ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نوروز در تنهایی | پیشنهاداتی برای استفاده از فرصت طلایی تنهایی در عید

سپری کردن نوروز در تنهایی ممکن است که در تنهایی خود غرق شده و خود را جدا از جهان بیرونی و آدم ها احساس کنید؛ اما این تنهایی در عین حال می تواند فرصتی برای گذراندن زمان با کیفیت با خود یا انجام کاری سازنده برای خود و دیگران باشد. راه های بسیار خوبی برای سپری کردن نوروز وجود دارد حتی اگر تنها باشید. دست از آزار دادن خود بردارید. سال جدید و نوروز در تنهایی می تواند فرصتی شگفت انگیز برای رشد فردی باشد. چرا که زمان کافی برای کارهای واقعا الهام بخش پیدا می کنید. فقط به این دلیل که هیچ کسی را کنار خود ندارید به این معنی نیست که باید در خانه تنها بنشینید. تفریح در موزه ها یا کافه های گردشگری محلی را جستجو کنید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

نوروز در تنهایی

هنگام تنهایی به خصوص در زمان های ویژه ای مانند نوروز زمانی است که شما سال گذشته را مرور کرده و آنچه انجام داده و یا نداده اید به یاد می آورید. شروع به فکر کردن در مورد احتمالات سالی که پیش رو دارید می کنید. تهیه لیستی از تصمیمات جدید در آغاز سال تقریباً روالی معمول و همه گیر است اما مشکل اینجاست که با تمام شدن هیجان اولیه بیشتر برنامه ها به شکست تبدیل می شوند. وقتی قرار باشد نوروز را به تنهایی سپری کنید تصور یک سال جدید شاد در آینده کمی دشوارتر می شود. اگر پس از پایان دادن به یک رابطه طولانی مدت حالا باید به تنهایی نوروز را جشن بگیرید برای شما سخت می شود که به حال خود دلسوزی و ترحم نداشته باشید. برای آشنایی با نحوه برنامه ریزی و هدفگذاری در سال جدید کلیک کنید.  

پیشنهاد برای سپری کردن نوروز در تنهایی

آنچه باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها ماندن در آغاز سال جدید نوروزی به این معنا نیست که نسبت به خود احساس بدی داشته باشید یا تنهایی خود را جشن نگیرید. در واقع تجربه سال جدید به تنهایی نه تنها می تواند سرگرم کننده باشد بلکه می تواند فرصتی شگفت انگیز برای رشد فراهم کند که به دور از مشغله های معمول زندگی و دغدغه رفت و آمدهای بسیار با دیگران، کارهای بسیار الهام بخش در این فرصت به دست آمده انجام بدهید. به جای تمرکز بر آنچه که باید انجام دهید روی کارهای انجام شده تمرکز کنید و از تنهایی لذت ببرید. در ادامه با بخشی از این فعالیت ها آشنا می شوید. پیشنهاد می شود برای آشنایی با غلبه بر افسردگی پس از تعطیلات کلیک کنید.نوروز در تنهایی

