ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع روش های سخنرانی | نکاتی در مورد ارائه سخنرانی‌های بهتر

آشنایی با انواع سخنرانی به شما برای ارائه بهتر مطالب یاری می دهد. واژه سخنرانی در لغت به معنای نطق کردن و خطبه خواندن است. سخنرانی یا خطابه، به صحبت کردن یک فرد برای یک‌ یا چند نفر از افراد که شنونده او هستند گفته می‌شود که با هدف خاصی مانند آگاه ساختن، تحت تأثیر قرار دادن و یا سرگرم کردن، همراه است. سخنوری یا خطابه به مهارت یا عملی گفته می شود که به وسیله آن شخص سخنران یا خطیب بتواند مخاطب را بر منظور و هدف خود برانگیخته کند به طوری که سخن و کلام او مورد پذیرش حاضرین قرار گیرد. در این مقاله، سعی بر شرح انواع سخنرانی و چگونگی خوب صحبت کردن شده است.

 

تماس با مشاور

اهمیت یادگیری مهارت سخنرانی

همه انسان ها توانایی و قدرت سخنوری را دارند چرا که سخنوری یک مهارت اکتسابی است و همه افراد قادرند این مهارت را کسب کنند و از آن در زندگی خود بهره‌مند شوند. اما راه کسب این مهارت نیاز به میزان تلاش و اراده هر فرد دارد. برای این که بخواهید مهارت سخنوری را در خود افزایش دهید لازم است در ابتدا از اهمیت ان در زندگی تان و نفعی که برای شما به همراه خواهد داشت اگاه شوید. بیشترین سرمایه‌ای که بر روی کره زمین تلف می‌شود همان استعدادهای کشف نشده در کودکی و توانایی‌های استفاده‌ نشده انسان است. هر انسانی برای کسب موفقیت های بیشتر در زندگی خود باید بتواند خوب سخن بگوید و موفق‌ترین انسان‌ها در دنیا، سخنوران موفقی نیز هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کشف استعداد کودکان کلیک کنید.

به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که با علم و خلاقیت سرشار خود محصولی جدید تولید کرده که استفاده از ان منافع بسیاری هم برای مردم دارد. اگر او مهارت لازم برای سخنوری و معرفی محصول خود را نداشته باشد با وجود این که علم و مهارت لازم برای خلق محصول مورد نظر خود را داشته است به دلیل عدم کسب مهارت سخنوری و مهارت کلامی میان فردی ممکن است محصول او میزان فروش بالایی را تجربه نکند. از این دست مثال ها در اطراف شما نیز زیاد است.

 

اینفوگرافیک انواع روش های سخنرانی

انواع روش های سخنرانی

انواع سخنرانی

سخنرانی بسته به نحوه ارایه و موضوع مورد نظر آن انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

1-سخنرانی انگیزشی

سخنرانان انگیزشی کسانی هستند که هدف اصلی ان ها از سخنرانی انگیزه بخشی و اموزش راه های افزایش انگیزه به انسان هاست. آن ها به مخاطب خود آموزش می‌دهند که چگونه می‌توانند با انگیزه و با قدرت بیش تر کارهای خود را به انجام رسانده و در زندگی خود موفق تر ظاهر شوند. شرکت در سخنرانی های انگیزشی یکی از بهترین راه های افزایش انگیزه و خودباوری است. سخنرانی انگیزشی امروزه به یک شغل پولسازتبدیل شده است. بهترین و بزرگ ترین سخنرانان انگیزشی دنیا عبارت اند از:

 1. نیک وویچیچ
 2. رابین شارما
 3. برایان تریسی
 4. آنتونی رابینز
 5. جیم ران
 6. لس براون
 7. اریک توماس
 8. آرنولد شوارتزنگر
 9. زیگ زیگلار
 10. وین دایر

2-سخنرانی الهام بخش

این سخنرانان کسانی هستند که با سخن خود در عمق دل انسان‌ها نفوذ می‌کنند و حس‌های درونی آن‌ها را منقلب و برانگیخته می‌کنند و این سخنرانان در واقع تغییری در درون انسان‌ها و ازجمله طرز فکر و باور و رفتار آن ها نسبت به زندگی به وجود می‌آورند. اکثر افرادی که سخنرانی الهام بخش ارائه می دهند و باعث تحولات درونی میلیون ها نفر در سراسر جهان می شوند آموزگاران معنوی هستند. از جمله این افراد می توان به استر وجری هیکس و راندا برن اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.

