ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد و بی

اعتیاد و بی حس نشدن دندان از جمله عواملی ست که ممکن است سبب شود افراد نسبت به درمان های دندانپزشکی دچار استرس، ترس و حتی گاهی حمله های وحشت شوند. گاهی بی حسی به طور کامل انجام نمی گیرد که دلایل متنوعی می تواند داشته باشد. یکی از این دلایل، بی حس نشدن دندان های افراد به دلیل وجود اعتیاد در آن ها است. در نتیجه وجود اعتیاد، درمان های مربوط به دهان و دندان در این افراد سخت تر از افراد عادی صورت می گیرد. حال این مقاله قصد دارد تا به بررسی تاثیر اعتیاد و بی حس شدن دندان ها بپردازد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس حاصل نمایید.

تماس با مشاور

 

دلایل بی حس نشدن دندان

فرایند بی حسی دندان ها در روند درمان آن ها امری بسیار مهم است که نیاز به دقت و تخصص بالایی نیز دارد. ولی ممکن است گاهی به دلایل مختلفی بی حسی دندان ها به درستی انجام نگیرد و سبب بروز مشکلاتی در روند درمانی دندان ها شود.

1.تزریق در مکان اشتباه

بی حسی باید در نقاط و عصب های خاصی اعمال گردد تا فرایند درمانی به درستی انجام شود. در نتیجه مواد بی حسی موضعی در بخش خاصی اعمال اثر می کنند و به همین دلیل این مواد باید در نزدیک ترین نقاط مربوط به محل جراحی، در یک مکان خاص، تزریق گردند. زمانیکه به دلایل مختلفی نظیر حرکت لب ها و فک یا جراحی دندان های انتهایی دهان، متخصصین تزریق را به درستی در محل مورد نظر اعمال نکنند، اثر بی حسی تا حد زیادی افت پیدا می کند.

2.تزریق با سرعت بالا

تعدادی از مواد بی حسی با توجه به ویژگی های خاص خودشان، نیاز است با سرعتی کم و به صورت بسیار کند در محل مورد نظر تزریق شوند؛ در واقع اگر مواد بی حسی موضعی به سرعت تزریق گردند، نتیجه بخشی موثر این مواد کاهش پیدا می کند و در نتیجه فرایند بی حسی به درستی در روند درمان اتفاق نمی افتد. بنابراین متخصص بی حس کردن دندان ها باید با توجه به سرعت مناسبی که متناسب با وضعیت دندان ها است، شکل بگیرند.

3.استرس و اضطراب بیش از حد

نوع عملکرد مواد بی حس کننده متناسب است با سیستم دردی و حسی دندان ها که این سیستم خود پایه ای عصبی دارد و در نتیجه حتی بعضی اوقات خود سیستم عملکردی بدن با شرایطی که دارد در زمان های قبل تشخیص که استرس شدید در فرد ایجاد می شود، بی حسی کامل ایجاد نمی شود. بنابراین کنترل استرس و اضطراب یک مهارت بسیار خوب است که افراد دارای آن کم تر ممکن است دچار عدم بی حسی دندان در روند درمان آن بشوند.

4.عفونت در محل تزریق

دندان فضایی دارد که سبب افزایش احتمال رشد انواع عفونت ها و بیماری ها می شود. گاهی در صورت وجود یک زخم، بیماری و یا یک عفونت در مکان مورد نظر برای تزریق، خاصیت اسیدی ناشی از موارد ذکر شده بوجود می آید که همین امر سبب ایجاد مشکل در روند بی حسی دندان می شود. در واقع محیط اسیدی می تواند سبب عدم اثر کامل مواد بی حسی در دندان ها شوند که در نتیجه آن، تاثیر گذاری آن ها بر دندان و سیستم عصبی مربوطه کاهش می یابد. مطالعه مقاله «مراقبت از دندان شیری» توصیه می شود.

5.اعتیاد

اعتیاد یک مسئله چند بعدی است که به شدت در تمام زمینه های زندگی افراد مبتلا تاثیر مخرب می گذارد. مصرف مواد مخدر، سیگار، توتون، تنباکو و الکل در طولانی مدت سبب تغییر سطح بی حسی در افراد می گردد. به همین دلیل شاید لازم است که برای افراد مبتلا، نیاز به انجام بی حسی در سطح بالا تری وجود دارد و از این رو مبتلایان عزیز باید به متخصصین بدون ترس، از اعتیاد خود خبر دهند تا متخصصین از مواد مناسب و دوز های مورد نیاز استفاده کنند و در نتیجه آن روند بی حس سازی دندان ها به درستی طی شود.  
اعتیاد یکی از دلایل بی حس نشدن دندان

اعتیاد یک معضل جدی

اعتیاد یک معضل جدی و چند بعدی است که در افراد مبتلا تاثیرات مخرب زیادی را بر جای می گذارد. اغلب علائم اعتیاد به مواد مخدر در سطح ظاهری قابل مشاهده هستند ولی آثار روانی این پدیده می تواند بسیار ماندگار تر از سایر نشانه ها باشند.

