ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی | شناخت بیشتر اسکیزوفرنی در قاب سینما

فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی و سایر بیماری‌های روانی هم در صنایع مستقل و هم در صنعت فیلم‌سازی عمده به وفور مورد توجه قرار گرفته اند.فیلم‌ها تصویر کاملی از واقعیت نیستند اغلب مضامینی را به روش‌های مرتبط، غنی‌کننده، مفید و چالش ‌برانگیز با هدف دعوت به تامل از این وضعیت ظریف و حساس انسانی ارائه می‌کنند. این فیلم‌ها درمورد واقعیت‌های بیماری روانی به‌ ویژه اسکیزوفرنی در معرض عموم قرار می‌گیرند که به کاهش انگ مداوم و قوی پیرامون این اختلالات کمک می‌ کند. این فیلم‌ها با محوریت اختلال اسکیزوفرنی با شخصیت‌هایی که با این اختلال و تأثیر آن بر اطرافیان مواجه هستند سروکار دارند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی تلفنی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور


 

تماشای فیلم به مثابه درمان

اکثر مردم جنبه های مختلفی از نواقص و ضعف های احتمالی یا حتی ویژگی های خود را حداقل در چند دسته تشخیصی روانپزشکی قرار می دهند. تفاوت تشخیص صرفا بین یک روند عادی و بی نظمی ساده نیست و اغلب بیشتر به درجه این ناهنجاری ها مربوط می شود تا وضعیت وجود آن ها در افراد. یعنی باید دید آیا هر یک از این تشخیص ها مشکلات بزرگی ایجاد خواهد کرد یا خیر. حال سوال این است که بیماری های روانی شایع مانند اسکیزوفرنی با چه دقتی در فیلم ها نمایش داده می شود؟ تماشای فیلم منجر به نوعی همذات پنداری در تماشاچی می شود. اینکه او خود را جای تک تک شخصیت ها یا فقط شخصیت اصلی ماجرا می گذارد و چالش های خود را از اینه چشمان او می بیند باعث می شود نوعی از برون ریزی هیجانات منفی را تجربه کند.

مساله بعدی عدم حس انزواطلبی و گوشه گیری و تنها بودن با مشکلات است. وقتی تماشاچی فردی را می بیند که با همان معضلات دست به گریبان است دریچه ای دیگر از مواجهه با موضوع برای او باز می شود که می تواند در روند تحمل و کنار آمدن با مساله به او کارساز شود. حال در ادامه باید دید چه فیلم هایی به درستی اسکیزوفرنی را درمان می کنند و چه فیلم هایی آن را اشتباه می گیرند؟ در ادامه خواهید دید.

 

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک بیماری روانپزشکی است که با تحریف در تفکر، احساسات شخصی یا دیگری و رفتاری مشخص می شود. یک اختلال مغزی پیچیده و مزمن که حدود سه و نیم میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد. با هذیان و توهم، کمبود انگیزه و اختلال در مسائل شناختی مشخص می شود. به اندازه سایر انواع بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی درباره آن صحبت نمی شود و تصورات نادرست پیرامون آن شایع است که ممکن است تا حدی به دلیل نحوه نمایش نامطلوب آن در رسانه ها باشد.

اسکیزوفرنی با اختلال هویت تجزیه ای (اختلال شخصیت چندگانه ) ارتباطی ندارد. فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهد و دچار توهم و هذیان شود. اسکیزوفرنی یک بیماری جدی است که با درمان مناسب قابل کنترل می باشد. در حوزه روانپزشکی، اختلال اسکیزوفرنی در DSM-5 (راهنمای تشخیصی روانپزشکی) به شرح زیر (معیارهای خلاصه شده) تعریف شده است.

معیارهای تشخیصی اسکیزوفرنی

الف. دو علامت یا بیشتر از موارد زیر که هر کدام برای بخش قابل توجهی از زمان در طول یک دوره یک ماهه (یا کمتر در صورت موفقیت آمیز بودن درمان) وجود داشته باشد. برای آشنایی با علائم اختلالات روانی کلیک کنید.

