ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

حیوان آزاری | علل، انواع و دلایل حیوان آزاری


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با حیوان آزاری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ممکن است شما نیز فیلم‌هایی را با مضمون ناراحت‌کننده‌ حیوان آزاری در فضاهای مجازی دیده‌ باشید. اما واقعا چرا افراد دست به آزار و اذیت حیوانات بی‌گناه می‌زنند؟ در ادامه توضیح داده‌ایم که افراد حیوان آزار به نوعی از اختلالات روانی و اجتماعی با همین نام مبتلا هستند. افراد مبتلا، به اذیت، آزار و شکنجه حیوانات می‌پردازند و از دیدن رنج کشیدن آن‌ها لذت می‌برند. حیوانات نیز از شکنجه شدن عذاب می‌کشند و این کار از نظر انسانی، اخلاقی و قانونی اشتباه و توجیه ناپذیر است. اهمیت این مسئله زمانی مشخص می‌شود که در می‌یابیم این گونه افراد اغلب از رنج و آزار انسان‌ها نیز لذت می‌برند و علائم سادیسمی خود را با آزار حیوانات و انسان‌ها نشان می‌دهند. اگر چنین افرادی را در نزدیکی خود دارید پیشنهاد می‌کنیم برای حفاظت از جسم و روان خود و نحوه‌ برخورد با افراد مبتلا از مشاوره روانشناسی کمک بگیرید. 

گیف حیوان آزاری


حیوان آزاری چیست؟

حیوان آزاری، نوعی از اختلالات روانی، اجتماعی و بزهکاری است. روانشناسان معتقدند که حیوان آزاری در کودکی، از نشانه های سادیسم یا دگرآزاری در بزرگسالی است. همچنین تحقیقات نشان داده است که اکثر جنایتکاران از آزار و اذیت حیوانات در کودکی لذت می‌برد‌ه‌اند.

به همین دلیل لازم است که این رفتار نوعی جرم تلقی شود چرا که نشانه و زنگ خطری از سادیسم و بروز رفتارهای بسیار خشن است و در صورتی که درمان نشود، ناامنی و فجایع انسانی شدیدی به وجود می‌آورد. حیوانات نیز همانند انسان‌ها جان دارند و از شکنجه شدن عذاب می‌کشند اما توجه داشته باشید که حیوان‌آزاری تنها در حوزه حیوانات باقی نمی‌ماند و در آینده وارد حوزه انسان‌ها می‌شود.

برای شناخت بیشتر درباره اختلالات روانی کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک حیوان آزاری

اینفوگرافیک حیوان آزاری

انواع حیوان آزاری

حیوان‌آزاری به دو شکل عمده در افراد دیده می‌شود. این دو شکل حیوان آزاری فعال و منفعل است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

1-حیوان آزاری فعال

در این شکل حیوان آزاری، فرد حیوان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد تا احساس درد و رنج را در حیوان ایجاد کند و از مشاهده آن لذت ببرد. آزار جنسی حیوانات نیز یکی از این نوع آزارها می‌باشد. 

2-حیوان آزاری منفعل

در این شکل حیوان‌آزاری، فرد به طور مستقیم رنج و شکنجه ای به حیوان وارد نمی‌کند اما در نگهداری از حیوان غفلت می‌کند و باعث رنج و عذاب حیوان در طولانی مدت می‌شود. در واقع به گونه‌ای با حیوان رفتار می‌شود که به مرور آسیب به او وارد می‌گردد. به طور مثال ندادن غذا به حیوان، قرار دادن آن در شرایط سخت و عدم توجه به واکسن‌های حیوان از جمله این موارد هستند.

 

دلایل بروز حیوان آزاری

حیوان‌آزاری نشانه ای برای شروع رفتارهای خشن انسانی است. مهم‌ترین دلایل حیوان‌آزاری به دوران کودکی فرد و شیوه‌ تربیتی والدین او باز می‌گردد. نوع تربیت والدین تأثیر بسیار زیادی در شکل‌گیری شخصیت و اختلالات رفتاری در انسان‌ها دارد. به همین خاطر است که روانشناسان همواره توصیه می‌کنند از روش‌های اصولی برای تربیت فرزندان خود بهره بگیرید. اصلی ترین دلایل بروز حیوان‌آزاری به شرح زیر می‌باشند. برای آگاهی بیشتر درباره تربیت فرزند کلیک کنید.

لذت بردن از واکنش های دیگران

فرد با دیدن شوکه شدن مردم از حیوان آزاری او و واکنش‌های متفاوتشان لذت می‌برد و تفریح می‌کند. گاهی نیز این کار را برای جلب توجه دیگران و معروف شدن در فضاهای مجازی انجام می‌دهد حتی اگر فردی منفور و مورد انتقاد شناخته شود!

