ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد به پورنوگرافی | علائم و درمان اعتیاد به پورنوگرافی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اعتیاد به پورنوگرافی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن سایت‌های پورنوگرافی یا هرزه‌نگاری مشکلات مربوط به آن یعنی اعتیاد به پورنوگرافی رو به افزایش است. حدود 6 درصد افرادی که به تماشای پورن می‌پردازند، به آن اعتیاد پیدا می‌کنند. اعتیاد به پورنوگرافی یک اعتیاد رفتاری مشکل ساز است که می‌تواند عوارض وخیمی درست مانند اعتیاد به مواد مخدر را در پی داشته باشد و تمام زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. متاسفانه اعتیاد به پورنوگرافی در افراد متأهل نیز رواج داشته و بنیان خانواده را تهدید می‌کند. نادیده گرفتن اعتیاد به پورنوگرافی می‌تواند فرد را با مشکلات پیچیده‌تری مانند زود انزالی، مشکلات نعوظ، روابط فرا زناشویی و دیگر کژکاری‌های جنسی مواجه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات کژکاری جنسی کلیک کنید.
تماس با مشاور

 

اعیتاد به پورنوگرافی

اعتیاد به پورنوگرافی موضوع پیچیده ای است که می تواند تاثیرات منفی بر زندگی و روابط فرد داشته باشد. مهم است که به این موضوع با حساسیت و شناخت وارد شد. اعتیاد به پورنوگرافی یک اعتیاد رفتاری است که با مصرف اجباری و بیش از حد پورنوگرافی علیرغم پیامدهای منفی مشخص می شود. این می تواند بر بخش های مختلف زندگی یک فرد، از جمله روابط، عملکرد شغلی یا مدرسه و آرامش کلی تأثیر بگذارد. مانند سایر اعتیادها، کنترل یا توقف رفتار علیرغم تمایل به انجام آن می تواند چالش برانگیز باشد.

 

 

 

انواع اعتیاد جنسی و اعتیاد جنسی اینترنتی

اعتیاد جنسی به طور کلی به اعتیادهای رفتاری گفته می‌شود که در آن فرد توانایی کنترل رفتار جنسی خود را ندارد و بدون میل طبیعی به رابطه جنسی برای کسب لذت بیشتر و بازگشت به حالت تعادل دست به رفتارهای جنسی مثل آمیزش جنسی، خودارضایی، تماشای پورنوگرافی بیشتر یا هر رفتار دیگر جنسی می‌زند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد جنسی کلیک کنید.

اعتیادهای جنسی اینترنتی شامل تمام این رفتارهای جنسی هستند که در فضای مجازی قابل دسترس باشند. هر نوع رفتار جنسی مجازی اعم از تماشای سایت‌های پورنوگرافی و رابطه جنسی تلفنی، ویدیویی و پیامکی (سکس چت) که علائم رفتار اعتیادی را نشان دهد به عنوان اعتیاد جنسی اینترنتی شناخته می‌شود. از آن جا که سایت‌های اینترنتی جنسی تنوع بیشتری از محرک‌های جنسی مانند بازیگران متنوع و جذاب و رفتارهای تحریک‌کننده متفاوت را دارند؛ برای ذهن شما جذاب‌تر و اعتیادآورتر از رابطه جنسی واقعی و یا خیالپردازی مستقل ذهن شما هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سکس چت کلیک کنید.

اینفوگرافیگ اعتیاد به پورنوگرافی

اینفوگرافیگ اعتیاد به پورنوگرافی

علل اعتیاد به پورنوگرافی

عوامل متعددی باعث می‌شوند فرد به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی مشغول شود و پس از تکرار این رفتار به آن اعتیاد پیدا کند. در حقیقت همه افرادی که پورن تماشا می‌کنند به آن اعتیاد پیدا نمی‌کنند و تنها حدود 5 تا 10 درصد آن‌ها معتاد به پورنوگرافی می‌شوند. بنابراین به جز خصوصیاتی که پورنوگرافی دارد عوامل زمینه‌ساز، آشکارساز و تداوم‌بخشی نیز در شخصیت فرد باید وجود داشته باشد.

عوامل متعددی که می تواند در ایجاد اعتیاد به پورنوگرافی نقش داشته باشند شامل مسائل روانی یا عاطفی اساسی مانند عزت نفس پایین، افسردگی، اضطراب یا سابقه ضربه و ترومای مرتبط با مسایل جنسی یا غیر جنسی باشد. دسترسی به پورنوگرافی از طریق اینترنت و عوامل اجتماعی که مصرف پورنوگرافی را عادی یا جذاب می کند نیز می تواند نقش داشته باشد.