1-شمارش دستاوردهای سال گذشته

یک رسم‌ معمول وجود دارد که افراد در شروع هر سال جدید تصمیم گیری هایی برای اینده می کنند اما در بیشتر مواقع این تصمیمات چندان عملی نیستند و در نهایت به جای بهتر شدن حال فرد را بدتر می کنند. به جای آن بهتر است فهرستی از کارهایی که در طول سال گذشته انجام داده اید را تهیه کنید. آیا بدهی سنگینی را پرداخت کرده اید؟ آن را بنویسید. آیا برنامه خواندن یک سری کتاب ناتمام را کامل کرده اید؟ پیشنهاد می شود مطالعه مقاله اهداف اسمارت را از دست ندهید. اگر برای چکاب سلامتی سالانه خود به پزشک مراجعه کرده اید این نیز یک موفقیت به شمار می رود چرا که کار مهمی درباره سلامتی انجام شده است. حتی کارهای کوچکی که در طول سال انجام داده اید ارزش دیده شدن دارند. بنابراین تنهایی فرصت مناسبی است برای اندیشیدن به اینکه چه کارهایی را به سرانجام رسانده اید. زمانی را برای نشستن و اندیشیدن اختصاص دهید. به سال گذشته فکر کنید و همه چیزهایی را که به دست آورده اید یادداشت کنید. این رابطه مطالعه مقاله چگونه به اهداف خود دست یابیم پیشنهاد می شود. نوشتن هر کاری که انجام داده اید به شما کمک می کند متوجه شوید که سال بیهوده ای را پشت سر نگذاشته اید و در مجموع آن ها دلیلی برای جشن گرفتن هستند. همین باعث می شود به فکر راه اندازی یک ژورنال بولت باشید که نه تنها در افزایش بهره وری شما در سال جدیدتر موثر واقع می شود بلکه فهرستی دقیق از دستاوردها را در اختیار شما قرار می دهد تا دفعه بعد که پایان سال جدید فرا می رسد همچنان بتوانید به آن ها فکر کنید. از همین حالا از فرصت تنهایی پیش امده برای فکر کردن استفاده کنید و اهداف خود را تعیین کنید.

2-تصور خوشبینانه از سال جدید

کمی وقت بگذارید و سال جدید را با خوش بینی تجسم کنید. شما مجبور نیستید اهداف یا تصمیمات خیلی ایده آل و عالی تعیین کنید. در عوض اهدافی را در نظر بگیرید که طی چندین سال آینده به آن پایبند باشید. سال آینده در این زمان می خواهید کجا باشید؟ دوست دارید به چه چیزی برسید؟ می خواهید چه کسی شوید؟ مقاصد با اهداف یا تصمیمات متفاوت است. یک هدف می تواند چیزی به این سادگی باشد: امسال می خواهم همدل تر شوم و برای حرف های اطرافیان شنونده بهتری باشم. مانند یک چرخش ارام فرمان که حرکت ماشین را متعادل می کند چنین شیوه ای با گذشت زمان تفاوت زیادی در زندگی شما ایجاد می کند. در این رابطه مطالعه مقاله داشتن چند هدف همزمان پیشنهاد می شود.

3-گردش و سفر رفتن به تنهایی

رستورانی را که درباره فضای دلچسب آن شنیده اید را امتحان کنید یا به باشگاه محل بروید. فیلمی را که از مدت ها پیش در نوبت تماشا نگه داشته اید را ببینید یا یک مسیر پیاده روی جدید در طبیعت اطراف خانه کشف کنید. لباس بپوشید و برای شب سال نو در نوروز به تنهایی بیرون بروید. هیچ قانونی نمی گوید که باید برای شب سال تحویل قرار خاصی داشته باشید. با انجام کارها برای خود و به تنهایی در طول یک روز یا شب احساس رضایت از زندگی زیادی را می توانید برای خود ایجاد کنید. با چهره ای گشوده به اطراف نگاه کنید. لبخند بزنید و از طبیعت نوروزی لذت ببرید. سفر رفتن به تنهایی ممکن است در ابتدا کمی خالی از هیجان و گاهی ترسناک به نظر برسد اما در عین حال می تواند بسیار رهایی بخش باشد. اگر وقت و پول کافی دارید خود را به یک تعطیلات کوچک به جایی دعوت کنید که همیشه می‌خواستید بروید و به دلایلی امکان آن فراهم نبوده است. شاید مناطق کوهستانی مدت زیادی در انتظار تفریح کردن شما باشد که در یک نقطه دنج تنها چند ساعت از خانه فاصله داشته باشید. جایی که بتوانید در مقابل آتش با یک لیوان نوشیدنی گرم یا خنک به سکوت و ارامش برسید. تغییر موقت مناظر روی خلق و خوی شما تاثیر معجزه گونه ای خواهد داشت.