1.پدیده اعتیاد

به نظر می رسد که پدیده اعتیاد طبق مطالعات وسیعی که تا به امروز ادامه دارد، به عنوان یک بیماری مغزی شناخته شده است. دلیل اصلی این امر نیز در افزایش دوپامین نهفته است؛ در واقع هنگام استفاده از مواد و یا هر نوع رفتاری که در افراد لذت آور باشند، مغر دستور ترشح و آزاد سازی ماده دوپامین را صادر می کند. هر چه میزان مصرف مواد لذت بیش تری را به دنبال خود داشته باشد، دوپامین نیز بیش تر ترشح می ‌شود که اگر این افزایش بی رویه باشد، ممکن است خطر اوردوز و یا شوک ناگهانی ناشی از مصرف در فرد رخ دهد. مطالعه مقاله «درمان اعتیاد به دوپامین و روش های تنظیم دوباره مغز» می تواند سودمند باشد.

2.اعتیاد چگونه رخ می دهد؟

همین تاثیر ماده دوپامین در مغز است که منجر به مصرف دوباره مواد مخدر در افراد می شود. ترشح بی رویه دوپامین می تواند سبب ایجاد اختلالی در مغز شود که در نتیجه آن، برای رفع این اختلال، مغز مجبور به تحریک بیش تر می شود و همین مسئله سبب ایجاد مجموعه رفتار ها و احساسات عجیب نظیر استرس، اضطراب بی مورد و افسردگی در فرد مصرف کننده می شود.
به مرور زمان و در روند مصرف مکرر مواد، مغز نمی تواند به صورت گذشته مقدار دوپامین لازم را ترشح ‌کند؛ در نتیجه لذت ناشی از مصرف مواد کاهش پیدا می کند. زمانیکه مصرف مواد بیش تر از قبل شود، به تدریج ماده مورد مصرف کنترل مغز را به دست می گیرد و رفتار های فرد جنبه غیر عادی یا خطرناک به خود می گیرد. فرد مبتلا به اعتیاد، به سختی ممکن است مصرف مواد و رفتار های اعتیادگونه را ترک کنند؛ چرا که وابستگی های جسمی و روانی ایجاد شده بر اثر اعتیاد در افراد اغلب ماندگار هستند. در این قسمت مطالعه مقاله «تاثیر مواد مخدر بر مغز» می تواند سودمند باشد.

3.اعتیاد و بی حس نشدن دندان | علل اعتیاد

اعتیاد می تواند به دلایل مختلفی در افراد رخ دهد ولی بطور کلی این دلایل را می توان در دو دسته اصلی زیر دسته بندی کرد:
 • مغز: گاهی ممکن است برخی افراد ماده مخدر خاصی را مصرف کنند ولی دوباره آن را مصرف نکنند، در نتیجه معتاد نشوند؛ درحالیکه سایر افراد اغلب معتاد می شوند. لوب ‌های پیشانی مغز وظیفه دارند احساس پاداش جویی و لذت را تنظیم کنند. در افراد مبتلا به اعتیاد، لوب پیشانی به خوبی عمل نمی کند و در نتیجه حس لذت به سرعت در فرد ایجاد می ‌شود. البته اختلال در سایر بخش‌ های مغز هم می ‌تواند سبب اعتیاد گردد، اختلالاتی نظیر نبود تعادل شیمیایی در مغز و اختلالات ذهنی دیگری نظیر بیماری اسکیزوفرنی و یا اختلال دوقطبی. عامل ژنتیک نیز ممکن است احتمال اعتیاد را تا 50 درصد در فرد افزایش دهد.
 • محیط: بسیاری از متخصصین معتقد هستند که در معرض مواد مخدر قرار گرفتن و یا به عبارت دیگر قرار گرفتن در محیط دارای رفتار های اعتیادگونه نیز می تواند نقش اساسی را در ابتلا به اعتیاد ایفا کند. البته وجود اعتیاد در خانواده و یا افراد فامیل، به این معنا نیست که فرد نیز معتاد می شود. محیط اطراف نقش اصلی را در چگونگی پاسخگویی فرد به مواد مخدر و اعتیاد دارد. از طرف دیگر عدم وجود حمایت عاطفی در خانواده و اجتماع نیز می ‌تواند سبب ایجاد اعتیاد گردد.

