ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همسر معتاد | برخورد و رفتار مناسب با زن یا شوهر معتاد

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با همسر معتاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


با همسر معتاد (زن یا شوهر) چگونه باید رفتار کرد؟ اگر با وجود اعتیاد به همسرتان علاقه دارید و تصمیم گرفته‌اید که با او زندگی کنید، با رعایت برخی نکات می‌توانید هم از آسیب دیدن خود و فرزندانتان پیشگیری کنید و هم انگیزه ترک را در همسرتان بالا ببرید. درست است که پاک شدن و تغییر فرد معتاد به انگیزه و خواست خودش بستگی دارد اما نقش خانواده نیز بسیار کلیدی است. برخوردهای نامناسب می‌تواند اعتیاد فرد را تشدید نماید. با آگاهی از نحوه برخورد با همسر معتاد، می‌توانید به او کمک کنید تا فرایند ترک را با سهولت بیشتری پشت سر بگذارد. در ادامه این مقاله توضیحاتی درباره رفتار با همسر معتاد ارائه کرده‌ایم. همچنین می‌توانید برای کسب آگاهی بیشتر از نقش خانواده در مسیر ترک به مقاله نقش خانواده در اعتیاد مراجعه نمایید.
 

تماس با مشاور

 

چگونگی ارتباط با همسر (زن یا شوهر) معتاد؟

برای آنکه بتوانید با کسی که معتاد است یک زندگی را ادامه دهید، نیازمند کسب اطلاعات و مهارت‌هایی در این زمینه هستید. برای کسب آگاهی بیشتر به مقاله مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر مراجعه کنید.
برای ارتباط برقرار کردن با همسرتان در دوران اعتیاد نکات زیر را در نظر بگیرید:
 

اینفوگرافیک همسر معتاد

 اینفوگرافیک همسر معتاد

1- ارتباط با همسر معتاد | قاطع باشید اما سرزنش نکنید

قطعا رفتار همسرتان شما را آزار داده است. صرف پول زیاد برای تهیه مواد، وقت نگذاشتن برای خانواده و یا رفتار غیر طبیعی بعد از مصرف شما را عصبانی می‌کند. اما سرزنش و تحقیر او برای اشتباهاتی که انجام داده و آسیب‌هایی که به وجود آورده، می‌تواند این تخریب را بیشتر کند. همسرتان بعد از سرزنش و تحقیر شما احساس گناه کرده و خشمگین می‌شود. او عصبانیت و احساس گناه را تنها با مواد جبران می‌کند (چون قبلا هم یاد گرفته با این روش خود را آرام کند.)

پس نه تنها برای ترک انگیزه پیدا نمی‌کند بلکه مصرفش را بیشتر ادامه می‌دهد. به جای سرزنش و توهین، صادقانه و به طور قاطع به او بگویید که از رفتارش ناراحت می‌شوید. در عین حال به او یادآوری کنید که مشکلش را درک می‌کنید و حاضرید برای حل این مشکل به کمک کنید. به این ترتیب به او نشان می‌دهید که با اعتیاد همسرتان مشکل دارید نه با خود او. برای اطلاعات بیشتر در مورد رفتار با معتاد کلیک کنید.

2- ارتباط با همسر معتاد | کنترل و مچ‌گیری نکنید

حق دارید که نگران مصرف مواد او باشید. با رفت و آمد پنهانی و رفتار مشکوکش نگرانی شما بیشتر می‌شود. اما کنترل شما حس مچ‌گیری و بی‌اعتمادی به او می‌دهد. در این موارد نه تنها کنترل شما به او کمکی نمی‌کند بلکه باعث می‌شود که پنهان کاری بیشتری انجام دهد. به او ابراز علاقه کرده و یادآوری کنید که دوست داشتن‌تان به اعتیاد او ربطی ندارد. اگر کنار شما احساس امنیت داشته باشد، بیشتر از کمکتان استفاده می‌کند. اما زمانی که شما را در جبهۀ مقابل خود ببیند، حتی اگر حرف‌هایتان برای او مفید باشد به آن‌ها گوش نخواهد داد. برای کسب اطلاعات در زمینه رفتار با افراد در حال ترک مراجعه کنید.

3- ارتباط با همسر معتاد | موقع نشئگی با او صحبت نکنید

هنگامی که همسرتان نشئه است و تازه مواد مصرف کرده هرگز با او صحبت نکنید، چرا که این صحبت نه تنها هیچ تاثیری روی او نمی‌گذارد، بلکه احتمال دارد شما را با خطر مواجه کند. برخی مواد مانند مواد محرک و انواع مواد توهم زا مانند ماده مخدر گل فرد را در حالت غیر طبیعی قرار می‌دهند و باعث می‌شوند که او در آن حالت متوجه اطرافش نباشد و براساس توهمات و هذیان‌های خود عمل کند؛ در این شرایط باید از خودتان مراقبت کنید. پس صبر کنید به حالت عادی برگردد و در موقعیت مناسب انتظارات خود را به طور قاطع به او بگویید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

4- مراقب حمایت ناسالم خود از او باشید!

