ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طلاق توافقی | همه آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با طلاق توافقی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


طلاق توافقی معمولاً در سازش و مسالمت به انجام می‌رسد، اما چون روی زندگی آینده شما و فرزندان‌تان بسیار اثرگذار است نباید بی‌ گدار به آب بزنید. بهتر است همه جوانب آن را از قبل بشناسید. بنظر می‌رسد همه چیز به توافق زن و مرد بستگی دارد اما الزامات قانونی هم گاه تعیین‌کننده هستند. ابتدا زن و شوهر در مورد مسائلی که به زندگی مشترک آن‌ها مربوط می‌شود مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه توافق می‌کنند و سپس برای طلاق اقدام می‌نمایند. برای این کار می‌توانید وکیل بگیرید یا شخصا خود مراحل را پیگیری کنید. قبل از طلاق حتما با مشاور و روانشناس صحبت کنید تا از تصمیم خود پشیمان نشوید. مشاوره طلاق پیش از تصمیم‌گیری نهایی می‌تواند بسیار برای شما کارگشا باشد. 
تماس با مشاور

;

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق در ایران است. آمارها نشان می‌دهد که در حدود ۳۰ درصد از طلاق‌ها را در دادگاه به صورت توافقی ثبت می‌شود. زمانی که زن و شوهر ادامه‌ زندگی در کنار یکدیگر را با توجه به شرایط و روابط خود امکان پذیر نمی‌دانند هر دو در جدایی از یکدیگر به اتفاق نظر می‌رسند. در اکثر موارد طلاق عاطفی پیش از این مرحله میان زن و شوهر اتفاق افتاده است. اینجاست که مرد یا زن در دادگاه خانواده درخواستی را جهت صدور گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه‌ طلاق توافقی ارائه می‌کنند. همچنین زوجین تمام شرایط مالی و غیر مالی مربوط به حقوق ناشی از عقد را بر اساس توافقات خود معلوم می‌کنند.

برای شناخت بیشتر با انواع طلاق کلیک کنید.

اینفوگرافیک طلاق توافقی

اینفوگرافیک طلاق توافقی

آسیب های طلاق توافقی

اگرچه طلاق توافقی در اکثر موارد بصورت مسالمت آمیز بین زوجین انجام می‌شود، اما نباید گمان کنیم چون همه چیز توافق می‌شود پس آسیبی هم به طرفین وارد نمی‌شود. طلاق توافقی نیز تمامی آسیب‌های روانی و اجتماعی جدایی زن و شوهر و فرزندان را دارد، فقط ممکن است با دعوا و جار و جنجال همراه نباشد. طلاق توافقی اثر عمیقی بر ذهن و دل طرفین می‌گذارد و تا مدت‌ها آن‌ها را از ایجاد رابطه صمیمی دور می‌کند. روانشناسان توصیه می‌کنند زنان تا دو سال و مردان تا ۴ سال پس از طلاق نباید به فکر ازدواج مجدد باشند. طلاق توافقی فرصت ازدواج مجدد مناسب را خصوصاً برای زنها کمتر می‌کند. تمامی این آسیب‌ها وقتی عمیق‌تر می‌شود که پای بچه‌ای هم در میان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله اثرات طلاق را مطالعه فرمایید.

نقش خانواده‌ها

نقش خانواده‌ها در طلاق توافقی و کاهش آسیب‌های آن می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد. ممکن است زن و شوهر جلوی دخالت خانواده‌ها را بگیرند، اما بزرگترهای فامیل می‌توانند نقش میانجی‌گری ایفا کنند و تا جای ممکن همه‌چیز را به سمت تفاهم بیشتر ببرند. خانواده‌ها می‌توانند روی آرامش فرزندان در دوران طلاق اثر بگذارند؛ برای مثال نشان دهند علی‌رغم جدایی پدر و مادر، هنوز خانواده سرجایش هست و بچه‌ها دارای پایگاه هستند. 

حضانت فرزندان

در قوانین ایران اگر فرزند زیر ۷ سال سن داشته باشد حضانت او معمولاً‌ به مادر سپرده می‌شود و اگر بیش از ۷ سال باشد حضانت به پدر می‌رسد؛ مگر اینکه اختیارش را به مادر فرزندان تفویض کند. در هر صورت، فرزندان چه پیش مادر باشند و چه پدر، از به هم خوردن زندگی خانوادگی معمولی که داشتند صدمه می‌بینند. زن و شوهر و خانواده‌های آنها باید سعی کنند با همکاری هم تا حد ممکن آسیب‌های طلاق توافقی بر روی فرزندان را کاهش دهند.

مراحل طلاق توافقی

اگر می‌خواهید مراحل طلاق توافقی را بصورت گام به گام بدانید مطلب مراحل طلاق توافقی را بخوانید. این مراحل بصورت خلاصه به تربیت زیر هستند.

