ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اعتیاد به مواد مخدر | روش های نوین در درمان اعتیاد

خوشحال می شویم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را برای دیدن ویدیوهای بیشتر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر دنبال کنید.


درمان اعتیاد به مواد مخدر چیست؟ در مورد ترک و درمان اعتیاد باورهای غلط بسیاری وجود دارد. بسیاری از افراد درمان این مشکل را غیر ممکن می پندارند و برخی نیز از روش های نوین و آسانی که در ترک استفاده می شود آگاهی ندارند. امروزه خدمات بسیار تخصصی در زمینه ترک و درمان اعتیاد وجود دارد که به شما کمک می کند نه تنها از وابستگی جسمانی به مواد رهایی یابید بلکه از نظر روانی نیز دیگر به آن وابسته نباشید و با ریشه های گرایش به اعتیاد در خود مبارزه کنید. این امر با بهره مندی از مشاوره ترک اعتیاد محقق می شود. 

تماس با مشاور

برای درمان اعتیاد به مواد مخدر چقدر زمان لازم است؟

برای درمان اعتیاد یک زمان مشخص وجود ندارد. پیشینه اعتیاد، میزان مصرف، ویژگی های شخصیتی و خانوادگی، نوع ماده مصرفی، بیماریهای همراه با اعتیاد، میزان حمایت، استفاده از درمان های داروئی و غیر داروئی و عوامل دیگری در طول مدت بهبودی و ترک مواد تاثیر گذار هستند و البته گاهی حتی بیمار برای درمان روش مناسب را انتخاب نمی نماید که این موضوع نیز باعث به تاخیر افتادن درمان اعتیاد می شود. استفاده از دارو درمانی یکی از متدهای درمانی موثر شناخته می شود.


اینفوگرافیک درمان اعتیاد به مواد مخدر

 اینفوگرافیک درمان اعتیاد به مواد مخدر

روش های نوین در درمان اعتیاد به مواد مخدر 

بسیاری از افراد به دلیل ترس از روش های سخت ترک اقدام به درمان اعتیاد نمی کنند. روش هایی مانند اقدام به بستن فرد و قرنطینه کردن او که در  کمپ بهبود اعتیاد اجباری استفاده می شود معمولا در دراز مدت تاثیری ندارد و به دلیل آثار روانی گرانباری که دارد وضعیت اعتیاد فرد را دشوار تر می کند. در ادامه به روش های نوینی که در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد اشاره خواهیم کرد:

درمان شناختی رفتاری اعتیاد به موادمخدر

درمان شناختی رفتاری یکی از موثرترین روش ها در درمان اعتیاد محسوب می شود. در این روش درمانگران معتقدند زیربنای تمام رفتارها و هیجانات مخرب ما را افکار ناسالم تشکیل می دهند. در واقع این افکار ناسالم هستند که شرایطی نظیر افسردگی، اضطراب و اعتیاد را ایجاد می کنند. به همین خاطر در این روش درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در موقعیت های مختلفی که به سمت مواد می روید افکار خود را شناسایی و ثبت کنید تا ببینید چه چیزی شما را به سمت این رفتار سوق می دهد.
یکی از روش های درمان رفتاری اعتیاد جایگزینی اعتیاد رفتاری مثبت به جای اعتیاد رفتاری منفی است. زمانی که ذهن درگیر مسئله ای تکرار شونده می شود، باید جایگزینی برای از بین بردن رفتارهای منفی به ذهن معرفی شود. زیرا زمانی که وقت همیشگی آن رفتار منفی می رسد، ذهن آشفته خواهان یک مشغولیت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

زمانی که به شناخت بیشتری در این باره دست یابید روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید افکار کارآمدتری را جایگزین آن ها کنید. این روش با مقابله و کاهش وسوسه به افراد کمک می کند تا بتوانند از لغزش های مکرر پیشگیری کنند و در بلند مدت نیز موفق باشند. 

