ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بیماری آلزایمر | نشانه ها و راه های پیشگیری از الزایمر

بیماری آلزایمر (Alzheimer) یکی از انواع بیماری‌های زوال عقل است که در بین عموم مردم به عنوان بیماری فراموشی شناخته می‌شود. اما آیا همیشه فراموشی نشانه‌ای از بیماری آلزایمر است؟ اگر پا به میانسالی گذاشته‌اید فراموشی‌های جزئی طبیعی می‌باشند. برای مثال نام یکی از دوستان را به یاد نمی‌آورید اما بعد از کمی فکر کردن یا حتی چند ساعت آن را به خاطر می‌آورید؛ این حالت نشانه‌ای از یک مشکل جدی نمی‌تواند باشد. اما اگر فراموشی مشکلات جدی را در زندگی روزمره شما ایجاد کرده باشد، احتمال ابتلا به آلزایمر وجود دارد. در این شرایط با شناسایی زود هنگام نشانه‌های اولیه می‌توانید از پیشروی بیماری جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زوال عقل کلیک کنید.

گیف بیماری آلزایمر


بیماری آلزایمر را چطور بشناسیم؟

آلزایمر را چطور بشناسیم

آلزایمر یک بیماری مغزی است که به صورت تدریجی باعث کاهش حافظه، تفکر و استدلال می‌شود و اختلالات حافظه را پدید می‌آورد. از دست دادن حافظه به گونه‌ای که زندگی را مختل کنند می‌تواند نشانه‌ای از بیماری آلزایمر یا سایر بیماری‌های زوال عقل باشد. با روش‌های در ادامه به علائمی که نشان دهنده بیماری آلزایمر است اشاره کرده‌ایم، در صورت دیدن این نشانه‌ها آن‌ها را نادیده نگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات حافظه کلیک کنید.

1- فراموش کاری‌هایی که زندگی روزمره ‌تان را با مشکل مواجه کند

2- اخیرا برای برنامه ریزی و حل مسائل با چالش و ناتوانی رو به رو شدید

3- کارها و وظایف روزمره را به سختی به پایان می‌رسانید

4- فراموش کردن و گیج شدن درباره زمان و مکانی که در آن هستید

5- درک تصاویر دیداری و فضایی برایتان سخت شده است

6- به تازگی کلمات برای حرف زدن و نوشتن به خاطرتان نمی‌آید

7- جاگذاشتن وسائل در جاهای مختلف

8- در صورت طولانی شدن مبحث نمی‌توانید موضوع را پیگیری کنید

9- کاهش و یا ضعیف شدن توانایی قضاوت کردن

10- کناره گیری از کار و فعالیت‌های اجتماعی

11- تغییرات خلقی و شخصیتی

اینفوگرافیک بیماری آلزایمر

اینفوگرافیک بیماری آلزایمر

علائم و نشانه‌های تشخیصی آلزایمر

آیا آلزایمر باعث مرگ می شود

برای تشخیص آلزایمر لازم است که فرد حداقل دو مورد از علائم هر دسته را داشته باشد:

1_ناتوانی در یادآوری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید

این علائم به صورت‌های زیر بروز پیدا می‌کند

_حرف‌ها و سوالات تکراری

_فراموش کردن اتفاقات

_گم کردن وسایل

_سردرگمی در زمان و مکان

2_ناتوانی در استدلال کردن و قضاوت

_عدم درک خطر

_ناتوانی در کنترل مسائل مالی و برنامه ریزی

_عدم تصمیم گیری صحیح

_مشکل در انجام کارهای پیچیده

3_ناتوانی در درک تصاویر بصری

_مشکل در تشخیص چهره‌های آشنا و یافتن وسایل مورد نیازی که در دسترس قرار دارند از نشانه‌های بیماری آلزایمر است.

_ناتوانی در انجام کارهای مشخص همچون لباس پوشیدن

4_مشکل با کلمات در صحبت کردن و نوشتن

_ناتوانی در پیدا کردن کلمه مناسب برای رساندن منظور خود

_توقف در میانه صحبت

_مشکل در نامگذاری اشیا

5_تغییرات رفتار و شخصیتی

تغییرات در رفتار خود را در بیماری آلزایمر به شکل بی قراری، بی تفاوت بودن نسبت به امور، فرار از اجتماع و جمع‌های دوستانه، کاهش چشم گیر انگیزه، آشفتگی و فقدان احساساتی همچون همدلی نشان می‌دهند.

در صورتی که فرد علائم فوق را داشته باشد می‌توان ابتلا آلزایمر را تشخیص داد. به طور معمول آلزایمر به صورت تدریجی شروع می‌شود و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها به طول بینجامد. اگر متوجه شدید که علائم به سرعت شدید می‌شوند به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است نشانه بیماری حاد دیگری باشند.

