ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

الانزاپین | موارد مصرف و عوارض داروی الانزاپین

داروی الانزاپین (Olanzapine) با نام تجاری Zyprexa، یکی از انواع داروهای ضد سایکوز و اعصاب و روان است. این دارو با اثر بر روی گیرنده‌های دوپامین و سروتونین، باعث تعدیل در انتقال دهنده‌های مغزی می‌شود. به دلیل ساختار خطرناک آن، نباید بدون اجازه پزشک مصرف، تغییر دوز و یا ترک شود. با آگاهی از عوارض جانبی و تداخلات الانزاپین، می‌توانید در مصرف آن احتیاط بیشتری داشته باشید و اثربخشی آن را افزایش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر از سایر داروهای اعصاب و روان کلیک کنید.

گیف الانزاپین


مکانیسم اثر Olanzapine

الانزاپین خاصیت آنتی سایکوتیک دارد و با مهار بازجذب دوپامین و سورتونین بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد. اثر ضد روان پریشی الانزاپین از طریق تاثیر آنتاگونیستی آن بر روی گیرنده‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. 

اینفوگرافیک الانزاپین

اینفوگرافیک الانزاپین

موارد مصرف الانزاپین

الانزاپین در بیشتر مواقع برای درمان اختلالات روانی مثل اسکیزوفرنی یا دو قطبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است با سایر داروها برای درمان افسردگی نیز استفاده شود. این دارو با کاهش توهم کمک می‌کند که فرد بتواند با واقعیت ارتباط بهتر و شفاف تری برقرار کند، درباره خود بهتر و بیشتر بیندیشد، در زندگی احساس آرامش کرده و فعالیت‌های روزمره‌اش را بدون مشکل انجام دهد. برای آگاهی بیشتر از بیماری دو قطبی کلیک کنید.

این دارو به بازگرداندن تعادل در برخی از مواد و واکنش‌های مغزی مثل دوپامین و سروتونین کمک کرده و باعث کاهش نشانه‌های روانپریشی در بیماری‌های همچون اسکیزوفرن می‌شود. برای اطلاع بیشتر از اسکیزوفرنی کلیک کنید.

عوارض جانبی الانزاپین

داروی الانزاپین به دلیل ماهیت و ساختار آن، عوارض جانبی بسیار زیاد و خطرناکی دارد. بنابراین مصرف آن را هرگز به دیگران توصیه نکنید و تنها طبق دستور پزشک از این دارو استفاده نمایید. برخی از عوارض جانبی الانزاپین عبارتند از:

_ خواب آلودگی

_ سرگیجه و گیجی ( هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته یا خوابیده به ایستاده، به آرامی بلند شوید چرا که خطر زمین خوردن وجود دارد)

_ ناراحتی معده

_ خشکی دهان

_ یبوست

_ افزایش اشتها و بالا رفتن وزن

عوارض جانبی جدی که حتما باید به پزشک گزارش داده شوند:

_ مشکل در فرو دادن غذا

_ لرزش و رعشه بدن

_ ضربان قلب آهسته

_ خستگی و بی حالی

_ تغییرات خلقی و روانی مثل سردرگمی، توهم و گیجی

_ کرخت شدن یا سوزش دست و پا

_ زردی چشم و پوست

_ درد شدید معده و شکم

_ مشکل در ادرار

_ اختلال تنفس هنگام خواب

به دلیل افزایش سطح پرولاکتین ممکن است در زنان باعث ترشح شیر از سینه، حذف یا توقف دوره‌های ماهیانه و یا ایجاد مشکل در بارداری بشود. در مردان نیز می‌تواند باعث کاهش توان جنسی، عدم توانایی تولید اسپرم و بزرگ شدن سینه‌ها گردد.

توصیه هایی در مصرف الانزاپین

1. الانزاپین ممکن است باعث افزایش قند خون شود، بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید و یا علائم قند خون بالا مثل تشنگی زیاد و مکررا ادرار دارید، به پزشک اطلاع دهید. برای اطلاع بیشتر از