برخی مواقع شما از روی دلسوزی طوری از همسر معتادتان حمایت می‌کنید که او با عواقب رفتارش مواجه نمی‌شود. این که اجازه دهید نتیجه ناگوار رفتارش را ببیند سخت است اما به او کمک می‌کند تا برای ترک انگیزه بگیرد. مثلا اگر نمی‌تواند هزینه خودش را تامین کند و از شما پول می‌گیرد و فکر می‌کنید بهتر از آن است که از کسی قرض بگیرد یا به کار خلاف رو بیاورد، در واقع او رابه صورت ناسالم حمایت می‌کنید. یا مثلا اگر در برابر سوال اقوام و آشنایان برای آبروداری رفتارش را بپوشانید نیز همین اتفاق می‌افتد (البته منظور این نیست که برای همه بیماری اعتیاد او را توضیح دهید، تنها کافی است مسئولیت بیماری او را نپذیرید) او به عنوان فردی بالغ، مسئول رفتار خودش است و باید نتیجه رفتارش را بپذیرد.

او کودکی نیست که شما مسئولیت او را به عهده بگیرید. اگر این رفتار را ادامه دهید او هم انتظارش از شما بالا می‌رود و از تصمیم گرفتن برای ترک خودداری می‌کند. در این شرایط برای مدیریت شرایط حتما به یک روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد مراجعه نمایید. روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بدون آنکه موجب سرخوردگی همسرتان شوید او را با مسئولیت‌هایش آشنا کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیادآور کلیک کنید.

5- همسر معتاد | قواعد محکم داشته باشید

همسر شما با وجود بیماری اعتیاد عضو بالغ خانواده است و باید به قواعد خانه پایبند باشد. در گوشزد کردن وظایف و مسئولیتش از سرزنش استفاده نکنید اما قاطعانه بایستید و از موضع خود کوتاه نیایید. صرف کردن مقدار معینی از درآمدش برای خانواده، مصرف نکردن مواد در خانه و راه ندادن دوستانش به خانه می‌تواند از قواعدی باشد که وجودشان جلوی آسیب خانواده را می‌گیرد. با رعایت این موارد همسرتان نتیجه اعتیادش را بیشتر لمس می‌کند. علاوه بر این در مورد فرزند گرفتار اعتیاد هم نیاز است در عین حال که به خواسته ها و احساساتش توجه می کنید، قوانینی در خانه وضع کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه فرزند معتاد کلیک کنید.

6- او هم عضو خانواده است

با وجود بیماری اعتیاد، همسرتان هم عضوی از خانواده است. پس شما با این که مسئولیت رفتارهایش را به عهده نمی‌گیرید، باید او را به عنوان عضو خانواده بپذیرید. او حق دارد مانند دیگر اعضا در خانه حضور داشته باشد، در کنار سفره با شما غذا بخورد، از فضای خانه استفاده کند و برای گرفتن تصمیمات خانوادگی نظرش پرسیده شود. طرد فرد معتاد و نادیده گرفتن رفتارش به ادامه اعتیاد او منجر می‌شود. در واقع افرادی که درگیر اعتیاد هستند نسبت به طرد شدن حساسیت بالایی دارند به همین خاطر در مواجهه با این رفتار بیش از پیش در لاک اعتیاد فرو می‌روند. هر چند طبیعی است فردی که معتاد است خانواده را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد، از تغییراتی که در روند زندگی ایجاد می کند تا مشاجراتی که به خاطر مصرف با خانواده خواهد داشت. اما در کنار همه این ها ارتباط صحیح و کارآمد به مدیریت رفتارهای فرد معتاد تا حد زیادی کمک می کند. برای کسب اطلاعات در زمینه تاثیر اعتیاد بر خانواده کلیک کنید.

7- از خودتان در مقابل اعتیاد همسرتان محافظت کنید

همان طور که همسر شما در برابر رفتار خودش مسئول است شما نیز در برابر سلامتی جسمی و روانی خود مسئول هستید. با وجود آسیب‌هایی که اعتیاد همسر معتادتان می‌تواند برای خانواده داشته باشد، شما نمی‌توانید نقش قربانی داشته و او را مسئول آسیب خود بدانید. پس شما هم باید از خودتان مراقبت کنید و خود را از آسیب در این محیط محافظت نمایید. رسیدگی به نیازهای اولیه خود مانند تفریح و صمیمیت با دوستان و خانواده را فراموش نکنید. برای سلامت روان خودتان هم به روان‌شناس مراجعه نمایید و خودتان را وقف درمان بیماری اعتیاد همسرتان نکنید. شما زمانی می‌توانید در ترک اعتیاد به همسرتان کمک کنید که خود از روحیه سالمی برخوردار باشید. برای کسب اطلاعات در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید. 

