاری کارمندان هستند.

2.نوآوری

از دیگر مراحل کایزن نوآوری است. نوآوری به معنای انجام کار ها به وسیله روش های جدید و نوین برای صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد بود. نوآوری می تواند باعث شود کارمندان بتوانند کار های روتین خود را در مدت زمان کمتری انجام داده و حتی می توانند به انجام کار های موثر دیگر در راستای پیشرفت سازمان بپردازند. از این رو می توان گفت نوآوری یکی از مهم ترین مراحل کایزن به حساب می آید و در راستای تغییر خوب و پیشرفت سازمان بسیار مفید و موثر خواهد بود. برای اطلاع از تغییر شغل کلیک کنید.

3.استاندارد سازی

استاندارد سازی به این معنا است که کارمندان در تلاش خواهند بود که روند کاری را به سویی ببرند که کار ها به طور منظم انجام شوند. استاندارد سازی از این جهت به پیشرفت سازمان کمک می کند که در انجام کار ها بی نظمی وجود نخواهد داشت و همچنین آگاهی از انجام کارها توسط کارمندان به وجود آمده‌ است. هر بخش از سازمان و کارمندانی که در آن بخش قرار دارند به وظایف خود آگاهی داشته و می توانند وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. در نتیجه روند افزایش آگاهی کارمندان در زمینه وظایف، به استاندارد سازی معروف است و می تواند باعث افزایش روند کارایی کارمندان و بهبود و پیشرفت سازمان شود.

4.مقایسه

مقایسه از دیگر مراحل کایزن است که در آن کارمندان با توجه به استفاده از روش های نوین و جدید در انجام کار ها پس از مدت مشخصی مقایسه می کنند که آیا روش نوین در زمان و وقت کارمندان باعث صرفه جویی می شود و یا روش قبلی صرفه جویی بیشتری را به همراه دارد. در این صورت با توجه به روش مقایسه، سازمان به این نتیجه می رسد که آیا روش نوین باعث پیشرفت شده است یا خیر. روش مقایسه نیز می تواند از جمله روش های مهم در کایزن به شمار آید زیرا به این وسیله می توان میزان پیشرفت سازمان با توجه به روش نوین کارایی را مقایسه کرد.

کایزن

اینفوگرافیک کایزن روانشناسی صنعتی
اینفوگرافیک کایزن روانشناسی صنعتی

روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی شاخه ای از علم روانشناسی است که در آن بر شیوه های کارایی کارمندان در انواع سازمان ها و نهاد ها پرداخته می شود و در ایران به اختصار به آن روانشناسی صنعتی گویند. روانشناسی صنعتی و سازمانی می تواند از این نظر جزو شاخه های مهم علم روانشناسی باشد که در آن به افراد با توجه به رفتار و سطح تفکر و عقاید و حتی علایق آنان، کمک می شود تا بتوانند شغلی را برای خود بر گزینند که بتوانند با حداکثر رضایت در آن شغل مشغول به کار شوند. البته باید این نکته را متذکر شد که روانشناسان صنعتی و سازمانی توانایی مشاوره شغلی نیز خواهند داشت و در مشاوره شغلی به همه ابعاد انسان ها و مراجع پرداخته می شود.

با توجه به تمام ابعاد فکری و شخصیتی افراد، به آن ها توصیه می شود که در چه حیطه شغلی توانایی ایجاد شغل خواهند داشت. در بسیاری از مواقع جامعه شاهد این خواهد بود که افرادی که حتی وضعیت شغلی مناسبی از نظر میزان درآمد دارند، به فکر تغییر شغل خود می افتند و شغلی را بر می گزینند که میزان سود دهی و درآمد کمتری نسبت به شغل قبلی دارا است. از این رو برای کاهش تعداد افرادی که به اشتباه به سمت شغل هایی می روند که توانایی انجام کار در آن شغل ها را ندارند، روانشناسی صنعتی و سازمانی و همچنین مشاوره شغلی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد‌. تا حالا به بررسی جنبه صنعتی روانشناسی صنعتی و سازمانی پرداختیم.

جنبه سازمانی

جنبه سازمانی در روانشناسی صنعتی و سازمانی در اصل بر تاثیر سازمان بر ابعاد شخصیتی و تفکر و حتی رفتار کارکنان می پردازد. در واقع وجه سازمانی از این نظر مهم واقع شده که در آن می تواند به مدیران نهاد ها و سازمان ها با توجه به روند کارایی که کار کنان سازمان همراه دارند، این آموزش را بدهد که مدیران بتوانند وجه تمایز بین کارمندان خوب و مفید و کارمندانی که متعهد به انجام کار ها نیستند را تشخیص دهند. وجه سازمانی روانشناسی صنعتی و سازمانی بر مطالعه در مورد هنجار های اجتماعی نیز خواهد پرداخت.