  • وجود توهم
  • گفتار نامنظم (مانند خروج مکرر از اصل مطلب یا عدم انسجام)
  • رفتار به شدت آشفته یا کاتاتونیک
  • علائم منفی (یعنی کاهش بیان عاطفی یا اجتناب)

ب. برای بخش قابل توجهی از زمان از هنگام شروع اختلال، سطح عملکرد در یک یا چند حوزه اصلی مانند کار، روابط بین فردی یا مراقبت از خود به طور قابل توجهی کمتر از سطح به دست آمده قبل از شروع بیماری باشد. یاهنگام شروع بیماری که اغلب در کودکی یا نوجوانی است در دستیابی به سطح مورد انتظار از عملکرد بین فردی، تحصیلی یا شغلی شکست بخورد.

ج. علائم مداوم اختلال حداقل به مدت شش ماه ادامه داشته باشد. از این دوره شش ماهه باید فرد حداقل یک ماه یکی از علائم (یا کمتر در صورت درمان موفقیت آمیز) را داشته باشد که معیار A (یعنی علائم فاز فعال) را برآورده می کند. علائم ممکن است شامل دوره هایی از شکل پیش رونده یا باقیمانده باشد. در طول این دوره‌های پیش‌درآمد یا باقی‌مانده، علائم اختلال ممکن است فقط با علائم منفی یا با دو یا چند علامت فهرست‌شده در معیار A که به شکل ضعیف‌شده (مانند باورهای عجیب، تجربیات ادراکی غیرمعمول) وجود دارند آشکار شوند. همچنین برای تست اسکیزوفرنی کلیک کنید.

 

معرفی فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی

پیش از معرفی فیلم ها در ادامه توجه شما به این نکته جلب می شود که محتوای فیلم ها ممکن است باعث ایجاد خاطرات و احساسات دردناک در شما بشوند. چنانچه با استفاده از قضاوت خود درباره فیلم احساس ناراحتی کردید یا تماشا را متوقف کنید و یا مطمئن شوید که هنگام تماشا یا بعد از آن پشتیبانی لازم در صورت نیاز در دسترس شما خواهد بود.

1-فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی | ذهن زیبا

شاید شناخته شده ترین فیلم در مورد اسکیزوفرنی "ذهن زیبا" روایتی قدرتمند از زندگی ریاضیدان و برنده جایزه نوبل جان نش (راسل کرو) باشد. در حالی که کسانی که با اسکیزوفرنی آشنا هستند می گویند توهمات نش به شیوه ای بسیار اغراق آمیز به تصویر کشیده شده است و جدا از این واقعیت که این ایده اراده می تواند بر این بیماری غلبه کند کاملاً مضحک است، بسیاری از متخصصان سلامت روان فیلم را به دلیل ایجاد درک بهتر از اسکیزوفرنی تحسین کرده اند.

2-فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی | وحشی گریس

این فیلم بر اساس پرونده واقعی خانواده بدنام باکلند "Savage Grace" ادی ردمین را در نقش تونی مشکل دار که مبتلا به اسکیزوفرنی است نشان می دهد. با این حال به بیماری او فقط تا اوج تکان دهنده فیلم اشاره می شود که باعث می شود برخی بینندگان احساس بلاتکلیفی و ابهام داشته باشند. تماشای این فیلم آسان است اما اینکه فیلم برای افزایش آگاهی در مورد بیماری اسکیزوفرنی کار زیادی انجام نمی دهد نسبتا ناامید کننده است.

3-بنی و جان بهترین فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی

در ظاهر«بنی و جون» با بازی مری استوارت مسترسون، آیدان کویین و جانی دپ داستانی از شادی و امید است و امکاناتی را که برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در دسترس است نشان می‌دهد. بینندگان نباید انتظار یک تصویر واقعی از بیماری را داشته باشند. به جون به سادگی بدون هیچ گونه درمان شناختی یا رفتاری دارو داده می شود و هیچ نمونه مثبتی از بیماران اسکیزوفرنی با عملکرد بالا به او معرفی نمی شود. این منجر به بی اهمیت جلوه دادن شدن شرایط جدی و ناتوان کننده این اختلال می شود. اما تماشای آن جهت آشنایی اولیه درباره بیماری اسکیزوفرنی مناسب است.

4-شاه ماهیگیر

در «پادشاه ماهیگیر» رابین ویلیامز در نقش پری که مبتلا به اسکیزوفرنی است حضور دارد. او به دنبال قتل همسر خود دچار اختلال روانی شد که نشان دهنده اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است اما هذیان ها و توهمات مذهبی او بیشتر مشخصه اسکیزوفرنی هستند. اشکال این ارائه این است که بیننده تصور می کند که همه بیماران PTSD اسکیزوفرنی دارند یا اینکه اسکیزوفرنی می تواند توسط رویدادهای آسیب زا ایجاد شود که هیچ کدام درست نیست.

