ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد | مراحل و نحوه اجرا


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟ حتما بارها شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است؛ در مورد اعتیاد نیز همین نظریه صدق می‌کند. نگرانی بسیاری از خانواده‌ها نسبت به اعتیاد فرزند جوان یا نوجوانشان کاملاً قابل درک است. این نگرانی در مورد خانواده‌هایی که عضوی از آن‌ها معتاد بوده‌ بیشتر احساس می‌شود. خانواده، مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که می‌تواند از گرایش جوانان به اعتیاد و مصرف مواد مخدر جلوگیری کند. به همین منظور لازم است تا خانواده‌ها اطلاعات خود را در این زمینه با استفاده از مشاوره افزایش دهند. آگاه ساختن فرزندان، غنی‌سازی اوقات فراغت، توجه به خواسته‌های منطقی آنان و برقراری رابطه عاطفی در خانواده از جمله راه‌هایی است که خانواده می‌تواند در پیشگیری از اعتیاد انجام دهد. در این مطلب به خصوصیات برنامه پیشگیری از اعتیاد می‌پردازیم. برای پیشگیری و یا ترک اعتیاد عملی می‌توانید از مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد

 

 

برنامه پیشگیری از اعتیاد

طی دهه های گذشته و تا قبل از تغییر رویکردهای تربیتی کودک و نوجوان، برخی از کشورها در مدارس سراسری دوره هایی در زمینه آموزش بهداشت و حفظ سلامت جسمی، آموزش درباره عوارض تنباکو، الکل یا آموزش مواد مخدر برگزار می کردند. در این دوره ها معمولاً به دانش آموزان آموزش داده می شد که استفاده از تنباکو، الکل، ماری جوانا یا سایر مواد مخدر برای سلامتی آن ها مضر است. دانش‌آموزان یاد می گرفتند که این مواد چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارند، اثرات آن چقدر طول می‌کشد و حتی مردم چگونه از آن ها استفاده می‌کنند. اما بسیاری از این برنامه های آموزشی با اشاره به اینکه سالانه چند نفر در اثر سوء مصرف مواد جان خود را از دست می دهند سعی در ترساندن دانش آموزان داشتند.

افرادی که این برنامه ها را طراحی کردند معتقد بودند که اگر دانش آموزان واقعاً بدانند سیگار کشیدن، نوشیدن یا مصرف مواد مخدر چقدر مضر است، این کار را انجام نخواهند داد. با این حال، آموزش حقایق یا استفاده از تاکتیک‌های ترساندن آن‌طور که مردم انتظار داشتند کار نکرد و برنامه‌های پیشگیری باید تغییر می‌کرد. تحقیقات جدید نشان داد که برای موثر بودن پیشگیری از ابتلا به اعتیاد، برنامه های پیشگیری باید با علل سوء مصرف مواد مقابله کنند. در جلسات مشاوره علل گرایش به اعتیاد بررسی می‌شود.

برنامه پیشگیری از اعتیاد : احتمال اعتیاد در افراد 

برنامه‌‌های پیشگیرانه برای گروهی از افراد باید با جدیت بیشتری اعمال شود. افرادی که پدر و مادر معتاد داشته اند، افرادی که در کودکی مورد آزار و اذیت و یا تجاوز قرار گرفته‌اند، افرادی که به هر دلیلی ترک تحصیل کرده‌اند، دانش‌آموزانی که از مدرسه اخراج شده و یا فرار کرده‌اند، افرادی که تمایلات خودکشی و یا تجربه‌ی آن را دارند، جوانانی که شخصیت خشونت‌آمیز و یا تخلفات رفتاری دارند، معلولان فیزیکی، افراد بی‌خانمان و آواره آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به روی آوردن به مواد مخدر دارند. البته این به آن معنا نیست که تمام افراد واجد این شرایط حتما معتاد می‌شوند اما خوب است آگاهی‌های لازم و برنامه پیشگیری از اعتیاد در مورد آ‌ن‌ها اعمال شود. از آنجا که بیشتر اعتیادها از سیگار شروع می‌شود خوب است مقاله علل گرایش به سیگار را هم مدنظر داشته باشید.

اکثر افرادی که از مواد مخدر استفاده می کنند در سال های اولیه نوجوانی یا کمی قبل از آن شروع به مصرف آن ها می کنند. این دقیقا زمانی است که جوانان بسیاری رفتارها و انتخاب های متقاوتی را آزمایش می کنند، مستقل تر می شوند و هویت خود را کشف می کنند. برخلاف تصور برخی از بزرگسالان، بیش از نیمی از نوجوانان حداقل یک ماده را مصرف می کنند. اکثر افرادی که مواد مخدر را امتحان می کنند بیش از چند بار از آن ها استفاده نمی کنند، اما کسانی که این کار را انجام می دهند در معرض خطر واقعی وابستگی فیزیکی به آن ها قرار می گیرند.