از طرفی می تواند شیوه های مدیریتی را به مدیران آموزش داده و یا در جهت اصلاح این شیوه ها گام بردارد. این شیوه های روانشناسان صنعتی و سازمانی در جهت دهی به بهبود کارایی کارمندان سازمان و همچنین بهبود عملکرد مدیران در حوزه مدیریت می تواند باعث شود که در نهایت میزان کارایی افزایش و روند رو به پیشرفت در سازمان نیز شروع به افزایش کند. از این رو وجود روانشناسی صنعتی و سازمانی در هر نهاد و سازمان و یا حتی کارخانه و ادارات می تواند بسیار موثر بوده و به نحوی باعث پیشرفت روند کاری شود.

کایزن


حوزه های روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی در درون خود دارای حوزه فعالیت هایی است که می توانند برای بهبودی و روند رو به افزایش کارایی و همچنین پیشرفت در درون سازمان ها بسیار موثر باشند. در این مقاله به بررسی حوزه های مهم در روانشناسی صنعتی و سازمانی خواهیم پرداخت.

1.کایزن روانشناسی صنعتی | ارگونومی

یکی از حوزه های مهم روانشناسی صنعتی و سازمانی ارگونومی است. در واقع هیچگاه نمی توانید راجب به روانشناسی صنعتی و سازمانی صحبت کنید بدون آن که به ارگونومی نپردازید. ارگونومی به معنای طراحی و ساخت ابزار ها، طراحی موقعیت و همچنین طراحی شیوه به انجام رساندن کار ها توسط کارمندان است. ارگونومی حوزه ای است که در آن ابزارات انجام کار (ابزارات نوین انجام کار) طراحی می شود تا بتوان به وسیله این ابزار کارایی کارکنان را افزایش داد. به این منظور می توان در وقت و زمان اختصاص یافته به کاری با توجه به وجود ابزار نوین برای انجام آن کار صرفه جویی کرد.

به طور مثال تا قبل از آن که کامپیوتر به میان نیامده بود کارمندان در ادارات و سازمان ها برای کار های خود از نوشتن بر روی کاغذ استفاده می کردند که می توانست زمان زیادی را به انجام کار ها اختصاص دهد. اما با ظهور ابزاری بنام کامپیوتر جوامع مختلف شاهد این موضوع بودند که در انجام کار ها تا چه حد در زمان اختصاص یافته صرفه جویی و تا چه حد کار ها تسریع شدند. در بسیاری از مواقع روانشناسان صنعتی و سازمانی به طراحی نحوه انجام کار ها می پردازند به طوری که بتوان در نتیجه ی این طراحی انجام دادن کار ها را تسریع و از این طریق بتوانند در وقت صرفه جویی کنند. با وجود این طراحی ها سازمان رو به پیشرفت خواهد گذاشت.

2.کارایی مدیریت

از دیگر حوزه های کاری روانشناسان صنعتی و سازمانی می تواند این باشد که این روانشناسان با ارزیابی میزان کارایی کار کنان سازمان و ابلاغ گزارش کارایی به مدیران سازمان، این امکان را به مدیران بدهند که بتوانند از نحوه کارایی کارکنان سازمان اطلاع یابند و همچنین بتوانند به روند بهبودی کارایی کار کنان کمک کنند. در واقع تمام مدیران و همچنین تمام افرادی که صاحب شغل هستند و برای خود کارمند دارند، به دنبال این هستند که بتوانند به صورتی تخصصی از نحوه کارایی کار کنان اطلاع و از این طریق به بهبودی شغل خود کمک کنند.

در واقع این عامل می تواند جزوی از مهم ترین عوامل برای بهبود و پیشرفت روند کاری در تمام سازمان ها بوده و از این طریق به سازمان ها و همچنین مدیران سازمان ها و صاحبان شغل ها در جهت دهی به کارایی مدیریت خود کمک کند. با بهبودی و افزایش کارایی مدیریت می توان این نوید را به صاحبان شغل ها داد که شغل آن ها روند پیشرفت را در پی خواهد گرفت. برای اطلاع از فرسودگی شغلی کلیک کنید.

3.کایزن روانشناسی صنعتی | زندگی کاری

روانشناسانی که در شاخه روانشناسی صنعتی و سازمانی فعالیت دارند، از این نظر شاخه پر اهمیتی را دارا می باشند که در آن باید حتی میزان رضایت مندی کارکنان را در محیط کار اندازه گیری و از این طریق به طرحی بپردازند که طی آن افزایش رضایت مندی کارمندان را ایجاد و باعث شود محیط کاری و زندگی کاری کارکنان به نحوی افزایش رفاه را به همراه داشته باشد. با افزایش میزان رضایت مندی کارکنان در محیط کار و همچنین افزایش سطح کارایی کارمندان می توان باعث شد که سازمان روند رو به پیشرفتی را در پی گیرد.