4.علائم اعتیاد

اعتیاد علائمی دارد که عبارتند از:
 • داشتن هوس مواد مخدر برای مصرف مجدد همراه با دوز های بیش تر
 • خرج و هزینه کردن مقدار پول زیادی برای تهیه مواد مخدر
 • کاهش احساس مسئولیت شخصی و اجتماعی بدلیل مصرف ماده مخدر
 • انجام فعالیت های غیر معمول برای تهیه مواد مخدر
 • انجام فعالیت هایی نظیر رانندگی یا سایر فعالیت های خطر ساز در حین مصرف مواد مخدر
 • تجربه شکست های متوالی در تلاش برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر
 • تجربه علائم ترک اعتیاد در حین تلاش برای قطع مصرف مواد مخدر

5.عوارض اعتیاد

اعتیاد عوارض خاص خود را به همراه خواهد داشت که تعدادی از این عوارض عبارتند از:
 • گوشه گیری و انزوا طلبی
 • خستگی و ضعف شدید
 • تجربه احساس غم و اندوه
 • تغییرات خلق و خو
 • کاهش و از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت های گذشته و محبوب
 • افزایش ضربان قلب
 • اضطراب بیش از حد
 • افزایش تعریق
 • بی قراری و آشفتگی
 • اختلالات خواب
 • بیماری های مربوط به کبد
 • ایجاد تمایل و افکار خودکشی
 • افزایش تحریک پذیری
 • بی انگیزگی
 • مشکلات تنفسی
 • افزایش یا کاهش بی رویه وزن
 • آسیب به کلیه ها
 • احساس نا امیدی
 • بیماری های قلب و عروقی
 • اوردوز

اعتیاد و بی حس نشدن دندان

اعتیاد و بی حس نشدن دندان

از مهم ترین نشانه ‌های ظاهری و آشکار معضل اعتیاد می توان به مشکلات لثه، خرابی و پوسیدگی دندان‌ ها اشاره کرد. در واقع مواد اعتیاد زا سیستم خون ‌رسانی را تضعیف کرده و این ضعف خود سبب تحلیل و از بین رفتن بافت لثه و اعصاب آن ناحیه می ‌شود. در این قسمت مطالعه مقاله «تاثیر مواد مخدر بر بدن» می تواند سودمند باشد.

1.کوکائین

ماده مخدر کوکائین دارای عملکردی است که باعث می شود دستگاه عصبی (CNS) تحت تاثیر قرار گرفته و همین مسئله حس درد را در فرد تغییر می دهد که در نتیجه این امر، اثر بی حسی در دندان کاهش می یابد. در این شرایط متخصص مجبور است یا از ماده بی حسی متفاوتی استفاده کند و یا اینکه حجم بسیار بیش تری از ماده بی حسی را در محل مورد نظر تزریق کند. ماده مخدر کوکائین خاصیتی بسیار اسیدی دارد که بر مبنای آن، مینای دندان‌ ها در وضعیت تجزیه قرار می گیرد و آن را از بین می برد.
از طرف دیگر مصرف دهانی کوکائین به صورت پودر نیز به منظور جذب از طریق لثه، زخم‌ های بدی را بر لثه به وجود می آورد که همین مسئله سبب عفونت در آن ناحیه می شود. همچنین استنشاق این پودر سبب آسیب به بافت کام بالایی می شود که در نتیجه آن، این بافت به سمت بینی سوراخ می شود. دندان قروچه و شکست دندان نیز ناشی از اسپاسم فک بر اثر مصرف کوکائین است. برای آگاهی بیشتر می توانید مقاله «مواد مخدر کوک» را مطالعه نمایید.

2.اعتیاد و بی حس نشدن دندان | تریاک

تریاک یکی از اصلی ترین موادی است که بر دندان آثار مخرب بر جای می گذارد. افرادی که به ماده مخدر تریاک اعتیاد دارند، اغلب در مواجهه با دندان پزشک به دلیل تخریب بافت های عصبی در اثر مصرف تریاک، دچار بی ‌حسی در ناحیه دندان نمی ‌شوند و به این ترتیب تجربه سختی را خواهند داشت. برای افرادی که معتاد به این ماده نیستند، تریاک برای دندان درد می تواند کار ساز باشد. بدن در مواجهه با درد مواد ضد دردی را از خود آزاد می کند ولی چون افراد دارای اعتیاد به تریاک، مصرف مواد بالایی دارند دیگر مواد بی‌حسی عادی برای آن ها بی ‌اثر می شود. فرد معتاد به ماده مخدر تریاک اغلب پوسیدگی‌ های سیاه و عمیقی بر روی دندان خود دارد که همین امر سبب شکستگی در دندان‌ ها می ‌شود. از آسیب ‌های دیگری که اعتیاد به تریاک در دندان وارد می ‌کند می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 • افزایش جرم
 • زرد شدن دندان
 • دندان قروچه
 • افزایش آسیب پذیری لثه و مینای دندان
 • بروز عفونت و قارچ در لثه
 • جفت شدگی فک
 • افتادن دندان

