ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پرخاشگری کودکان زیر دو سال | علل و راهکارهای کاهش پرخاشگری کودکان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پرخاشگری کودکان زیر دو سال پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پرخاشگری کودکان زیر دو سال برای بسیاری از والدین نگرانی‌هایی را به وجود می‌آورد. کودکان زیر دو سال در یک دوره حساس رشدی هستند که نیازمند مراقبت و توجه بسیار زیاد از جانب والدین می‌باشند. سرعت رشد در این مرحله زیاد بوده و نیاز به امنیت و ثبات در کودکان بسیار برجسته می‌باشد. پرخاشگری کودکان در این سن حکایت از نیاز‌های برآورده نشده آن‌ها دارند. بنابراین والدین دلسوز سعی در شناسایی علل پرخاشگری کودکان خود می‌کنند و با یادگیری برخورد صحیح، سعی در رفع مشکل کودک خود دارند. در این زمینه مشاوره کودک یکی از بهترین گزینه ها می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

پرخاشگری کودکان زیر دو سال

پرخاشگری به معنی برون ریزی احــساس خشم به شکلی ناسازگارانه می‌باشد که در آن فرد به خود، دیگری و یا روابطش آسیب می‌زند. پرخاشگری در کودکان زیر دو سال پدیده ای نادر می‌باشد و شاید معنای آن دقیقا همان چیزی نباشد که از پرخاشگری در ذهن بزرگسالان وجود دارد. پرخاشگری کودکان زیر دو سال معطوف به برآورده نشدن نیازهایشان بوده و کمتر پیش می‌آید در پی تخریب یا آسیب زدن به دیگران باشند. نکاتی که برای والدین و مراقبان برای مدیریت رفتار پرخاشگرانه در کودکان نوپا و کودکان وجود دارد به آن ها کمک می کند تا یاد بگیرند که احساسات و واکنش های قوی را مدیریت کنند، زیرا آن ها از خود به عنوان افرادی جدا از والدین و سایر افراد مهم در دنیای خود آگاه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پرخاشگری کودکان کلیک کنید.

دوره بین 18 ماه تا 3 سال زمان هیجان انگیزی است. کودکان نوپا متوجه می شوند که آن ها افرادی جدا از والدین خود و سایر افراد مهم در دنیای خود هستند. این بدان معنی است که آن ها مشتاق هستند تا خود را ابراز کنند، علایق و ناخوشایندی های خود را بیان کنند و مستقل عمل کنند (تا جایی که می توانند!). در عین حال، تجربه رفتار پرخاشگرانه در کودکان نوپا معمول است زیرا آن ها هنوز کنترل بر خود محدودی دارند و تازه شروع به یادگیری مهارت های مهمی مانند انتظار، اشتراک گذاری و نوبت گرفتن کرده اند.

تفاوت های فردی

مانند بسیاری از جنبه های رشد، تفاوت های زیادی در میان کودکان در مورد رفتار پرخاشگرانه وجود دارد. کودکانی که عصبیت شدید و پرخاشگری زیادی دارند، در مقایسه با کودکانی که ذاتاً راحت‌تر هستند، در مدیریت احساسات خود با مشکل‌ بیشتری مواجه می شوند. کودکان پرخاشگرتر بیشتر به استفاده از اقدامات خود برای انتقال احساسات قوی خود متکی هستند.

به عنوان والدین، یکی از مهم ترین کارهای شما این است که به کودک نوپا کمک کنید تا احساسات خود را به روش های قابل قبول و غیر تهاجمی درک کند و با آن ها ارتباط برقرار کند. این کار کوچکی نیست. نیاز به زمان و حوصله زیادی دارد. اما با حمایت و راهنمایی شما، فرزندتان یاد می گیرد که احساسات و واکنش های شدید خود را در ماه ها و سال های آینده مدیریت کند.

اینفوگرافیک پرخاشگری کودکان زیر دو سال
اینفوگرافیک پرخاشگری کودکان زیر دو سال

علل بروز پرخاشگری در کودکان زیر دو سال

از آنجایی که کودکان نوپا تازه شروع به استفاده از کلمات برای برقراری ارتباط کرده‌اند، به شدت به اعمال خود تکیه می‌کنند تا به ما بگویند که چه فکر و چه احساسی دارند. وقتی یک کودک نوپا یک اسباب بازی می خواهد، ممکن است دست شما را بگیرد، شما را به سمت قفسه اسباب بازی ببرد و به چیزی که می خواهد اشاره کند و اساساً با حرکات خود «بگوید» «بابا، من می خواهم با آن اسباب بازی، بازی کنم. لطفا آن را برای من پایین بیاورید. هنگامی که عصبانی، ناامید، خسته یا کلاقه شده است، ممکن است از اعمالی مانند ضربه زدن، هل دادن، سیلی زدن، گرفتن، لگد زدن یا گاز گرفتن استفاده کند تا به شما بگوید: "من گیج و عصبی هستم!" "تو خیلی به من نزدیکی، دور شو!" "من در حال فعالیت بیش از حد هستم و نیاز به استراحت دارم." یا "من آنچه را که داری می خواهم!".

کودکان زیر دو سال به دلیل محدودیت در توانایی کلامی به رفتارها رجوع می کند. کلام او عموما به میزان مشخصی از توانایی و تسلط زبانی برای بیان خواسته‌ها، نیازها و احــساسات خود نیاز دارد که تا اینجای مطلب مشخص است که کفایت نمی‌کند. در واقع کودکان وقتی با موقعیتی روبرو می‌شوند که پیچیده است و یا نیازهایشان برآورده نمی‌شود و والدین هم متوجه منظورشان نمی‌شوند، عصبانی می&z

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*