ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آمفتامین و متامفتامین


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آمفتامین و متامفتامین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آمفتامین و متامفتامین مواد بسیار اعتیاد آوری هستند که در طبقه بندی انواع مواد، در طبقه مواد محرک قرار دارند. اغلب مصرف کنندگان در ابتدا از آثار مخرب آن‌ها آگاه نبوده و تنها به دلیل اثرات خوشایند و مفیدی که از آن‌ها انتظار دارند به مصرف این مواد روی می‌آورند. برای مثال چاقی و عدم تمرکز مواردی هستند که افراد به طور ناآگاهانه برای درمان آن‌ها از آمفتامین و متامفتامین استفاده می‌کنند. به علاوه شاهد مصرف این مواد توسط برخی دانشجویان و افرادی که در تلاش‌اند تا در رقابت‌های علمی رتبه بیاورند نیز هستیم. به دلیل آثار بسیار گران باری که مصرف این مواد به بار می‌آورد، افزایش آگاهی این مورد توسط افراد و خانواده‌ها اهمیت بسیاری دارد. برای آگاهی از علائم، عوارض و نحوه ترک اعتیاد به آمفتامین و متامفتامین ها تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. برای اطلاع از بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

آمفتامین و متامفتامین چیست؟

آمفتامین و متامفتامین با پایه شیمیایی یکسان اما با فرایند اثر متفاوت، تأثیرات مختلفی بر بدن می‌گذارند. این مواد که در دسته مواد محرک جای می‌گیرند به صورت دارویی برای درمان اختلالاتی چون بیش فعالی تجویز می‌شود. از جمله این داروها می‌توان به ریتالین اشاره کرد. آمفتامین ها اولین مواد مخدر از این نوع بودند که در اوایل قرن بیستم به دنبال آن متامفتامین ها تولید شدند. مت آمفتامین یک داروی مصنوعی است که به این معنی است که کاملاً در آزمایشگاه ساخته می شود. یکی از قوی ترین داروهای محرک است و پتانسیل اعتیاد بالایی دارد.

مصرف داروهای محرک زمانی که اختلال بیش فعالی- نقص توجه وجود دارد و با تجویز پزشک صورت بگیرد، خطری ندارد و در درمان اختلال بسیار مؤثر است. اما افراد سالمی که سرخود این دارو را مصرف می‌کنند، به‌شدت دچار وابستگی و اعتیاد نسبت به این دارو می‌شوند. متافتامین در بازار با نام شیشه یا کریستال به دست مصرف کننده می‌رسد. این ماده هیچ گونه مصرف پزشکی ندارد و بسیار اعتیادآور است. برای کسب اطالاعات در زمینه علائم اعتیاد به شیشه کلیک کنید.

در واقع آمفتامین و متامفتامین با این که در یک دسته طبقه‌بندی می‌شوند و اثرات مشابهی دارند، با یکدیگر تفاوت‌هایی هم دارند. برای مثال متامفتامین تأثیرات بلندمدت بیشتری بر فرد می‌گذارد، سموم بیشتری دارد و تأثیرات گسترده‌تری بر سیستم عصبی مرکزی فرد می‌گذارد. برای آشنایی بیشتر درباره ریتالین کلیک کنید.

اینفوگرافیک آمفتامین و متامفتامین

اینفوگرافیک آمفتامین و متامفتامین

1-تفاوت آمفتامین و متامفتامین

بین آمفتامین در مقابل مت آمفتامین کدام  یک برای اولین بار عرضه شد؟ طبق سایت آموزش داروی MethOIDE دانشگاه آریزونا، یک شیمیدان رومانیایی برای اولین بار در سال 1887 در دانشگاه برلین آمفتامین ساخت. شش سال بعد، یک شیمیدان ژاپنی در آزمایشگاه خود متامفتامین ساخت. شرکت های داروسازی در دهه 1930 شروع به فروش آمفتامین ها برای آسم، تب یونجه و سرماخوردگی کردند. دولت های بریتانیا، آلمان، ژاپن و ایالات متحده همگی در طول جنگ جهانی دوم برای سربازان تزریق یا قرص تولید کردند. هدف از تولید داروها چه بود؟ برای افزایش استقامت و کاهش ترس در مبارزه.

هر دو دارو از نظر ترکیب شیمیایی مشابه هستند اما تفاوت های شیمیایی کوچک بین مت آمفتامین و آمفتامین، مت را به یک داروی محرک قوی تر تبدیل می کند. طبق گزارش موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA) مصرف مت آمفتامین در دوزهای مشابه، می تواند اثرات افزایش یافته زیر را در مقایسه با آمفتامین داشته باشد:

 • کاهش اشتها
 • احساس شادی یا سرخوشی زیاد
 • مقادیر بیشتر دارو در مغز
 • اثرات طولانی تر و قوی تر

2-مکانیزم اثر آمفتامین و متامفتامین
 

به طور کلی این مواد در دسته داروهای محرک قرار دارند که با افزایش ترشح نوراپی نفرین و دوپامین در مغز، باعث ایجاد احساس سرخوشی و لذت می‌شوند چرا که نوراپی نفرین و دوپامین در مغز وظیفه ایجاد لذت و پاداش را بر عهده دارند. برای آگاهی از هورمون شادی آور کلیک کنید.

