ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پذیرش نقاط ضعف و تاثیرات مثب

شناخت و پذیرش نقاط ضعف شخصی شما قدرت شخصیت و عزم را نشان می دهد. اگر قبول نکنید ممکن است مجموعه مهارت‌های شما پایین‌تر باشد، نمی‌توانید پیشرفت کنید. در مورد نقاط قوت و ضعف خود فکر کنید و سپس با یک برنامه بهبود استراتژیک به جلو بروید. پاسخگویی شخصی ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما ریسک ارزش پاداش را دارد. اگر بتوانید عمل کنید و نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنید، الگویی برای دیگران خواهید بود. می توانید در این رابطه با مشاوره تلفنی فردی مشورت نمایید.

تماس با مشاور


 

مزایای شناخت و پذیرش نقاط ضعف

چندین چیز وجود دارد که می تواند تشخیص نقاط ضعف شما را دشوار کند. غرور بیش از حد، عزت نفس پایین، یا ترس از اینکه اساساً به اندازه کافی خوب نیستید، می تواند مانع ایجاد شود. از سوی دیگر، ممکن است واقعاً باور داشته باشید که در یک کار خاص خوب هستید تا زمانی که حقیقت به صورت شما ضربه بزند. در این مقاله، من می‌خواهم چیزهای شگفت‌انگیزی را که می‌تواند اتفاق بیفتد، زمانی که واقعاً تصمیم می‌گیرید به طور کامل نقاط ضعف خود را بپذیرید، به اشتراک بگذارم:

1-فرصت های بزرگ با پذیرش نقاط ضعف

پذیرش کامل نقاط ضعف خود تنها راه کار بر روی آنهاست. انجام این کار به شما امکان می دهد تغییر زندگی را به طور مثبت ایجاد کنید و فرصت هایی برای رشد ایجاد می کند. آیا با نقاط ضعف خود صلح می کنید یا فقط برای پنهان کردن آنها تلاش می کنید؟ صرف نظر از انتخاب شما، تصدیق کامل آنها اولین قدم است.
کار بر روی نقاط ضعف خود می تواند نتایج شگفت انگیزی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اعتماد به نفس پایین ممکن است مانع از توانایی شما برای رسیدن به موفقیت و شادی شود. در این صورت، تمرکز بر آن نقطه ضعف خاص و مسئولیت کامل آن، تغییرات مثبت متعددی را به همراه خواهد داشت. احتمالاً پتانسیل های پنهان را آشکار می کند و حرکت قابل توجهی در زندگی شما ایجاد می کند. در این رابطه مطالعه مقاله درمان کمبود اعتماد به نفس پیشنهاد می شود.
البته، تلاش برای خلاص شدن از شر یک نقطه ضعف، همیشه بهترین ایده نیست. هر نقطه ضعفی را نمی توان یا نباید تغییر داد. گاهی اوقات، تنها چیزی که نیاز دارید این است که شجاعت آن را بشناسید و بپذیرید که نمی توانید یا نباید کاری در مورد آن انجام دهید. به هر حال، نقص بخشی از انسان بودن است. شما یک ابرقهرمان نیستید و هیچ کس از شما نمی خواهد که باشید.

2-غلبه بر ترس با پذیرش نقاط ضعف

ترس ها می توانند به عنوان نقاط ضعف ظاهر شوند، به این معنی که پیدا کردن شجاعت برای تصدیق کاستی های خود ممکن است اولین گام برای رویارویی با ترس های شما باشد. سوال زیر را از خود بپرسید: "آیا من واقعاً در این کار خاص بد هستم یا فقط از انجام آن می ترسم؟" در این رابطه مطالعه مقاله غلبه بر ترس پیشنهاد می شود.
بسیاری از ما فکر می کنیم که واقعاً در کاری بد هستیم در حالی که واقعاً اینطور نیستیم. در بسیاری از موارد، ما فقط در آن بد هستیم زیرا در حال فرار از آن هستیم یا در گذشته نتوانستیم به درستی با آن روبرو شویم. آیا کاستی‌های شما پنهان‌کننده ترس‌هایی هستند که می‌خواهید از آن‌ها دوری کنید، یا نقص‌های «مشروع» هستند که می‌توانید آن‌ها را بپذیرید و ادامه دهید؟ پاسخ در درون است، و متوجه خواهید شد که آیا کاملاً با خودتان صادق هستید یا خیر. در هر صورت اجازه دهید نقاط ضعفتان شما را راهنمایی کنند.

