ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنترل عصبانیت در نوجوانان | 11 مهارت اساسی برای کنترل خشم نوجوان

آموزش برخی تکنیک های ساده برای کنترل عصبانیت در نوجوانان می تواند بسیار کارساز باشد. اگرچه عصبانیت یک احساس طبیعی و نرمال در هر فردی است اما عدم توانایی در کنترل آن ممکن است مشکلات زیادی برای فرد ایجاد نماید. آموزش مهارت ابراز احساسات، مهارت های مقابله ای و ابراز وجود می تواند در کنترل عصبانیت تاثیر بسزایی داشته باشد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره کودک مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

نوجوان و خشم

آیا نوجوان شما هر بار که قوانین را ذکر می کنید منفجر می شود؟ خودشان یا دیگران را تهدید می کنند؟ آیا احساس می کنید در خانه خود روی پوسته تخم مرغ راه می روید؟ سال های نوجوانی می تواند دوران پرتلاطمی باشد. نوجوانان در تلاشند تا دریابند که چگونه با این دنیا سازگار خواهند شد. معمولاً برای نوجوانان آرزوی آزادی بیشتر است. آنها مرزها را از بین می برند و گاهی اوقات می توانند از کنترل خارج شوند. خشم یک احساس عادی است. نحوه واکنش افراد به خشم می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت عاطفی آنها بگوید. مانند بقیه، نوجوانان نیز احساسات پیچیده ای را تجربه می کنند اما اغلب مهارت های مقابله با آن احساسات را ندارند.  

کنترل عصبانیت در نوجوانان

نوجوانانی که نمی توانند عصبانیت خود را مدیریت کنند، چه زمانی که از کار نکردن یک برنامه ناامید شده اند، گوشی هوشمند خود را به دیوار پرتاب کنند، چه زمانی که به خواسته خود دست پیدا نمی کنند، فریاد می زنند و فحش می دهند. در حالی که برخی به صورت کلامی سرزنش می کنند، برخی دیگر ممکن است از نظر فیزیکی پرخاشگر شوند. اگر یاد نگیرند که چگونه خشم خود را مدیریت کنند، در مدرسه، روابط و شغل خود با مشکل مواجه خواهند شد. اگرچه خشم یک احساس طبیعی و سالم است، اما مهم است که بدانیم چگونه با آن مقابله کنیم. دانستن اینکه چگونه با خشم کنار بیایید و چگونه آن را به شیوه ای مناسب از نظر اجتماعی ابراز کنید، مهارت های مهمی است که نوجوانان باید یاد بگیرند. در اینجا هشت مفهوم و استراتژی وجود دارد که می تواند به آموزش مهارت های کنترل خشم به نوجوانان کمک کند.

1-تعیین مرزها

مرزهای ثابتی تعیین کنید و به نوجوان خود در مورد آنچه از آنها انتظار دارید شفاف سازی کنید. اگر فرزند شما بحث برانگیز است و این منجر به درگیری می شود، یک نکته مهم که باید به خاطر داشته باشید این است که برنامه ریزی از قبل برای پاسخ های خود می تواند از تشدید تنش جلوگیری کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پرخاشگری نوجوانان کلیک کنید. همچنین ممکن است ایجاد یک قرارداد مدیریت خشم با فرزندتان بسیار مفید باشد. قراردادهای مدیریت خشم باید در هر زمان تنها بر یک رفتار متمرکز شوند. آنها همچنین باید با هم همکاری کنند. به عبارت دیگر، و همچنین آنچه فرزند شما باید انجام دهد، شما به عنوان والدین چه کاری باید انجام دهید تا به فرزندتان کمک کنید تا به هدف مدیریت خشم خود دست یابد؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوران نوجوانی کلیک کنید. هر خانواده ای انتظارات متفاوتی در مورد نحوه مدیریت خشم دارد. برخی از خانواده ها تحمل بسیار کمی برای فریاد زدن دارند، در حالی که در خانواده های دیگر، فریاد زدن یک روش عادی برای برقراری ارتباط است. قوانینی در مورد اینکه چه چیزی رفتار قابل قبول است ایجاد کنید و توضیح دهید که چه رفتارهایی قابل تحمل نیستند. اجازه ندهید نام بردن، خشونت فیزیکی یا تهدید در خانه شما باشد. عواقب روشنی را برای نقض قوانین تعیین کنید.