برخی دیگر از نشانه‌های اولیه آلزایمر

طبق تحقیقات انجام شده، برخی از علائم ممکن است نشان دهنده شروع بیماری آلزایمر باشد. البته ممکن است سال‌ها بعد از شروع این علائم آلزایمر بروز پیدا کند. این نشانه‌های اولیه عبارتند از:

_تغییر در حس شوخ طبعی

_مشکلات شنوایی

_کاهش حس بویایی

_غیر معمول بودن اثر انگشت

_افسردگی

نکته: آلزایمر یک بیماری ارثی و ژنتیکی است. در صورتی که سابقه بیماری در خانواده وجود داشته باشد فرد می‌تواند در سنین جوانی همچون 30 تا 40 سالگی نیز به آن مبتلا شود.

روش تشخیص بیماری آلزایمر

در اکثر مواقع، بیماری بدون بروز علائم اولیه و به صورت پنهان پیشرفت می‌کند. برای تشخیص بیماری موارد زیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد که از آن‌ها می‌توان به سابقه بیماری‌های فرد، زمینه خانوادگی و ارثی و بررسی مشخصه‌های عصبی اشاره کرد. برخی از روش‌های تشخیصی پیشرفته عبارتند از:

_تصویر برداری توموگرافی کامپیوتری (CT)

_تصویر برداری با رزونانس مغناطیسی(MRI)

_توموگرافی کامپیوتری با تک فوتون انتشاری(SPECT)

_توموگرافی تابش پوزیترون (PET)

آیا بیماری آلزایمر باعث مرگ می‌شود؟

آلزایمر ارتباطات عصبی مغز را تخریب کرده و به تدریج بیمار در انجام امور معمولی مثل راه رفتن، غذا خوردن و بلعیدن دچار مشکل می‌شود. این بیماری باعث کوچک شدن و تخریب مغز می‌شود اما بیماری آلزایمر شما را نمی‌کشد، بلکه عواقبی که در اثر کاهش عملکرد مغز دچارش می‌شوید منجر به مرگ می‌شود. عدم توانایی در بلع یکی از خطرناک‌ترین عواقب این بیماری است. اکثر بیماران آلزایمر در اثر پنومنویا آسپیراسون می‌میرند. پنومنویا آسپیراسون وضعیتی است که در آن غذا یا مایعات به جای آنکه وارد مری شوند وارد نای شده و موجب عفونت شش‌ها و خفگی می‌شود.

راه‌های پیشگیری از Alzheimer

آلزایمر قابل درمان است

از آن جا که هنوز به طور دقیق علت ابتلا به بیماری آلزایمر مشخص نشده است در نتیجه نمی‌توان روش دقیقی برای پیشگیری از ابتلا به آن توصیه کرد. اما طبق مطالعات با برخی اقدامات می‌توان خطر ابتلا را کاهش داد. برای این منظور شما می‌توانید عادات و روش‌های زیر را در زندگی خود پیاده کنید. این روش‌ها تا حد زیادی از آلزایمر زودرس جلوگیری می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آلزایمر زودرس کلیک کنید.

_ داشتن فعالیت جسمانی و ورزش علاوه بر تضمین سلامت شما باعث شادابی می‌شود.

_ رژیم غذایی مناسب و سالم را پیش بگیرید.

_ سعی کنید در هر مرحله‌ای از زندگی به دنبال یادگیری و فراگیری مهارتی جدید باشید.

_ در فعالیت‌های دسته جمعی و اجتماعی شرکت کنید.

_ خواب کافی به خصوص خواب در شب سلامت مغز شما را تضمین می‌کند.

_ استرس و اضطراب را از خود دور کرده و راه‌های کنترل و مدیریت استرس را بیاموزید. برای درمان اضطراب و استرس شدید می‌توانید از مشاوره کنترل استرس کمک بگیرید.

_ از سیگار و نوشیدن افراطی الکل بپرهیزید.

_ وزن و فشار خون خود را دائم چک کرده و تحت کنترل داشته باشید.

آیا Alzheimer قابل درمان است؟

در حالی که هنوز هیچ درمان قطعی برای درمان بیماری آلزایمر یافت نشده است گزینه‌های دارویی و غیر دارویی برای کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی بیمار وجود دارد.  متیل تینینیوم کلراید (رِمبِر) یکی از این داروها است که تنها باعث کنترل و کاهش نشانه‌ها می‌شود. کوهنوردی نیز یکی از فعالیت‌هایی است که سرعت پیشروری بیماری را کاهش  می‌دهد. در نهایت بیماربا کمک متخصص می‌تواند یاد بگیرد که چگونه بیماری خود را کنترل کرده و با آن زندگی کند. خانواده و اطرافیان بیمار ممکن است بسیار تحت تأثیر قرار گرفته و دچار معضلاتی شوند. مشاوره خانواده برای کنار آمدن با سختی‌های بیماری و یافتن راه‌هایی برای کمک به بیمار، موثر واقع خواهد شد.

علاوه بر این می‌توانید از راه‌های درمان فراموشی برای کاهش علائم بیماری آلزایمر استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌های درمان فراموشی کلیک کنید.

