ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کنترل خشم هنگام رانندگی | اهمیت و راه های مقابله با خشم حین رانندگی

کنترل خشم هنگام رانندگی چه اهمیتی دارد؟ هنگام تردد در خیابان ها چندبار دیده اید که رانندگانی با سرعت سرسام آور در حال حرکت باشند؟ به چه میزانی این حرکات را در طول روز مشاهده می کنید؟ چقدر ممکن است بابت چنین حرکاتی از سوی رانندگان احساس ناامنی و استرس را تجربه کنید؟ چند مورد از رفتارهای زیر که بخشی از رفتارهای رانندگی تهاجمی محسوب می شود با لیست مشاهده شده ی شما مطابقت دارد؟ سرعت زیاد، مسابقه گذاشتن در خیابان های عمومی، تغییرات مکرر و غیر ضروری بین خطوط و حرکات زیگزاگی و غیره. همه این رفتارها ذیل رانندگی تهاجمی ناشی از خشم کنترل نشده ی رانندگان دسته بندی می شود. در ادامه به بررسی بیشتر آن می پردازیم. برای آشنایی بیشتر با راه های کنترل خشم کلیک کنید.  

تماس با مشاور


کنترل خشم هنگام رانندگی | خشم چیست؟

خشم احساسی طبیعی در انسان است که همه افراد آن را به نوعی تجربه می کنند. هر وضعیتی که ما را ناکام کند  باعث ایجاد احساس خشم می شود. ناکامی یعنی نرسیدن به خواسته های فردی. خشم احساسی است که با خصومت نسبت به چیزی که احساس می کنید مشخص می شود. خشم می تواند در عین حال احساس خوب و مفیدی باشد. می تواند راهی برای بیان احساسات منفی یا ایجاد انگیزه برای یافتن راه حل برای مشکلات باشد. اما خشم بیش از حد منجر به ایجاد مشکلاتی هم می شود. مشکلات اعم از اسیب های سلامتی مرتبط با جسم و روان. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره احساس خشم کلیک کنید.  

اینفوگرافیک کنترل خشم هنگام رانندگی

 اینفوگرافیک کنترل خشم هنگام رانندگی

چرا خشمگین می شویم؟

احساس خشم به دلیل نحوه ی تفسیر و واکنش ما به موقعیت های خاص ایجاد می شود. هرکس محرک های خود را برای آنچه باعث عصبانیت می شود دارد. برخی از موارد رایج شامل موقعیت هایی است که ما در آنها احساس می کنیم تهدید یا حمله ای در کار است. ناامید و ناتوان از انجام یا رخدادی هستیم. رفتاری غیرمنصفانه در حق ما اعمال شده است یا اینکه مردم به احساسات و داشته ها و خواسته های ما احترام نمی گذارند. خشم تا حد زیادی شباهت به عصبانیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عصبانیت کلیک کنید.  

عدم کنترل خشم چه عوارضی دارد؟

هنگام بروز عصبانیت پردازش اطلاعات مختل شده و امکان تفکر سازنده، ارزیابی صحیح و استدلال کارآمد بسیار ضعیف می شود. چنین وضعیتی باعث می شود رفتار ما با مشکل به وجود آمده متناسب نباشد. کنترل نکردن خشم و فوران آن به صورت پرخاشگری و غیره موجب کاهش حافظه و توجه و تمرکز نسبت به موقعیت و رفتار اطرافیان شده و کارایی ما را ضعیف می کند.

1- ابراز خشم سبب تشدید خشم می شود.

در صورتی که منظور از ابراز هشم رویارویی پرخاشگرانه با فرد مورد نظر باشد طبیعتا ابراز خشم سبب تشدید آن خواهد شد. چنانچه خشم به شکلی پرخاشگرانه ابراز شود خشم طرف مقابل را نیز تحریک می کند. استفاده از شیوه هایی مانند گفتگو باعث کاهش عصبانیت و حل مشکل می شود. مخصوصا در برابر کودکان از ابراز خشم بپرهیزید. برای کسب آگاهی درباره راه های کنترل خشم در برابر کودکان کلیک کنید.