- ابتدا لازم است تا در مورد جدایی از هم به تفاهم برسید

- حال باید از وکیل متخصص امور خانواده و طلاق وقت بگیرید تا به صورت حضوری مدارک خود را تحویل دهید

- سپس باید در دفتر وکالت حاضر شوید و توافقات خود را درمورد مسائل مهریه، حضانت فرزندان و دیگر موارد مکتوب کنید

- پس از آن هر یک از شما باید صورت‌ جلسه‌ای که وکیل تهیه نموده را امضا کنید

- اقدامات بعدی توسط وکلا انجام می‌پذیرد و جلسات مشاوره بدون نیاز به زوجین صورت می‌گیرد

- در مرحله بعد زن باید به آزمایشگاه برود و برگه‌ عدم بارداری را تحویل وکیل دهد

- در مرحله‌ی آخر صیغه‌ طلاق در دفترخانه و با حضور زوجین و وکلا جاری می‌شود

- سند طلاق صادر و در اختیار شما قرار می‌گیرد
برای کسب اطلاع در زمینه علت اصلی و عوامل طلاق کلیک کنید.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

لازم است هریک از زوجین مدارک هویتی خود را برای ارائه به دادگاه در دست داشته باشند. مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی شامل موارد زیر است.

- اصل سند ازدواج

(در صورت نبود سند ازدواج به هر دلیلی می‌توانید رونوشت آن را از دفترخانه‌ای که عقد در آن صورت گرفته دریافت کنید)

- اصل شناسنامه‌ی زوجین

- اصل یا کپی کارت ملی زن و مرد
برای آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله آمادگی برای طلاق مراجعه کنید.

طلاق توافقی بدون حضور زوجین

ممکن است به هر دلیلی از جمله طلاق عاطفی که میان شما شکل گرفته حاضر نباشید تا برای انجام مراحل طلاق در جلسات دادگاه شرکت کنید؛ در این صورت زن و مرد هردو وکیلی را برای خود انتخاب می‌کنند تا تمام مراحل طلاق توافقی را پیگیری کنند. هر دو وکیل باید در دادگاه حاضر شوند و پیگیری انجام مشاوره، ثبت دادخواست، جلسه رسیدگی دادگاه، ثبت طلاق در دفترخانه طلاق و … را به جای موکلان خود انجام دهند. هزینه‌های ثبت طلاق توافقی معمولا به بیش از یک میلیون تومان می‌رسد. برای آشنایی بیشتر با طلاق عاطفی کلیک کنید.

طلاق توافقی چقدر طول می‌کشد؟

معمولا زمان طلاق توافقی بسیار کوتاه است. اگر هردو زن و شوهر به جدایی راضی باشند بعد از یک یا چند جلسه مشاوره که دادگاه دستور آن را می‌دهد در مدت زمان کمتر از یک ماه طلاق صورت می‌گیرد مگر اینکه یکی از زوجین وسط راه پشیمان شود یا در دادگاه طوری رفتار کند که انگار قصد ادامه‌ زندگی با همسر خود را دارد. اگر قاضی متوجه شود معمولا طلاق را به تعویق می‌اندازد. همچنین اگر وکیل بگیرید مراحل طلاق توافقی خیلی سریع‌تر انجام می‌شود.
برای کسب اطلاع درباره مشاوره خانواده کلیک کنید.

مهریه در طلاق توافقی

در سال‌های اخیر درخواست طلاق زنان افزایش یافته است. می‌دانیم که مهریه مبلغی است که مرد در زمان عقد به همسر خود می‌پردازد و یا مکلف می‌شود که هر وقت همسرش بخواهد آن را پرداخت کند. مهریه پشتوانه مالی زن بعد از طلاق است چرا که بعد از طلاق زن دشواری بیشتری را تحمل می‌کند. او با از دست دادن جوانی و زیبایی امکان کمتری برای ازدواج مجدد دارد. برای آشنایی بیشتر درباره درخواست طلاق زنان کلیک کنید.

همچنین مرد با توجه به استعداد خاص بدنی در اجتماع نفوذ و تسلط بیشتر و امکان بیشتری برای ازدواج مجدد دارد. در حالت توافقی زن و مرد باید توافق کنند که مهریه به چه صورت پرداخت شود. ممکن است زن تمام مهریه خود را ببخشد و یا مرد به اختیار خود آن را تمام و کمال به زن بدهد. این مسئله به وجدان مرد، وضعیت مالی او و توافق دو طرف بستگی دارد. اختلاف بر سر مهریه از مواردی است که اگر حل نشود ممکن است طلاق را از حالت توافقی خارج کند.

کلام آخر

در طلاق توافقی زوجین سعی می‌کنند تا برای جدایی از یکدیگر به توافق بر سر مسائل مختلفی از جمله مهریه دست یابند. با این حال طلاق توافقی می‌تواند برای هر دو طرف آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد و در صورتی که پای فرزندی نیز در میان باشد شرایط بسیار سخت‌تر از قبل می‌شود. لازم است از همان ابتدای تصمیم گیری برای طلاق با یک مشاور و روانشناس در ارتباط باشید تا بتوانید آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانید. همچنین بهره بردن از مشاوره طلاق این امکان را برای شما فرآهم می‌کند تا برای آخرین بار موقعیت و شرایط زندگی خود را تحلیل و بررسی کنید و در صورتی که امکان به تفاهم رسیدن با همسرتان وجود داشته باشد از طلاق صرف نظر کنید. در این راستا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی آماده هر گونه خدمت رسانی به شما عزیزان به صورت تلفنی و حضوری می‌باشد.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

طلاق توافقی با چه آسیب هایی همراه است؟

طلاق توافقی مانند دیگر انواع طلاق با آسیب‎های روانی از جمله افسردگی، پرخاشگری، از بین رفتن روابط بین فردی، خشم درونی و اضطراب و استرس برای زوجین همراه است. فرزندان نیز بر اساس سنی که دارند آسیب‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*