لذت همراه با مصرف، تمایل فرد را به ماده بیشتر می‌کند. اما بعد از مدتی تحمل بدن بالا رفته و فرد برای رسیدن به اثرات خوشایند اولیه مجبور به بالا بردن دوز مصرف می‌شود و این به معنای شروع اعتیاد است. برای شناخت بیشتر درباره درمان اعتیاد کلیک کنید.

علائم مصرف آمفتامین و متامفتامین

علائم و عوارض مصرف آمفتامین و متامفتامین

کسانی که نیاز به بیدار ماندن در شب دارند متافتامین بیشتری مصرف می کنند. مثلا دانشجویان در شب های امتحان، رانندگان کامیون که شب ها در جاده تردد می کنند، کسانی که شیفت شب کار می کنند و خانم هایی که دنبال تناسب اندام هستند. تحقیقات نشان می دهد که 14 درصد ایرانیان از متافتامین استفاده می کنند.

علائم مصرف در هر دو ماده آمفتامین و متامفتامین شبیه به هم هستند و از انواع مواد اعتیاد آور محسوب می‌شوند. با این تفاوت که در متامفتامین علائم شدیدتر است. مهم ترین علائم مصرف آمفتامین و متامفتامین شامل موارد زیر است.

 •  احساس سرخوشی
 •  افزایش ضربان قلب و فشار خون
 •  سردرد، سرگیجه و دید تار
 •  لرزش بدن
 • تعریق بیش از حد
 •  کاهش اشتها به غذا و بی خوابی
 •  افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیحه بالا رفتن دمای بدن
 • افزایش انگیزه برای فعالیت های مختلف و انجام کارهای دیگر
 •  احساس افزایش انرژی فزاینده
 •  بروز تغییراتی در تمرکز و بیش فعالی

برای آشنایی با انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

1-عوارض مصرف در دوزهای بالا

عوارض مصرف آمفتامین و متامفتامین نیز مثل علائم آن به علت شباهت شیمیایی بسیار بالا مشابه بوده و تنها در شدت آن‌ها تفاوت وجود دارد. مصرف آمفتامین در صورتی که به میزان دقیق تجویز شده توسط پزشک باشد خطری ندارد. اما در صورت مصرف بالا و خارج از تجویز پزشک منجر به عوارض بسیار حاد خواهد شد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- یبوست

- بیماری‌های پوستی

- سایش و پوسیدگی دندان‌ها

- خطر ابتلا به علائم سایکوز و دچار شدن به بیماری‌های روان پریشی

- احتمال بالای آسیب دائمی به مغز

- مرگ در صورت اوردوز

برای آشنایی بیشتر با علائم سایکوز کلیک کنید.

2-عوارض عصبی شناختی

مت آمفتامین تأثیر عمیقی بر مغز افرادی دارد که از آن سوء استفاده می کنند. با توجه به یافته های موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA)، مت عملکرد مغز شما را تغییر می دهد. مت علاوه بر کاهش توانایی طبیعی مغز برای استفاده از دوپامین، با حافظه و توانایی یادگیری تداخل می کند. مصرف طولانی مدت متابولیک مغز شما را تغییر می دهد و به طور بالقوه در روابط و عملکرد شما در محل کار، مدرسه یا خانه تداخل ایجاد می کند. اختلال در زبان، حواس پرتی، مشکل در دقت و توجه نیز از دیگر پیامدهای مصرف متافتامین هستند. برای آگاهی از اختلالات عصبی شناختی کلیک کنید.

مصرف آمفتامین منجر به مسدود کردن باز جذب دوپامین و افزایش آن در سیناپس عصب ها و مزولیمبیک مغز می شود. از طرفی مصرف زیاد این ماده باعث وابستگی به گیرنده دوپامین می شود. به تدریج کم شدن دوپامین مسائلی چون افت عملکرد شناختی و حافظه را ایجاد می کند. از آنجایی که این داروی ضعیف تری است که به اندازه مت آمفتامین در بدن شما باقی نمی ماند، اثرات آن ضعیف تر و کوتاه تر است.

