ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنترل عصبانیت در مردان | کاهش مشاجرات با همسر عصبانی

کنترل عصبانیت دغدغه بسیاری از مردان است. عصبانیت و خشم یکی از طبیعی ترین احساسات بشری است. عصبانیت معمولا واکنشی هیجانی برای دفاع از خود یا پاسخ دادن به احساس درک نشدن و عدم تفاهم از سمت دیگران است و با احساس پشیمانی و ناراحتی و سرخوردگی نیز همراه می شود. کنترل خشم و عصبانیت موضوع بسیار مهم و تاثیر گذار بر سلامت روانی افراد است. عصبانیت شدید در صورتی که کنترل نشود باعث وارد شدن آسیب های جسمی و روحی به خود فرد و هم چنین اطرافیان او می شود.  

تماس با مشاور


کنترل عصبانیت و خشم

زمانی که از کنترل خشم و عصبانیت صحبت می کنیم در واقع مقصود اصلی پیدا کردن راهکاری برای مقابله ی بهتر با احساس خشم و جلوگیری از وقوع پیشامدهای منفی و جبران ناپذیر است. کنترل خشم و عصبانیت را نباید با سرکوب یا انکار آن اشتباه گرفت. همان طور که عدم کنترل خشم و عصبانیت در دراز مدت باعث بروز انواع مشکلات جسمی و روانی در افراد می شود، سرکوب و انکار خشم نیز به همان اندازه و یا حتی شدیدتر از آن برای افراد آسیب زا و زیانبار خواهد بود.
خشم و عصبانیت مانند تمام عواطف انسانی دیگر یک احساس طبیعی است و لازم است پذیرفته شود. خشم را نباید سرکوب کنید زیرا اثرات زیان بار سرکوب و انکار آن به زودی در جسم و روح شما پدیدار می شود. کنترل خشم و عصبانیت یعنی فرد باید به دنبال راهکاری باشد تا به کمک آن به صورت مسالمت آمیز، بدون آسیب به خود یا دیگران، بدون داد زدن یا هرگونه تنش جسمی و روانی، خشم و احساس منفی خود را از موقعیتی که او را عصبی کرده است به راحتی بروز دهد و نارضایتی خود را اعلام کند. برای آگاهی بیشتر درباره نحوه کنترل عصبانیت کلیک کنید.
زمانی که توصیه به کنترل خشم و عصبانیت می شود در واقع منظور این نیست که سعی کنید تحت هیچ شرایطی عصبانی نشوید یا حتی اگر عصبانی هم شدید خشم و نارضایتی خود را بروز ندهید بلکه در اصل منظور این است که نارضایتی و احساسات منفی خود را به شکل موثر و کارآمد بدون ایجاد هیچ گونه تنش و درگیری روانی یا فیزیکی با دیگران اعلام کنید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.  

اینفوگرافیک کنترل عصبانیت در مردان

اینفوگرافیک کنترل عصبانیت در مردان

 عصبانیت در مردان

ممکن است به طور کلی تصور شود در شرایط مختلف مردان بیشتر از زنان عصبانی و خشمگین می شوند تا جایی که بسیاری از افراد به اشتباه خشم و عصبانیت را به عنوان نوعی قدرت و رفتار مردانه تلقی می کنند. اگر شما هم چنین تصوری داشته اید لازم است بدانید که این طور نیست. میزان عصبانیت افراد ارتباطی با نوع جنسیت آن ها ندارد اما میزان بروز دادن این عواطف توسط افراد بسته به جنسیت آن ها متفاوت است.
مردان بیش تر از زنان خشم و عصبانیت خود را بروز می دهند، و برعکس زنان به دلیل معیارهای اجتماعی از کودکی یاد می گیرند که خشم و عصبانیت خود را نادیده بگیرند و به نوعی آن را سرکوب می کنند. به عنوان مثال زنان به طور ناخوداگاه به هنگام احساس خشم گریه می کنند و برعکس آن ها، مردان استعداد بیشتری برای انجام رفتارهای هیجانی و واکنش های عصبی شدید به صورت لحظه ای دارند.
ممکن است به اشتباه تصور شود مردان بیش از زنان عصبانی می شوند در صورتی که این طور نیست و عموما مردان کنترل کمتری بر مدیریت خشم خود داشته و بیشتر از زنان آن را بروز می دهند. زنان نیز مانند مردان در شرایط ناگوار عصبانی می شوند، اگرچه ممکن است به دلیل زیاد بودن میزان هورمون تستوسترون در مردان شدت عصبانیت آنان از زنان بیشتر باشد اما آنچه که زنان و مردان را در کنترل خشم و عصبانیت از هم متمایز می کند نوع واکنش دادن فرد به احساس خشم خود و شیوه بروز دادن آن است.