3-رضایت از خود با پذیرش نقاط ضعف

برای بسیاری از ما، غرور ما را از اعتراف کامل عیوبمان باز می دارد. ما از اینکه ضعیف دیده شویم می ترسیم یا از نشان دادن آسیب پذیری خود به دیگران می ترسیم. این باعث می شود که هر زمان که کسی به کاستی های ما اشاره می کند یا تصور ما از خود را تهدید می کند، حالت تدافعی به خود بگیریم. آیا توجه کرده اید که حالت تدافعی معمولاً نشانه انکار است؟
وقتی کسی به نقطه ضعفی اشاره می کند که هنوز آن را نپذیرفته اید، به احساسات شما آسیب می رساند. با این حال، با یادگیری پذیرش معایب خود، منیت خود را کاهش می دهید و ترس های خود را کاهش می دهید. شما از خودتان راضی‌تر خواهید بود، که به شما اجازه می‌دهد حالت تدافعی را کنار بگذارید و انتقاد سازنده را بدون احساس آسیب بپذیرید.
پذیرش نقاط ضعف

4-پذیرش نقاط ضعف | شفقت به خود

آیا تا به حال به دلیل ضعف احساس بی کفایتی کرده اید؟ اگر چنین است، ممکن است احساس شرمندگی کنید و سعی کنید آن را پنهان کنید. حتی ممکن است احساس کنید که اگر مردم راز کوچک شما را کشف کنند دیگر شما را نمی پذیرند. خب، این احتمال وجود دارد که میلیون‌ها نفر وجود داشته باشند که همان راز را دارند.
شاید در به خاطر سپردن نام افراد مشکل داشته باشید، یا شاید در معاشرت در طول رویدادها خوب نباشید. نقطه ضعف شما هرچه که باشد، چرا به جای پنهان کردن آن، آن را در آغوش نگیرید یا روی آن کار نکنید؟ حتی می توانید سعی کنید آن را کمتر جدی بگیرید و در مورد آن بخندید. پذیرفتن کاستی‌های خود، شفقت به خود را تقویت می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که دست از سرکوب کردن خود بردارید.

5-دریافت کمک

وقتی نقاط ضعف خود را در آغوش می‌گیرید، می‌توانید بدون اینکه حالت تدافعی بگیرید، از کمک دیگران استقبال کنید. شما می توانید نظرات آنها را در نظر بگیرید و مایل به تغییر یا پذیرش انتقاد بدون احساس نیاز به واکنش باشید. شما به سادگی مالک نقاط ضعف خود هستید و دیگران را بخشی از رشد خود می بینید نه تهدیدهای بالقوه.

6-ارتباط موثر با دیگران

پذیرفتن نقاط ضعف خود به شما این امکان را می دهد که ارتباطات موثر با دیگران ایجاد کنید. مردم از این واقعیت که شما مایلید آسیب پذیری خود را نشان دهید قدردانی خواهند کرد. آنها همچنین برای اصالت شما ارزش قائل هستند و این واقعیت را تحسین می کنند که شما شجاعت خود را دارید. برای آشنایی با مهارت ارتباط موثر با دیگران کلیک کنید.
پذیرفتن نقاط ضعف و به اشتراک گذاشتن خود واقعیتان باعث می شود دیگران نیز احساس راحتی کنند که همین کار را با شما انجام دهند. شما شروع به دیدن افرادی خواهید کرد که در اطراف شما صحبت می کنند و ضعف ها و مشکلات خود را با شما در میان می گذارند. این به شما این امکان را می دهد که با آنها ارتباطات قوی تر، عمیق تر و معنادارتر ایجاد کنید.  

