ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همسر معتاد | برخورد و رفتار مناسب با زن یا شوهر معتاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با همسر معتاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

با همسر معتاد (زن یا شوهر) چگونه باید رفتار کرد؟ اگر با وجود اعتیاد همسر همچنان به او علاقه دارید و تصمیم گرفته‌اید که به زندگی با او ادامه بدهید با رعایت برخی نکات می‌توانید هم از آسیب دیدن خود و فرزندان پیشگیری کنید و هم انگیزه ترک را در همسر خود بالا ببرید. درست است که پاک شدن از اعتیاد و تغییر فرد معتاد به انگیزه و خواست خود او بستگی دارد اما نقش خانواده نیز بسیار کلیدی است. برخوردهای نامناسب می‌تواند اعتیاد فرد را تشدید نماید. با آگاهی از نحوه برخورد با همسر معتاد، می‌توانید به او کمک کنید فرایند ترک را با سهولت بیشتری پشت سر بگذارد. در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره رفتار با همسر معتاد ارائه کرده‌ایم. همچنین می‌توانید برای کسب آگاهی بیشتر از نقش خانواده در مسیر ترک به مقاله نقش خانواده در اعتیاد مراجعه نمایید.
تماس با مشاور

تاثیر اعتیاد همسر بر روابط خانوادگی و ازدواج

متخصصان حوزه ازدواج و خانواده درمانی در مورد نحوه تاثیر همسر معتاد روی روابط خانوادگی از چرخه ای از تعارض صحبت می کنند که در روابط خانوادگی رخ می دهد.چرخه ای که در آن سوء مصرف مواد منجر به درگیری لفظی و فیزیکی مداوم شده و به نوبه خود منجر به اختلاف نظرهای بیشتر در مورد خود اعتیاد می شود. نگرانی های دیگری که می تواند برای بسیاری از زوج های مبتلا به سوء مصرف مواد رخ دهد شامل بروز مشکلات مالی متعدد است.
درگیری های قانونی بر سر حضانت کودک، نگرانی بابت رانندگی در حالت مستی یا مصرف غیرقانونی مواد مخدر و بروز
آزارهای کلامی، فیزیکی یا جنسی از دیگر جنبه های تاثیر پذیر زندگی مشترک خانوادگی از همسر معتاد استو

چگونگی ارتباط با همسر (زن یا شوهر) معتاد؟

در کانون خانوادگی قرار است روابط صمیمانه پناهگاه‌های امنی باشند و خانه‌ها مکان‌هایی باشند که در برابر خطرات سپر محافظتی ایجاد می‌کنند. در این حال داشتن رابطه با شریکی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارد، می‌تواند منجر به یک رابطه ناسالم همراه با استرس عاطفی و سوء استفاده های متعدد روحی و مالی و غیره شود. برای بسیاری از مردم رابطه نزدیک با یک شریک معتاد منبعی از هرج و مرج، منفی گرایی، آشفتگی عاطفی و حتی خشونت است. سوء مصرف مواد در نهایت می تواند با تضعیف اعتماد که پیوند بین شرکا را ضعیف می کند، رابطه زوجین را از بین ببرد. اگر فرزندان بخشی از این رابطه باشند، تعارض بر سر مسئولیت‌های والدگری، بی‌توجهی یا سوء استفاده در نتیجه مصرف اعتیادگونه مشروبات الکلی یا مصرف مواد مخدر یکی از طرفین یا گاهی اوقات هر دو شریک زندگی رخ بدهد.

کمک به همسر برای رویارویی با چالش‌های اعتیاد به یک تلاش گروهی نیاز دارد. گروه های حمایتی که با ارائه طرح های درمانی هدفمند برای سوء مصرف و اعتیاد افراد شکل می گیرند. این گروه های حمایتی متعهد هستند که به شما و همسر معتاد کمک کنند تا زمینه ای برای هوشیار شدن و بازگشت به سیر عادی زندگی بسازند.

برای آنکه بتوانید کنار کسی که معتاد است به زندگی ادامه دهید، نیازمند کسب اطلاعات و مهارت‌هایی در این زمینه هستید. برای کسب آگاهی بیشتر به مقاله مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر مراجعه کنید.
برای ارتباط برقرار کردن با همسرتان در دوران اعتیاد نکات زیر را در نظر بگیرید:

اینفوگرافیک همسر معتاد

اینفوگرافیک همسر معتاد

1- ارتباط با همسر معتاد | قاطع باشید اما سرزنش نکنید.