5-فرشته ای سر میز من

اقتباس سینمایی دومین زندگینامه نویسنده جانت فریم یکی از بی امان ترین کلیشه های بیماری روانی را بررسی می کند که همان نابغه دیوانه است. کری فاکس نقش فریم را بازی می‌کند که در طول زندگی‌ خود به او برچسب «متفاوت» داده می‌شد. قبل از این تشخیص نادرست اسکیزوفرنی دریافت کرد و تحت درمان روانپزشکی هشت ساله از جمله درمان شوک الکتریکی قرار گرفت. جدای از روایت داستان جذاب فریم این فیلم ناهماهنگی طبقه بندی اختلالات روانپزشکی را به خوبی نشان می دهد. بری آشنایی با اختلال اسکیزوفرنی فرم کلیک کنید.

6-تکنوازان یک فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی

«تک نواز» اقتباسی از داستان واقعی ناتانیل آنتونی آیرز (با بازی جیمی فاکس) دانش‌آموز قبلی مدرسه موسیقی جولیارد است که مبتلا به اسکیزوفرنی است. او با یک گزارشگر به نام استیو لوپز (رابرت داونی جونیور) دوستی متحول کننده ای برقرار می کند. به طور کلی این فیلم تصویری دقیق از مسائل اخلاقی رایج در مورد درمان و نگرش نسبت به افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و سایر اشکال بیماری روانی را به تصویر می کشد.

7-فیلم‌ درباره اسکیزوفرنی | پناه بگیر

فیلم برنده جوایز بی شمار یعنی «پناه بگیر» روی کورتیس (مایکل شانون) متمرکز است که معتقد است در مراحل اولیه ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارد. بیماری که توسط مادر او تشخیص داده شده است. درست است که اسکیزوفرنی می تواند در خانواده ها ایجاد شود و رفتار کورتیس با تشخیص خود اسکیزوفرنی مطابقت دارد اما او این موضوع را در تمام طول فیلم و حتی در پایان فیلم زیر سوال می برد و بیننده با سوالاتی بی پاسخ تنها می ماند. این امر مشکلات تشخیصی موجود در ارزیابی بیماران مبتلا به هذیان را برجسته می کند. برای آشنایی با درمان اسکیزوفرنی کلیک کنید.

8-عنکبوت

رالف فاینس در «عنکبوت» نقش آقای کلگ را بازی می کند. مردی مبتلا به اسکیزوفرنی که پس از بیست سال از بیمارستان روانی مرخص می شود. با جابجایی بین دنیای درونی و بیرونی آقای کلگ بیننده به این سوال می رسد که چه چیزی درست است و چه چیزی نیست. به آن ها اجازه نگاهی اجمالی به دنیای یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی را می‌دهد. با این حال منتقدان فیلم با ترسیم یک فرد مبتلا به بیماری روانی به عنوان خطرناک و خشونت‌آمیز مشکل دارند. برای آشنایی با بیماری های روانی کشنده کلیک کنید.

9-فرشته بچه

فیلم به طرزی بی رحمانه  واقع گرایانه است و برنده جایزه شده است. فیلم «فرشته بچه» از اسکیزوفرنی به عنوان پیش فرض یک داستان عاشقانه استفاده می کند. هری (جان لینچ) و کیت (ژاکلین مک کنزی) که هر دو به این بیماری مبتلا هستند با هم زندگی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند بچه‌دار شوند اما برای انجام این کار باید مصرف داروهای خود را متوقف کنند و خطر بازگشت به زندگی توهم‌آمیز و پر از خیالات را داشته باشند.

توهمات این فیلم بدون توسل به کلیشه‌هایی که اغلب در فیلم‌های مربوط به بیماری روانی یافت می‌شود داستان تلخ و پیچیده هری و کیت را روایت می‌کند. افرادی که تجربه اسکیزوفرنی داشته اند احتمالاً باید از دیدن این فیلم اجتناب کنند زیرا غم و واقع گرایی موجود در آن ممکن است برای آن ها آزاردهنده باشد. به دلیل صحنه های بسیار درباره یکی از اختلالات روانی ترسناک که آزاردهنده هم هستند تماشای فیلم برای افراد زیر هجده سال پیشنهاد نمی شود.