2-کلید شناسایی خشم

برای شناسایی خشم خود لازم است بدانید غالبا چه کسانی و یا چه موقعیت هایی باعث عصبانیت شما می شوند. اینکه بدانید چه وقت هایی بیشتر عصبانی می شوید و در چه موقعیت هایی خشم بر شما مسلط می شود کمک مهمی برای کنترل خشم می کند. از جمله موقعیت های رایج خشمگین شدن  مواقع رانندگی و عوامل پیرامونی آن است.  
رانندگی

رانندگی پرخاشگرانه چیست؟

رانندگی پرخاشگرانه به هرگونه رفتار پشت فرمان گفته می شود که افراد یا اموال را از طریق اقدام ناشی از عدم توانایی در کنترل عصبانیت بدون در نظر گرفتن میزان اسیب، در معرض خطر قراد گیرد. رانندگی پرخاشگرانه می تواند از رفتارهای پرخطر تا رفتارهایی که به خشونت های شدید منجر می شود تعمیم یابد. از جمله فحاشی و داد کشیدن پشت فرمان، گاز دادن های ناگهانی پس از سبز شدن چراغ راهنمایی و رانندگی، روشن کردن چراغ قرمز ( فلاشر زدن مداوم )، سد کردن مسیر سایر رانندگان، با عصبانیت به رانندگان دیگر اشاره کردن، نادیده گرفتن علائم یا موانع ترافیکی ارسال شده مانند علائم رانندگی توقف موقت یا راهنما به طرفین از سمت راننده ای دیگر. از علائم دیگر رانندگی پرخطر و پرخاشگرانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • سرعت یا مسابقه گذاشتن با رانندگان دیگر
 • تغییر بیش از حد بین خطوط، انحراف و ویراژ دادن بین خودروها
 • جلوگیری از تغییر مسیر سایر خودروها
 • ترمز کردن در فاصله ی بسیار نزدیک با ماشین جلویی
 • بوق زدن بیش از حد و ممتد

بررسی های آماری از فراوانی رانندگی پرخاشگرانه

رانندگی پرخاشگرانه بسیار رایج است. براساس داده های بنیاد ایمنی ترافیک ایالت متحده در سال ۲۰۱۹، تقریبا ۸۰ درصد رانندگان حداقل ۳۰ بار در طی ماه، خشم، پرخاشگری یا خشم جاده ای پشت فرمان را نشان داده اند. رانندگی پرخاشگرانه به طور فزاینده باعث نگرانی بسیاری از رانندگان دیگر جاده ها می شود. به گفته کارشناسانی که عادات رانندگی را مطالعه می کنند، مردان سه برابر بیشتر از زنان این کار را انجام می دهند. بیشتر افراد هنگام عصبانیت چیزهایی می گویند که بعدا از گفتنش پشیمان خواهند بود. به همین منوال هنگامی که پشت فرمان هستید، کارهایی را انجام می دهید که در حالتی خارج از عصبانیت انجام نمی دادید. در اینجا درباره خطرات رانندگی پرخاشگرانه و نکاتی برای جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه رانندگی را خواهید دید.  

خشم جاده چیست؟

موارد شدید رانندگی تهاجمی می تواند منجر به پدیده ای شود که به " خشم جاده " موسوم است. برخی دیگر آن را عصبانیت ترافیکی می نامند. اختلال خشم، اختلال انفجاری شخصیت چند نام دیگری است که با خشم جاده ارتباط دارد. متخصصان پزشکی و روانپزشکی به آن نام اختلال انفجاری متناوب داده اند. این اختلال میلیون ها نفر را درگیر می کند. در دنیای پزشکی، اختلال انفجاری متناوب یک اختلال مغزی محسوب می شود.

خشم انفجاری یعنی چه ؟

برخی افراد گاه نمی توانند خواسته های آنی خود را کنترل کنند و یا آن را به تعویق بیندازند. آن ها نمی توانند با شکست و نارضایتی کنار بیاییند. اگر مدتی منتظر بمانند از کوره در می روند و به طور ناگهانی و شدید خشم خود را نشان می دهند. عصبانیت، ناامیدی شکست و بروز رفتارهای آنی و بی اعتنایی به عوارض خشم به راحتی در اسن افراد دیده می شود. چنین ویژگی هایی در رابطه با رانندگی خود را با عدم تحمل چراغ قرمز، آستانه ی تحمل پایین هنگام بروز ترافیک، عدم حفظ آرامش هنگام برخورد و تصادف نشان خواهد داد. درباره اختلال خشم انفجاری بیشتر بدانید.  

