ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ارتباط ایدز با مواد مخدر (راهنمای مختصر و مفید)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ارتباط ایدز با مواد مخدر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در مورد ارتباط ایدز با مواد مخدر چقدر اطلاع دارید؟ مصرف کنندگان مواد نسبت به سایر افراد به میزان بسیار بیشتری در معرض خطر ابتلا به ویروس HIV و ایدز قرار دارند؛ چرا که مطالعات همه‌گیرشناسی نشان داده که این بیماری در افراد معتاد به میزان زیادی شایع است. استفاده از سرنگ‌های آلوده یکی از دلایل بسیار رایج ابتلا به این بیماری در مصرف کنندگان مواد محسوب می‌شود. آگاهی از ارتباط ایدز با مواد مخدر به افراد کمک می‌کند تا از ابتلا به آن پیشگیری نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارتباط ایدز با مواد مخدر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

مروری بر بیماری ایدز

HIV ویروس نقص سیستم ایمنی انسان است که در بدن موجود زنده تکثیر شده و به تدریج سلول‌های بدن را از بین می‌برد. این ویروس از طریق خون آلوده و روابط جنسی پرخطر انتقال می‌یابد. ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند و در نتیجه بدن دیگر محافظی در برابر انواع میکروب‌ها و بیماری‌های خارجی ندارد. بیماری ایدز زمانی مطرح می‌شود که ویروس سیستم ایمنی بدن را از بین برده باشد؛ معمولا اکثر افرادی که به ایدز مبتلا می‌شوند در نهایت جان خود را از دست می‌دهند. بیماری ایدز درمان قطعی ندارد و بهترین راه برای درمان آن پیشگیری است. به همین دلیل ضروری است که افراد آسیب‌پذیر همچون معتادان، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند تا از ابتلا به آن پیشگیری نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ایدز کلیک کنید.

 

ارتباط ایدز با مواد مخدر | آیا اعتیاد با ابتلا به ویروس HIV ارتباط دارد؟

تأثیر مواد مخدر بر بدن به‌گونه‌ای است که همه چیز را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. متخصصان سلامت معتقدند افرادی که به سوءمصرف مواد می‌پردازند بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به ویروس HIV هستند. هم‌چنین احتمال انتقال این بیماری از طریق آن‌ها نیز بسیار زیاد است. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه تأثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.

1. تزریق مواد مخدر

نحوه انتقال ویروس HIV از طریق تماس با خون یا رابطه جنسی با فرد آلوده است؛ به همین خاطر ایدز در کسانی که مواد را به صورت تزریقی مصرف می‌کنند شیوع بیشتری دارد. این افراد معمولاً از سرنگ‌های مشترک و آلوده‌ای استفاده می‌کنند که آن‌ها را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. هروئین و کراک هروئین از جمله موادی هستند که به صورت تزریقی مصرف می‌شوند؛ به همین خاطر مصرف کنندگان این مواد بیش از سایرین به ایدز دچار می‌شوند. برای اطلاع بیشتر از رابطه جنسی و میل جنسی کلیک کنید.

2. تاثیر بر رفتار جنسی

همچنین مصرف برخی مواد بر رفتارهای جنسی افراد تأثیر می‌گذارد؛ چرا که میل جنسی را به شدت در فرد افزایش می‌دهد و در عین حال با کم کردن میزان بازداری رفتاری منجر به بروز رفتارهای پرخطر جنسی می‌شود. از جمله رفتارهای پرخطر جنسی می‌توان به برقراری ارتباط با افراد متعدد و رابطه جنسی محافظت نشده و بدون کاندوم اشاره کرد. این رفتارها ریسک ابتلا به ایدز را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. موادی نظیر شیشه، کوکائین، قرص اکس و ماده مخدر گل یا همان ماریجوانا نمونه موادی هستند که موارد گفته شده در بالا در مورد آن‌ها صدق می‌کند. برای اطلاع بیشتر در زمینه ماده مخدر گل کلیک کنید.

