ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

داروی ترک اعتیاد بدون درد و خماری

می توان گفت یافتن داروی ترک اعتیاد بدون درد و خماری اغراق آمیز بوده و تا حدی از واقعیت فرایند ترک اعتیاد دور است. کناره گیری از مواد بدون حمایت متخصصان امر و بدون تحمل دردهای شایع حین ترک کار چندان راحتی نیست و علاوه بر این می تواند منجر به عود مجدد شود. همچنین می تواند برای سلامتی شما خطرناک بوده و تهدید جانی به همراه داشته باشد. به طور معمول داروهایی مانند نالتروکسان و کلونیدین و سایر مواد افیونی کاهش دهنده درد برای فرد مصمم به ترک اعتیاد تجویز می شود که متادون یکی از شناخته شده ترین آن ها می باشد. برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه می توانید با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس بگیرید.

تماس با مشاور

اعتیاد و خماری و علائم آن

اعتیاد که به عنوان وابستگی نیز شناخته می شود، وضعیتی است که کسی به سختی می تواند از انجام کاری که به او احساس خوبی می دهد دست بردارد. شما می توانید اعتیاد فیزیکی یا روانی یا هر دو را داشته باشید. وابستگی فیزیکی به این معنی است که اگر مواد اعتیاد آور یا رفتار اعتیاد آور را متوقف کنید علائم ترک ظاهر می شود. اعتیاد روانی زمانی رخ می دهد که فکر می کنید برای عملکرد خوب به ماده اعتیاد آور یا اعتیاد رفتاری نیاز دارید. ممکن است فکر کنید که فقط در زمان های خاصی به این ماده نیاز دارید. به عنوان مثال اجتماعی بودن در یک مهمانی یا استراحت کردن بعد از کار یا حتی همیشه در هر شرایطی به آن نیاز خواهید داشت.

1.خماری چیست؟

به نظر می رسد خماری هشداری است که بدن برای یادآوری خطرات زیاده روی در بدن به ما می دهد. از نظر فیزیولوژیکی، خماری آغاز یک تلاش گروهی در بدن است که هشدار دهنده وضعیت مصرف مواد می باشد. این هشدارها در زمان خماری شامل اسهال، خستگی، سردرد، حالت تهوع و لرزش می شود. خماری و حالات آن معمولا شناخته شده و رایج هستند. گاهی اوقات، فشار خون سیستولیک (عدد بالایی) بالا می رود، ضربان قلب سریع تر از حد طبیعی است و غدد تعریق بیش از حد فعالیت می کنند. همه این ها شواهدی است که نشان می دهد پاسخ "جنگ یا گریز" در بدن افزایش یافته است و خطر او را تهدید می کند. برخی افراد به نور یا صدا نیز حساس می شوند. دیگران از احساس سرگیجه و حس دورانی سر رنج می برند.

2.دلیل وابستگی به مواد

پزشکان اعتیاد به مواد مخدر را میل غیرقابل کنترل و مقاومت ناپذیر به مواد مخدر، مصرف خارج از کنترل و اجباری دارو و ادامه مصرف دارو علی رغم پیامدهای مکرر و مضر تعریف می کنند. مواد افیونی بسیار اعتیاد آور هستند. تا حد زیادی به این دلیل که مراکز پاداش قدرتمندی را در مغز شما فعال می کنند. مواد افیونی باعث آزاد شدن اندورفین ها می شوند که انتقال دهنده های عصبی احساس خوب مغز می باشند. اندورفین درک شما از درد را سرکوب و احساس لذت را تقویت می کند و یک حس موقت اما قدرتمند از خوشی و آرامش ایجاد می کند. هنگامی که یک دوز مواد افیونی از بین می رود، درمی یابید که می خواهید احساسات خوب تجربه شده را در اسرع وقت برگردانید. این اولین نقطه عطف در مسیر اعتیاد بالقوه است.