4-مطالعه و تماشای فیلم

تنهایی بهترین زمان برای مطالعه کتاب های مورد علاقه را فراهم ‌می کند. هیچ زمانی برای تمرکز روی محتوای یک داستان به اندازه زمان تنهایی مناسب نیست. عمدا موضوعاتی را اتتخاب کنید که معمولا در طول سال کمتر به سراغ آن ها می روید. مواجه شدن با موضوعات تازه بینش تازه ای درباره مسایل مختلف در اختیار شما می گذارد. برای آشنایی با راه های لذت بردن از تنهایی کلیک کنید. در کنار مطالعه می توانید از فیلم های مرتبط که اقتباسی از داستان مربوط به کتاب خوانده شده می باشد نیز می تواند لذت مطالعه و خواندن کتاب را دو چندان کند. کنار همه این ها برای خود یک غذای خوشمزه درست کنید یا چیزی دلپذیر برای خود سفارش دهید. زمان شما در نوروز متعلق به شماست و چه راهی بهتر از این که کمی خود را دریابید؟ تنهایی فرصت مغتنمی است.
تنهایی در نوروز

5-نوروز در تنهایی | کارهای عقب مانده

در فرصت تنهایی هنگام تعطیلات نوروز شما مدتی مرخصی دارید تا به کارهای کاملا شخصی بپردازید. آن هم بدون استرس و در کمال خونسردی. چرا که آنچه تمام و کمال در اختیار شخص شما می باشد زمان است و تنهایی شما. بنابراین از آن استفاده کنید. شروع سال جدید زمان خوبی برای تغییر دادن یا تعمیر وسایل خانه است. مشکلات خانه خود را شناسایی و رفع کنید یا کارهای اضافی را انجام دهید تا هنگام اتمام نوروز و بازگشت به محل کار از برنامه جلوتر باشید. به خاطر داشته باشید که هر کاری که انجام می دهید یک دستاورد است. همانطور که قبلاً ذکر شد انجام هرکاری باید تحسین شود هر چقدر هم که کوچک باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان تنهایی کلیک کنید.

6-نوروز در تنهایی | تفکر عمیق

تنهایی فرصتی است که به معنا و مفهوم بسیاری از جنبه های مختلف زندگی خود فکر کنید و بابت آنچه که دارید شکرگزار باشید. شاید همه آنچه که گذشته بر وفق مراد شما پیش نرفته باشد و حالا در سال جدید در تلاش برای یافتن چیزی برای خوشحالی باشید در حالی که تنها بودن مانع از آن می شود. اما اینکه هنوز اینجایید به این معنی است که نفس می کشید و زنده اید. صرف نظر از اینکه سال گذشته شما چقدر پر رونق بوده است هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که باید بابت آن ها سپاسگزار باشید؛ حتی اگر عمیقاً چیزهایی نبوده اند که شما می خواستید. حفظ نگرش قدردانی ممکن است برای برخی با توجه به شرایط مختلف از جمله تنهایی در نوروز کمی احمقانه به نظر برسد اما از اینکه چقدر می تواند بر زندگی تأثیر مثبت بگذارد غافل خواهند ماند. قدردان بودن نه تنها می ‌تواند به کاهش استرس کمک کند و استقامت شما را تقویت کند بلکه عادتی را ایجاد می‌کند که از منبع درونی خود تغذیه می‌کند زیرا شما دائماً به خوبی‌های زندگی فکر می‌کنید که تجربیات منفی را در هنگام وقوع آن ها متعادل می کند. حتی اگر شام دیشب شما یک غذای ساده بوده و مناسبتی با شب سال نو نداشته است زیرا این تنها چیزی بود که در در دسترس داشته اید قدردانی به خاطر صرف یک وعده غذایی به شما کمک می کند که تمرکز خود را از این واقعیت که همسایه شما چه خورده است تغییر دهد. شما نمی توانید حسادت و قدردانی را همزمان احساس کنید زیرا این احساسات با یکدیگر ناسازگار هستند. علاوه بر این قدردانی می‌تواند جلوی احساسات منفی را بگیرد که مخصوصاً اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید مفید واقع می شود.

