ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علائم بارداری پوچ از کی شروع میشود؟ | روش های تشخیصی

بارداری پوچ زمانی رخ می دهد که تخم بارور در رحم کاشته می شود اما به صورت جنین در نمی آید. علائم بارداری پوچ به شناخت آن کمک می کند. علت اصلی سقط جنین در مراحل بسیار اولیه  بارداری می باشد. علت مشخصی برای آن وجود ندارد جز چند گزینه از جمله مشکلات کروموزومی موجود در اسپرم یا تخمک. سقط ناشی از آن اغلب آنقدر زود رخ می دهد که حتی متوجه بارداری هم نمی شوید. تخمک تخریب شده منجر به حاملگی پوچ‌، تقریباً عامل اصلی یکی از هر دو سقط، در سه ماهه اول بارداری است. برای کسب بیشتر در مورد بارداری پوچ کلیک کنید.  

تماس با مشاور

بارداری عادی

وقتی زن باردار می شود، تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد. در حدود پنج تا شش هفتگی بارداری، جنین باید شکل گرفته و وجود داشته باشد. تقریباً در این زمان، کیسه حاملگی، جایی که جنین در آن رشد می کند، حدود ۱۸ میلی متر عرض دارد. اما در شرایط وجود تخمک آسیب دیده، کیسه بارداری شکل می گیرد و رشد می کند اما جنین رشد نمی کند. به همین دلیل است که به حاملگی پوچ، بارداری آنمبریونیک نیز گفته می شود.  

اینفوگرافیک علائم بارداری پوچ

اینفوگرافیک علائم بارداری پوچ

بارداری پوچ

تخمک آسیب دیده تخمک بارور شده ای است که لانه گزینی کرده اما جنین نمی شود. جفت و کیسه جنین تشکیل می شوند اما خالی می مانند. جنین در حال رشد وجود ندارد که به عنوان حاملگی بدون جنین یا بارداری پوچ یا مولار شناخته می شود. با وجودیکه جنینی وجود ندارد، جفت هنوز گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG) تولید می کند. اچ سی جی هورمونی است که برای مراقبت از بارداری و ادامه آن طراحی شده است.
آزمایشات حاملگی خون و ادرار از اندازه سطح اچ سی جی انجام می شود بنابراین تخمک اسیب دیده می تواند منجر به آزمایش مثبت بارداری شود در حالی که حاملگی واقعی رخ نداده است. علائم اولیه بارداری، مانند درد پستان و حالت تهوع نیز ممکن است رخ دهد. تخمک آسیب دیده در نهایت منجر به سقط جنین شده و نمی تواند به یک حاملگی پایدار تبدیل شود. میزان فراوانی بارداری پوچ در زنان بالای 35 سال و زیر 20 سال بیشتر است. انواع بارداری پوچ به دو قسم است.

 • بارداری پوچ کامل: عدم وجود جنین یا جفت طبیعی
 • بارداری پوچ جزیی: وجود جفت طبیعی با جنین غیرطبیعی. جنین، علیرغم رشد، زنده نمی ماند چون ناقص و بدشکل است.

علائم بارداری پوچ

گاهی تخمک آسیب دیده قبل از اینکه متوجه شوید باردار هستید به پایان می رسد. هنگامی که این اتفاق می افتد، شما فقط فکر می کنید که یک دوره قاعدگی شدیدتر از حد معمول دارید که به رنگ قهوه ای تیره تا قرمز روشن در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. یک تخمک آسیب دیده ممکن است علائم مشابهی با بارداری داشته باشد مانند:

 • تست بارداری مثبت، درد پستان، پریود به تعویق افتاده
 • حالت تهوع و استفراغ شدید صبحگاهی، احساس فشار و درد لگنی
 • دفع کردن کیست  های خوشه ای شکل در اندازه انگور
 • پره اکلامپسی(مسمومیت بارداری) با افزایش فشار خون، باعث دفع پروتئین از ادرار زن در هفته بیستم بارداری می شود.
 • فشار خون بالا، رشد نافرم رحم، پرکاری تیروئید
 • رشد سریع رحم در مقایسه با حالت عادی بارداری که در سونوگرافی مشخص می شود خیلی بزرگ تر است.