قطعا رفتار همسر معتاد شما را آزار داده است. صرف پول زیاد برای تهیه مواد، وقت نگذاشتن برای خانواده و یا رفتار غیر طبیعی بعد از مصرف شما را عصبانی می‌کند. اما سرزنش و تحقیر او برای اشتباهاتی که انجام داده و آسیب‌هایی که به وجود آورده، می‌تواند این تخریب را بیشتر کند. همسر بعد از سرزنش و تحقیر شما احساس گناه کرده و خشمگین می‌شود. او عصبانیت و احساس گناه را تنها با مواد جبران می‌کند. چرا که اینشیوه ای بوده که او همیشه با مسایل برخورد کرده است. او یاد گرفته با این روش خود را آرام کند.

پس نه تنها برای ترک اعتیاد، انگیزه پیدا نمی‌کند بلکه مصرف را بیشتر ادامه می‌دهد. به جای سرزنش و توهین، صادقانه و به طور قاطع به او بگویید که از رفتار او ناراحت می‌شوید. در عین حال به او یادآوری کنید که مشکل موجود را درک می‌کنید و حاضرید برای حل این مشکل به او کمک کنید. به این ترتیب نشان می‌دهید که با اعتیاد همسر مشکل دارید نه با خود او. برای اطلاعات بیشتر در مورد رفتار با معتاد کلیک کنید.

2- ارتباط با همسر معتاد | کنترل و مچ‌گیری نکنید.

حق دارید که نگران مصرف مواد او باشید. با رفت و آمد پنهانی و رفتار مشکوک نگرانی شما بیشتر می‌شود. اما کنترل شما حس مچ‌گیری و بی‌اعتمادی به او می‌دهد. در این موارد نه تنها کنترل شما به او کمکی نمی‌کند بلکه باعث می‌شود که پنهان کاری بیشتری انجام دهد. به او ابراز علاقه کرده و یادآوری کنید که دوست داشتن‌ به اعتیاد او ربطی ندارد. اگر کنار شما احساس امنیت داشته باشد، بیشتر از کمک شما استقبال می‌کند. اما زمانی که شما را در جبهۀ مقابل خود ببیند، حتی اگر حرف‌های مفیدی بزنید به آن‌ها گوش نخواهد داد. برای کسب اطلاعات در زمینه رفتار با افراد در حال ترک مراجعه کنید.

3- ارتباط با همسر معتاد | موقع نشئگی با او صحبت نکنید

هنگامی که همسر معتاد، نشئه است و تازه مواد مصرف کرده هرگز با او صحبت نکنید، چرا که این صحبت نه تنها هیچ تاثیری روی او نمی‌گذارد، بلکه احتمال دارد شما را با خطر مواجه کند. برخی مواد مانند مواد محرک و انواع مواد توهم زا مانند ماده مخدر گل فرد را در حالت غیر طبیعی قرار می‌دهند. باعث می‌شوند که او در آن حالت متوجه اطراف خود نباشد و براساس توهمات و هذیان‌های خود عمل کند؛ در این شرایط باید از خود مراقبت کنید. پس صبر کنید به حالت عادی برگردد و در موقعیت مناسب انتظارات خود را به طور قاطع به او بگویید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

4- مراقب حمایت ناسالم خود از او باشید!

برخی مواقع شما از روی دلسوزی طوری از همسر معتاد حمایت می‌کنید که او با عواقب رفتار خود مواجه نمی‌شود. این که اجازه دهید نتیجه ناگوار انتخاب خود را ببیند سخت است. اما به او کمک می‌کند تا برای ترک اعتیاد انگیزه پیدا کند. به عنوان مثال اگر نمی‌تواند هزینه خود را تامین کند و از شما پول می‌گیرد و فکر می‌کنید بهتر از آن است که از کسی قرض بگیرد یا به کار خلاف رو بیاورد، در واقع او رابه صورت ناسالم حمایت می‌کنید. یا به شکلی دیگر اگر در برابر سوال اقوام و آشنایان برای آبروداری رفتارهای او را بپوشانید نیز همین اتفاق می‌افتد (البته منظور این نیست که برای همه بیماری اعتیاد او را توضیح دهید، تنها کافی است مسئولیت بیماری او را نپذیرید.) او به عنوان فردی بالغ، مسئول رفتار خود بوده و باید نتیجه رفتار خود را بپذیرد.