درمان اعتیاد به مواد مخدر | درمان رفتاری

در رفتار درمانی درمانگر تلاش می کند تا الگوی مناسبی از رفتارهای سالم را به فرد نشان دهد و تقویت رفتارهای صحیح احتمال بروز آن ها را افزایش داده و از تکرار رفتارهای مخرب بکاهد.  در این راستاست كه معتقدیم داشتن اوقات فراغت صحیح و بانشاط و فراهم آوردن امكانات لازم برای گذراندن اوقات فراغت سالم و بانشاط از طریق ورزش، احتمال استعمال انواع موادمخدر را كاهش می‌دهد.

درمان‌گران به مراجعان خود تكالیف مخصوصی را می‌دهند كه در بیرون از جلسه درمانی آن فعالیت‌ها را انجام دهند، هم‌چنین مراجعان خود را تشویق می‌كنند كه رفتار مناسب را تمرین و تكرار كنند و پیشرفت خود را به سوی رفتار هدف (ترك و كاهش استفاده از موادمخدر) ثبت كنند. در این مسیر علائق فرد مورد بررسی قرار می گیرد تا به عنوان پاداش در ازای رفتار مناسب ارائه شود. در طی درمان نمونه‌هایی از ادرار فرد معتاد به طور مرتب مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا اینكه بر استفاده از موادمخدر نظارت كاملی صورت گیرد.

بیزاری درمانی 

بیزاری درمانی یكی از روش‌هایی است كه رفتارگرایان در درمان رفتارهای دردسرآور از جمله در درمان اعتیاد به موادمخدر از آن سود جسته‌اند. در این روش از فرد معتاد خواسته می‌شود تا رفتار دردسرآفرین را با یك محرك آزارنده به طور خیالی یا واقعی همراه كند. مثلا فرد می تواند هنگام مصرف به چیزی که او را آزار می دهد فکر کند یا اینکه همراه با مصرف داروهای تهوع آوری استفاده می شود که این امر منجر به شرطی شدن فرد و بیزار شدن او نسبت به مصرف مواد می شود. برای اطلاع بیشتر از ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

دارو درمانی

درمان اعتیاد
درمان برخی مواد مخدر نظیر هروئین، شیره، تریاک و ... با علائم جسمانی بسیار زیادی همراه است. این علائم معمولا آنقدر آزاردهنده هستند که فرد را نسبت به ادامه راه پشیمان می کنند. برای حل این مشکل از درمان های دارویی نظیر استفاده از متادون یا بوپرنورفین قرص ب2 استفاده می شود. این داروها خاصیت شبه افیونی دارند و می توانند علائم ترک را کاهش دهند. اما ازآنجایی که خود نیز می توانند اعتیاد آور باشند، حتما باید تحت نظارت پزشک مصرف شوند. هم چنین مصرف هم زمان این داروها با مواد می تواند خطر تشنج و حتی مرگ را به همراه داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد به متادون کلیک کنید.

درمان اعتیاد در خانه

آندسته از افرادی که گمان می کنند می توانند اعتیاد را در خانه ترک کنند نسبت به عوارض و خطراتی که آن ها را تهدید می کند بی اطلاع هستند.

با توجه به شدت وابستگی که در بدن فرد معتاد به مواد وجود دارد عوارض ترک نیازمند مداخله حرفه ای پزشکان است و این چیزی است که در خانه امکان دسترسی به آن وجود ندارد. به همین جهت ترک در خانه شیوه ای خطرساز و ناکارامد به شمار می رود.

درمان اعتیاد با طب سنتی

طب سنتی در کنار شیوه های دیگر ترک و درمان اعتیاد توانسته با برخی از روش ها نقش موثری در سم زدایی داشته باشد. افرادی که به دنبال ارک مواد هستند از طب سنتی به عنوان یک جایگزین مطمئن استفاده می کنند که بهتر است به عنوان یک روش مکمل در نظر گرفته شود.