احساس کنترل

این دلیل بیشتر به دوران کودکی فرد بر می‌گردد. بسیاری از افراد حیوان آزار، در دوران کودکی خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و هیچ کنترلی بر روی شرایط نداشته اند. به همین دلیل به آزار حیوانات می‌پردازند و از این که تمام این کارها تحت کنترل آن ها است لذت می‌برند.

رفتار جایگزین

زمانی که فرد نمی‌تواند مشکلات شخصی خود را حل کند و خصومت های خود را به درستی تخلیه کند، به آزار و اذیت حیوانات روی می‌آورد. مثلا فرد با همسر خود مشکل دارد و چون نمی‌تواند با او دعوا کند، به آزار حیوانش می‌پردازد.

شروع سادیسم

فرد احساس می‌کند که از اذیت و آزار دیگران لذت می‌برد و چون در ابتدا نمی‌تواند این تکانه های خود را بر روی انسان عملی کند، به آزار حیوانات می‌پردازد و سادیسم خود را در مراحل اولیه بر روی حیوانات بروز می‌دهد. برای اطلاع بیشتر درباره سادیسم کلیک کنید.

همانند سازی

برخی از افراد به دلیل آموزش‌های خود در دوران کودکی به آزار حیوانات می‌پردازند. والدین یا معلمان این گونه افراد، حیوان آزار بوده‌اند و آن‌ها نیز در اثر مشاهده و تاثیرات کلامی آنان یاد گرفته‌اند.

 

رابطه سادیسم و حیوان آزاری

همان طور که گفته شد، حیوان آزاری نشانه ای از شروع رفتارهای سادیسمی است. الگوی رفتاری اختلال شخصیت سادیسمی، به صورت رفتارهای پرخاشگرانه، تحقیرآمیز و خشن است و تنها با هدف آرامش روانی و رسیدن به لذت می‌باشد. نشانه های تشخیص اختلال سادیسم موارد زیر را شامل می‌شود.

_ خشونت و کتک زدن فردی دیگر برای کنترل بر روی رابطه (مخصوصا رابطه جنسی)

_ تحقیر فرد دیگر در جمع

_ تنبیه های غیر معمول و خشونت بار افراد زیر دست (مثلا دانش آموزان، کودکان، زندانیان و ...)

_ لذت بردن از آزار رساندن به انسان ها و حیوانات

_ دروغ گفتن برای صدمه زدن به دیگران

_ اجبار دیگران با زور و تهدید در جهت رسیدن به مقاصد شخصی

_ علاقه شدید به خشونت، شکنجه، تحقیر دیگران و استفاده از وسایل خشن همچون چاقو و اسلحه

_ ایجاد محدودیت های شدید و غیر معمول برای افراد نزدیک (مثلا اجازه نمی‌دهد که همسرش به تنهایی از خانه بیرون برود.) توجه داشته باشید که افراد مبتلا به حیوان آزاری و سادیسم از جمله افراد نامناسب برای ازدواج تلقی می‌شوند. برای شناخت بیشتر درباره افراد نامناسب برای ازدواج کلیک کنید.

نکته: وجود حداقل چهار مورد از نشانه های فوق برای تشخیص سادیسم در بزرگسالان لازم است و تشخیص آن به عهده فرد متخصص می‌باشد. این رفتارها تنها محدود به یک فرد یا رابطه جنسی نمی‌باشد. درمان سادیسم و حیوان آزاری به عهده روانشناس و افراد متخصص است.

درمان حیوان آزاری

برای درمان حیوان آزاری لازم است که فرد حتما به یک متخصص و روانشناس مراجعه نماید. اولین قدم برای درمان، پی بردن به دلایل این رفتار است. سپس روانشناس تلاش می‌کند که نگرش افراد را تغییر دهد. گاهی یادگیری مشاهده‌ای باعث چنین رفتارهایی می‌شود که درمان با تغییر نگرش افراد انجام می‌پذیرد و نیازی به مداخلات بیشتر وجود ندارد. اما در شرایطی فرد بخاطر اختلالاتی از جمله سادیسم به حیوان آزاری روی می‌آورد که لازم است روان درمانی صورت گیرد.

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند.

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

مهم‌ترین دلایل حیوان آزاری چیست؟

یادگیری مشاهده‌ای، سادیسم، جلب توجه اطرافیان، احساس کنترل بر محیط اطراف، رفتار جایگزین و همانند سازی از اصلی ترین دلایل حیوان آزاری محسوب می‌شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه حیوان آزاری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*