ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عصبانیت | علل بروز عصبانیت و کاهش پیامدهای آن

عصبانیت یکی از قوی‌ترین هیجانات فردی است. تجربۀ خشم به خودی خود برای همۀ افراد اتفاق می‌افتد و امری طبیعی است؛ اما پیامدهایی که به دنبال آن می‌آیند ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه مخربی را حاصل شوند و به روابط بین فردی آسیب زیادی وارد کنند. افرادی که زیاد عصبانی می‌شوند ممکن است دائم دیگران و محیط را عامل خشم خود بدانند. در حالی که بخش بزرگی از این هیجانات و نحوه پاسخ به آن‌ها از درون فرد ناشی می‌شود. با پی بردن به علت و ریشه ناراحتی‌ها می‌توان مانع از تجربه بسیاری از هیجانات ناخوشایند شد. در ادامه بخشی از علل این هیجان منفی را ذکر کرده ایم، اما هر کس دارای تجارب منحصر به فردی است که برای حل آن‌ها جلسات مشاوره روانشناسی لازم است.

گیف عصبانیت


علل موثر در ایجاد عصبانیت

عامل اصلی در تجربۀ عصبانیت عوامل محیطی است که فرد در طول زندگی با آن‌ها مواجه می‌شود. استرس‌های روزمره، مشکلات مالی، موقعیت خانوادگی و اجتماعی ضعیف و مسائلی از این دست همگی می‌توانند در شکل گیری احساس خشم و عصبانیت دخیل باشند. پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر عوامل مقاله احساس خشم را مطالعه کنید.

علاوه بر این‌ها ویژگی‌های درونی افراد نظیر ژنتیک و توانایی بدن برای مقابله با برخی از هورمون‌ها و مواد شیمیایی در میزان تجربه عصبانیت و توانایی فرد در مقابله با آن تاثیر بسزایی دارد. برای مثال کسانی به سروتونین، کمتر واکنش نشان می‌دهند دشواری بیشتری در کنترل خشم خود دارند. جهت کسب آگاهی از روش‌های کنترل خشم کلیک کنید.

اینفوگرافیک عصبانیت

اینفوگرافیک عصبانیت

علائم ناتوانی فرد در مقابله با عصبانیت

متخصصان سلامت روان برای آنکه به این تشخیص برسند که شما در کنترل و مدیریت خشم خود دچار مشکل هستید یکسری علائم هیجانی و جسمی را مورد بررسی قرار می دهند. بروز این علائم نشان می دهد که  شما به آموزش‌هایی در زمینه مقابله با خشم نیاز خواهید داشت. در ادامه به  بررسی هر یک از این علائم پرداخته‌ایم:

1. علائم هیجانی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که علائم هیجانی مشکلات مربوط به خشم تنها به تجربه خود احساس خشم محدود می‌شود، اما حالات هیجانی متعددی وجود دارند که نشان می‌دهند شما نتوانسته اید عصبانیت خود را به شیوه ای سالم و مثبت مدیریت کنید.

اضطراب و تحریک پذیری از جمله علائم هیجانی هستند که در این زمان بروز پیدا می‌کنند. اگر شما در شرایطی قرار دارید که به شدت عصبانی می‌شوید، در مدیریت و سازماندهی افکار خود با مشکل مواجه شده‌اید و احتمال آسیب رساندن به خودتان یا دیگران را می‌دهید برای کمک گرفتن از یک متخصص تامل نکنید و از یک مشاور روان شناس برای رفع مشکل خود استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تکنیک های تنفسی را برای کاهش استرس مطالعه کنید.

2. علائم جسمانی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*