کنترل عصبانیت در مردان

اشتباه در کنترل عصبانیت در مردان

خشم و عصبانیت یک احساس طبیعی و انسانی است که باید توسط افراد پذیرفته و به صورت صحیح بروز داده شود. عدم برخورد صحیح با خشم دو حالت دارد:
1_ این که فرد خشم خود را به صورت واکنش تند و شدید هیجانی از جمله درگیری فیزیکی یا لفظی با دیگران بروز دهد، در این صورت فرد نه تنها پس از بروز خشم خود حس و حال بهتری پیدا نمی کند بلکه عصبانیت او بیشتر و  ناآرام تر نیز می شود زیرا تصور می کند هیچ کس مقصود او را متوجه نشده است.
2_ فرد در مقابل خشم نوعی واکنش انفعالی داشته باشد و  هر گونه احساس منفی خشم و عصبانیت خود را نادیده بگیرد و سرکوب کند و با این که در درون خود احساسات منفی را تجربه می کند اما واکنشی از بیرون ندارد و به هر دلیلی سکوت می کند.
هر دو مورد ذکر شده، روش های اشتباهی برای مقابله با خشم و عصبانیت هستند و هردوی آن ها به یک میزان به سلامت روان و جسمی فرد آسیب جدی می رسانند. در هر دو صورت فرد مقصود و منظور خود را نمی تواند به درستی بیان کند و موضوعی که او را برانگیخته کرده است حل نشده باقی می ماند.
خشم سرکوب شده منشا بسیاری از بیماری های اعصاب و روان مانند افسردگی و اضطراب است و از لحاظ جسمی نیز منجر به بیماری های قلبی عروقی، مشکلات گوارشی، نارسایی کبد، مشکلات پوستی، جوش صورت و... می شود. کنترل نداشتن بر خشم به روابط عاطفی و کاری افراد نیز ضربه می زند و قاتل صمیمیت بین زوجین نیز هست، چرا که افراد علاقه ای به داشتن ارتباط نزدیک با کسانی که مدام از کوره در می روند و به راحتی خشمگین می شوند ندارند.  

راهکارهایی برای کنترل عصبانیت در مردان

راهکارهای بسیاری برای کنترل خشم و عصبانیت وجود دارد. برای این که بتوانید خشم و عصبانیت خود را در شرایط مختلف زندگی کنترل و مدیریت کنید بهتر است تلاش کنید که با کسب آگاهی های لازم تا حد امکان از وقوع آن پیشگیری کنید چرا که زمانی که عصبانی شوید کنترل عصبانیت بسیار سخت خواهد بود. با این حال راهکارهایی برای کنترل خشم و عصبانیت وجود دارد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره می شود.

1-ریشه یابی مشکل

علت عصبانی شدنتان در موقعیت ها و شرایط مختلف را پیدا کنید. احتمالا هر زمانی که در رابطه با فردی در یک موقعیت خاص  عصبانی می شوید، یک الگوی ذهنی در حال تکرار شدن است. سعی کنید الگویی که در شرایط و موقعیت های مختلف باعث عصبانیت شما می شود را پیدا کنید. به عنوان مثال ممکن است هنگامی که همسرتان رفتار خاصی را انجام می دهد شما هر بار عصبانی می شوید. در این صورت سعی کنید بفهمید که چرا آن رفتار خاص شما را آزرده خاطر و سپس عصبانی می کند.
از خود بپرسید آیا تمام انسان ها در چنین شرایطی عصبانی می شوند؟ آیا می توانم به جای عصبانی شدن همسرم را راهنمایی کنم تا آن رفتار خاص خود را تکرار نکند؟ پیدا کردن ریشه روانی عصبانیت و رفع آن می تواند در کنترل آن به شما کمک کند. یکی از این علت ها می تواند عقده ادیپ باشد.