او کودکی نیست که شما مسئولیت او را به عهده بگیرید. اگر این رفتار را ادامه دهید انتظارات او از شما بالا می‌رود و از تصمیم گرفتن برای ترک خودداری می‌کند. در این شرایط برای مدیریت شرایط حتما به یک روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد مراجعه نمایید. روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بدون آنکه موجب سرخوردگی همسر شوید او را با مسئولیت‌های رفتار خود آشنا کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیادآور کلیک کنید.

5- همسر معتاد | قواعد محکم داشته باشید.

همسر شما با وجود بیماری اعتیاد عضو بالغ خانواده است و باید به قواعد خانه پایبند باشد. در گوشزد کردن وظایف و مسئولیت ها از سرزنش استفاده نکنید اما قاطعانه بایستید و از موضع خود کوتاه نیایید. صرف کردن مقدار معینی از درآمد برای خانواده، مصرف نکردن مواد در خانه و راه ندادن دوستان به خانه می‌تواند از قواعدی باشد که عمل به آن ها جلوی آسیب به خانواده را می‌گیرد. با رعایت این موارد همسر نتیجه اعتیاد را بیشتر لمس می‌کند. علاوه بر این در مورد فرزند گرفتار اعتیاد هم نیاز است در عین حال که به خواسته ها و احساسات او توجه می کنید، قوانینی در خانه وضع کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه فرزند معتاد کلیک کنید.

6- او هم عضو خانواده است.

با وجود بیماری اعتیاد، همسر هم عضوی از خانواده است. پس شما با این که مسئولیت رفتارهای را به عهده نمی‌گیرید، باید او را به عنوان عضو خانواده بپذیرید. او حق دارد مانند دیگر اعضا در خانه حضور داشته باشد، در کنار سفره با شما غذا بخورد، از فضای خانه استفاده کند و برای گرفتن تصمیمات خانوادگی نظرش پرسیده شود. طرد فرد معتاد و نادیده گرفتن رفتار او به ادامه اعتیاد او منجر می‌شود. در واقع افرادی که درگیر اعتیاد هستند نسبت به طرد شدن حساسیت بالایی دارند به همین خاطر در مواجهه با این رفتار بیش از پیش در لاک اعتیاد فرو می‌روند. هر چند طبیعی است فردی که معتاد است خانواده را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. از تغییراتی که در روند زندگی ایجاد می کند تا مشاجراتی که به خاطر مصرف با خانواده خواهد داشت تاثیرات گسترده ای به جا می گذارد اما در کنار همه این ها ارتباط صحیح و کارآمد به مدیریت رفتارهای فرد معتاد تا حد زیادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات در زمینه تاثیر اعتیاد بر خانواده کلیک کنید.

7- از خودتان در مقابل اعتیاد همسر محافظت کنید.

همان طور که همسر شما در برابر رفتار خود مسئول است شما نیز در برابر سلامتی جسمی و روانی خود مسئول هستید. با وجود آسیب‌هایی که اعتیاد همسر معتاد می‌تواند برای خانواده به دنبال داشته باشد، شما نمی‌توانید نقش قربانی را بازی کرده و او را تنها مسئول آسیب خود معرفی کنید. شما هم باید از خود مراقبت کرده و خود را از آسیب دیدن چندین باره در این محیط محافظت نمایید. رسیدگی به نیازهای اولیه مانند تفریح و صمیمیت با دوستان و خانواده را فراموش نکنید. برای سلامت روان خودتان هم که شده به روان‌شناس مراجعه نمایید و خود را وقف درمان بیماری اعتیاد همسر نکنید. شما زمانی می‌توانید در ترک اعتیاد به همسرموثر واقع شوید که خود از روحیه سالمی برخوردار باشید. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

