ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پرخاشگری نوجوانان | علل، پیامدها و نحوه برخورد صحیح با پرخاشگری

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پرخاشگری نوجوانان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پرخاشگری نوجوانان یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از والدین با آن مواجه می‌شوند. برخی تغییرات جسمانی و روانی زمینه ساز بروز خشم و رفتار پرخاشگرانه در نوجوان هستند اما در بسیاری از موارد پرخاشگری نوجوان به سبک‌های فرزند پروری والدین و نحوه برخورد آن‌ها با نوجوان بر می‌گردد. زود رنجی، از دیگر مشکلاتی است که در این دوران به وجود می‌آید. اگر نوجوانان بیش از اندازه خشمگین شوند و نتوانند رفتار خود را را کنترل کنند، این مسئله می‌تواند آسیب زننده باشد. بهتر است والدین با آگاهی درباره علل، ریشه، درمان و راهکارهایی برای پرخاشگری نوجوانان، از آن‌ها حمایت کنند تا نوجوانشان بتواند این دوره را هم با موفقیت پشت سر بگذارد. در همین راستا بهره بردن از مشاوره خانواده نیز در راستای کاهش تنش میان والدین و فرزندان بسیار موثر است.

تماس با مشاور

پرخاشگری نوجوانان

خشم حالت هیجانی و برانگیختگی شدید است که به هنگام روبه رو شدن با مشکلات و مسائل روزمره و همچنین محرک‌های نامناسب محیطی، به صورت‌های مختلف بروز پیدا می‌کند. انواع خــشونت و پرخاشگری از حالاتی است که همه انسان ها حداقل چندین بار در طول زندگی آن را تجربه کرده‌اند و با آن آشنا هستند.

اما این احــساسات در دوران حساس نوجوانی ممکن است با شدت بیشتری بروز پیدا کند. نوجوانی که از دنیای کودکی خود خارج شده، همواره در حال تغییر و روبه رو شدن با بحران‌های بزرگسالی و از جمله پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی است. به همین سبب اغلب پرخاشگری می‌کند. برای درک بهتر توصیه می‌کنیم مقاله دوره نوجوانی را مطالعه کنید.

ویژگی‌هایی که سبب پرخاشگری در دوران نوجوانی می‌شوند

نوجوانی مرحله‌ ورود به بزرگسالی است و با تغییرات جسمانی و روحی بسیاری همراه است. نوجوانان در این دوره از زندگی ویژگی‌هایی را تجربه می‌کنند که در پرخاشگری آن‌ها نقش دارند. در ادامه برخی از این ویژگی‌ها را ذکر کرده‌ایم.

پرخاشگری نوجوانان | ویژگی‌های جسمانی

آغاز بلوغ جسمانی، بروز صفات ثانویه و اولیه جنسی، سن ناشی گری، ناهماهنگی در حرکات، اخــتلالات هورمونی، احساس خستگی و درد عضلانی از جمله ویژگی‌هایی هستند که ممکن است باعث بروز پرخاشگری در نوجوان شما شوند.

ویژگی‌های شناختی

رشد تفکر، قدرت استدلال، نظریه پردازی، رسیدن به مفهوم خود و رشد هویت، استقلال طلبی در نوجوان و مسئولیت پذیری در نوجوانان رشد می‌کند. ممکن است در این دوران دچار بحران هویت شوند.

پرخاشگری نوجوانان | ویژگی‌های اجتماعی

نیاز به عضو بودن در گروه های مختلف همسالان، نیاز به کسب مسئولیت، نیاز به داشتن موقعیت اجتماعی، تشخص طلبی و نیاز به استقلال از ویژگی‌های دوران نوجوانی است. نوجوان ممکن است به دلیل مشکل در هر کدام از این نیازها دچار پرخاشگری شود. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص نــیازهای اساسی یک نوجوان کلیک کنید.

ویژگی‌های عاطفی

بی ثباتی در هیجانات، ناشی گری در ابراز احساسات و عواطف، کــمرویی، خجالتی بودن، انواع تــرس، تخیل و رویا پردازی عواطف نوجوان را در بر می‌گیرد و او را زودرنج و حساس می‌کند.