غذاها و ویتامین‌های مورد نیاز برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر

یکی از مهم‌ترین و موثرترین مواد برای محافظت از بدن در برابر آلزایمر آنتی اکسیدان‌ها می‌باشند. آنتی اکسیدان‌های مواد طبیعی و مغذی هستند که از بدن و مغز شما در برابر مولکول‌هایی به نام رادیکال آزاد محافظت می‌کنند. مولکول‌های رادیکال آزاد باعث آسیب به سلول‌های بدن شده و یکی از عوامل سرطان، بیماری‌های قلبی و بیماری آلزایمر می‌باشند. آنتی اکسیدان‌ها در مواد غذایی مختلفی مثل میوه‌ها (به خصوص میوه‌هایی با رنگ قرمز)، سبزیجات، چای، فلفل و... یافت می‌شوند و علاوه به تقویت حافظه کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌های تقویت حافظه کلیک کنید.

ارتباط با متخصص روانشناسی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید یک  سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید و از با تصمیم گیری‌های درست بهترین‌ها رو برای خود رقم بزنید. خوشبختانه این روزها با استفاده از تلفن نیز می‌توانید به بهترین متخصصان روانشناسی ارتباط پیدا کنید. پس با دریافت مشاوره تلفنی اولین گام برای تغییر را بردارید.

رژیم غذایی و طب سنتی در درمان بیماری آلزایمر

برخی از مواد غذایی سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهند که به شرح زیر می‌باشند:

روغن نارگیل: مصرف منظم و روزانه روغن نارگیل در پیشگیری از آلزایمر بسیار موثر است. شما می‌توانید روزی دو قاشق چای خوری روغن نارگیل مصرف کنید. همچنین می‌توانید روغن نارگیل را به همراه سالاد یا غذاهای پختنی میل کنید.

ویتامین B12 : برخی از مواد غذایی سرشار از این ویتامین هستند که عبارتند از: گوشت، مرغ، ماهی، شیر، پنیر، تخم مرغ، آووکادو، شیر سویا، لوبیا و غلات

دارچین: دارچین را می‌توانید به عنوان ادویه در غذاهای مختلف همچون نون تست، سالاد، شیرینی و چای مصرف کنید. توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد دارچین برای کبد ضرر دارد.

بادام: مصرف بادام در پیشگیری از آلزایمر بسیار مهم است. به طور روزانه و منظم چند عدد بادام میل کنید.

زردچوبه: زردچوبه نیز مانند دارچین یک ادویه است و می‌توانید از آن در تمام غذاهای خود استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید یک و نیم قاشق زردچوبه را در شیر حل کرده و آن را بنوشید.

اسیدهای چرب امگا3: مواد غذایی که حاوی امگا3 هستند عبارتند از: گردو، ماهی، دانه کتان، لوبیا، روغن زیتون و پوره کدو. همچنین می‌توانید با تجویز پزشک از مکمل های غذایی امگا3 نیز استفاده کنید.

رفتار صحیح با افراد مبتلا به بیماری آلزایمر

رفتار با فرد مبتلا به آلزایمر بسیار مهم است. برخی از مهم‌ترین اصول رفتاری با آن‌ها به شرح زیر می‌‌باشد:

  • در حین صحبت کردن با آن‌ها لحن ملایمی داشته باشید و با اطمینان حرف بزنید.
  • در صورتی که فرد دچار سردرگمی و گیجی شد، عصبی نشده و با آرامش اشتباهات او را بگویید.
  • از پشت سر به او نزدیک نشوید چرا که ممکن است دچار ترس و آسفتگی شود.
  • حتی اگر به درجه از بیماری رسیده که متوجه حرف‌های شما نمی‌شود هم با او صحبت کرده و مکالمات خود را قطع نکنید.
  • برای صدا زدن بیمار، با او تماس چشمی برقرار کرده و اسمش را صدا بزنید. با این کار به افزایش تمرکز او کمک می‌کنید.
  • در زمان سوال پرسیدن به فرد مهلت دهید تا متوجه سوال شما بشود. اگر همچنان پاسخی نداد، سوال خود را با آرامش و کلمات دیگری تکرار کنید.
  • در هنگام گفتگو مطمئن شوید که شما را می‌بیند و وسایل مورد نیز خود همچون عینک و سمعک را در اختیار دارد. محرک‌های مراحم همچون رادیو و تلویزیون را نیز خاموش کرده تا بر گفتگو تمرکز کند.
  • به هیچ وجه بیمار مبتلا به آلزایمر را مورد تمسخر قرار ندهید.
  • وظایفی که باید انجام دهد را به مراحل کوچک تقسیم کنید. فعالیت‌های پیچیده برای افراد مبتلا به آلزایمر سخت است و نمی‌توانند از عهده انجام آن برآیند.
  • در هنگام صحبت با او از جملات منفی همچون (از خونه بیرون نرو) استفاده نکنید. شما می‌توانید با کلمات مناسب تری همچون (لطفا در خانه بمان) منظور خود را به او برسانید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان بیماری آلزایمر می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*