2-روشن کردن تفاوت خشم و پرخاشگری

تفاوت بین احساسات خشمگین و رفتار پرخاشگرانه را به نوجوان خود بیاموزید. احساسات عصبانی کاملا قابل قبول هستند. با این حال، رفتار پرخاشگرانه خوب نیست. روشن کنید که پرتاب کردن اشیا، کوبیدن درها، یا شکستن عمدی اشیا هرگز اشکالی ندارد. نوجوانان باید بدانند که رفتار پرخاشگرانه - حتی اگر فقط پرخاشگری کلامی باشد - می تواند عواقب جدی داشته باشد. برای مثال، اظهار نظرهای تهدید آمیز در رسانه های اجتماعی می تواند منجر به عواقب قانونی شود.
روشن کردن تفاوت خشم و پرخاشگری

3-آموزش مهارت های ابراز وجود

گاهی اوقات، رفتار پرخاشگرانه و مسائل خشم ناشی از فقدان قاطعیت است. به نوجوانان بیاموزید که چگونه به شیوه ای مناسب از خود دفاع کنند.در مورد اهمیت صحبت کردن بدون نقض حقوق دیگران صحبت کنید. مسائل خاص ایفای نقش با نوجوانتان، از جمله اینکه اگر کسی در صف جلوی او قرار گرفت، چه کاری باید انجام دهید یا اگر احساس می کند که توسط شخص دیگری مورد سوء استفاده قرار می گیرد، چگونه باید پاسخ دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خودبیانگری کلیک کنید.

4-تشخیص علائم عصبانیت

نوجوانان اغلب نمی توانند تشخیص دهند که خشمشان در چه زمانی در حال افزایش است. آن‌ها به خود اجازه می‌دهند آنقدر عصبانی شوند که نمی‌توانند خودداری کنند. از نوجوان خود بپرسید: "وقتی عصبانی می شوید بدن شما چه احساسی دارد؟" به آنها بیاموزید که علائم هشدار دهنده فیزیولوژیکی عصبانیت، مانند ضربان قلب سریع، مشت های گره کرده، یا برافروخته شدن صورت را تشخیص دهند. وقتی متوجه شدند عصبانیتشان در حال افزایش است، آنها را تشویق کنید که دست به کار شوند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار با نوجوان پرخاشگر کلیک کنید.

5-کنترل عصبانیت در نوجوانان |توسعه واژگان احساسی

بسیاری از کودکان پرخاشگری مانند لگد زدن، جیغ زدن، کتک زدن، گاز گرفتن نشان می دهند زیرا آنها به سادگی نمی دانند چگونه ناراحتی خود را به روش دیگری بیان کنند. آنها برای بیان احساس خود به یک واژگان احساسی نیاز دارند و شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا آن را توسعه دهد. در اینجا چند کلمه برای شروع وجود دارد: عصبانی، ناراحت، دیوانه، ناامید، آشفته، خشمگین، دلهره، پرتنش، مضطرب، خشمگین. هنگامی که فرزندتان کلمات احساسی را یاد گرفت، او را تشویق کنید که «خشمش را به زبان بیاورد». همچنین درمورد مراحل خشم بخوانید. کلماتی را به کودک خود بیاموزید که می تواند به او کمک کند تا احساس عاطفی خود را توصیف کند، نه فقط در موقعیت های عصبانی. داشتن دایره لغات گسترده ای از صفت ها و افعال مثبت به آنها کمک می کند تا زبان خود گفتاری سالم را توسعه دهند. این می تواند به افزایش اعتماد به نفس کمک کند

6-واگویه های موثر

از خودگویی استفاده کنید. یک پیام ساده و مثبت را به فرزندتان بیاموزید که می تواند در موقعیت های استرس زا به خودش بگوید. به عنوان مثال: "بایست و آرام باش"، "کنترل خود را حفظ کن"، "من می توانم از عهده این کار بر بیایم." وقتی هر دو آرام هستید با لحنی آرام و خنثی صحبت کنید. کاوش کنید که چه اتفاقی افتاده است، و چه چیزی ممکن است در شرایطی مانند این در آینده کمک کند. چه چیزی کم بود؟ آیا چیزی می توانست شرایط را برای آنها در بر داشته باشد؟ دفعه بعد چه کاری می توانند بکنند؟ برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