علل پرخاشگری نوجوانان چیست؟

پیش از آن که به دنبال راهکارهای مناسب برای برخورد با پرخاشگری نوجوانان باشید لازم است تا علل آن را در فرزند خود بیابید. احــساس خشم و عصبانیت نوجوانان علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند.

_فعالیت هورمون های جنسی در دوره نوجوانی

_فاکتورهای ژنتیکی

_رفتارهای پرخاشگرانه قبلی

_قربانی سوءاستفاده جنسی یا فیزیکی بودن

_در معرض خشونت خانگی

_پرخاشگری و خشم در رسانه ها

_اعــتیاد به الکل یا مواد مخدر

_حضور سلاح گرم در خانه

_آسیب مغزی در اثر ضربه

_تجاوز به حق و حقوق نوجوانان یا چشم پوشی از مالکیت او

_آزارهای کلامی و توهین به شخصیت نوجوان

_تنبیه بــدنی یا حمله های فیزیکی و بدنی به نوجوانی

_بی توجهی به علایق نوجوان

_تحت فشار قرار گرفتن نوجوانان و مجبور بودن به انجام کاری که دوست ندارند

_برخورد نامناسب با آن ها و امر و نهی زیاد در امور

با این حال لازم است که والدین شناخت خود را از این دوران و نــوجوان خود بالاتر ببرند تا بتوانند از بسیاری از علل پرخاشگری در نوجوان خود پیشگیری نمایند.

پرخاشگری نوجوانان | تفاوت پرخاشگری در دختران و پسران

هر دو جنس دختر و پسر ممکن است پرخاشگر شوند. اما معمولا پسران بیشتر دچار خشم می‌شوند و رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند. دلیل این امر می‌تواند ویژگی‌های جسمانی و نداشتن محدودیت‌های محیطی برای بروز هیجان خشم برای آن‌ها باشد. این به این معنی است که خشم و عــصبانیت و بروز آن توسط پسران در خانواده ها و محیط بیشتر مورد قبول واقع می شود و در این مورد، کمتر بازخواست می‌شوند و مورد تنبیه و تهدید قرار نمی‌گیرند. در حالی که خانواده و محیط زندگی از دختران انتظار آرام بودن، کمتر عصبانی شدن و جلوگیری از بروز پرخاش و کنترل خــشم را دارند. زنی که پرخاشگری خود را بروز بدهد با برچسب و انگ خوردن سرکوب شده و محیط به نوعی مانع از بروز و ظهور این هیجان در او شده که غالبا به مشکلات عدیده روحی می انجامد. فرو خوردن خشم و سرکوب آن عواقب خوبی برای سلامت روان ندارد.

تاثیر خانه و مدرسه در بروز پرخاشگری نوجوانان

بعضی اوقات، پرخاشگری و بروز خشم توسط نوجوان، نشان دهنده رابطه گسسته و مــشکلات جوانان با والدین است. خشم و پرخاشگری در نوجوانان می‌تواند ناشی از عدم امنیت روانی او باشد. نوجوانی که مورد طرد، تهدید، تنبیه و تحقیر در روابط خانودگی قرار گرفته و والدین در نوع تربیت خود، درست عمل نکرده‌اند، دچار عدم امنیت روانی می‌شود و برای محافظت از خود دست به پرخاشگری می‌زند.

در این صورت به مقابله با والدین می‌پردازد. با این کار، والدین سعی دارند بیشتر از قبل نوجوانشان را تحت فشار قرار دهند تا بتوانند تربیت درست تری داشته باشد. همین شرایط در مدرسه هم وجود دارد. با این تفاوت که جای والدین به معلمان، مدیر و هم کلاسی های نوجوان داده می شود و آن ها با تحت فشار قرار دادن نوجوان، باعث بروز خشم و پرخاشگری در آن‌ها می‌شوند. در صورتی که اگر والدین و معلمان و به طور کلی افرادی که با نوجوان در ارتباط هستند اطلاعات خود را در خصوص تــربیت نوجوان بالاتر ببرند و ویژگی‌های دوران نوجوانی را بشناسند بسیاری از مشکلات کاهش می‌یابد.