تا کی به ارتباط با همسر معتاد ادامه دهیم؟

این که تا چه زمانی در کنار همسر معتادتان زندگی کنید به ظرفیت‌های روانی خودتان بستگی دارد. اما به طور کل تا زمانی که مصرف مواد و عوارض آن، همسرتان را در شرایطی قرار نداده که به شما آسیبی بزند و رفتارش تا حد غیرقابل تحملی غیرطبیعی نشده، می‌توانید به ادامه ارتباط فکر کنید. اگر همسر شما به دلیل مصرف مواد دچار مشکلات روان‌شناختی شدید مانند پرخاشگری، افسردگی و حالات توهم و هذیان است، دیگر نمی‌توان با ارتباط موثر او را تحت تاثیر قرار داد.  اختلالات هذیان و توهم که فرد را درگیر می کند، در بینش و ادراک فرد از واقعیت تاثیر می گذارند و حتی ممکن است منجر به آسیب به خود یا دیگران شود. پس در این شرایط آماده باشید تا از اورژانس پزشکی، اورژانس اجتماعی (123) و یا حتی پلیس کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات هذیانی کلیک کنید.
 

اقدامات حرفه‌ای برای درمان زن یا شوهر معتاد

علاوه بر راهکارهای خانگی برای مدیریت رابطه خود با همسر معتاد باید به فکر راهی برای درمان او باشید. به این منظور لازم است اطلاعات خود را در زمنیه اعتیاد افزایش دهید. مشورت با متخصصان، مطالعه کتاب‌های خودیاری که برای خانواده معتادان نوشته شده، عضویت در گروه‌های خودیاری و استفاده از تجربه افراد مشابه می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به دو اقدام مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم:

1. عضو گروه خودیاری خانواده معتادان شوید

در کنار گروه‌هایی که از معتادان بهبودیافته تشکیل شده و به یکدیگر برای ترک مواد کمک می‌کنند، گروه‌هایی تشکیل شده ازخانواده‌هایشان نیز وجود دارد. این گروه‌ها که نارانون (NAR-ANON ) نام دارد شامل اعضای خانواده معتادان می‌شود. در این گروه‌ها چه در حالتی که همسرتان مشغول مصرف است و چه زمانی که در دوره بهبودی به سر می‌برد، می‌توانید از تجربه دیگران استفاده کنید. مشاوره ترک اعتیاد فردی نیز به خانواده و فرد معتاد یاری می رساند. 
هم چنین نیاز است بعد از ترک، با یاری اعضای خانواده کمک به پیشگیری از مصرف مجدد مواد مخدر شود. خانواده مانند سیستم است و اعضا با یکدیگر در ارتباطند. بنابراین برای کمک و حمایت از فرد معتاد نیاز است که خانواده او را درک کنند و در راستای بهبود او قدم بردارند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از اعتیاد در خانواده کلیک کنید.

2. برای درمان قطعی زن یا شوهر معتاد خود به متخصص مراجعه کنید

روانشناسان و متخصصان درمان اعتیاد این روزها بیشتر به خانواده‌ درمانی و شروع مداخله از سوی اعضای خانواده فرد معتاد اهمیت می‌دهند. با مراجعه به روانشناس می‌توانید نحوه رفتار صحیح با زن یا شوهر معتادتان را بیاموزید و به درمان آسیب‌هایی که خودتان از بیماری او متحمل شدید، بپردازید. برای اطلاع بیشتر از مشاوره خانواده‌ کلیک کنید.

همچنین از سایر متخصصان سلامت نظیر پزشکان و متخصصان تغذیه کمک بگیرید تا از نظر جسمانی نیز به همسرتان کمک کنند. داشتن سبک زندگی سالم به ترک اعتیاد همسرتان کمک زیادی خواهد کرد. برای مثال داشتن تغذیه مناسب و ورزش منظم از جمله راه های بسیار مفید برای باقی ماندن در ترک محسوب می‌شود. برای اطلاع از غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد خدمات روانشناسی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت فرایند ترک دارد و به شما کمک می‌کند تا در برابر همسر معتاد خود بهترین واکنش را داشته باشید و او را در این مسیر یاری کنید. امروزه به دلایل مختلفی همچون کمبود زمان، هزینه بالا و یا معذب شدن در حضور روانشناس، بسیاری از افراد در جلسات مشاوره حضوری شرکت نمی‌کنند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با این مرکز تماس گرفته و بهترین خدمات روانشناسی را دریافت نمایید. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*