7-کنترل عصبانیت در نوجوانان |آموزش تکنیک 1+3+10

این فرمول را توضیح دهید: «به محض اینکه احساس کردید بدنتان یک علامت هشدار می دهد که می گوید کنترل خود را از دست می دهید، سه کار را انجام دهید. ابتدا بایستید و بگویید: "آرام باش." این 1 است. حالا سه نفس عمیق و آهسته از شکم خود بکشید. این 3 است. در نهایت، به آرامی تا ده در داخل سر خود بشمارید. این 10 است. همه آنها را کنار هم بگذارید و 1 + 3 + 10 خواهید داشت، و انجام آن به شما کمک می کند آرام شوید و کنترل خود را دوباره به دست آورید." به یک کودک کوچکتر استفاده از نفس های اژدها را آموزش دهید. به او بگویید می تواند خشم خود را درست مانند یک اژدها منفجر کند! برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
نوشتن درباره عصبانیت راهی برای کنترل خشم

8-نوشتن درباره عصبانیت خود

بچه های دیگر متوجه می شوند که نوشتن خشم می تواند موثر باشد. اگر این فرزند شماست، یک دفتر خاطرات و یک خودکار یا یک کاغذ و مداد تهیه کنید و او را تشویق کنید که به یک نقطه آرام برود و «عصبانیتش را بنویسد». برخی از بچه‌ها ترجیح می‌دهند برای شخصی که از او عصبانی هستند و احساس خشم میکنند، نامه بنویسند هرچند به کودک در مورد ارائه نامه به آن شخص احتیاط می‌کنند. بهتر است وقتی ناراحت هستید آن را بنویسید و سپس آن را پاره کنید. آرام کردن یک فرد عصبانی نه تنها قابل آموزش است، بلکه برای بزرگ شدن در دنیایی گاهی خشن و غیرقابل پیش بینی ضروری است. علاوه بر این، حذف این رفتار در ایجاد نه تنها کودکی که از بودن در کنار او لذت بخش تر است، بلکه خانواده ای آرام تر نیز شگفت انگیز خواهد بود. اگر ثابت قدم باشید، می‌توانید به فرزندتان کمک کنید روش سالم‌تری برای کنترل خشم خود بیاموزد. پس منتظر نمانید و تسلیم نشوید!

9-آموزش مهارت های مقابله ای قابل قبول

نوجوانان باید راه‌های مناسب اجتماعی برای مقابله با احساسات خشمگین را بدانند. نوجوانانی که مهارت‌های مقابله‌ای ندارند، به احتمال زیاد به صورت کلامی یا فیزیکی پرخاشگر می‌شوند.به نوجوان خود کمک کنید تا مهارت های مقابله ای برای مقابله با احساسات ناخوشایند مانند ناامیدی را شناسایی کند. در حالی که نقاشی ممکن است به یک نوجوان کمک کند تا آرام شود، نوجوان دیگر ممکن است از پیاده روی سود ببرد. با نوجوان خود برای شناسایی راهبردهای مقابله ای خاص که به پراکندگی خشم کمک می کند، کار کنید.

10-کنترل عصبانیت در نوجوانان |آموزش مهارت حل مسئله

نوجوانانی که فاقد مهارت حل مسئله هستند، ممکن است برای برآوردن نیازهای خود به پرخاشگری متوسل شوند. مهارت های اساسی حل مسئله را به نوجوان خود آموزش دهید.خواه آنها با یک پروژه مدرسه درگیر هستند یا سعی می کنند مشکلی را با یک دوست حل کنند، آنها را تشویق کنید تا سه راه حل بالقوه را شناسایی کنند. سپس، آنها می توانند مزایا و معایب هر یک را قبل از انتخاب یکی از آنها که فکر می کنند بهترین کار را انجام می دهد، بررسی کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های حل مسئله کلیک کنید. این می تواند به نوجوان شما کمک کند تا ببیند که راه های زیادی برای حل یک مشکل بدون سرزنش وجود دارد. با گذشت زمان، آنها نسبت به توانایی خود در حل موفقیت آمیز مشکلات اطمینان بیشتری پیدا می کنند.