اینفوگرافیک برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد

اینفوگرافیک برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد

برنامه پیشگیری از اعتیاد: نقش خانواده 

گرایش افراد به مواد مخدر به میزان زیادی با چگونگی شرایط زندگی آن‌ها در کودکی همبستگی دارد. از این منظر کودکانی که در خانواده‌های سالم رشد کرده‌اند و تقریبا تمام نیازهای روحی و جسمی‌ آن ها برطرف شده‌است به احتمال بسیار کمی در دام اعتیاد می‌افتند. برنامه پیشگیری از اعتیاد در خانواده می‌تواند به صورتی باشد که نیازهای کودک تا حد زیادی رفع شود.

اما مهم‌ترین این نیازها امنیت، تشویق و تایید، بازی آزاد، تحرک و تغذیه صحیح، دوست و همراه، محیط و افرادی که او را بفهمند و درک کنند، الگوهای سالم، تخیل و هدف هستند. اگر هر کدام از این‌ها با مشکل روبه‌رو شود احتمال ابتلا به اعتیاد نیز بالا می‌رود. بنابراین آن‌چه که اهمیت دارد سبک‌های فرزندپروری است. برای تربیت فرزند از مشاوره کمک بگیرید تا فرزند نوجوان و یا جوان خود را در مقابل اعتیاد حفظ کنید. برای اطلاع بیشتر در زمینه سبک‌های فرزندپروری کلیک کنید.

برنامه پیشگیری از اعتیاد : زمینه‌ساز اعتیاد نباشید

علل ابتلا به اعتیاد بسیار است اما در ادامه‌ی بحث قبلی باید بگوییم که گاه خانواده‌ها خود سبب بروز اعتیاد در فرزند می‌شوند. فرزندان شما به راهنمايي و همكاري، اعتماد، انضباط، درك متقابل، دلسوزي و محبت نیاز دارند. عدم دریافت هر کدام از این عوامل توسط نوجوان سبب می‌شود تا نیازهای خود را از طریق افراد دیگری تامین کنند و به نوعی به گروه همسالان گرایش یابند.

برای داشتن یک برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد باید بدانید که گرایش به سمت گروه همسالان و پذیرش پیشنهادات مبنی بر مصرف مواد مخدر، بیشتر به دلیل مورد توجه واقع نشدن در محیط خانواده و طرد شدن توسط آن‌ها صورت می‌گیرد. در این صورت گروه همسالان نقش اساسی در زندگی جوان دارند و پیوند او با خانواده کم و کمتر می‌شود. در اینجا عدم رابطه‌ی صحیح والدین با فرزندان اولین گام گرایش جوانان به مواد مخدر است. برای اطلاع بیشتر در زمینه رابطه صحیح والدین با فرزندان کلیک کنید.

برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد

برنامه پیشگیری از اعتیاد برای اثر بخش تر شدن باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد که صرف هزینه و زمان را توجیه پذیر کند. به عنوان مثال نسبت به انواع مواد مخدر و لزوم شناخت آن‌ها آگاهی داده شود. قبل از هرچیز پیشگیری باید به‌گونه‌ای باشد که مهارت مقاومت در برابر پیشنهادات مصرف ماده‌ی مخدر را به افراد آموزش دهد. یک برنامه پیشگیری از اعتیاد باید عامل‌های بازدارنده را تقویت و عوامل مخاطره‌آمیز را کاهش دهد.

برنامه پیشگیری از اعتیاد زمانی موثر واقع می‌شود که همه‌ی انواع سوء‌مصرف دارویی را مورد هدف قرار دهد. برنامه‌های پیشگیری باید مستلزم حضور فعال کودک و نوجوان و والدین و مراقبان آن‌ها باشد. بهترین دوران اجرای برنامه پیشگیری از اعتیاد در دوران مدرسه است که باید به صورت طولانی‌مدت انجام گیرد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه انواع مواد مخدر و لزوم شناخت آن‌ها کلیک کنید.

برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

مهم ترین اصولی که در برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد مطرح می‌شود شامل مواردی است که در راس آن‌ها آگاه‌سازی افراد در مورد خطرات و مضرات مواد مخدر قرار می‌گیرد. برنامه پیشگیری از اعتیاد همچنین مهارت‌های زندگی از قبیل مهارت تصميم‌گيري، حل مسئله و ارتباطات اجتماعی را در افراد تقویت می‌کند.