استفاده از شیوه های مطرح شده توسط طب سنتی گاهی تایید و گاهی نیز رد می شود. به طور مثال استفاده از اسپند بی نتیجه بوده اما مصرف و نوشیدن دم نوش های گیاهی مختلف مانند دمنوش بابونه و آویشن در کمک به درمان اعتیاد موثر هستند.

آیا درمان اعتیاد تضمینی دارد؟

درمان های اعتیاد متمرکز بر دو وجه وابستگی یعنی جسمی و روانی می باشد. ترک وابستگی جسمی را سم زدایی نامیده و ترک وابستگی روانی را مهم ترین بخش از مراحل ترک می دانند. برای ترک وابستگی جسمی پزشکان و نسخه های دارویی آن ها مسیولیت درمان را بر عهده دارند. اما در ترک روانی خود بیمار نقش بسیار مهم تری بر عهده دارد.

در مرحله درمان وابستگی از بعد روانی، پزشکی که آگاهی کافی داشته باشد می تواند با ارائه راهکار به فرد کمک کند تا در مسیر قطع وابستگی گام بردارد. در عین حال اگر بیمار به آنچه آموخته عمل نکند و یا بعد از سم زدایی شرکت در جلسات آموزشی مشاوره را پی گیری نکند خود را در معرض بازگشت به اعتیاد قرار می دهد.

در نتیجه به سرانجام رسیدن قطع وابستگی به اعتیاد در وهله اول به تلاش پزشک اما درمان کامل و طولانی مدت بیمار به دست خود بیمار و با تعهد و پایبندی او به اصول بعد از سم زدایی ها بستگی خواهد داشت. نتایج درمان نیز با توجه به شرایط بیمار و میزان مشارکت و همکاری او در ادامه مراحل قابل پیش بینی خواهد بود.

 

علائم جسمی و روانی ترک

قطع مصرف مواد در فرد معتاد شرایط متفاوت جسمانی و روانی ایجاد می کند. مجموع علائم و عوارض کنار گذاشتن مواد به نام سندرم محرومیت(Withdrawal Syndrome) شناخته می شود.

علائمی که در این سندرم قابل مشاهده می باشد شامل موارد زیر است. دردهای استخوانی و عضلانی که به شکل تیر کشیدن حس می شود.

بی قراری و بی خوابی، عطسه و ابریزش بینی، اختلالات گوارشی شامل تهوع و استفراغ و اسهال و در ادامه ضعف و بی حالی، بی اشتهایی، احساس سرما و گرمای نامناسب، تن لرزه و رعشه و دل درد، پرش اندام ها و اب ریزش چشم، تعریق زیاد و تپش قلب شدید. علائم روانی و ذهنی شامل وسوسه برای مصرف مجدد، هذیان و بروز پرخاشگری می باشد.

ناگفته پیداست علائم هر فرد نسبت به دیگری از جهت شدت و نوع بروز متفاوت خواهد بود که مدیریت و کاهش علائم به اقدامات درمانی فوری و حرفه ای نیاز دارد. در غیراینصورت سلامت و زندگی فرد به خطر می افتد.

 

نکاتی ضروری برای موفقیت در درمان اعتیاد

در درمان اعتیاد به مواد مخدر پیش از هر چیزی نیاز به پذیرش مشکل توسط خود فرد است. البته روانشناسان با انجام مصاحبه های انگیزشی می توانند در عبور از این مرحله به شما کمک کنند. پس از آن، انجام ارزیابی های کامل روان پزشكی ، روان شناختی ، شخصیتی، جسمی و ... قبل از شروع ترک و درمان ضروری است.  درمان های روانشناختی در کنار درمان های پزشکی و دارو درمانی روانی اثر بخشی درمان را چندین برابر می کند. 

به همین خاطر توصیه می کنیم از روش های غیر اصولی و خودسرانه در درمان اعتیاد بپرهیزید و پیش از انجام هر اقدامی با متخصصان اعتیاد مشورت کنید. استفاده از روش های سنتی و غیر اصولی می تواند در دراز مدت اعتیاد شما را تشدید کند. برای اطلاع از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*