علایم پایان بارداری پوچ

علایم پایان بارداری پوچ نیز مانند علائم سقط جنین می باشد و شامل موارد زیر می شود: لکه بینی یا خونریزی که سنگین تر از حد معمول است، گرفتگی شکم، از بین رفتن درد پستان. اگر هر یک از این علائم را تجربه کنید ممکن است سقط جنین داشته باشید. اما از انجایی که همه خونریزی های سه ماهه اول به سقط جنین ختم نمی شود در صورت مشاهده هر یک از این علائم، حتماً و فوراً به پزشک مراجعه کنید.  
علائم بارداری پوچ

علائم بارداری پوچ | علت ها

علت دقیق تخریب تخمک مشخص نیست. تصور می شود ناشی از ناهنجاری های کروموزومی(ساختارهایی که حامل ژن هستند) در تخمک بارور است که خود آن هم می تواند نتیجه ژنتیک، تخمک یا اسپرم بی کیفیت، تقسیم غیرطبیعی سلول ها باشد. تخمک تخریب شده به یک منبع تغذیه غیر طبیعی در کروموزوم ۹ مرتبط است. در صورت تکرار حاملگی های پوچ، باید با پزشک در مورد تجزیه و تحلیل کروموزومی جنین مشورت شود. اگر شریک جنسی از نظر بیولوژیکی با زن مرتبط و نسبت خونی داشته باشد با احتمال بیشتری در معرض خطر چشمگیر از حاملگی های پوچ قرار می گیرند. برای آگاهی بیشتر درباره علائم تخمک گذاری کلیک کنید.
تخمک آسیب دیده می تواند آنقدر زود رخ دهد که تشخیص داده نشود. بدن با این شرایط بارداری را متوقف می کند زیرا این ناهنجاری را تشخیص می دهد. مهم است که درک کنید شما مقصر این اتفاق نیستید و تقریباً نمی توانید از بروز آن جلوگیری کنید. زیرا کنترلی روی عوامل ایجاد کننده ندارید.
بسیاری از زنانی که تشخیص این بیماری را دریافت می کنند، می توانند بارداری های بعدی را به شکل سالمی پشت سر بگذارند. مشخص نیست که آیا تخمک دچار آسیب معمولاً در بارداری های اول رخ می دهد یا بیش از یک بار هم احتمال رخ دادن وجود دارد یاخیر. با این حال حتی اکثر زنانی که دچار چندین بارداری خارج از رحم می شوند هم بارداری های موفق و نوزادان سالمی دارند. در بیشتر زنان، تخمک دچار تخریب فقط یک بار اتفاق می افتد.

سایر علت های بارداری پوچ

 • بالا بودن سن پدر و مادر: مادران بالای 35 سال و پدرانی که در همین رده سنی یا بالاتر هستند.
 • سابقه تجربه حاملگی پوچ در چند نوبت: در زنانی که حداقل دو نوبت بارداری پوچ داشته اند 28% بیشتر محتمل است.
 • احتمال بیماری های مزمن مادر: از جمله بیماری هایی مانند دیابت یا قند خون، مبتلا به کمبود ید و تیروئید
 • مشکلات مرتبط با رحم و سرویکس: مشکلات مربوط به دهانه رحم می تواند بارداری پوچ را محتمل تر بکند.
 • مصرف سیگار و مواد و الکل و سموم محیطی: مانند الودگی هوا
 • ازمایشات امنیو و بیوپسی کوریون: با احتمال کم

 

علائم بارداری پوچ | تشخیص

یک تخمک آسیب دیده اغلب در اولین سونوگرافی که در طول ملاقات با پزشک انجام می شود، مشخص شده و با ارزیابی و بررسی امواج صوتی و نمایش در صفحه نمایشگر سونوگرام به تشخیص پزشک می رسد. سونوگرام جفت و کیسه خالی از جنین را نشان می دهد. تخمک آسیب دیده معمولاً بین هفته هشتم بارداری  تا ۱۳ بارداری رخ می دهد. نشانه های تشخیص بارداری پوچ شامل این موارد است: عدم نمایش جنین در ساک حاملگی حین انجام آزمایش سونوگرافی از شکم و واژینال، عدم وجود کیسه ناف در ساک حاملگی و دفرمه و نامنظم بودن شکل و شمایل ساک حاملگی. یک روش دیگر برای تشخیص چنانچه پیش از این گفته شد اندازه گیری سطح گنادوتروپین جفت است. نتایج آزمایش بارداری پوچ سطح بالاتری از این هورمون را نشان می دهد.  

