ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلال استرس حاد | علل، علائم و درمان اختلال استرس حاد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلال استرس حاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلال استرس حاد یکی از انواع اختلالات مربوط به استرس است که پس از یک واقعه آسیب‌زا و دردناک بروز می‌کند و واکنشی به تجربه دلخراش فرد می‌باشد. در صورت عدم توجه به علائم و نشانه‌ها، این استرس به سرعت حاد و شدید می‌شود. همه‌ افراد به وقایع آسیب‌زا به یک صورت واکنش نشان نمی‌دهند اما برخی از افراد در مقابل اینگونه حوادث آسیب پذیرتر هستند و امکان بیشتری دارد که دچار اختلال شوند. اختلال استرس حاد از نظر علائم شباهت زیادی با اختلال استرس پس از سانحه دارد و اگر بیشتر از یک ماه دوام داشته باشد فرد تشخیص اختلال استرس پس از سانحه دریافت می‌کند. ما در ادامه مقاله به بررسی علل، علائم و درمان اختلال استرس حاد می‌پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

گیف اختلال استرس حاد


 


اختلال استرس حاد چیست؟

اختلال استرس حاد یک تشخیص روانپزشکی است که تشابه زیادی با اختلال استرس پس از سانحه دارد. فردی که دچار تروما شده است، آسیب روانی زیادی را تجربه می‌کند. تفاوت آن با اختلال استرس پس از سانحه در مدت زمان ماندگاری علائم می‌باشد. این اختلال موقتی است و حداکثر یک ماه طول می‌کشد اما اختلال استرس پس از سانحه جدی‌تر بوده و حداکثر شش ماه ادامه خواهد داشت.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلال استرس پس از سانحه کلیک کنید.

 

منظور از تروما چیست؟

کلمه تروما در حوزه‌های مختلف به صورت‌های متفاوتی معنا می‌شود. منظور از تروما در علم پزشکی صدمات و جراحت‌های جسمی است که به مداخله پزشکی و اورژانسی نیاز دارند. در علم روانپزشکی و روانشناسی تروما به معنی تجربه‌های تلخ و آزاردهنده‌ای است که بر روان فرد تاثیر منفی و پایداری می‌گذارد. افراد مختلف به وقایع تروماتیک واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند و همه‌ افراد لزوما دچار آسیب نمی‌شوند اما هرچه که فرد آن واقعه دردناک را مستقیم‌تر تجربه کرده باشد، احتمال بروز آسیب روانی افزایش می‌یابد. مثلا فردی که در زلزله آسیب شدید می‌بیند و یا نزدیکان خود را از دست می‌دهد بیشتر از افراد دیگر در معرض آسیب روانی می‌باشد.

 

علائم و نشانه‌های اختلال استرس حاد

برای تشخیص اختلال استرس حاد، لازم است که علائم مربوطه حداقل سه روز ادامه داشته باشند اما بیشتر از یک ماه نشوند. در صورتی که علائم بیش از یک ماه به طول بیانجامد، تشخیص اختلال استرس پس از سانحه داده می‌شود. علائم اختلال استرس حاد در پنج طبقه کلی قرار می‌گیرند که شامل موارد زیر می‌باشد.

علائم آزاردهنده از نشانه‌های اختلال استرس حاد

خاطرات دردناکی که فرد آن‌ها را تجربه کرده است به طور غیرارادی برای فرد یادآوری می‌شوند. این یادآوری ممکن است به صورت خواب‌های آشفته و پریشان نیز بروز کند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه علائم استرس کلیک کنید.

علائم مربوط به گسستگی

فرد احساس می‌کند که زمان به کندی می‌گذرد و به خود به عنوان یک غریبه نگاه می‌کند. همچنین فرد احساس گیجی و بهت دارد انگار که از زمان حال جدا شده است.

حالت‌های خلقی منفی از علائم اختلال استرس حاد

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*