ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنترل عصبانیت | کارهایی که در زمان عصبانیت لازم است انجام دهید

کنترل عصبانیت آن هم زمان‌هایی که با احساسات منفی و اتفاقات غیر قابل تحمل روبه رو می‌شوید، غیر ممکن به نظر می‌رسد. همه افراد گاهی از کوره در می‌روند و کارهایی بدون فکر و از روی عصبانیت انجام می‌دهند، اما پس از مدتی مجبور می‌شوند با پیامدها و احساسات منفی ناشی از عدم کنترل هیجانات منفی مواجه شوند. عوامل زیادی باعث عصبانیت شما می‌شوند؛ در صورتی که انتظار داشته باشید دیگران آرامش شما را فراهم کنند و یا شرایط را در خشم خود مقصر بدانید، پس در واقع کنترل عصبانیت و احساسات خود را کاملا به خارج از خودتان واگذار کرده‌اید. اگر فکر می‌کنید زمان آن رسیده تا فرمان زندگی را به دست بگیرید، پس با ما در ادامه این مطلب برای اطلاع از روش‌های کنترل عصبانیت همراه باشید.

گیف کنترل عصبانیت


1. عصبانیت خود را سرکوب نکنید

انسان‌ها احساسات و عواطف بسیاری را در خود می‌پرورانند که سرکوب هر یک از آن‌ها آسیب‌هایی را به دنبال دارد. (برای آشنایی با انواع احساسات و نحوه تشخیص هر کدام از آن‌ها کلیک کنید.)

سرکوب عصبانیت معمولا منجر به بیماری‌های قلبی و یا زخم معده می‌شود. هر چه عصبانیت خود را سرکوب کنید، آن را بیشتر به ناخودآگاه خود می‌فرستید. غافل از آن که این عصبانیت یک زمانی خودش را به طرز شدیدی نشان می‌دهد و آسیب‌های جبران ناپذیری به بار می‌آورد.

خود را برای عصبانیتتان سرزنش نکنید و بپذیرد که دلیل قانع کننده‌ای برای آن داشته‌اید. قبول کردن عصبانیت اولین قدم برای حل مشکلی است که شما را آزرده خاطر کرده‌است. برای درک بهتر این موضوع بر روی مقاله عصبانیت کلیک کنید.

اینفوگرافیک کنترل عصبانیت

اینفوگرافیک کنترل عصبانیت

2. منشأ عصبانیت خود را بیابید

عصبانیت‌های شدید اغلب از چیزهای بسیار کوچک شروع می‌شوند. کافی ست کسی برخلاف خواستۀ شما عمل کند آن وقت است که عصبانیت سرکوب کردۀ خود را بروز می‌دهید. این میزان از عصبانیت و خشم به چه دلیل است؟ علت واقعی آن را در خود پیدا کنید. مشکل اینجاست که معمولا افراد می‌خواهند اتفاق ناخوشایند را فراموش کنند و یا مدام بررسی عواملی که منجر به عصبانیت شده‌است را به تعویق می‌اندازند.

3. ورزش کردن راهی برای کنترل عصبانیت

بهترین روش کاهش تنش ورزش است. فعالیت بدنی شما را آرام می‌کند. باید ببینید کدام ورزش در کاهش حس عصبانیت به شما کمک می‌کند. یک ورزش خشن مانند کیک بوکسینگ یا ورزش‌های رزمی می‌تواند باعث تخلیه انرژی منفی و در نتیجه ایجاد حس آرامش ذهنی در شما شود. برای آشنایی با روش‌های دیگر رسیدن به آرامش توصیه می‌کنیم مقاله آرامش ذهنی را مطالعه کنید.

ممکن است فعالیت‌های آرام‌تر مانند پیاده روی، باغبانی، تمیز کاری و یوگا را ترجیح دهید، این فعالیت‌ها نیز باعث آرامش ذهن و جسم شده و باعث می‌شود با ذهن بازتری به مشکل خود و راه حل آن بیاندیشید. نحوه انجام ورزش‌های تن آرامی و تأثیرات آن‌ها را در مقاله یوگا بخوانید.

4. در هنگام عصبانیت واکنش عجولانه نشان ندهید

ممکن است در وضعیتی باشید که بروز عصبانیت کار راخراب‌تر کند و به ضرر خودتان تمام شود. در این شرایط باید واکنشتان را به تاخیر بیاندازید. از تکنیک‌های تنفسی برای کنترل خشم خود استفاده کنید. پرت کردن حواستان نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. خود را با یک فیلم خنده دار و یا فکر به خاطره ای خوشایند سرگرم کنید. این کار باعث می‌شود تا مدتی از شرایط تنش زا دور شوید. جهت اطلاع از تکنیک های تنفسی کلیک کنید.