علائم بارداری پوچ | درمان

زمانی که با پزشک در مورد گزینه درمانی تصمیم می گیرید، طول دوران بارداری، سابقه پزشکی و وضعیت عاطفی شما در نظر گرفته می شود. در مورد عوارض جانبی و خطرات احتمالی مربوط به هر نوع دارو یا عمل جراحی، از جمله دی و سی مورد مشورت پزشک قرار می گیرید. بنابراین اگر تخمک آسیب دیده در سونوگرافی تشخیص داده شود، پزشک گزینه های درمانی را مطرح می کند که شامل موارد زیر می شود:

 • منتظر بمانید تا علائم سقط به طور طبیعی ظاهر شود
 • مصرف دارو، مانند میزوپروستول برای سقط جنین
 • انجام یک روش جراحی D&C (اتساع و کورتاژ) برای برداشتن بافت های جفت از رحم

عوارض احتمالی در بارداری های بعدی

به خاطر داشته باشید اکثر زنانی که به دلیل مسایل مربوط به ضعف عملکرد در تخمک دچار مساله بارداری پوچ می شوند، بعدها حاملگی های موفقی دارند. به عبارتی دیگر بروز بارداری پوچ لزوما عوارض جدی برجای نمی گذارد. اما تفاوت های فردی و شرایط بدنی هر فرد را نیز باید در نظر گرفت.
مشورت با پزشک در مورد تصمیم به بارداری بعدی و در نظر گرفتن مدت زمان فاصله ای که برای آن نیاز است مفید خواهد بود. معمولاً توصیه می شود بعد از سه چرخه قاعدگی کامل اقدام برای بارداری مجدد شود یا حتی شش ماه تا یکسال تمام، منتظر بمانید تا بدن شما زمان کافی برای بهبودی کامل داشته باشد و آماده فراهم کردن شرایط بارداری و محافظت از آن باشد. در این مدت، بر عادات متمرکز بر شیوه زندگی سالم جسمی و سلامت روان خود وقت صرف کنید. مانند: رژیم غذایی کافی و سالم، مدیریت استرس، انجام فعالیت های ورزشی، مصرف روزانه مکمل هایی که حاوی فولات است.  

علائم بارداری پوچ | پیشگیری

از بروز عارضه تخمک آسیب دیده و حاملگی پوچ نمی توان جلوگیری کرد. اگر بنا به دلایلی از جمله تجربه بارداری پوچ، نگرانی از بابت رخ دادن این وضعیت دارید، با پزشک در مورد بیماری های ژنتیکی احتمالی و روش های آزمایشی مرتبط صحبت کنید. مشورت ها به شما در پیشگیری از رخ دادن بارداری پوچ در صورت احتمال بروز، کمک می کند. همچنین در مورد قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند آلودگی هوا با پزشک صحبت کنید. برخی از منابع اثرگذاری آلودگی های هوا و سموم جاری در فضا را بر عملکرد تخمک و اسپرم تایید کرده اند.

آزمایش های تشخیصی جهت پیشگیری

تجربه یک حاملگی پوچ به این معنی نیست که یک تخمک اسیب دیده دیگر خواهید داشت؛ با این حال، عوامل مرتبطی با این نوع سقط وجود دارد که بهتر است پزشک در جریان آن ها قرار بگیرد. این عوامل شامل وضعیت ژنتیک، کیفیت تخمک و کیفیت اسپرم است. پزشک آزمایش های مرتبط با این عوامل را تجویز می کند. آزمایشات شامل موارد زیر می باشد:

 • غربالگری ژنتیکی قبل از کاشت (PGS
 • تجزیه و تحلیل ژنتیکی رویان که قبل از کاشت در رحم انجام می شود.
 • تجزیه و تحلیل مایع منی که برای تعیین کیفیت اسپرم استفاده می شود.
 • آزمایشات هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) یا هورمون ضد مولرین (AMH) که برای ارزیابی و بهبود کیفیت تخمک استفاده می شود.