3.اعتیاد و بی حس نشدن دندان | هروئین

اعتیاد به ماده مخدر هروئین میل به مصرف شیرینی جات را در افراد معتاد بیش تر می ‌کند و اگر فردی بهداشت نواحی دندان و دهان خود را به درستی رعایت نکند، خطر ابتلا به انواع عفونت های دندانی، لثه و دهان در او افزایش پیدا می کند. از طرف دیگر دندان ‌قروچه ناشی از مصرف هروئین نیز اگر به درستی درمان نشود، دندان ‌ها در اثر فشار و ساییده شدن نامناسب می ‌شکنند و در نتیجه فک نیز آسیب شدیدی می ‌بیند. مطالعه مقاله «عوارض هروئین بر چهره و روش های پیشگیری از آن» می تواند سودمند باشد.
بر اثر تخریب تدریجی بافت های عصبی دندان ها به دلیل مصرف مکرر ماده مخدر هروئین، حساسیت نسبت به درد در افراد  مصرف کننده با کاهش همراه می‌ شود. همین مسئله مصرف کننده را در برابر درد ناشی از مشکلات دندان و لثه بی ‌تفاوت می‌ کند و در نهایت باعث می‌شود تا او برای درمان با تاخیر اقدام کند. در این قسمت مطالعه مقاله «عوارض اعتیاد به هروئین» پیشنهاد می شود.

4.اعتیاد و بی حس نشدن دندان | گل

ماده مخدر گل که از مشتق های گیاه شاهدانه و نوعی ماریجوانا محسوب می گردد، نه تنها سبب کاهش میزان ترشح بزاق، خشکی دهان و پوسیدگی دندانی در افراد مصرف کننده می شود؛ بلکه خطر ابتلا به انواع بیماری های لثه را نیز به همراه خود خواهد داشت. مصرف مواد مخدر ماریجوانا و گل در صورت مکرر و شدید می ‌تواند سبب افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان نیز بشود.
به نظر می رسد مصرف مداوم ماده مخدر گل اثری شبیه به مصرف مکرر تریاک بر سیستم و بافت عصبی دهانی دارد که در نتیجه آن امر بی حس سازی دندان ها در حین انجام فعالیت های درمانی مربوطه، با اختلال همراه می شود. همین مسئله سبب می شود تا بیمار مجبور شود درد زیادی را تحمل کند. مطالعه مقاله «عوارض گل یا ماریجوانا» خالی از لطف نیست.

5.اعتیاد و بی حس نشدن دندان | شیشه

تاثیر مصرف ماده مخدر شیشه بر سلامت دندان ها بسیار زیاد است. افرادی که به مصرف ماده مخدر شیشه اقدام می کنند، اغلب به پدیده ای به نام دهان شیشه ‌ای دچار می شوند که در این پدیده، خود ساختار دندان ها، مینای آن ها و حتی بافته های عصبی دندانی به سرعت تجزیه شده که در نتیجه این امر، عروق خونی چروک می شوند و بی حسی دندان ها به شدت مختل می گردد. از طرف دیگر مصرف ماده مخدر شیشه به دنبال خود سبب عفونت شدید در دندان های افراد مصرف کننده می ‌شود. ماده مخدر شیشه دارای خاصیت اسیدی بسیار شدیدی است که همین خاصیت اسیدی در تسریع روند تخریب مینا و بافت عصبی دندان ها موثر است. آثار مخرب دیگری نظیر خشکی دهان، دندان قروچه و بسته شدن فک از عوارض جدی دیگر مصرف شیشه در افراد معتاد می باشد. مطالعه مقاله «علائم اعتیاد به شیشه» در این قسمت می تواند مفید باشد.

6.اعتیاد و بی حس نشدن دندان | الکل

همه مشروبات الکلی دارای خاصبت اسیدی هستند و مصرف آن ها سبب تخریب بافت های عصبی لثه و دندان ها می شود. الکل از قند ‌های تخمیری تهیه می ‌شوند که اغلب در زمان مصرف شیرین کننده ها به آن ها اضافه می شوند. اعتیاد به الکل در نهایت تاثیر مخرب خود را به صورت تدریجی بر دندان ها می گذارند و سبب تضعیف تدریجی اما جدی آستانه حساسیت پذیری دندان ها می شوند. از طرف دیگر مواد قندی موجود در الکل خود می توانند سبب تشکبل مقادیر زیادی از پلاک ها بر روی دندان ها شوند. برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه می توانید با مشاوره روانشناسی نیز مشورت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*