راهکارهایی برای تقویت نقاط ضعف

اگر بتوانید به رشد شخصی خود متعهد شوید تا بتوانید نقاط ضعف خود را تقویت کنید، می‌توانید از شما فردی قوی‌تر و کارگری سخت‌کوش‌تر بسازید. این می تواند تأثیرات باورنکردنی روی شغل شما داشته باشد.
برای روشن بودن، کار بر روی تقویت نقاط ضعف به این معنی نیست که به دنبال کمال هستید، و همچنین نیازی به انتقاد بی مورد از خود ندارد. در عوض، این چالشی است که کارآفرینان می‌توانند آن را به عنوان یک پروژه خود بهبودی سازنده بپذیرند که به آن‌ها کمک می‌کند بر عادت‌ها یا گرایش‌های بدی که می‌تواند آنها را از رسیدن به پتانسیل کامل خود باز دارد، غلبه کنند.در اینجا چند راه سازنده برای تقویت نقاط ضعف خود آورده شده است:

1-نقاط قوت خود را شناسایی کنید

قبل از اینکه نقاط ضعف خود را در نظر بگیرید، کمی زمان بگذارید و نقاط قوت خود را در نظر بگیرید. نه تنها برای شروع یک لحن مثبت است، بلکه با شناسایی نقاط قوت خود، ممکن است در واقع بتوانید از آنها برای تقویت نقاط ضعف خود استفاده کنید.
برای مثال، بگویید یکی از نقاط قوت شما این است که در کار با دیگران خوب هستید. در این مورد، هنگامی که حوزه ای را که می خواهید در آن پیشرفت کنید شناسایی کردید، ممکن است متوجه شوید که داشتن یک شریک یا شرکای مسئولیت پذیر یکی از اصول موفقیت است. از یکی از نقاط قوت شما استفاده خواهد کرد زیرا می توانید با دیگران کار کنید و همچنین به شما کمک می کند که پاسخگو بمانید.

2-یک مربی پیدا کنید

در حالی که در جهت بهبود نقاط ضعف کار می کنید، یک مربی پیدا کنید تا تابلوی صدای شما باشد. مهم است که یک شخصیت جایگزین داشته باشید که بتواند به شما توصیه های حکیم و بازخورد صادقانه ارائه دهد. یک مربی قابل اعتماد در مورد زمینه هایی که نیاز به بهبود دارند، حقیقت را به شما می گوید. با هم می توانید روش هایی را برای غلبه بر محدودیت های خود ایجاد کنید. به طور منظم با مربی یا کوچینگ شغلی ملاقات  کنید تا پیشرفت خود را گزارش دهید.
در مورد چگونگی غلبه بر موانع پیش بینی نشده ای که ممکن است اهداف خودسازی شما را تضعیف کند، مانند کمبود وقت برای شرکت در کلاس کامپیوتر، راهنمایی بخواهید. از مربی خود بخواهید که شما را در قبال ضرب الاجل ها مسئول بداند. یک مربی با تجربه انتخاب کنید که بهترین علایق شما را در دل دارد.

3-شناسایی موارد نیازمند بهبودی

خوب، اکنون زمان واقعی شدن است. برخی از نقاط ضعف یا چیزهایی که دوست دارید در مورد خودتان بهبود ببخشید چیست؟ و چگونه ممکن است آنها روی شغل شما تأثیر منفی بگذارند؟برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از مشاوره شغلی مشورت بخواهید.
با تهیه فهرستی از نقاط ضعف خود شروع کنید. درنگ نکن هر چیزی را که فکر می کنید نیاز به بهبود دارد فهرست کنید. اگر در شناسایی نقاط ضعف خاص مشکل دارید، حوادثی را در نظر بگیرید که باعث ناامنی یا ناامید شدن شما در عملکردتان شده است. در مرحله بعد، نقاط ضعف شناسایی شده خود را در دسته‌هایی سازماندهی کنید، که می‌تواند باعث شود کمتر به نظر برسند.
برای مثال اگر می‌خواهید صریح‌تر و قابل مشاهده‌تر باشید، دسته‌بندی ایجاد کنید تا روی آن کار کنید با عنوان «مهارت‌های ابراز وجود». در نهایت مناطقی را که در آنها برتری دارید، شناسایی کنید. هنگام ایجاد یک برنامه برای بهبود مهم است که از نقاط قوت خود برای توسعه فردی استفاده کنید.
به عنوان مثال، شاید شما دائماً دیر می دوید و متعاقباً در نتیجه احساس استرس می کنید. یا شاید شما نویسنده خوبی نیستید و ایمیل‌ها و ارائه‌های شما هرگز آنقدر که می‌خواهید حرفه‌ای به نظر نمی‌رسند. با خودتان صادق باشید، اما به خودتان سخت نگیرید. به یاد داشته باشید، شما این چیزها را به عنوان وسیله ای برای فهمیدن اینکه چگونه به شغل خود سود می رسانید، شناسایی می کنید، نه برای تنبیه خود.