1- خصوصیت اعتیادآور پورنوگرافی

محصولات پورن بر خلاف رابطه جنسی واقعی به شدت اعتیادآور هستند؛ اساسی‌ترین دلیل آن در دسترس‌تر بودن پورنوگرافی در مقایسه با رابطه جنسی واقعی است. با پورنوگرافی می‌توان روابط جنسی متنوع، افراد متنوع و جذاب و رفتارهای جنسی متنوع و لذت‌بخش را در زمان کوتاهی در اختیار ذهن قرار داد. مغز ما در این شرایط فریب می‌خورد و تصور می‌کند که به همه این روابط جنسی متعدد و لذت‌بخش دسترسی دارد که در رابطه جنسی واقعی دنیای بیرون قابل دسترس نیستند. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود افراد بدون در نظر گرفتن اثرات پورنوگرافی به آن جذب شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اثرات پورنوگرافی کلیک کنید.

2- علل زمینه‌ساز

یکی از این عوامل می‌تواند عزت نفس پایین و احساس نامطلوب فرد به خود باشد که با دیدن پورنوگرافی و تخیل کردن خود در موقعیت این فیلم‌ها می‌تواند آن را جبران کند. این افراد معمولا نمی‌توانند به راحتی به طور طبیعی با جنس مخالف ارتباط برقرار کنند و ترجیح می‌دهند با تماشای این فیلم‌ها ارضا شوند. تحقق آرزوها و تخیلات جنسی در این محصولات به لذت‌بخش بودن آن دامن می‌زند.

3- علل آشکارساز و تداوم‌بخش

همانطور که گفته شد افراد معمولا هنگام روبرو شدن با این فیلم‌ها لذت زیادی را تجربه می‌کنند. این لذت و امکان بالا بردن آن با دیدن فیلم‌های متنوع زمینه‌ای را ایجاد می‌کند که فرد بتواند از احساسات منفی خود فرار کند و استرس‌ها و فشارهای روانی بیرونی را کنترل کند. معمولا در محیطی که مملو از اضطراب و فشار روانی است و به فرد راه‌های مقابله سالم را آموزش نمی‌دهد؛ زمینه‌ای برای اعتیاد فرد به پورنوگرافی ایجاد می‌کند.

مراحل اعتیاد به پورنوگرافی

مراحل اعتیاد به پورنوگرافی

  • _ مرحله اول مواجهه با محرک پورنوگرافی است که معمولا در سنین کودکی و یا نوجوانی اتفاق می‌افتد. به دلیل در دسترس بودن این سایت‌ها و محافظت اندکی که از ورود افراد نابالغ وجود دارد، اتفاق می‌افتد. مغز نوجوانان به دلیل ترشح بیشتر دوپامین آمادگی بیشتری برای اعتیاد دارد.
  • _مرحله بعدی زمانی است که فرد به طور مرتب برای دیدن پورنوگرافی احساس اجبار می‌کند و توانایی مدیریت میل خود را ندارد. این مرحله شروعی برای اعتیاد او است.
  • _ در مرحله بعد فرد مجبور است برای تحریک شدن مانند روزهای اول تصاویر متنوع‌تر را ببیند. در این موقعیت ممکن است فرد چندین پنجره را باز کند و هرکدام را چند دقیقه کوتاه تماشا کند تا بتواند دوباره تحریک شود. این حالت دقیقا مانند بالا بردن دوز مصرف مواد مخدر برای احساس نشئگی اولیه است.
  • _ در مرحله حساسیت‌زدایی فرد دیگر به هیچ محرکی حساسیت نشان نمی‌دهد و از تماشای پورنوگرافی احساس لذت نمی‌کند. دیگر استفاده بیشتر و متنوع‌تر نیز نمی‌تواند تحریک مورد انتظار او را به وجود بیاورد.
  • _ در مرحله عمل فرد سعی می‌کند همان رفتارهای تحریک‌آمیزی را که در فیلم‌های پورنو فرا گرفته در واقعیت اجرا کند اما همان‌طور که گفته شد تحریک پورنوگرافی از رابطه جنسی واقعی بیشتر بوده و این رفتار نیز نمی‌تواند برای فرد نتیجه مورد انتظار را داشته باشد و معمولا در این مرحله به فکر ترک این رفتار و درمان می‌افتد.