 

ارتباط ایدز با مواد مخدر | مصرف مواد چه تأثیری بر بیماری ایدز می‌گذارد؟

هنگامی که فرد در تماس با فرد آلوده به ویروس HIV قرار می‌گیرد، این ویروس به سیستم ایمنی بدن او حمله می‌کند. به این صورت که منجر به عفونت سلول‌های بدن می‌شود و در عین حال آن‌ها را در برابر هرگونه درمانی مقاوم می‌کند. سپس سلول‌های آلوده خود تبدیل به ماشین‌های تولید کننده ویروس می‌شوند و به این ترتیب سایر نقاط سالم بدن را آلوده می‌کنند. اگر این روند تحت درمان قرار نگیرد و متوقف نشود به سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا همان ایدز می‌انجامد. هنگامی که فرد به ایدز مبتلا می‌شود بدن او توانایی‌اش را در مقابله با بیماری‌های مختلف از دست می‌دهد. در واقع ایدز آخرین مرحله از عملکرد ویروس HIV است و همه کسانی که به این ویروس آلوده می‌شوند، ایدز ندارند.

مصرف مواد یا الکل، علائم مرتبط با ویروس HIV را تشدید می‌کند؛ چرا که مصرف مواد مخدر سیستم ایمنی که خود توسط ویروس HIV هدف گرفته شده است را  بیش از پیش تضعیف می‌کند. در نتیجه روند بیماری سرعت بیشتری می‌گیرد و آسیب‌های سلولی و شناختی گسترده‌تری در فرد بروز می‌یابد.

 

راه‌های کاهش خطر ابتلا به ایدز در معتادان تزریقی

معتادان تزریقی آسیب‌پذیرترین افراد در برابر بیماری ایدز هستند و به همین دلیل باید برای کاهش این خطر چاره‌ای بیندیشند. برای این منظور لازم است که از تزریق با سرنگ اشتراکی خودداری نمایید و از سرنگ شخصی و استریل شده استفاده نمایید. همچنین توصیه می‌شود که روش مصرف خود را از تزریق به سایر روش‌ها تغییر دهید تا خطر ابتلا به این بیماری کاهش یابد. و اما در نهایت بهترین راه این است که با اراده بالا و کمک گرفتن از افراد متخصص، گامی در جهت ترک اعتیاد بردارید و زندگی سالم را در پیش بگیرید.برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

ارتباط ایدز با مواد مخدر | علائم ابتلا به ویروس HIV و ایدز

علائم مربوط به ایدز تا حد زیادی به شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد. هم‌چنین علائم و نشانه‌ها با پیشرفت بیماری تغییر می‌کنند. اگر به بروز این بیماری در خود یا اطرافیانتان مشکوک هستید، تنها راه برای تشخیص قطعی این است که آزمایش خون انجام دهید.

همه افرادی که به ایدز دچار می‌شوند، علائم یکسانی ندارند. برخی افراد 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به ویروس HIV علائم مشابه با سرماخوردگی از خود نشان می‌دهند. برخی نیز تا مدت‌ها هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهند و به این ترتیب بیماری به صورت پنهان در آن‌ها رشد می‌کند. برخی از علائم ابتلا به HIV یا ایدز موارد زیر را شامل می‌شود:

-تب و لرز
-تعریق شبانه و هنگام خواب
-درد عضلانی
-گلودرد
-خستگی
-تورم غدد لنفاوی
-زخم‌های دهانی

 

سوالات متداول

_چرا احتمال ابتلا به ایدز در معتادان بیشتر است؟

یکی از راه‌های انتقال ایدز از طریق تماس با خون آلوده است و معتادان به دلیل مصرف مواد به صورت تزریقی، مستعد ابتلا به آن هستند. همچنین مصرف مواد مخدر احتمال بروز رفتارهای پرخطر جنسی را نیز افزایش می‌دهد که از دیگر دلایل ابتلا به ایدز است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ارتباط ایدز با مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*