3-سخنرانی آموزشی

این نوع سخنرانی برای تدریس کردن و آموزش دادن معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی تدریس هم دقیقاً این است که یک مطلب را از استاد به شاگرد منتقل کند. یعنی پیامی بین آن ها رد و بدل می‌شود که باعث انتقال مطالب می‌شود. حالا هر چقدر این پیام محکم تر و بهتر منتقل شود، قطعاً نتیجه بهتری هم خواهد داشت. این سخنرانان فقط اطلاعات را می‌دهند و می‌روند و کاری ندارند که چه تأثیری می‌گذارند و طرف مقابل چه می‌کند مانند معلمی که درس خود را می‌دهد و می‌رود و برایش یادگیری دانش آموز فرقی ندارد. کاری ندارد که حالا مردم چه نتیجه‌ای از درس او گرفته‌اند این سخنرانان فقط اطلاعات را منتقل می‌کنند.
انواع روش های سخنرانی

4-سخنرانی علمی

این نوع سخنرانی شباهت بسیار زیادی به سخنرانی آموزشی دارد. محققان و دانشمندان معمولا از طریق سخنرانی علمی به بهترین شکل ممکن، یافته ها و دانسته های علمی خود را با دیگران به اشتراک می گذارند. به عنوان مثال سخنرانی های معروف Ted از این نوع سخنرانی ها هستند. برای داشتن تجربه بهتر از سخنرانی علمی لازم است شیوه های مدیریت کلاس نیز آموخته شود.

5-سخنرانی سیاسی

این نوع از سخنرانی مخصوص افرادی است که در زمینه های علوم سیاسی فعالیت دارند. معمولا این گونه جلسات سخنرانی رسمی بوده و مختص کسانی است که در امور سیاسی و دولتی کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم دخالت دارند مانند وزرا، سفیرها، نمایندگان دولت و مجلس. سخنرانان سیاسی باید به طور کامل از وضعیت سیاسی، اقتصادی، ملی کشور در تمام زمینه ها آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشند، از جریانات سیاسی در داخل کشور و آن چه در خارج از کشور روی می دهد باخبر باشند تا بتوانند در زمینه مورد بحث سخنرانی قابل قبولی ارائه دهند.

6-انواع سخنرانی | مذهبی

سخنرانی مذهبی به عنوان قدیمی ترین و سنتی ترین روش سخنرانی از گذشته های دور تاکنون در تمام ملل ها رایج بوده است. هدف از این نوع سخنرانی به طور معمول تبلیغ و گسترش ادیان مختلف بوده است. سخنرانان مذهبی در طول تاریخ شامل روحانیون، کاهنان معبدها و راهنمایان مذهبی بوده اند که مردم را به بندگی خدا، ضرورت تزکیه و تعلیم نفس، برقراری عدالت و پرهیز از طاغوت تشویق می کرده اند. با تاسیس مراکز آموزش های تخصصی دینی  در این زمینه گام های موثری در تولید روش های نوین تبلیغ دین صورت گرفته و کلاس های سخنرانی دینی در سطح حوزه های علمیه و مجموعه های آموزشی تبلیغ برگزار می شود.

7-سخنرانی قضایی

سخنرانی قضایی به طور معمول در جلسات دادگاه ها و قوه قضائیه صورت می گیرد و برای رفع اتهام از متهم یا دفاع از حق به کار می رود. این نوع سخنرانی مختص افرادی است که علم و آگاهی کاملی در زمینه علوم حقوقی و قضایی دارند. شرط اول سخنرانی قضایی داشتن علم و اطلاعات کافی در این زمینه است. به همین سبب معمولا این گونه سخنرانی ها و طرح شکایت یا دفاع به افراد واجد صلاحیت مانند وکلای دادگستری سپرده می شود تا خطاهای شناختی کمتر شود.