از این رو یکی از مهم ترین وظایف روانشناسان در حوزه صنعتی می تواند این باشد که طرحی را در راستای افزایش سطح بهبودی و رفاه زندگی کاری کارمندان در هر سازمان و نهادی، طراحی و انجام دهد. به این ترتیب با افزایش رضایت مندی در محیط کاری کارمندان می توان این احتمال را داد که افزایش بسیار زیادی در روند پیشرفت سازمان امکان پذیر خواهد بود.

4.آموزش شغلی

از دیگر فعالیت هایی که یک روانشناس صنعتی و سازمانی باید انجام دهد این است که بتواند به آموزش کارکنان سازمان در جهت آگاهی لازم از کار خود بپردازد و از این طریق موقعی که کارکنان سازمان از آگاهی لازم برای انجام کار خود بهره مند باشند به طور خودکار روند تسریع و پیشرفت سازمان افزایش خواهد یافت و این گونه روانشناسان سازمانی و صنعتی می توانند به سازمان ها در جهت پیشرفت در زمینه کار تخصصی که انجام می دهند، کمک کنند. آموزش شغلی و ایجاد آگاهی در کارکنان از سمت روانشناسان صنعتی و سازمانی می تواند در جهت پیشرفت کار سازمان ها و حتی تسریع کار ها موثر واقع شود. برای اطلاع بیش تر از رضایت شغلی کلیک کنید.

کایزن

کایزن روانشناسی صنعتی

در ابتدای مقاله در مورد کایزن و فلسفه کایزن صحبت به عمل آمد و همچنین در مورد روانشناسی صنعتی و سازمانی که در ایران با عنوان روانشناسی صنعتی شناخته می شود. در این بخش خواستار آن خواهیم بود تا این دو کلمه را با هم تلفیق کنیم و بدانیم کایزن روانشناسی صنعتی به چه معنا است. پیشرفت در هر سازمانی جزوی از اهداف آن سازمان محسوب می شود. عمدتا مواقعی که پیش می آید کارایی عملی از سوی کارمندان توانایی به پیشرفت رساندن سازمان را ندارد، تلاشی در راستای یک تغییر مثبت در روند کارایی و بهبود آن از سوی مدیران و رهبران سازمان با کمک روانشناسان صنعتی و سازمانی انجام خواهد پذیرفت.

در واقع می توان این طور بیان کرد که در راستای کایزن و یا تغییر خوب که منجر به پیشرفت مداوم سازمان ها می شود، مهم ترین ابزار می تواند وجود یک روانشناس صنعتی و سازمانی باشد به طوری که با طراحی راهکارها و روش هایی و به منظور بهبود سطح کیفی و کمی کارایی کارکنان، می تواند سهم بزرگی در این تغییر بزرگ داشته باشد. همچنین مقایسه نتیجه روش نوین با روش های قدیمی می تواند باعث شود به نقاط ضعف روش های نوین آگاهی و آن را بر طرف کنند. از این رو وجود روانشناس صنعتی و سازمانی در جهت کایزن و یا همان تغییر خوب و پیشرفت مداوم در هر سازمان و هر شغلی می تواند بسیار موثر باشد.

سخن آخر

در انتها باید بیان شود که هر سازمانی با توجه به مطالب بالا برای تغییر و به منظور پیشرفت خود نیازمند به وجود یک روانشناس صنعتی و سازمانی است. این روانشناسان می توانند در راستای تغییر مثبت و روند بهبودی کارایی سازمان گام بزرگی بردارند. آن ها همچنین این توانایی را دارا می باشند که محیط کاری سالمی برای کارمندان ایجاد کنند و سطح رفاه کاری و زندگی کاری کارکنان را افزایش دهند. مدیران سازمان ها نیز برای آگاهی از وضعیت کارایی کارمندان خود می توانند به وسیله روانشناسان صنعتی این آگاهی را کسب و برای بهبود روند کارایی کارمندان خود برنامه ریزی داشته باشند. به این ترتیب برای کایزن ها و تغییرات مثبت و پیشرفت ها در هر شغلی وجود روانشناس صنعتی و همچنین مشاوره های شغلی می تواند بسیار ثمر بخش باشد. برای کسب اطلاع بیش تر از مشاوره شغلی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کایزن روانشناسی صنعتی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*