عوارض اعتیاد

عوارض اعتیاد

هنگامی که در طول زمان به طور مکرر مواد افیونی مصرف می کنید، بدن شما تولید اندورفین را کند می کند. دیگر همان دوز مواد افیونی باعث نمی شود که چنین سیل شدیدی از احساسات خوب ایجاد شود. به این وضعیت می گویند تحمل. یکی از دلایل رایج بودن اعتیاد به مواد افیونی این است که افرادی که تحمل دارند احساس می کنند دوزهای مصرفی خود را باید افزایش دهند تا بتوانند احساس خوبی داشته باشند. از آنجایی که پزشکان امروزه به شدت از خطرات مواد افیونی آگاه هستند، اغلب دشوار است که پزشک را مجبور به افزایش دوز یا حتی تجدید نسخه بکنید.
برخی از مصرف کنندگان مواد افیونی که معتقدند نیاز به افزایش مصرف دارند، در این مرحله به مواد مخدر به دست آمده غیرقانونی روی می آورند. برخی از داروهایی که به طور غیرقانونی به دست می آیند مانند فنتانیل، حاوی آلاینده ها یا مواد افیونی بسیار قوی تری هستند. به دلیل قدرت فنتانیل، این ترکیب خاص با تعداد قابل توجهی از مرگ و میر در مصرف کنندگان هروئین همراه بوده است. مطالعه مقاله «ترک فنتانیل» توصیه می شود.
اگر از مواد افیونی استفاده می کنید و دچار تحمل شده اید، از پزشک کمک بخواهید. انتخاب‌های امن دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کند تغییر ایجاد کنید و احساس خوبی داشته باشید. داروهای ترک اعتیاد را بدون کمک پزشک قطع نکنید. ترک ناگهانی این داروها می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند، از جمله درد بدتر از قبل از شروع مصرف مواد افیونی. پزشک می تواند به شما کمک کند تا مواد افیونی را به آرامی و ایمن کاهش دهید.

عوامل موثر بر اعتیاد

مصرف مواد افیونی حتی در کوتاه مدت می تواند منجر به اعتیاد و در اغلب موارد، مصرف بیش از حد شود. برای پیشگیری باید دریابید که چگونه تسکین موقتی درد جسمانی ترک اعتیاد منجر به مشکلات تهدید کننده زندگی می شود. هر فردی که مواد افیونی چه به صورت قانونی و چه غیرقانونی مصرف می کند در خطر ابتلا به اعتیاد است.
سابقه شخصی شما و مدت زمانی که از مواد افیونی استفاده می کنید در میزان و شدت ابتلا نقش دارند، اما نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی در برابر وابستگی و سوء مصرف نهایی این مواد آسیب پذیرتر است. اعتیاد شرایطی است که در آن چیزی که به عنوان کاری لذت‌بخش شروع شده بود، اکنون تبدیل به وضعیتی شده است که نمی‌توانید بدون آن زندگی کنید. در این قسمت مطالعه مقاله «اوردوز ماری جوانا و خطرات ناشی از آن را جدی بگیرید» می تواند سودمند باشد.

1.مصرف داروهای مخدر

محققان دریافته‌اند که مصرف داروهای مخدر برای بیش از چند روز خطر مصرف طولانی‌مدت را افزایش می‌دهد که به نوبه خود خطر اعتیاد افزایش می‌ یابد. احتمال اینکه یک سال پس از شروع دوره کوتاه مدت همچنان از مواد افیونی استفاده کنید، تنها پس از پنج روز مصرف مواد افیونی بیشتر می شود. برخی از عوامل دیگر مانند عامل ژنتیکی، روانی و محیطی نیز در اعتیاد نقش دارند که می تواند به سرعت یا پس از چندین سال مصرف مواد افیونی اتفاق بیفتد. مطالعه مقاله «علل گرایش به اعتیاد» می تواند سودمند باشد.

2.مصرف نادرست دارو

مواد افیونی زمانی بیشتر اعتیاد آور می شوند که آن ها را با روش هایی متفاوت از آنچه تجویز شده مصرف کنید. مانند خرد کردن یک قرص به طوری که بتوان آن را از راه بینی بالا کشید یا تزریق کرد. این عمل تهدید کننده زندگی اگر برای مصرف قرص با فرمولاسیون طولانی یا رهش طولانی مدت باشد، حتی خطرناک تر است. رساندن سریع تمام دارو به بدن می تواند باعث مصرف بیش از حد دارو شود و مرگ به همراه می آورد. پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر بسته به مدت زمانی که شما از مواد مخدر استفاده می کنید می تواند شدید تا خفیف باشد. مصرف بیش از دوز تجویز شده از داروهای مخدر خطر اعتیاد شما را افزایش می دهد.