لازم است تا جهت ارضای نیازهای روانی و اجتماعی جوانان، فعالیت‌های جایگزین مصرف مواد مخدر ارائه و تقویت شود. بهره‌مندی مشاوره در هنگام بحران‌های مختلف زندگی نیز برای پیشگیری از اعتیاد بسیار موثر است. علاوه‌بر موارد بالا ارتقاء فرهنگي و مذهبي، تقويت قوانين و مقررات مبارزه با مواد و درمان معتادان براي جلوگيري از سرايت اعتياد در برنامه پیشگیری از اعتیاد جای می‌گیرند. در این میان خانواده فرد اهمیت زیادی در پیشگیری دارند. اعضای خانواده با درک، توجه و افزایش آگاهی می توانند قدم های بزرگی در این برنامه ها در جهت نیل به اهداف بردارند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از اعتیاد در خانواده کلیک کنید.

اجرای برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد

اجرای مواردی که در بالا ذکر کردیم بهتر است توسط خانواده‌ها، مربیان مدرسه و رهبران جامعه صورت بگیرد. برخی از فعالیت‌های برنامه پیشگیری از اعتیاد، مستقیما متمرکز بر فرد است و برخی از راه آموزش و آگاه‌سازی والدین صورت می‌گیرد. فعالیت‌های پیشگیرانه توسط معلمان مدرسه، رسانه‌ها، از طریق آگاه‌سازی عمومی در مکان‌های تجمع، استفاده از شبکه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه و وضع و اجرای قوانین نیز امکان اجرا دارد. در این راستا آموزش مخصوصا در رده سنی نوجوانان حائز اهمیت است. چرا که نوجوان به دلیل شخصیت هیجان طلب و کنجکاوی و هم چنین تاثیرپذیری از همسالان بیشتر در معرض آسیب است. برای کسب اطلاع در زمینه اعتیاد در نوجوانان کلیک کنید.

برنامه های پیشگیری از اعتیاد در مراکز مشاوره روانشناسی

امروزه انواع برنامه پیشگیری از اعتیاد با محتواهای گوناگون و در قالب کارگاه‌های آموزشی در بسیاری از مراکز مشاوره روانشناسی ارائه می‌شوند. افراد در گروه‌های سنی مختلف می‌توانند از این کارگا‌ه‌ها استفاده کرده و با افزایش آگاهی و فراگیری مهارت‌های مورد نیاز از اعتیاد خود و و سایر نزدیکان پیشگیری نمایند. در ادامه به مهم‌ترین سرفصل‌هایی که در برنامه پیشگیری از اعتیاد در مراکز مشاوره ارائه می‌شود اشاره کرده‌ایم.

1- آموزش مهارت جرات مندی و نه گفتن 

یکی از مهارت‌های اولیه‌ای که همه افراد برای پیشگیری از اعتیاد به فراگیری آن نیاز دارند چگونگی نه گفتن یا همان مهارت جرات‌مندی است. افرادی که می‌دانند چگونه می‌توانند در عین احترام، خواسته‌های غیر معقول دیگران به خصوص گروه همسالان خود را رد کنند تا حد زیادی از گرفتاری در دام اعتیاد در امان خواهند بود. بسیار اهمیت دارد که والدین از دوران کودکی این مهارت را به فرزند خود آموش دهند و در دوران نوجوانی نیز برای تقویت آن تلاش کنند. اگر فرزند شما در این زمینه با مشکلات زیادی رو به روست، علاوه بر کارگاه‌های آموزشی می‌توانید از جلسات مشاوره روان‌درمانی با یک روانشناس کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه که چگونه نه بگوییم کلیک کنید.

2- برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد | افزایش آگاهی در مورد مواد مخدر جدید

بسیاری از افراد امروزه درگیر مواد مخدر جدیدی می‌شوند که اطلاعات غلطی در مورد آن‌ها رایج شده است. برای مثال میزان شیوع اعتیاد به ماده مخدر گل یا همان ماری جوانا و حشیش این روزها تا حد زیادی در حال افزایش است. برخی افراد فکر می‌کنند این مواد اعتیادآور نیستند یا می‌توانند باعث خلاقیت و آگاهی شوند. این در حالی است که بسیاری از این مواد جدید از جمله ماریجوانا بیش از آنکه وابستگی جسمانی ایجاد کنند به وابستگی روانی می‌انجامند و بر ذهن و مغز تاثیرات بلند مدت منفی می‌گذارند. همین مسئله باعث می‌شود که افراد فکر کنند این مواد ضرری ندارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد ترک ماری جوانا کلیک کنید.