10-پروفسور و دیوانه

این فیلم زندگی پروفسور جیمز موری را به تصویر می‌کشد که کار جمع‌آوری کلمات را برای اولین نسخه فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد در اواسط قرن نوزدهم آغاز می‌کند. فیلم با بازی مل گیبسون، شان پن، ادی مارسان داستان شخصیت ها را روایت می کند. نویسنده بیش از ده هزار ورودی از یک بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی در آسایشگاه دیوانگان جنایی برادمور، دکتر ویلیام مینور دریافت کرده است. برای آشنایی با بهترین فیلم های روانشناسی کلیک کنید.

11-در ذهن یک قاتل سریالی

مردی مبتلا به اسکیزوفرنی به قربانیان خود مواد مخدر می دهد و آن ها را می کشد. او قرار است آنچه را که کاشته در طول فیلم درو کند. توجه کنید این فیلم به عنوان نمونه ای از این که چگونه بازنمایی رسانه ای اسکیزوفرنی می تواند به طرز وحشتناکی اشتباه باشد و ترویج ننگ بیماری را قبح دانسته است در لیست گنجانده شده است. در حالی که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی قادر به جرم و جنایت هستند (دقیقاً مانند بقیه افراد جامعه) این وضعیت به احتمال زیاد مانع و نه ترویج توانایی انجام انواع جنایات نشان داده شده در این فیلم می شود. بازیگران این فیلم عبارتند از فلوریان کورنر، فون گوستورف، مونیکا ام. و میکا برندل. برای داشتن درک بهتری از اسکیزوفرنی با مشاوره تلفنی فردی مشورت کنید.

12-انقلاب شماره ۹

یک فیلم دیگر درباره اختلال اسکیزوفرنی که به طور دقیق عذابی را که مرد جوانی به نام جکسون تجربه کرده است را روایت می کند. اینکه او هنگام فرود آمدن به اعماق اختلال روانی ویرانگر چگونه از دنیای شخصی بریده می شود را به تصویر می کشد. جکسون توهمات پارانوئیدی مبنی بر این موضوع دارد که برادرزاده دوست دخترش با ارسال پیام های مرموز و ناراحت کننده از طریق اینترنت با او ارتباط برقرار می کند. پس از تشخیص مرد اصرار دارد که همه در زندگی او از جمله پزشک معالج، در توطئه ای برای نابودی او همکاری کرده اند. او از مصرف داروها امتناع کرده و کسانی را که او را دوست دارند و از او مراقبت می کنند طرد می کند.

 

فیلم مستند

فیلم‌های مستند اسکیزوفرنی و فیلم‌های آموزشی منتخب که دو نمونه از فهرست شده‌اند از معدود فیلم‌های باکیفیت و روزنامه ‌نگاری متعدد درباره اسکیزوفرنی را نشان می‌دهند.

1-مردم می گویند من دیوانه هستم

فیلمی که در مورد مستندهای اسکیزوفرنی یک تجربه تماشای منحصر به فرد ارائه می دهد. این فیلم با مستندسازی نبردهای خائنانه یک دانشجوی ارشد با اسکیزوفرنی آغاز می شود. دانش آموزی با نام جان کادیگان دچار یک فروپاشی روانی می شود که نشان دهنده شروع این اختلال است و باعث ترک تحصیل او می شود. این فیلم در مورد اسکیزوفرنی اولین فیلم در نوع خود است که توسط فردی ساخته شده است که فعالانه با این بیماری برخورد می کند و هرج و مرج درون ذهن خود را به تصویر می کشد.

2-عذاب اسکیزوفرنی

این ویدیوی تکان دهنده نگاهی علمی تر و آکادمیک تر به این اختلال را نمایش می دهد که در میان دریایی از فیلم های اسکیزوفرنی که بیشتر برای افراد عادی مناسب است کمی پیچیده تر خواهد بود. این ویدئو چالش‌های درمانی دائمی که توسط روانپزشکان از این بیماران رنج‌ دیده مراقبت می‌کنند را به تصویر می کشد. این فیلم با پزشکان مناسب و متخصصان مراقبت های بهداشتی غیر دکترا گرفته تا افراد غیردکتری با دانش کاری درباره این بیماری، علائم هشدار دهنده، درمان های موجود، مراحل دوره سایکوز یا روان پریشی و رویکردهای حرفه ای مختلف برای کمک به بیماران برای عملکرد مستقل را مورد بحث قرار می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*