3.سایر عوامل موثر

عوامل خطر شناخته شده سوء مصرف مواد افیونی و اعتیاد عبارتند از فقر و بیکاری، سابقه خانوادگی سوء مصرف مواد، سابقه شخصی سوء مصرف مواد، سن کم، سابقه فعالیت مجرمانه یا مشکلات حقوقی و قانونی، معاشرت و تماس منظم با افراد پرخطر یا محیط های پرخطر، مشکلات با کارفرمایان، اعضای خانواده و دوستان در حال و گذشته، اختلالات روانی، رفتار ریسک پذیر یا هیجان خواه، مصرف دخانیات سنگین، داشتن سابقه افسردگی یا اضطراب شدید، داشتن سابقه خانوادگی مصرف اعتیاد، زمینه های ژنتیکی و شرایط استرس زا قبل از دریافت توانبخشی به مواد مخدر یا الکل.

 

ترک اعتیاد

ترک کردن، فرآیند قطع یا کاهش مصرف مواد اعتیاد آور است. مواد اعتیادآور می‌تواند شامل برخی داروها، مانند اپیوئیدها یا بنزودیازپین‌ها، مواد مخدر یا الکل باشد. برخی از رفتارها مانند اعتیاد به قمار نیز جزو اعتیادها محسوب می شوند. هنگامی که بدن شما به کار بدون ماده یا رفتار عادت می کند، به طور طبیعی علائمی را تجربه خواهید کرد. علائم ممکن است خفیف یا جدی باشند. دانستن این علائم ترک ماده را برای شما آسان تر می کند. همچنین می تواند کار را برای افرادی که از شما حمایت می کنند نیز آسان تر کند.

1.علائم ترک اعتیاد

علائم ترک برای افراد مختلف متفاوت می باشد و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. شدت و ضعف علائم بستگی به نوع ماده یا رفتار اعتیادآور و مدت زمانی که از آن برای خود استفاده کرده اید، سلامت جسمی شما، وضعیت روحی و عاطفی، فرآیند ترک اعتیاد به مواد مخدر استفاده شده خواهد داشت. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد: ناتوانی در خوابیدن، تحریک پذیری، تغییر خلق و خوی، افسردگی و اضطراب، درد و هوس مجدد، درد و بی قراری، دیدن چیزهایی که وجود ندارد (توهم)، تهوع و استفراغ، اسهال و عرق کردن و لرزیدن. همچنین ممکن است سرد و گرم شده یا آبریزش بینی داشته باشید. علائم شدید ترک به ویژه برای مواد مخدر و الکل می تواند شامل موارد زیر باشد: پارانویا و گیجی، لرزش، بلاتکلیفی و سردرگمی و تشنج. علائم ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشند، اما با گذشت زمان از بین خواهند رفت.

2.درمان علائم ترک اعتیاد

علائم ترک اعتیاد چگونه درمان می شود؟ خدمات دولتی و خصوصی وجود دارد که برنامه های انصراف از مصرف و ترک اعتیاد را ارائه می دهند. هدف از مدیریت ترک اعتیاد عبارت است از کنترل اوضاع پس از کاهش علائم ترک، درمان هرگونه عارضه ای که حین یا پس از ترک بروز می کند. برای کمک به مواردی از قبیل آنچه در ادامه می آید می توان داروهایی را نیز تجویز کرد. تهوع و استفراغ، اسهال و گرفتگی شکم، سردرد و درد عضلانی، لرزش. مطالعه مقاله «درمان اعتیاد به مواد مخدر» توصیه می شود.

جدیدترین داروی ترک اعتیاد بدون خماری

درمان با داروی ترک اعتیاد بدون درد و خماری

ترک اعتیاد به تنهایی مشکل و گاهی حتی خطرناک است. چرا که فرد معتاد ممکن است با علائم ترک ماده ای که به آن معتاد است به اندازه کافی آشنایی نداشته باشد و با اقدام به ترک، خود را در معرض خطر عوارض جدی قرار بدهد. شما می توانید در یک برنامه ترک اعتیاد تحت نظر متخصص شرکت کنید. یک مرکز سم زدایی برای ترک اعتیاد یا در یک بیمارستان و یا حتی با نظارت کارشناسان اقدام به ترک در خانه بکنید.