5. کنترل عصبانیت با واقع بینی

در لحظۀ عصبانیت فکر کنید آیا واقعا چیزی که بابت آن عصبانی هستید یک سال بعد هم برای شما اهمیت دارد و در زندگیتان تاثیر می‌گذارد؟ منطق همیشه عصبانیت را از بین می‌برد به شرطی که با خود روراست باشید. خیلی از موقعیت‌های تنش زا در کنترل شما نیستند. مثلا به خاطر از دست دادن موقعیت شغلی در رقابت با همکارتان از او عصبانی هستید. پیش از هر چیز دلایل و نیت همکارتان را بررسی کنید.

احتمالا او نیز برای افزایش حقوق و زندگی بهتر سعی در موفقیت در این رقابت داشته. در بسیاری از موارد افراد قصد آزردن شما را ندارند و ممکن است همکارتان نیز واقعا نیت بدی نداشته باشد. همیشه شرایط و علت‌هایی وجود دارد که شما از آن‌ها بی خبرید.

6. مسئولیت کار خود را بپذیرید

هرگز سعی نکنید نقش قربانی را در زندگی بازی کنید و مشکلات را تقصیر زمین و زمان بیاندازید. وقتی مسئولیت کارها را به عهده بگیرید و قبول کنید که تنش و طرز تفکر خودتان در آن‌ها نقش داشته‌اند، بهتر می‌توانید به حل مسئله بپردازید. اما اگر همه چیز را تقصیر شرایط بدانید، پس کاری از دستتان بر نمی‌آید و این شما را عصبانی‌تر می‌کند و باعث می‌شود دوباره اشتباهات خود را تکرار کنید. شما دارای قدرت تفکر هستید و می‌توانید خود را تغییر دهید. می‌توانید در این زمینه به مقاله مهارت حل مسئله مراجعه کنید.

7. ترک کردن محل برای کنترل عصبانیت

جایی را برای خود در نظر داشته باشید که بتوانید در آن به آرامش برسید. این مکان می‌تواند یک اتاق مخصوص به خود در خانه و یا یک کلبه در جنگل باشد. زمانی که عصبانی می‌شوید سعی کنید در صورت امکان محل را ترک کنید و به جایی بروید که هیچ کس نباشد و شما را آرام کند. حتی می‌توانید در این مکان عصبانیت خود را با مشت زدن به بالشت و یا فریاد زدن خالی کنید. این مکان به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را به دست آورید.

گاهی تنها چیزی که به آن احتیاج دارید دور شدن از موقعیت تنش زاست. می‌توانید در خلوت خود قضیه را از زوایای مختلف بررسی کنید و برای آن راهکار بیابید. بسیاری دیگر از راه‌های کاهش عصبانیت را در مقاله کنترل خشم توضیح داده‌ایم. بر روی آن کلیک کنید.

8. قبل از هر عملی فکر کنید

پیش از اینکه واکنش سریعی نشان دهید موقعیت را ارزیابی کنید شاید شرایط آن طور که شما فکر می‌کنید نباشد. برای مثال اگر با خیانت مواجه می‌شوید در نظر بگیرید که ممکن است شایعه باشد و آیا واقعا از طرف مقابلتان بر می‌آید که به شما خیانت کند؟ تمام جنبه‌ها را در نظر بگیرید. ذهنتان به صورت ناخودآگاه همیشه بدترین را در نظر می‌گیرد بنابراین اجازه ندهید تسلیم تصورات غلط ذهنتان شوید.

اگر تمام بدی‌های شخص مقابل را به یاد بیاورید خواهید دید که بیشتر هم عصبانی می‌شوید. تصمیم گیری در زمان عصبانیت پیامدهای منفی برای شما خواهد داشت، پس ابتدا برای کنترل عصبانیت خود اقدام نمایید.

درمان عصبانیت

بسیاری از افراد با وجود به کارگیری روش‌های فوق، هنگام عصبانیت کنترل خود را از دست داده و دست به اقداماتی می‌زنند که منجر به پشیمانی می‌شود. اگر شما هم با این مشکل دست به گریبان هستید، بهتر است از مشاوره روانشناسی استفاده نمایید. چرا که روانشناس با بررسی علل ریشه ای و موانع رفع عصبانیت می‌تواند به شما برای کنترل عصبانیت و به کارگیری روش‌های ذکر شده کمک کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه عصبانیت و کنترل عصبانیت می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*