واکنش مناسب در مقابله با راننده پرخاشگر چیست؟

در حالی که ممکن است در هنگام برخورد با راننده پرخاشگر، شما نیز عصبانی و یا احنمالا درگیر شوید تا از خود دفاع کنید، مقامات انتظامی پیشنهاد می کنند از تعامل با این رانندگان خودداری کنید. به جای فریاد زدن یا نشان دادن حرکات دست و تماس چشمی به طور کلی اجتناب کنید. در عوض، بلافاصله با ماموران اجرای قانون تماس بگیرید و آنها را از مشکل مطلع کنید. این ممکن است احتمال تصادف مرگبار خودروها را کاهش دهد. بسیار مهم است که بتوانید نشانه های راننده پرخاشگر را شناسایی کنید تا بتوانید به طور بالقوه از موقعیت خطرآفرین جلوگیری کنید.نمونه هایی از خشم هنگام رانندگی عبارتند از:
 • توهین و فحاشی و حرکات بی ادبانه و ناپسند پشت فرمان
 • پرتاب اشیاء به سمت ماشین های دیگر
 • انحراف به راست یا چپ بطور ناگهانی
 • مجبور کردن راننده ها برای متمایل شدن به سمت شانه ی جاده
 

قلدری پشت فرمان

اکثر این حوادث و رفتارها شامل مردان سنین بین ۱۸ تا ۲۶ سال است. با این حال، تعداد رانندگان زن پرخاشگر هم در حال افزایش است. نظرسنجی جدید نشان می دهد که تعداد زیادی از رانندگان محتاط از رانندگی پرخاشگرانه آسیب دیده اند. تقریباً یک سوم رانندگان می گویند احتمال پرخاشگری ها در ایام‌ منتهی به تعطیلات افزایش می یابد. رانندگان پرخاشگر قربانیان خود را به عنوان افراد هدف خشم می بینند نه به عنوان فردی دارای حقوق انسانی. از دیدگاه ها آنها، قربانی ضعیف و آزاردهنده است؛ پس مستحق ازاردیدن هم می باشد. در این موارد بهتر است خونسردی خود را حفظ نموده و تصمیم درستی برای حل وضعیت موجود بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهارت های حل مسئله کلیک کنید.  

اگر هدف راننده ی پرخاشگر در جاده هستید چه باید بکنید؟

اگر در راه هستید و مورد هدف خشم دیگران قرار گرفته اید، چند مرحله را می توانید برای به حداقل رساندن خطر رویارویی مستقیم با آنها انجام دهید.
 • آرامش خود را حفظ کنید. راننده دیگر را با حرکات بی ادبانه، ترمز کردن ناگهانی یا مسدود کردن مسیر آنها تحریک نکنید.
 • فاصله ایمن را رعایت کنید. اگر راننده دیگر برای تلافی کردن، نزدیکی شما حرکت می کند، سعی کنید با خونسردی از آنها دوری کنید. برای دور شدن از این شخص، سرعت خود را افزایش ندهید.
 • توقف نکنید. مگر اینکه در برابر چراغ ایست یا علامت توقف قرار بگیرید. توقف در پارکینگ می تواند دعوت به رویارویی رودررو باشد. این وضعیت به احتمال زیاد به خشونت دامن میزند.
 • به نزدیکترین کلانتری بروید. اگر راننده ای خشمگین، شما را تحت تعقیب قرار می دهد، یکی از مطمئن ترین راه ها برای خلاصی از دست آنها راندن به سمت کلانتری است. این شیوه به احتمال زیاد‌منجر به منصرف کردن آنها از تعقیب می شود. اما اگر آنها همچنان دنبال شما هستند، به ایستگاه پلیس رفته و اطلاع دهید که راننده ای تهاجمی شما را دنبال کرده است.
فراموش نکنید حفظ آرامش مهمترین مسئله است. با حفظ آرامش می توانید روی مسئله تمرکز نموده و تصمیم درستی بگیرید. برای کسب آگاهی درباره تکنیک های آرام سازی کلیک کنید.  
کنترل خشم

کنترل خشم هنگام رانندگی

توجه به این مساله است که هر کس باید بر رانندگی خود تمرکز کند و نه رانندگی شخص دیگر. علاوه بر این، این نکته مهم است که همه به خود یادآوری کنند هر اتفاقی هنگام رانندگی بیفتد، مساله شخصی نیست. یکی از راهکارهایی که به بیماران مبتلا به مشکلات عدم کنترل خشم آموزش داده می شود این است که افکار آنها را از این موضوع که مساله ی درگیری های بین رانندگان موضوعی شخصی است تغییر دهند. از انها می خواهند که از خود دو سوال ساده بپرسند: اول اینکه واقعاً ارزش پیاده شدن از ماشین را دارد و دوم اینکه ایا احتمال انجام اقدامات عملی خطرناک از طرفین وجود دارد یا خیر؟
برای کنترل خشم حین رانندگی موارد زیر را عملی کنید.