داروی ترک اعتیاد بدون درد و خماری مواد مخدر

داروهای رایجی که برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و ترک استفاده می شود شامل مواد افیونی مانند متادون، قرص ب2 یا بوپرنورفین، نالترکسون با رهش طولانی لوفکسیدین و نیکوتین است. درمان های جایگزین نیکوتین (موجود به صورت پچ، استنشاقی یا آدامس) نیز یک روش دیگر برای درمان اعتیاد بدون درد و خماری می باشد. همچنین داروهایی مانند بوپروپیون، وارنیکلین، الکل نالترکسون، دی سولفیرام و آکامپروسات مورد استفاده قرار می گیرند. مطالعه مقاله «درمان اعتیاد با داروهای جدید» بسیار توصیه می شود.

 

جدیدترین داروی ترک اعتیاد بدون درد و خماری

Myrkl یک مکمل جدید ضد خماری است که ادعا می کند معجزه گر خماری است. اما آیا واقعا کار می کند؟ این مکمل ادعا می کند که 70٪ الکل را در 60 دقیقه پس از شروع نوشیدن تجزیه می کند. این برند می گوید با مصرف دو قرص قبل از نوشیدن، کاربران می توانند از علائم خماری بعد از آن جلوگیری کنند. سردرد، حالت تهوع و خستگی علائمی هستند که بعد از نوشیدن الکل تجربه می شود. این مکمل حاوی باکتری های پروبیوتیک، ال سیستئین و ویتامین B12 و شود می شود و الکل را قبل از رسیدن به کبد تجزیه می کند. سردرد شدید، حالت تهوع شدید و خستگی را کاملا کنترل می کند. مطالعه مقاله «ترک الکل» توصیه می شود.

کاهش علائم خماری

هنگامی که در حالت خماری هستید، این علائم می تواند مانند یک مجازات ظالمانه برای افراط در شب قبل باشد. اما اگر یک یا دو لیوان بزرگ منجر به یک روز سپری کردن در رختخواب نشود، چه؟ تصور کنید می توانید بدون خماری روز بعد الکل بنوشید. این چیزی است که Myrkl، یک مکمل جدید ضد خماری که به تازگی در ایالات متحده و کانادا راه اندازی شده است، ادعا می کند انجام می دهد. برای بسیاری از افراد، یک شب نوشیدن الکل می تواند منجر به صبحی دردناک بعد از آن و اثرات وحشتناک خماری شود که مشوقی برای مصرف بیشتر و اعتیاد به الکل است.
خماری به مجموعه ای از علائمی اطلاق می شود که در نتیجه نوشیدن بیش از حد الکل رخ می دهد. علائم معمولی عبارتند از خستگی، ضعف، تشنگی، سردرد، دردهای عضلانی، حالت تهوع، درد معده، سرگیجه، حساسیت به نور و صدا، اضطراب، تحریک پذیری، تعریق و افزایش فشار خون. خماری می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بین سایر موادی که به علائم خماری کمک می کنند الکل عامل اصلی است، اما سایر اجزای نوشیدنی های الکلی ممکن است در علائم خماری نقش داشته باشند یا خماری را بدتر کنند.

 

تاثیر داروهای پزشکی و غیر پزشکی خانگی در ترک اعتیاد

استفاده از درمان‌های پزشکی و خانگی می‌تواند در بهبود اعتیاد مفید باشد، اما توجه به این نکته مهم است که سفر هر فردی منحصر به فرد است و آنچه برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد. در اینجا هشت مورد وجود دارد که اثرات استفاده از درمان‌های پزشکی و خانگی را در بهبودی اعتیاد نشان می‌دهد:

1.درمان با کمک دارو (MAT)

فردی که با اعتیاد به مواد افیونی دست و پنجه نرم می کند، تحت یک برنامه درمانی به کمک دارو قرار می گیرد که شامل استفاده از داروهایی مانند متادون یا بوپرنورفین می شود. این درمان پزشکی به کاهش هوس و علائم ترک کمک می کند و شانس بهبودی موفقیت آمیز را افزایش می دهد.