2-خودشناسی برای کنترل عصبانیت در مردان

با افزایش آگاهی و خودشناسی بسیاری از اوقات متوجه می شوید، فرد یا شرایطی که شما را عصبانی کرده است تقصیری ندارد بلکه ریشه روانی عصبانیت و پرخاشگری شما مربوط به دوران کودکی شما و خاطرات تلخ و ناگوار گذشته خود می شود. به عنوان مثال ممکن است دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشته باشید که پدر و مادرتان رفتار مناسبی با شما نداشته اند و به طور مداوم با شما و یکدیگر پرخاشگری می کرده اند. در این صورت شما نیز رفتار آن ها را به طور ناخوداگاه کپی کرده اید و در بزرگسالی نیز مانند آن ها رفتار می کنید. فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته می تواند راهی برای کنترل پرخاشگری باشد.
افزایش آگاهی نسبت به اعمال و افکار درونی خودتان به کمک یک مشاور خوب می تواند شما را در مسیر خودشناسی یاری کند. زمانی که از ریشه های روانی عصبانیت و پرخاشگری خود آگاه شوید راحت تر می توانید در شرایط مختلف با خودتان و دیگران کنار بیایید و خشم خود را کنترل کنید.

3-عدم افتخار به پرخاشگری

دیده می شود که بسیاری از افراد و مخصوصا مردان به عصبانیت و پرخاشگری خود افتخار می کنند. بدیهی است که اگر شما عصبانیت و خشم کنترل نشده ی خود را به عنوان نوعی نکته ی مثبت شخصیتی قلمداد کرده و از آن به عنوان اهرم قدرت در روابط خود استفاده کنید، هیچ میلی به ترک آن و کنترل و مدیریت خشم خود نخواهید داشت. این موضوع در بسیاری از مردان که کودکی سختی پشت سر گذاشته و پرخاشگری والدین را تجربه کرده اند. آن ها تصور می کنند خشم و عصبانیت به معنای اعمال نفوذ و قدرت بر دیگران است.
لازم است بدانید که اگرچه ممکن است خشم شما در اکثر اوقات باعث پیشبرد منافعتان شود اما برای سلامت جسم و بهداشت روانی خودتان بسیار مضر و آسیب زا خواهد بود. برای این که بتوانید خشم خود را کنترل کنید لازم است دست از افتخار کردن به خشم کنترل نشده ی خود بردارید و سعی کنید به روش های مسالمت آمیزتری با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید.

4-دوری از محرک ها

شرایطی که با حضور داشتن در آن ها عصبانی می شوید را شناسایی کرده و در صورت تمایل لیستی از آن ها تهیه کنید. برای کنترل و مدیریت خشم خود سعی کنید  در چنین شرایطی کمتر حضور داشته باشید و اگر برایتان خیلی سخت است که خودتان را کنترل کنید تا حد امکان از بودن در شرایطی که که شما را عصبی می کنند یا بحث با افرادی که گفتگو با آن ها نتیجه ای جز برانگیختن خشم شما در پی ندارد دوری کنید.
به جای آن که در موقعیت های منفی قرار گرفته و تلاش برای کنترل خشم خود کنید بهتر است به طور کلی سعی کنید در چنین موقعیت هایی حاضر نشوید تا از خشم و عصبانیت احتمالی جلوگیری شود. به عنوان مثال اگر منتظر ماندن در ترافیک شما را عصبی می کند و باعث می شود در طول روز با دیگران نیز بدرفتاری و پرخاشگری کنید، برنامه زمانی خود را طوری نظم و ترتیب بدهید تا کمتر در ترافیک بمانید. در این رابطه مطالعه مقاله کنترل خشم هنگام رانندگی پیشنهاد می شود.  
کنترل عصبانیت در مردان

شیوه برخورد با همسر عصبانی

اگر همسری دارید که عصبی و پرخاشگر است و به قول معروف با هر اتفاقی زود از کوره در می رود راهکارهایی برای طرز رفتار صحیح با او وجود دارد که در صورت به کارگیری آن ها می توانید از درگیری های لفظی و مشاجره ها پیشگیری کنید. در زیر به چند مورد از این راهکارها اشاره می کنیم:
سعی کنید به صورت ذهنی لیستی از تمام مواردی که همسرتان را آزرده خاطر یا عصبانی می کند تهیه کنید. با به یاد آوردن اتفاقات و مشاجرات قبلی می توانید الگوهای مشترکی که باعث عصبانیت او شده است را پیدا کنید. ممکن است متوجه شوید زمانی که شما حرف یا جمله ی خاصی را به او گفته اید یا رفتار خاصی را نسبت به او یا خودتان انجام داده اید منجر به عصبانیت او شده است. در این صورت می توانید با خودداری از انجام چنین مواردی از عصبانی شدن او و مشاجرات احتمالی جلوگیری کنید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره نحوه درست زندگی با فرد عصبی کلیک کنید.