پرخاشگری نوجوانان | پیامدهای پرخاشگری در زندگی نوجوان

پرخاشگری باعث ایجاد اختلال در جسم و روان نوجوانان می‌شود. همچنین باعث می‌شود آن‌ها احساس گناه کنند و فکر کنند دنیا جای عادلانه ای برای زندگی نیست، ممکن است خیال پردازی‌های غیر واقعی داشته باشند و احساس طرد شدگی کنند.

همچنین از دیگر پیامدهای پرخاشگری در زندگی نوجوانان می‌توانیم بگوییم که به مرور، رابطه‌ای گسسته و شکاف برداشته با والدین و دوستان خواهند داشت. همین مورد باعث می‌شود که نوجوان به مرور زمان احساس گوشــه گیری و انزواطلبی داشته باشد و از محیط های اجتماعی، مدرسه و خانواده فاصله بگیرد.

با پرخاشگری نوجوانان چگونه برخورد کنیم؟

1- شرایط ویژه نوجوان را درک کنید و نحوه برخورد با آن ها را تغییر دهید. بگذارید متوجه بزرگ شدن شان بشوند و احساس امنیت داشته باشند.

2- سعی کنید متوجه شوید دلیل اصلی خشم و پرخاش نوجوان چیست و از کجا نشات می‌گیرد.

3- در حد توانایی نوجوانان به آن‌ها مسئولیت بدهید و فراموش نکنید مورد تقدیر و تشکر قرارشان بدهید و از تــحقیر نوجوانان خودداری کنید.

4- به او بگویید که خشم و پرخاشگری چه پیامد ها و عوارضی در زندگی اش دارد.

5- راه های کــنترل عصبانیت را به او بیاموزید.

6- در شرایطی که می‌توانید خشمگین شوید، با کنترل خود به او یاد بدهید چطور توانستید خودتان را مدیریت کنید و مشکل را حل کنید.

7- به او یاد بدهید با بروز خشم و فریاد زدن، مشکلی حل نمی‌شود.

8- او را با کسی مقایسه نکنید و سعی کنید فضای آرامی برای خانه ایجاد کنید تا در آرامش باشند.

9- گهگاه از توانایی‌ها و نقاط قوت او در جمع تعریف کنید تا احساس خوبی داشته باشد.

10- حــریم خصوصی نوجوان را رعایت کنید و یک کنترل نسبی روی کارهایش داشته باشید.

11- در صورت نیاز از یک روانشناس یا مشاور می‌توانید کمک بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

برای اطلاع بیشتر درباره رفتار با نوجوان پرخاشگر کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره روانشاسی حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی از جمله روانشناسی نوجوان جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به شما در زمینه شناخت علل و علائم پرخاشگری در کنار بهترین شیوه رفتار با نوجوان کمک کند. در کنار این موضوع این مرکز با برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه نوجوان برای والدین این امکان را فراهم کرده است تا به کاهش تنش میان خود و نوجوان کمک کرده و در راستای شکل گیری خانواده‌ای سالم و افزایش بــهداشت روان و جسم حرکت کنند.

همچنین مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و امکان مشاوره حضوری و تلفنی در زمینه‌های مختلف از جمله مشاوره روانشناسی را برای افراد امکان پذیر کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا جامعه نیز می‌تواند در افزایش و یا کاهش پرخاشگری نوجوان تاثیر گذار باشد؟

بله. نوجوان در جامعه در محیط‌های مختلفی ممکن است قرار گیرد. به طور مثال در مدرسه رفتار معلمان و مسئولین آموزشی می‌تواند تاثیر زیادی در این مسئله داشته باشد. در محیط‌های ورزشی و همچنین کاری نیز شرایط به همین شکل است. آنچه که لازم است افزایش آگاهی درباره نوجوانی و ویژگی‌های آن است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*