علائم اعتیاد به پورنوگرافی

علائم اعتیاد به پورنوگرافی

علائم اعتیاد به پورنوگرافی شامل دو دسته علامت است. دسته اول نشانه‌های تمام انواع اعتیادها است که به ما نشان می‌دهد پورنوگرافی برای فرد به اعتیاد بدل شده یا خیر و دسته دوم علامت‌هایی است که پورنوگرافی و اعتیاد حاصل از آن، در فرد به وجود می‌آورد.

علائم اصلی اعتیاد

_ فرد تمایل دارد رفتار خود را ترک کند و یا با وجود این که مرتب اقدام برای درمان و ترک این رفتار کرده موفق نبوده است.

_ فرد نمی‌تواند رفتار اعتیادی خود یعنی پورنوگرافی را کنترل کند و کنترل زمان و تعداد آن از دستش خارج می‌شود.

_ زمان، پول و انرژی زیادی را صرف پیدا کردن و تماشای پورنوگرافی می‌کند و این باعث اختلال در روابط دیگر و کار او شده است.

_ با وجود آسیبی که این رفتار برای فرد داشته اما باز هم به آن ادامه می‌دهد.

 

عوارض اعتیاد به پورنوگرافی

اشکال در روابط با همسر و یا شریک جنسی: به دلیل آن که فرد نسبت به لذت جنسی از پورنوگرافی شرطی شده و مغز او دیگر نمی‌تواند به رفتارهای جنسی عادی پاسخ مناسبی بدهد. بنابراین فرد رابطه جنسی مناسبی برقرار نمی‌کند و رضایت جنسی همسر بسیار پایین است. ابتلا به کژکاری‌های جنسی و دیگر اختلالات جنسی نیز اجتناب ناپذیر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.

معمولا افراد معتاد به پورنوگرافی به خودارضایی سریع می‌پردازند و به همین دلیل زودانزالی را در مغز خود شرطی می‌کنند. این اتفاق ممکن است باعث ایجاد زودانزالی در روابط جنسی واقعی فرد شود. از دیگر عوارض این اعتیاد، از دست دادن شغل، روابط مهم و انزوای اجتماعی و در نتیجه افسردگی و اضطراب فرد است.

 

راه‌های درمان اعتیاد به پورنوگرافی

برای درمان اعتیاد به پورنوگرافی روش‌های درمانی متنوعی وجود دارد که می‌تواند در ترکیب با هم یا به صورت مجزا به کار برده شود. ترک این اعتیاد رفتاری به تنهایی امکان پذیر نیست و با شکست‌های متعدد برای فرد همراه است به همین دلیل لازم است با همراهی و کمک مشاوره جنسی صورت بگیرد.

1. درمان روانشناختی

روانشناسان بالینی متخصص اعتیاد برنامه‌های درمانی ویژه ای را برای این نوع اعتیاد در نظر گرفته‌اند که به کنترل محرک‌ها، وسوسه‌ها و افکاری که منجر به ایجاد آن‌ها می‌شود می‌پردازد. این برنامه‌های درمانی برای افرادی که انگیزه درمان دارند و یا هنوز در مرحله انکار و پیش از تغییر قرار دارند متفاوت است. درمان اعتیاد به پورنوگرافی شامل ترکیبی از رویکردها، از جمله درمان های دارویی و روانشناختی، گروه های حمایتی و مداخلات رفتاری باشد.

درمان شناختی-رفتاری (CBT) و سایر درمان‌های مبتنی بر شواهد می‌تواند به افراد کمک کند مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم‌تری اتخاذ کنند. به مسائل اساسی رسیدگی کنند و رفتارهای اعتیادآور را اصلاح کنند. گروه‌های حمایتی، مانند معتادان جنسی گمنام (SAA) یا برنامه‌های مشابه، می‌توانند جامعه حمایتی و ابزارهایی برای بهبودی ارائه دهند.

2. درمان دارویی

بعضی از روان‌پزشکان در طول درمان روانشناختی به تجویز داروهایی می‌پردازند که میل جنسی را کاهش دهد. کاهش میل جنسی می‌تواند پیشروی مراحل درمان را برای فرد ساده‌تر کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌های کاهش میل جنسی کلیک کنید.

3. گروه خودیاری

گروه‌های خودیاری از افرادی تشکیل شده‌اند که پیش از این به یک مسئله مشترک مبتلا بوده‌اند و در حال حاضر نجات یافته‌اند و می‌خواهند به همدردان خود کمک کنند. گروه دوازده قدمی معتادان جنسی گمنام (SA) گروهی است که افراد مبتلا به اعتیاد پورنوگرافی می‌توانند با شرکت در جلسات آن با کمک راهنما و همگروهی‌های خود به درمان و ترک رفتار اعتیادی‌شان بپردازند. برای اطلاع بیشتر درباره روش دوازده قدمی کلیک کنید.