8-انواع سخنرانی | طنز

این نوع از سخنرانی با دو هدف متفاوت می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

 • به عنوان سرگرمی و تفریح به منظور ایجاد خنده و شادی همانند آنچه که کمدین ها و سخنرانان طنز انجام می دهند و تنها هدف آن ها کسب بیشترین خنده از مخاطب است
 • استفاده از طنز برای بیان حقایق اجتماعی به صورت غیر مستقیم به طوری که آگاهی بخشی به مخاطب بیشترین بازدهی را داشته باشد

استفاده از طنز در سخنرانی به مهارت‌های ارتباطی بالایی نیاز دارد و می توان ان را به شمشیر دو لبه تشبیه کرد که اگر از ان در زمان و مکان و شرایط مناسب استفاده شود می تواند کیفیت سخنرانی را تا حد بسیاری زیادی بالا برده و رضایت حداکثری مخاطب را به ارمغان بیاورد و برعکس اگر حساسیت ها و اصول آن رعایت نشود می تواند باعث شکست مسلم تمام تلاش های یک سخنران شود.

9-سخنرانی نمایشی

سخنرانی نمایشی، سخنرانی است که با هدف آموزش مخاطب در مورد موضوعی ارائه می‌شود. نکته اصلی تمایز سخنرانی های نمایشی این است که آن ها همیشه با یک شو و نمایش همراه هستند. سخنران به سادگی به شما نمی گوید که چگونه کاری را انجام دهید. در عوض آن ها از طریق نمایش شرح می دهند که چطور باید ان را انجام داد. اگر تا به حال به کارگاه یا سمیناری رفته اید که سخنران به مردم نشان دهد چگونه می‌توانند کاری را انجام دهند. مانند نحوه ورزش در خانه و مدیتیشن. نحوه استفاده از نرم افزار خاص یا نحوه استفاده از یک محصول خاص. به این معنی است که در عمل شاهد یک سخنرانی نمایشی بوده‌اید.

10-سخنرانی مشارکتی

سخنرانی مشارکتی شیوه ای نوین در روش های سخنرانی است به این صورت که فرد سخنور تمامی افراد حاضر در جلسه سخنرانی را در تمامی امور وادار به فعالیت و نظردهی و مشارکت در گفت و گو می کند. در این نوع از جلسات سخنرانی، پاسخ گویی به تمرین های گفتاری یا نوشتاری از افراد درخواست می شود و تمامی افراد می توانند در صورت تمایل صحبت کرده و تجربه ها یا نظرات خود را در مورد موضوع مورد بحث جلسه سخنرانی عنوان کنند.

 انواع روش های سخنرانی

نکات مهم در ارائه بهتر انواع سخنرانی

نکاتی در مورد چگونگی ارائه سخنرانی‌های بهتر و موثرتر وجود دارد که در این قسمت به آن پرداخته شده است.

1-مدیریت و کنترل استرس

 یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر سخنرانی لازم است به آن مسلط باشد، کنترل استرس و ترس از سخنرانی است. اگر ترس و استرس سخنرانی مدیریت نشود بازده سخنران را به شدت کم می کند.  یکی از مهمترین علل ایجاد ترس از سخنرانی ابهام است و اینکه ما نمی دانیم چه چیزی در سخنرانی در انتظار ماست. مخاطبانتان می‌خواهند موفقیت شما را ببینند، بنابراین این طرز فکر یا ترس که ممکن است من را مسخره کنند را از خود دور کنید. برای کنترل استرس قبل از سخنرانی نفس‌های عمیق بکشید تا به مغزتان اکسیژن برسانید و بدن‌تان را آرام کنید.

2-تصویر سازی مثبت قبل از ارائه سخنرانی

مطالعات زیادی اثربخشی تصویرسازی مثبت و مثبت گرایی را ثابت کرده‌اند. وقتی ما در ذهن‌مان نتیجه‌ی مثبتی را از یک اتفاق تصویر می‌کنیم، احتمال تحقق آن امکان‌پذیرتر است. به‌جای اینکه به این فکر کنید که «من امروز سخنرانی را خراب می‌کنم، من سوتی می دهم، من تپق می زنم، سخنرانی من خسته کننده خواهد بود و…»  خودتان را درحال خنداندن و حس خوب دادن به مخاطبان و گرفتن بازخورد مثبن از ان ها ببینید.