تا کی به ارتباط با همسر معتاد ادامه دهیم؟

این که تا چه زمانی در کنار همسر معتاد زندگی کنید به ظرفیت‌های روانی همسر فرد معتاد بستگی دارد. اما به طور کل تا زمانی که مصرف مواد و عوارض آن، همسر را در شرایطی قرار نداده که به شما آسیبی بزند و رفتار او تا حد غیرقابل تحملی غیرطبیعی نشده است، می‌توانید به ادامه ارتباط فکر کنید. اگر همسر شما به دلیل مصرف مواد دچار مشکلات روان‌شناختی شدید مانند پرخاشگری، افسردگی و حالات توهم و هذیان است، دیگر نمی‌توان با ارتباط موثر او را تحت تاثیر قرار داد.  اختلالات هذیان و توهم که فرد را درگیر می کند، در بینش و ادراک فرد از واقعیت تاثیر می گذارند و حتی ممکن است منجر به آسیب به خود یا دیگران شود. پس در این شرایط آماده باشید تا از اورژانس پزشکی، اورژانس اجتماعی (123) و یا حتی پلیس کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات هذیانی کلیک کنید.

اقدامات حرفه‌ای برای درمان زن یا شوهر معتاد

علاوه بر راهکارهای خانگی برای مدیریت رابطه خود با همسر معتاد باید به فکر راهی برای درمان او باشید. به این منظور لازم است اطلاعات خود را در زمینه اعتیاد افزایش دهید. مشورت با متخصصان، مطالعه کتاب‌های خودیاری که برای خانواده معتادان نوشته شده، عضویت در گروه‌های خودیاری و استفاده از تجربه افراد مشابه می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به دو اقدام مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم:

1. عضو گروه خودیاری خانواده معتادان شوید.

در کنار گروه‌هایی که از معتادان بهبودیافته تشکیل شده و به یکدیگر برای ترک مواد کمک می‌کنند، گروه‌هایی تشکیل شده ازخانواده‌های افراد ترک کرده نیز وجود دارد. این گروه‌ها که نارانون (NAR-ANON ) نام دارد شامل اعضای خانواده معتادان می‌شود. در این گروه‌ها چه در حالتی که همسر معتاد مشغول مصرف است و چه زمانی که در دوره بهبودی به سر می‌برد، می‌توانید از تجربه دیگران استفاده کنید. مشاوره ترک اعتیاد فردی نیز به خانواده و فرد معتاد یاری می رساند.
هم چنین نیاز است بعد از ترک، با یاری اعضای خانواده کمک به پیشگیری از مصرف مجدد مواد مخدر شود. خانواده مانند سیستم است و اعضا با یکدیگر در ارتباطند. بنابراین برای کمک و حمایت از فرد معتاد نیاز است که خانواده او را درک کنند و در راستای بهبود او قدم بردارند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از اعتیاد در خانواده کلیک کنید.

2. برای درمان قطعی زن یا شوهر معتاد خود به متخصص مراجعه کنید.

روانشناسان و متخصصان درمان اعتیاد این روزها بیشتر به خانواده‌ درمانی و شروع مداخله از سوی اعضای خانواده فرد معتاد اهمیت می‌دهند. با مراجعه به روانشناس می‌توانید نحوه رفتار صحیح با زن یا شوهر معتاد را بیاموزید و به درمان آسیب‌هایی که خود شما از بیماری او متحمل شدید، بپردازید. برای اطلاع بیشتر از مشاوره خانواده‌ کلیک کنید.

همچنین از سایر متخصصان سلامت نظیر پزشکان و متخصصان تغذیه کمک بگیرید تا از نظر جسمانی نیز به همسر کمک کنند. داشتن سبک زندگی سالم به ترک اعتیاد کمک زیادی خواهد کرد. برای مثال داشتن تغذیه مناسب و ورزش منظم از جمله راه های بسیار مفید برای باقی ماندن در مسیر ترک محسوب می‌شود. برای اطلاع از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد خدمات روانشناسی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت فرایند ترک دارد و به شما کمک می‌کند تا در برابر همسر معتاد خود بهترین واکنش را داشته باشید و او را در این مسیر یاری کنید. امروزه به دلایل مختلفی همچون کمبود زمان، هزینه بالا و یا معذب شدن در حضور روانشناس، بسیاری از افراد در جلسات مشاوره حضوری شرکت نمی‌کنند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با این مرکز تماس گرفته و بهترین خدمات روانشناسی را دریافت نمایید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*