4. ترویج تمایلات جنسی سالم

درک سالم و متعادل از تمایلات جنسی باید پذیرفته و تشویق شود. در مورد روابط سالم، رضایت جنسی طرفین، صمیمیت و تأثیرات منفی بالقوه پورنوگرافی بر انتظارات و ادراکات جنسی، آموزش های لازم ارائه شود. با ترویج طرح شدن بحث های راحت در فضایی امن و باز در مورد تمایلات جنسی که بر احترام، ارتباط و رضایت متقابل تأکید دارد می توان به شکل درستی به هدایت میل جنسی و فانتزی های جنسی پرداخت.

انواع اعتیاد جنسی و اعتیاد جنسی اینترنتی

توصیه‌های مهم در در ترک اعتیاد به پورنوگرافی

در مرحله‌ی اول دلیل خود را از ترک این عادت مشخص کنید. چرا می‌خواهید پورنوگرافی را کنار بگذارید؟ ترک آن چه فوایدی برای شما دارد و ترک نکردن چه مشکلاتی برای زندگی به وجود می‌آورد؟ بعد از ترک چه تغییرات مثبتی در زندگی و شخصیت به وجود می‌آید؟ سعی کنید انگیزه لازم و کافی برای ترک را در خود به وجود آورید.

زمانی که عادتی را در زندگی خود ترک می‌کنید بهترین کار این است که برای جلوگیری از انجام دوباره آن، چیز دیگری را جایگزین کنید. می‌توانید فعالیت‌های متنوع را امتحان کنید؛ ورزش جدید، مسافرت و یا یادگیری یک مهارت جدید را امتحان کنید.

در طول دوران ترک از هر گونه تحریک مصنوعی مانند صوت، تصویر، فیلم، داستان‌های تحریک‌کننده و... دوری کنید. تمام راه‌های ارتباط با سایت‌های پورن را برای خود ببندید و حدالامکان برای مدتی دسترسی خود را به اینترنت و کامپیوتر قطع کنید.

توجه به سلامت فیزیکی می‌تواند در این مسیر بسیار کمک کننده باشد. به اندازه کافی بخوابید و ورزش و تغذیه سالم را فراموش نکنید. علاوه بر این می‌توانید از روش‌های آرام سازی ذهن مانند مدیتیشن و یوگا برای کاهش تنش ذهنی و تحریک کمک بگیرید. به خود فرصت دهید و عادت‌های خوب را با حوصله و تدریج وارد زندگی خود کنید.

تغییر شرایط محیطی

راه دیگر این است که شرایط محیطی را تغییر دهید. برای مثال کامپیوتر خود را به پذیرایی و مکان عمومی منتقل کنید. سعی کنید زیاد در خانه تنها نمانید، مدت بیشتری را با دوستان و اطرافیان و اعضای خانواده در ارتباط باشید، چیدمان مکانی را که در آن به تماشای پورنوگرافی می‌پرداختید عوض کنید. تمام چیزها و وسایلی را که شما را به یاد تماشای فیلم‌های پورن می‌اندازند تغییر دهید.

 

سخن آخر

مهم است که با همدلی، درک و حمایت از فرد معتاد به فیلم های جنسی به موضوع اعتیاد به پورنوگرافی نزدیک شوید. ارتباطات باز و بدون قضاوت را در پیش بگیرید و به فرد اجازه دهید نگرانی ها و چالش های خود را بیان کند. پشتیبانی خود را ارائه دهید و در صورت نیاز به آن ها کمک کنید تا به کمک حرفه ای دسترسی پیدا کنند. برخی به دلیل حساسیت های موجود پیرامون مسایل جنسی با مشاوره حضوری راحت نیستند و ممکن است شیوه های آنلاین یا تلفنی مشاوره را ترجیج بدهند. با وجود امکان پذیر بودن این شرایط، پشتیبانی آنلاین نباید جایگزین کمک حرفه ای شود. اگر افراد با اعتیاد شدید یا مشکلات سلامت روانی دست و پنجه نرم می کنند، توصیه می شود از یک درمانگر یا مشاور واجد شرایط که در زمینه اعتیاد تخصص دارد و می تواند پشتیبانی شخصی ارائه دهد راهنمایی بگیرید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره، امروزه بسیاری از افراد دیگر رفتارها و عادات مخرب هستند و به همین دلیل نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*