11-نقش بازی کردن

شما به نوجوان خود بیشتر در مورد کنترل خشم با رفتارتان می آموزید تا کلماتتان. اگر فریاد می‌زنید، فحش می‌دهید و چیزهایی را می‌شکنید، از نوجوانتان انتظار نداشته باشید که خشم خود را کنترل کند. الگوی خوبی برای ابراز عصبانیت و خشم خود از راه های سالم برای کودکتان باشید. به کودک خود نشان دهید که چگونه در مورد احساسات خشمگین صحبت کند و چگونه آن احساسات را به درستی بیان کند. به عنوان مثال، بگویید: «من واقعاً عصبانی هستم که اتاق خود را آنطور که من از شما خواسته بودم تمیز نکردید. من می‌روم برای چند دقیقه استراحت کنم و سپس در مورد آن با شما صحبت می‌کنیم.» همچنین درمورد روانشناسی افراد عصبی بخوانید.  

تکنیک های تخصصی برای کنترل عصبانیت در نوجوانان

مدیریت خشم برای نوجوانان به فرآیند مدیریت کمک به نوجوانان در شناسایی، ابراز و مدیریت خشم به روشی سالم‌تر اشاره دارد. این صرفاً این نیست که یک نوجوان عصبانی نشود. تکنیک های کنترل خشم باید به شناسایی علت اصلی خشم و سپس رفع آن کمک کند. علت اصلی ممکن است چیز ساده ای مانند تشنگی، گرسنگی یا کم خوابی باشد. یا، ممکن است چیز پیچیده‌تری باشد، مانند احساس سوءتفاهم یا نادیده گرفته شدن. متخصصان سلامت روان به کودکان آموزش می دهند که خشم یک احساس طبیعی است و آن را به روشی مناسب بیان کنند که بر دیگران تأثیر منفی نمی گذارد. به عنوان مثال، پرتاب صندلی در سراسر کلاس و به خطر انداختن ایمنی دیگر دانش آموزان، رفتار مناسبی نیست. مداخلات مدیریت خشم به دنبال افزایش آگاهی از روش های مناسب و نامناسب ابراز خشم است. مدیریت مؤثر خشم برای نوجوانان به آنها می آموزد که یک «مجموعه ابزار» از تکنیک ها و روش های کاهش خشم برای بیان سالم خشم بسازند. برخی از موثرترین روش های کنترل عصبانیت در نوجوانان عبارتند از:

1-درمان شناختی رفتاری برای کنترل عصبانیت نوجوانان

درمان شناختی رفتاری به افراد کمک می کند تا خشم خود را درک کنند و آن را به عنوان یک نیروی مثبت و سازنده هدایت کنند. مداخلات مدیریت خشم نوجوانان شامل "تجدید ساختار"  و تطبیق آرام افکار غیر مفید آنهاست که خشم را تحریک می کند. مداخلات خشم مبتنی بر CBT از طیف وسیعی از سؤالات و تمرین‌ها برای کمک به نوجوانان برای درک محرک‌هایی استفاده می‌کند که می‌تواند باعث خشم بیش از حد شدید شود و ممکن است منجر به طغیان خشم شود. ایجاد تکنیک‌های اساسی و اعتماد به نفس به نوجوان شما کمک می‌کند تا موقعیت‌هایی را که قبلاً باعث طغیان‌های غیرمفید خشم می‌شد، بهتر رسیدگی کند.

2-کنترل عصبانیت در نوجوانان | خانواده درمانی و روان درمانی

مسائل کنترل خشم در خانواده می تواند روابط را دشوار کند. خانواده درمانی در شرایطی که خشم نوجوان متوجه اعضای خانواده می شود می تواند مفید باشد. این می تواند شما را قادر سازد تا برای بهبود ارتباطات و حل مشکلات با یکدیگر همکاری کنید.درمان روان پویشی می تواند به نوجوان شما کمک کند تا بفهمد چگونه احساسات و رفتار فعلی او توسط تجربیات گذشته، ضمیر ناخودآگاه و تکانه هایش شکل می گیرد. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*