2.طب سوزنی

فردی که در حال بهبودی از سوء مصرف مواد است، ممکن است طب سوزنی را در برنامه درمانی خود گنجانده باشد. طب سوزنی می تواند به کاهش اضطراب، هوس و علائم ترک کمک کند و باعث آرامش و راحتی کلی شود.

3. یوگا و مدیتیشن ذهن آگاهی

فردی که در حال ترک اعتیاد است در جلسات منظم یوگا و مدیتیشن ذهن آگاهی شرکت می کند. این درمان‌های خانگی به کاهش استرس، تعادل عاطفی و افزایش خودآگاهی کمک می‌کند و فرد را قادر می‌سازد تا با محرک‌ها و هوس‌ها کنار بیاید.

4. تغذیه درمانی

فردی که در دوران نقاهت است بر روی یک رژیم غذایی متعادل تمرکز می کند و از مواد مغذی و مکمل های خاصی که برای حمایت از سلامت مغز و کاهش هوس ها شناخته شده است، استفاده می کند. این درمان خانگی می‌تواند بر ثبات خلق و خو، سطح انرژی و سلامت کلی بدن تأثیر مثبت بگذارد.

5. گروه های پشتیبانی و درمان

یک فرد در گروه های حمایتی مانند الکلی های گمنام (AA) یا معتادان گمنام (NA) شرکت می کند و به عنوان بخشی از برنامه بهبودی خود در جلسات درمانی شرکت می کند. این مداخلات حمایت عاطفی، مسئولیت پذیری و فضای امنی را برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و چالش ها فراهم می کند.

6. مکمل های گیاهی

فردی که در حال بهبودی از سوء مصرف مواد است، از مکمل های گیاهی مانند خار مریم یا کاوا برای کاهش علائم اضطراب یا افسردگی استفاده می کند. با این حال، ضروری است که قبل از استفاده از داروهای گیاهی با یک متخصص مشورت کنید، زیرا ممکن است با داروها تداخل داشته باشند یا اثرات نامطلوبی از جمله بروز حساسیت ها داشته باشند.

 

پیشگیری از اعتیاد به مواد افیونی

مواد افیونی زمانی بی خطرترین هستند که برای سه روز یا کمتر برای کنترل درد حاد استفاده شوند، مانند دردهای بعد از جراحی یا شکستگی استخوان. اگر برای درد حاد به مواد افیونی نیاز دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا کمترین دوز ممکن را در کوتاه ترین زمان مورد نیاز، دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. اگر با درد مزمن زندگی می‌کنید، داروهای افیونی گزینه‌ مناسبی برای درمان طولانی‌مدت ایمن و مؤثر نیستند. بسیاری از درمان‌های دیگر از جمله داروهای مسکن کم‌اعتیادآور و درمان‌های غیردارویی در دسترس هستند. مطالعه مقاله «انواع داروهای اعتیاد آور» می تواند کمک کننده باشد.

یک برنامه درمانی را هدف قرار دهید که در صورت امکان، لذت بردن از زندگی را بدون مواد افیونی ممکن می سازد. با محافظت از داروهای شبه افیونی در حین استفاده از آن ها و دفع صحیح مواد افیونی مصرف نشده به پیشگیری از اعتیاد در خانواده و جامعه خود کمک کنید. مهم ترین قدمی که می توانید برای پیشگیری از اعتیاد به مواد افیونی بردارید این است که بپذیرید هیچ کشی ایمن نیست و همه در مقابله با فشاری که این داروها در حال حاضر بر عزیزان و جوامع ما وارد می کنند نقش داریم.

سخن آخر

غلبه بر اعتیاد می تواند سخت باشد. مهم است که فرآیند را در یک محیط امن و مطمئن مانند خانه، مرکز سم زدایی یا بیمارستان تحت نظر کارشناسان شروع کنید. اگر نیاز به حمایت از فردی که به ترک و کناره‌گیری از مواد روی آورده است دارید، با یک پزشک صحبت کنید. یک متخصص سلامت اعتیاد یا یک مرکز خدمات دارویی و ترک الکل قبل از شروع به ترک نتایج بهتری به بار می آورد. مهم است که هنگام مراقبت از فردی که اعتیاد دارد از خود نیز مراقبت کنید که شامل خوب خوردن و خوابیدن، ورزش کردن، دیدن دوستان و استراحت کافی است. برای دریافت مشاوره روانشناسی در این مورد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*