3-پرهیز از مقدمه های طولانی در انواع سخنرانی

بیشتر سخنرانان مقدمه را بسیار طولانی می کنند. آنچنان به مقدمه می پردازند که برای اصل موضوع زمانی باقی نمی ماند. یک مثالی اگر در این مورد بگوییم یکی از نمایندگان مجلس از سه دقیقه زمانی که در اختیار داشت. دو دقیقه را به مقدمه گذراند. در پایان قبل از آنکه بتواند حرف اصلی خود را بزند از ایشان خواسته شد که از سن پایین بروند و اصل صحبتش را نتوانست مطرح کند. مخاطبان در یک سخنرانی اول و آخر را متفاوت تر از بقیه ی سخنرانی گوش می دهند. شما باید ان را خیلی خاص و عالی تر از بقیه ی سخنرانی اجرا کنید چون توجه مخاطب در این قسمت بسیار بالاست.

4-شروع خوب

در شروع چون مخاطب شما را نمی شناسد هر مدل که اجرا کنید با همان دید ادامه ی سخنرانی شما را گوش می دهد. یعنی اگر در شروع بد باشید با همان برداشت بد اولیه، به ادامه ی سخنرانی شما زیاد توجه نمی کند. مغز انسان در ۳ ثانیه، ۷ ثانیه و ۳۰ ثانیه شروع به قضاوت می کند. اگر شروع خوبی داشته باشید این قضاوتی که نسبت به شما شکل می گیرد مثبت است. البته نباید ترس از قضاوت دیگران داشته باشید، اگر شروع خوبی نداشته اید، سعی کنید ادامه سخنرانی را به خوبی کنترل کنید. پس اگر برای کل سخنرانی یک ساعت تمرین می کنید همیشه برای شروع و پایان آن بیشتر و مثلا ۳ ساعت تمرین کنید.

5-آمادگی قبل از شروع انواع سخنرانی

 • قبل از سخنرانی به صحبت‌های خود فکر کنید، تمرین کنید و سعی کنید درباره‌ی مخاطبان پیش‌فرضی در ذهن داشته باشید.
 • قبل از سخنرانی به هول شدن و لرزش صدا هنگام سخنرانی تان فکر نکنید، در این صورت افکار منفی همچون ابری سیاه بر رشته‌ی افکار و کلام‌تان سایه می‌اندازد.
 • مثبت فکر کنید و به خود بگویید که همه چیز عالی پیش خواهد رفت.
 • در هنگام سخنرانی با مخاطب ارتباط برقرار کنید. وقتی حتی از یکی از مخاطبان انرژی مثبت دریافت کنید، ترس شما تا حدود زیادی از بین خواهد رفت.
 • اگر قصد سخنرانی در مکانی را دارید که هنوز به آنجا نرفته اید و با آن مکان آشنا نیستید، حتما چند روز قبل و یا چند ساعت زودتر در آن محل حاضر شوید تا با آن مکان آشنا شوید.

6-پرسیدن سوال

در بدنه سخنرانی یک سخنران حرفه ای باید بتواند به روش های گوناگون مخاطب را در سخنرانی خود درگیر کند. یکی از این روش ها، سوال پرسیدن است. در زیر، دو روش پرسش از مخاطبین را بیان می کنیم.

 1. پرسش هایی که در پاسخ به آنها مخاطب فقط دست خود را به علامت تایید بالا ببرد. مثال :همه شما که در این سمینار حضور دارید دوست دارید که اعتماد به نفس تان افزایش پیدا کند. چه کسانی در این مورد با من موافق هستند؟ لطفا دست شان را بالا بگیرند.
 2. پرسش هایی که با اجازه شما برخی از مخاطبین به آنها پاسخ دهند؟ مثال : اینجا کسی هست که بخواهد بگوید هدفش از حضور در این سمینار چیست؟

 این کار شما به عنوان سخنران سبب می شود مخاطبین خود را در مرکز سخنرانی ببینند و از یک طرفه شدن سخنرانی و خستگی آن ها جلوگیری می کند.

7-یادداشت برداری از متن سخنرانی

بسیاری از افراد از فراموشی مطالب هنگام سخنرانی واهمه دارند. اگر فکر می کنید که در همه حال باید همه متن سخنرانی خودتان را  به خاطر بسپارید، بدانید که سخت در اشتباه هستید. هیچ کس از شما انتظار ندارد که همه متن را به خاطر بسپارید. راه های زیادی برای به یاد سپردن متن سخنرانی هست:

 1. نقشه ذهنی
 2. یادداشت برداری
 3. استفاده از پاورپوینت

با هر یک از این روش ها می شود سرتیترها یا کلید واژه های انواع سخنرانی را یادداشت کرد. پس از تمرین زیاد، یک سخنرانی خوب ارائه کرد. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*