انجام روش D&C ضروری است؟

از انجایی که بارداری پوچ بهرحال به سقط خودبخودی می انجامد پزشکان غالبا پیشنهاد می کنند از روش تهاجمی کورتاژ استفاده نشود. بدن زن با توجه به برنامه ریزی خود قادر است بافت را به تنهایی به بیرون منتقل کرده و اقدام به دفع جفت و خونریزی خواهد کرد و نیازی به عمل جراحی با خطر عوارض نیست.
اما در نهایت این زن است که تصمیم می گیرد این روند را با انتخاب روشی پزشکی جلو بیندازد یا به بدن خود فرصت کنار امدن بدهد. اگر تمایل داشتید یک پاتولوژیست بافت ها را بررسی کند تا دلیل سقط جنین را بهتر درک کند استفاده از روش دی و سی مفید خواهد بود. برخی از زنان گزارش می دهند که روش جراحی به دلیل سریع تر پایان دادن به بارداری به بهبود شرایط ذهنی و جسمی آن ها بیشتر کمک می کند.  
علائم بارداری پوچ

مراقبت های پس از پایان بارداری پوچ

مانند هر نوعی از سقط جنین، بازیابی سلامت جسمی و بهبود سلامت احساسی فرد به زمان نیاز دارد. حتی اگر بچه ای وجود نداشته است، همچنان حاملگی از دست رفته محسوب می شود. از دست دادن بارداری برای برخی از زنان که از همان ابتدا ارتباط قوی با وضعیت بدنی و جنین پیدا می کنند سخت تر خواهد بود. می تواند برای برخی از زنان، از نظر احساسی عارضه های روحی  مانند خستگی های بی دلیل جسمی که از عوارض ناراحتی روحی می باشد، همچنین افسردگی و اضطراب، بی خوابی یا بدخوابی، گریه های زیاد ایجاد کند.
گاهی انتظار برای پایان حاملگی می تواند بیش از آنچه پیش بینی می شد به طول انجامد. به همین دلیل، برخی از زنان تصمیم می گیرند که به انتخاب خود با جراحی یا با دارو به حاملگی خاتمه دهند. برخی دیگر از زنان انتخاب عمدی را ناراحت کننده می دانند و ترجیح می دهند اجازه دهند سقط به خودی خود اتفاق بیفتد. هر انتخابی برای سقط جنین تاثیری بر بی اهمیت خوانده شدن سقط ندارد. زنان نیاز دارند به سلامت روان خود در این برهه اهمیت بیشتری داده و سعی کنند برای بارداری بعدی امادگی کافی از نظر جسمی و روحی پیدا کنند.

چند مراقبت جسمی بعد از سقط بارداری پوچ

 • عدم برقراری رابطه جنسی تا دو هفته
 • عدم استفاده از دوش واژینال تحت هیچ شرایط عادی از زندگی بخصوص در دوران نقاهت بعد از سقط
 • عدم استفاده از تامپون

 

علائم بارداری پوچ |سخن اخر

سقط جنین می تواند ترسناک باشد و به شما این احساس را بدهد که مشکلی در باروری شما وجود دارد. در بیشتر مواقع این واقعیت ندارد. سقط جنین بخشی طبیعی از بارداری است و اغلب تاثیری در میزان باروری شما ندارد. داشتن بارداری پوچ معمولا جای نگرانی ندارد و آمارها نشان می دهند که شما احتمالا در آینده حاملگی طبیعی و سالمی خواهید داشت حتی بلافاصله بعد از بارداری پوچ. هرچند برای رعایت جوانب احتیاط و رعایت مراقبت های بهداشتی جسمی و روانی بهتر است فاصله بارداری را لحاظ کنید. در این راستا مشاوره روانشناسی آماده پاسخگویی به سوالات شما است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*