4-مزایای تغییر را در نظر بگیرید

تجسم موفقیت می تواند یک تمرین قدرتمند و انگیزشی باشد، بنابراین اکنون کمی برای انجام آن وقت بگذارید. زندگی و شغل شما چگونه می تواند از تقویت برخی از نقاط ضعف شما سود ببرد؟ به عنوان مثال، بگویید که مشکلی در ارتباط دارید و در پاسخ به ایمیل ها و تماس های تلفنی عالی نیستید. این می تواند یک نقطه ضعف باشد، زیرا می تواند شما را پوسته پوسته و غیرقابل اعتماد جلوه دهد.
یکی از مزایای تغییر رفتار این است که شما قابل اعتمادتر و پاسخگوتر خواهید بود، که می تواند شما را قابل اعتمادتر و قابل اعتمادتر نشان دهد. این می تواند مزایای زیادی برای حرفه شما داشته باشد و باعث شود افراد تمایل بیشتری به همکاری با شما داشته باشند.
پذیرش نقاط ضعف

5-اهداف مشخصی را تعیین کنید

زمانی که مشخص کردید می‌خواهید در کجا پیشرفت کنید، اهداف خاصی را برای آنچه می‌خواهید به دست آورید تعیین کنید. به عنوان مثال، فرض کنید که شما یک تعلل کننده شناخته شده هستید که اغلب تا ساعت پایانی منتظر شروع کار روی پروژه ها یا ارائه ها هستید. این کرانچ معمولاً جالب نیست و معمولاً بهترین کار شما را به همراه ندارد. در این صورت، هدف شما ممکن است این باشد که پروژه بعدی خود را یک روز قبل از موعد مقرر به پایان برسانید، تا زمانی برای فکر روی آن و انجام تنظیمات و اصلاحات نهایی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با مراحل هدفگذاری و برنامه ریزی کلیک کنید.
داشتن یک هدف مشخص به شما چیزی خاص می‌دهد تا روی آن کار کنید، که حس مسئولیت‌پذیری را ایجاد می‌کند. همچنین به شما یک هدف نهایی می دهد، بنابراین می توانید مراحل عملی را برای چگونگی رسیدن از اینجا به آنجا بیابید.

6-چالش را بپذیرید

برای اینکه واقعاً بتوانید نقاط ضعف خود را تقویت کنید، داشتن طرز فکر صحیح مهم است. به جای اینکه به آن به عنوان یک کار طاقت فرسا نگاه کنید، به آن به عنوان چالشی نگاه کنید که آماده انجام آن هستید. چالش را بپذیرید و از فرآیند لذت ببرید. کار بر روی بهبود خود، شما را به یک فرد و کارآفرین قوی‌تر تبدیل می‌کند و باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. به یاد داشته باشید: چیزهای زیادی برای به دست آوردن وجود دارد.

7-ثابت قدم باشید

شما فقط یک ست وزنه برداری انجام نمی دهید و خود را یک بدنساز نمی دانید. این زمان با تقویت نقاط ضعف حرفه ای شما یکسان است. به زمان و تلاش مداوم نیاز دارد تا به نتیجه برسد. در تلاش خود ثابت قدم باشید و آن را ادامه دهید. ممکن است یک شبه یا حتی در چند هفته نتایج را نبینید. اما با گذشت زمان، حافظه عضلانی ساخته می‌شود و شما قوی‌تر می‌شوید. ثابت قدم بودن و پشتکار یکی از مبانی موفقیت است.

8-به خودتان پاداش دهید

همانطور که نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل می کنید، حتما به خودتان پاداش دهید. بهبود نقاط ضعف نشان می دهد که شما خود راهبر، عمل گرا و آماده برداشتن گام بعدی در سفر شخصی و حرفه ای خود هستید. اگر نقطه ضعفی را بهبود بخشید، از خود با چیز خاصی پذیرایی کنید، مانند ناهار در یک اغذیه فروشی مفرح. از مربی خود دعوت کنید تا به شما ملحق شود. مطمئن شوید که هر نقطه ضعفی را که می توانید بهبود بخشید به رسمیت بشناسید و جشن بگیرید. برای کسب اطلاعات کاملتر در این زمینه می توانید از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*