همچنین در برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد توجه به این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از مصرف کننده‌های مواد در معرض ریسک ابتلا به اختلالات روانی قرار می‌گیرند. در کارگاه‌های آموزشی یا جلسات مشاوره با روانشناسانی که به طور تخصصی در حیطه اعتیاد کار می‌کنند، شما می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری در مورد این مواد و تاثیرات آن‌ها به دست بیاورید و به این ترتیب آگاهانه‌تر در اجتماع رفتار نمایید.

3- آموزش مهارت حل مسئله 

بسیاری از افراد از اعتیاد به عنوان یک راه حل برای فرو نشاندن احساسات منفی خود استفاده می‌کنند. در واقع اعتیاد راه حل غلطی است که برای پشت سر گذاشتن مشکلات زندگی استفاده می‌شود. افرادی که چنین رفتاری دارند معمولا تا حد زیادی بر احساسات خود متمرکز هستند و نمی‌توانند راه حل‌های موجود را در نظر بگیرند. از همین رو آموزش مهارت‌های حل مسئله می‌تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا هنگام مواجهه با چالش‌ها و مشکلات زندگی مقاومت بالاتری داشته باشند و بتوانند با وجود احساسات منفی راه حل‌های موجود برای برون رفت از وضعیت فعلی را نیز در نظر بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های حل مسئله کلیک کنید.

4- برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد | تقویت اعتماد به نفس 

کمبود اعتماد به نفس یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد در جلسات مشاوره روانشناسی از آن شکایت دارند و به دنبال راهی برای بهبود آن می‌گردند. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند بیش از دیگران احتمال دارد که برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران و پذیرفته شدن از جانب آن‌ها دست به رفتارهای ناسالمی بزنند. در نتیجه اگر بتوانید روش‌های مناسب افزایش اعتماد به نفس را بیاموزید تا حد زیادی می‌توانید از ریسک درگیری با مصرف مواد و اعتیاد پیشگیری کنید. کمک گرفتن از درمان‌های روانشناختی و شرکت در جلسات روان درمانی علاوه بر برنامه‌های آموزشی تا حد زیادی می‌تواند در این زمینه به شما یاری برساند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

5- ارتباط بیماری‌های روانشناختی و اعتیاد 

در برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد بسیار اهمیت دارد آگاهی از این مساله است که اعتیاد می‌تواند بازتاب درگیری با اختلالات روانی نظیر افسردگی یا اختلال دو قطبی باشد. در واقع بسیاری از بیماران برای رهایی از افکار و هیجانات بسیار ناخوشایندی که تجربه می‌کنند به استفاده از مواد پناه می‌برند. این در حالیست که امروزه درمان‌های روانشناختی گسترده‌ای برای بهبود این مشکلات ابداع شده است. با آگاهی از درمان‌هایی نظیر رویکرد شناختی رفتاری و درمان‌های هیجان مدار می‌توانید به موقع وجود این اختلال‌ها را در درون خود یا اطرافیان تشخیص دهید و به طور سالمی برای مقابله با این اختلالات اقدام نمایید.

سخن آخر

برنامه‌ پیشگیری از اعتیاد یک برنامه آموزشی پیشگیری از روی آوردن به مواد مخدر است که برای تجهیز جوانان به مهارت های مورد نیاز برای تصمیم گیری سالم در برابر فشار همسالان، پیشگیری از خشونت و سوء مصرف مواد طراحی شده است. تلاش می کند به دانش آموزان و گروه های سنی در معرض خطر بیاموزد که بزرگ شدن واقعاً به معنای مقاومت در برابر فشار همسالان و تنش های زندگی است. همچنین به این معنی است که خود آن ها تصمیم بگیرند و بیاموزند که با مشکلات زندگی به روش های مثبت کنار بیایند. برنامه درسی توسط کارشناسان حوزه اعتیاد و روانشناسی تهیه شده و توسط  مربیان و و حتی کادر پلیس آشنا به عواقب قانونی این معضل تدریس می شود. اساسنامه برنامه پیشگیری از اعتیاد بر اساس تحقیقاتی است که نشان می‌دهد راهبردهای پیشگیری مؤثر شامل ارائه اطلاعات دقیق، آموزش مهارت‌های مقابله ای و تصمیم‌گیری و جایگزین‌های مثبت برای سوء مصرف مواد است.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*