1- برای کنترل خشم هنگام رانندگی مشاوره بگیرید

اگر شما فردی هستید که کنترل خود را در این نوع حوادث از دست می دهید، مهم است که از متخصصان کمک بخواهید. یادگیری کنترل رفتار بخصوص در مواجهه با عصبانیت لازم و ضروری است. خواه برای کنترل عصبانیت خود یا دیگری، برای داشتن رفتاری معقول و منطقی، کنترل خشم هنگام رانندگی عملکردی ضروری می باشد. افراد نباید تسلیم انگیزه های خود شوند. اگر خشم جاده در شما به یک مشکل مزمن تبدیل شده است، احتمال اینکه عدم مدیریت خشم در سایر زمینه های زندگیتان نیز وجود داشته باشد زیاد است. بنابراین از مشاورین کمک بگیرید. برای کسب مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

2- تصمیم گیری آگاهانه

به خود یادآوری کنید که کنترل خود و وسیله نقلیه شما در دست خود شماست. خبر خوب این که شما حتما دانش و مهارت کافی برای رانندگی داشته اید که حالا یک ماشین برای رانندگی دارید.بنابراین تصمیمات آگاهانه ای راجع به کارهای درستی که در پشت فرمان انجام می دهید بگیرید. تمرین کنید مساله را شخصی سازی نکنید تا اجازه ندهید رانندگان دیگر روی شما تأثیر منفی بگذارند.
درک کنید وظیفه شما نیست رفتار رانندگان دیگر را مدیریت کنید. این یک واقعیت است که گهگاه با رانندگانی مواجه شوید که رانندگی آنها را دوست ندارید. خوشبختانه دیگران مسئول رفتار خود به هنگام رانندگی هستند. حتی اگر با روش های آنها مخالف هستید، هر دوی شما همچنان پشت فرمان تحت خطرید. فقط بر رفتار و نحوه ی رانندگی خود تمرکز کنید.

3- حفظ خونسردی برای کنترل خشم هنگام رانندگی

خونسردی خود را حفظ کرده و با احتیاط رانندگی کنید. مراقب رانندگانی باشید که بیش از حد نزدیک یا سریع حرکت می کنند یا بین خطوط به طور نامنظم رانندگی می کنند. وقتی متوجه حضور یک راننده ی ناامن می شوید به هیجانات خود مسلط باشید. طوری رانندگی کنید که خودتان و همسفران خود را ایمن نگه دارد. اگر لازم است چند دقیقه از جاده خارج شوید و اجازه دهید راننده ی ناامن از شما عبور کند.

4- رها کردن افکار منفی برای کنترل خشم هنگام رانندگی

صرف نظر از آنچه رانندگان دیگر انجام می دهند و ممکن است برای شما آزاردهنده باشد، یاد بگیرید که هرگونه احساس منفی را که شروع به خزیدن در مغزتان می کند، کنار بگذارید. به خود بگویید: این وضعیت برای بقیه زندگی من مهم نیست و ارزش عصبانی شدن ندارد. شما احساس بهتری نسبت به آن خواهید داشت و افرادی که با شما سفر می کنند احساس راحتی خواهند کرد. این می تواند یک لحظه آموزشی واقعی برای هر کودک یا نوجوان حاضر در وسیله نقلیه ی شما باشد. وقتی به تجربه رانندگی دلپذیر توجه می کنید، بیشتر اوقات بصورت عادت رفتاری همین کار را انجام خواهید داد. این استراتژی ها را برای کنترل احساسات خود عملی کنید. متوجه می شوید که نه تنها راننده ایمن تری شده اید، بلکه از رانندگی نیز بیشتر از گذشته لذت می برید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه رهایی از افکار منفی کلیک کنید.

5- مسئله را شخصی نکنید

شما هرگز نمی دانید افراد وقتی سوار ماشین می شوند در چه شرایطی قرار دارند. رانندگی بد شخص دیگر بر ایمنی شما تأثیر می گذارد. اما شما نیز با انتخاب نحوه ی مواجه شدن با آنها، این فرصت را تقویت می کنید. زیرا عصبانی می شوید و اجازه می دهید حواس شما را پرت کند. برداشتن دست از روی فرمان برای نشان دادن هر نوع واکنشی می تواند باعث انحراف ماشین یا بدتر شدن اوضاع شود.  

سخن آخر درباره کنترل خشم هنگام رانندگی

یادآوری یک واقعیت به شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید مشكل راننده ی دیگر، مشكل شما نیست. برای جلوگیری شرایط خطرناک در جاده ها خونسرد بمانید. واکنش هایتان را آگاهانه انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*