7-برقراری ارتباط

نوروز زمان اتصال و ارتباط مجدد است. آیا اعضای خانواده یا دوستانی وجود دارند که می خواستید با آن ها صحبت کنید و تا کنون وقت‌ نداشتید؟ حالا زمان مناسبی است. شاید برقراری ارتباط با دیگران مجدد با بهترین دوست دوران دبیرستان که در طول چندین سال او را ندیده اید دقیقاً همان چیزی باشد که شما نیاز دارید تا احساس کنید تنها نیستید و واقعاً دارید زندگی می کنید. تنهایی باعث انگ خوردن می شود اما اجازه ندهید برچسب ها شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر این همان کاری است که می خواهید انجام دهید و بابت آن خوشحال و راحت هستید یا از انجام آن نمی ترسید اجازه ندهید مانع از دستیابی شما بشوند.

8-پذیرفتن دعوت یک مهمانی

یا خود شما یک مهمانی ترتیب بدهید و میزبان آن باشید و یا اگر به جایی دعوت شدید قبول کنید و بروید. اگر جمع های بزرگ مورد علاقه شما نیست یا از اضطراب اجتماعی رنج می برید یک دوست نزدیک را دعوت کنید یا برای یک شام خوب با هم قرار ملاقات بگذارید. به‌علاوه اگر ترجیح می‌دهید اصلاً بیرون نروید اما همچنان می‌خواهید با دیگران ارتباط برقرار کنید ساعاتی از روز را به چت کردن در رسانه‌های اجتماعی یا صحبت پای تلفن اختصاص دهید.

9-ترسیم یک چشم انداز معین

یک چشم انداز مشخص با چیزهایی که الهام بخش آینده شما هستند ایجاد کنید. با چنین تصویری می‌توانید قدم‌های محکمی بردارید. حتی اگر کوچک باشند برای رسیدن به چیزهایی که از آینده خود می‌خواهید و آن ها را در ضمیر ناخودآگاه خود نگه داشته اید موثر واقع می شود. ترسیم مقاصد به این معنا نیست که همه چیزهایی که می خواهید به طور جادویی جلوی چشمان شما ظاهر می شود اما می تواند کمک کند ذهنیتی ایجاد کنید که حرکت رو به جلو را به سمت خواسته های شما سوق دهد، هر چه که باشد. اگر باید اهدافی را تعیین کنید مطمئن شوید که آن ها واقع بینانه باشند. شاید بخواهید دنیا را فتح کنید یا یک میلیارد درآمد داشته باشید. کسی نمی گوید شما نمی توانید آن کارها را انجام دهید اما مهم است که اهداف شما در همان زمان قابل دستیابی باشند. به همین دلیل پس از اینکه اهداف خود را تعیین کردید هر سه ماه یکبار آن ها را مورد ارزیابی مجدد قرار دهید و در صورت نیاز در طول سال آن ها را تنظیم مجدد کنید. این کار یکی از اصول موفقیت است.  

سخن اخر

با خود طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. اگر ترجیح می دهید در اوقات نوروز و سال جدید زمانی را به تنهایی و خلوت بگذرانید از آن برای استراحت و تمرین مراقبت از خود استفاده کنید. چند شمع معطر آرامش بخش روشن کنید و دوش آب گرم بگیرید. ورزش کنید تا گمان‌نکنید که زمانی برای لذت بردن ندارید. همان طور که گفته شد فقط به این دلیل که تنها هستید خود را در خانه محبوس نکنید. خود شما بهترین رفیق شما برای لذت بردن از نوروز خواهد بود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*