1-کنترل عصبانیت در مردان با کشف علت خشم

علت خشم او را پیدا کرده و سعی کنید که او را در شرایط مختلف درک کنید. درک کردن و ابراز همدلی با همسری که به طور مرتب عصبانی می شود و اوضاع روانی خانه را به هم می ریزد قطعا برای هرکسی کار سختی است، اما شاید این هم نوعی چالش در طول زندگی شماست که می توانید با تلاش خودتان بر آن غلبه کنید. علت و ریشه روانی خشم همسرتان را پیدا کنید. ممکن است همسر شما کودکی سختی را پشت سر گذاشته باشد، شاید والدینی داشته که نسبت به او سخت گیری می کرده اند و او در کودکی طعم محبت و صمیمیت و درک متقابل را نچشیده است. برای کسب آگاهی بیشتر مطالعه مقاله چگونه با شوهر عصبی برخورد کنیم؟ توصیه می شود
شاید او به صورت ناخوداگاه در مقابل شما و دیگران احساس آسیب پذیری می کند و به صورت ناآگاهانه از خشم و عصبانیت خود به عنوان ابزاری برای دفاع از خود یا سرپوش گذاشتن روی احساس ضعف درونی خود استفاده می کند. علت پرخاشگری او هرچه که باشد، یافتن ریشه های روانی خشم و عصبانیت به شما کمک می کند تا قدرت درک و همدلی خود را بالاتر ببرید و رفتارهای صحیح تری به هنگام مواجهه با خشم او در پیش بگیرید.

2-پیشگیری از مشاجره

زمانی که به هنگام گفتگو با همسرتان متوجه می شوید که او در حال عصبانی شدن است موضوع گفتگو را خاتمه دهید و ادامه آن را به زمان دیگری موکول کنید. شاید لازم باشد گاهی حرف او را الکی تایید کنید تا بحث و مشاجره بیشتری پیش نیاید. بحث را عوض کنید. خودتان را مشغول کار دیگری کنید و از او به آرامی دور شوید. به خاطر داشته باشید که زمانی که یک نفر خشمگین و عصبانی می شود منطق و قدرت فکر او پائین می آید و گوشی برای شنیدن صحبت های شما ندارد حتی اگر حق با شما باشد او می کوشد تا فقط خشم خود را بروز دهد. در این زمینه مطالعه مقاله برخورد صحیح زمان دعوا با همسر توصیه می شود.
بنابراین صحیح ترین کار در چنین مواقعی این است که لجبازی نکرده و بحث را کش ندهید تا موجبات رنجش خودتان را فراهم نکنید. سکوت کنید و از او دور شوید و اجازه دهید با خودش کنار بیاید. در این صورت و در اکثر مواقع فرد پس از فرو نشستن خشم خود، از رفتار خود پشیمان شده و در صدد عذرخواهی از شما برمی آید.

3-کنترل عصبانیت در مردان با گفتگوی موثر

اگر همسر شما فردی است که به دفعات زیاد خشمگین و عصبانی می شود و کنترلی بر خشم خود ندارد بهتر است در یک گفتگوی صمیمانه و در آرامش برای او شرح دهید که تبعات منفی عدم کنترل خشم و عصبانیت سبب وارد آمدن چه آسیب های جسمی و روانی برای خود او می شود. می توانید در صورت نیاز و موافقت همسرتان برای این کار از یک مشاوره تلفنی فردی نیز کمک بگیرید تا ریشه روانی این مشکل را در او پیدا کرده و شیوه های کنترل و مدیریت خشم را به شما و همسرتان آموزش دهد.
خشم و عصبانیت مداوم هر یک از اعضای خانواده بر سلامت روانی سایر افرادی که با او در ارتباط هستند نیز تاثیر مستقیم می گذارد. بنابراین لازم است ابتدا همسرتان را از این موضوع آگاه کنید و اگر او تمایل چندانی به اصلاح رفتار خود ندارد، می توانید از یک مشاور کمک گرفته و رفتارهایی را در پیش بگیرید که موجبات آرامش خودتان را در چنین شرایطی فراهم کنید. در این راستا مشاوره روانشناسی می تواند راه حل های بهتری برای مدیریت خشم و یا برخورد با همسر عصبانی ارائه نماید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*