 

عوارض مصرف آمفتامین و متامفتامین

سوء مصرف آمفتامین و متامفتامین

این سؤال برای بسیاری از افراد پیش می‌آید که چرا این مواد سوءمصرف می‌شوند. در مورد آمفتامین چنین به نظر می‌رسد که چون به عنوان دارویی جهت درمان تجویز می‌شود، اغلب افراد گمان می‌کنند مصرف آن ایرادی ندارد. برای مثال خیلی از افراد برای اینکه توجه خود را بهبود ببخشند به مصرف داروهایی نظیر ریتالین روی می‌آورند. در حالی که این دارو برای افراد سالم تأثیرات معکوسی خواهد داشت و عوارض جانبی بسیار زیادی ایجاد می‌کند. برای آگاهی از ترک ریتالین کلیک کنید.

اما در مورد متامفتامین یا شیشه تقریباً علل گرایش متفاوت است. به دلیل اثرات شادی‌آور و لذت بخشی که مصرف این مواد ایجاد می‌کند، معمولاً افراد برای فرار از مشکلات روحی، مشکلات خانوادگی و بهبود علائم افسردگی از آن استفاده می‌کنند. اگر دچار مشکلات روحی زیادی هستید یا حس می‌کنید به شادی بیشتری در زندگی خود نیاز دارید، روش‌های سالم‌تری را برای این کار امتحان کنید. مراجعه به روانشناس کمک شایانی در این زمینه به شما خواهد کرد.

کدام پتانسیل بیشتری برای سوء مصرف دارد؟ مت آمفتامین در مقابل آمفتامین؟

مت آمفتامین به طور مستقیم میزان دوپامین را در مغز شما افزایش می دهد. آمفتامین نیز همینطور، اما در سطح پایین تر. ماندگاری مت از آمفتامین بیشتر است و مدت بیشتری در بدن شما باقی می ماند. هم مت و هم آمفتامین پتانسیل سوء مصرف دارند. مت آمفتامین پتانسیل بیشتری برای تحمل و وابستگی نسبت به آمفتامین دارد. تحمل در مصرف کنندگان مت آمفتامین می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد.

 

ترک و درمان

آمفتامین و متامفتامین به میزان بسیار زیادی اعتیادآور هستند. علائم ترک این مواد بیشتر به صورت علائم روانی ظهور می‌کنند تا دردهای جسمی. کنار گذاشتن ناگهانی آن‌ها ممکن است منجر به ایجاد حالاتی نظیر بی‌قراری و دچار شدن به اضطراب‌های شدید در شما شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که ترک حتماً زیر نظر متخصص صورت بگیرد چرا که این علائم می‌توانند آنقدر آزاردهنده باشند که در برابر آن‌ها احساس ناتوانی کرده و دوباره به مصرف روی بیاورید. برای اطلاع از ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

برای ترک داروهای آمفتامین در مصارف دارویی معمولاً پزشک برنامه‌ای برای کاهش تدریجی مصرف به بیمار ارائه می‌کند تا علائم ترک را کم کرده و احتمال بازگشت را بسیار کاهش دهد. مشکلات و عوارض ناشی از مصرف بالا، حاد و در مواردی دائمی هستند. به همین علت بهتر است برای ترک شیشه و داروهای مشابه هرچه سریع‌تر اقدام کنید تا علاوه بر ترک، عوارض روانی ناشی از مصرف نیز درمان شود.

یه خبر خوب

آمفتامین و متفتامین عوارض گسترده ای برای فرد دارد. با توجه به پیامدهای جسمی، شناختی و روانی این ماده ترک آن حائز اهمیت است. خیلی افراد از سر اجبار و به دلیل سبک زندگی غلط از آمفتامین و متفتامین استفاده می کنند. همه افرادی که از اعتیاد رنج می‌برند به دنبال راهکاری برای رهایی از این مسئله هستند اما مشکلات روانی و جسمانی که در پی آن پدید می‌آید درمان را با مشکل مواجه می‌کند. با این حال خبر خوب این است که مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته و ایجاد محیطی امن و آرام امکان درمان هرگونه اعتیاد را بدون استفاده از روش‌های سنتی امکان پذیر کرده است.

به افراد درگیر با اعتیاد اطمینان خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن دوران پاکسازی را سپری کرده و بتوانند روند عادی زندگی خود را دنبال کنند. همچنین حامی هنر زندگی به افرادی که تمایل ندارند خانواده‌ها در جریان موضوع اعتیاد آن ها باشند این اطمینان را می‌دهد که تمامی روند درمان و مشاوره به صورت یک راز باقی خواهد ماند و اطلاعات نزد این مرکز محفوظ می‌ماند. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

چه تفاوتی میان آمفتامین و متامفتامین وجود دارد؟

متامفتامین تأثیرات بلندمدت بیشتری بر فرد دارد، سموم بیشتری داشته و تأثیرات گسترده‌تری بر سیستم عصبی مرکزی فرد می‌گذارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*