ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پاسخ به سوالات جنسی کودکان | قبل از پاسخ بخوانید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پاسخ به سوالات جنسی کودکان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

یکی از دغدغه‌های والدین چگونگی پاسخ به سوالات جنسی کودکان است. در واقع از سنین 3 الی 5 سالگی کنجکاوی کودکان در مورد مسائل جنسی و اندام‌های جنسی شروع می‌شود و نقش والدین در پاسخگویی به این سوالات بسیار پررنگ است چراکه شیوه پاسخدهی شما نقش مهمی در زندگی جنسی کودک و شکل گیری هویت جنسی در او دارد. جواب‌های کم و ناکافی کنجکاوی کودک را ارضا نمی‌کند و یا آگاهی لازم را برای محافظت او از خود به کودک نمی‌دهد. همچنین جواب‌های مفصل و بیش از حد نیز باعث اضطراب در کودک و بلوغ زودرس در او می‌شود. والدین باید در هر سن جواب‌هایی متناسب با سن کودک به او بدهند. توجه داشته باشید به دلیل اهمیت تربیت جنسی کودکان، برای پاسخ به کودکان در زمینه جنسی، مشورت و دریافت مشاوره کودک ضرورت دارد. در ادامه مقاله به بررسی چگونگی پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان می‌پردازیم.

تماس با مشاوره روانشناسی

چگونگی پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان

بسیار اهمیت دارد که والدین چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ می‌دهند چرا که ممکن است با پاسخ و عکس العمل اشتباه اثرات بدی در بلوغ جنسی و شخصیت کودک به وجود بیاید. بیشتر کودکان در سنین 3 تا 5 سالگی، کنجکاوی‌های زیادی در ارتباط با فیزیک و آناتومی بدن خود دارند. همین باعث می‌شود تا به بازی‌هایی مانند دکتر بازی علاقه نشان دهند یا در ارتباط با تفاوت‌های خود با جنس مخالف، کنجکاوی نشان بدهند. اگر والدین فضایی امن برای صحبت با فرزندان ایجاد کرده باشند به احتمال بیشتری مسائل و کنجکاوی‌های ذهنی خود را با والدین در میان می گذارند.

صحبت کردن در مورد مسایل جنسی شامل تمایلات جنسی و اندام های جنسی بدن می شود. مطرح کردن این مسایل از جانب شما و اجازه مطرح شدن این ها از جانب کودک آن هم زمانی که کودک شما کم سن و سال است به ارتباط قابل اعتماد بین شما و کودک اثرگذار خواهد بود. از طرفی به او در درک این موضوع که مسایل جنسی پیرامون بدن جزئی از ابعاد سالم زندگی هستند کمک می کند.

جلب اعتماد کودک

گفتگوهای باز و صادقانه در زمانی که کودک شما کم سن است، می تواند گفتگوهای بعدی پیرامون این مسایل و یا هر مساله دیگری در آینده را آسان تر کند. این مکالمات اولیه همچنین زمینه ای را برای کودکان فراهم می کند تا در سنین بالاتر انتخاب های سالم تری در مورد روابط جنسی داشته باشند.

پیام‌های اولیه از گفتگو که در سنین پایین دریافت می شود بسیار کلیدی است. چرا که فرزند می‌تواند برای کسب اطلاعات بیشتر، صادقانه و قابل اعتماد به سراغ شما بیاید و اینکه او نباید از پرسیدن در مورد رابطه جنسی و مسایل جنسی پیرامون بدن خود از شما بترسد یا خجالت بکشد. خبر خوب این است که صحبت کردن در مورد سکس و تمایلات جنسی یک مکالمه یکباره و ناگهانی در یک زمان مشخص نیست. بلکه باید در روند رشد کودک و متناسب با سن و سال و میزان درک و اطلاعات کودک این مکالمه در موقعیت های مختلف انجام پذیرد. این شیوه مکالمه ای است که با بزرگ شدن فرزند همچنان ادامه پیدا کرده و تکامل می یابد. بهترین راه‌های پاسخ به سوالات جنسی کودکان به شرح زیر است.

 

اینفوگرافیک پاسخ به سوالات جنسی کودکان

اینفوگرافیک پاسخ به سوالات جنسی کودکان

1- قبل پاسخ به سوالات جنسی کودکان گوش دهید

با ورود کودک به اجتماع، منابع اطلاعاتی‌اش نیز بیشتر می‌شود، مسلما سوالاتی در زمینه مسائل جنسی برایش به وجود می‌آید. در مقابل سوالات کودک عصبانی نشوید و با دقت و آرامش به او گوش دهید. اول باید بفهمید سوال او دقیقا چیست و تا چه حد لازم است به او اطلاعات دهید. گاهی والدین قبل از اینکه کودک به طور کامل موضوع خود را مطرح کند والدین شروع به دادن توضیحات اضافی می کنند که متناسب با سن کودک نیست و تازه مشکلات بیشتری را برای او به وجود می‌آورند. اهمیت این موضوع زمانی است که بدانید با اینکار حتی باعث بلوغ زودرس در کودک خود می‌شوید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه بلوغ زودرس کلیک کنید.

2- گرفتن اطلاعات از کودک

وقتی که کودک سوالی می‌پرسد، ممکن است فقط به خاطر کنجکاوی‌اش باشد و یا کودک اطلاعاتی داشته باشد و می‌خواهد از دانسته‌های خود مطمئن شود.

پس بهتر است وقتی کودک سوال می‌پرسد اول از او بپرسید" خودت چه فکر می‌کنی؟" تا از این طریق متوجه شوید که سطح اطلاعات کودک در چه حد است و سپس متناسب با آن، پاسخ‌های صحیح و قانع کننده‌ای دهید. گاهی کودکان مطلبی را در فضای مجازی دیده‌اند و به دنبال کنجکاوی بیشتر هستند با آنکه شاید اصلا مسئله چندان مهمی نیز نباشد.

3- عدم تاخیر در پاسخگویی

وقتی کودک سوال خود را پرسید، به او نگویید "بعدا برایت می‌گویم" یا "فعلا وقتش نیست". بهتر است در همان لحظه سوال کودک را پاسخ دهید چرا که در این صورت، کودک به دنبال منابع دیگری برای پاسخ به سوال‌هایش می‌گردد و کنجکاوی خود را از طریق منابع دیگر رفع می‌کند. این را بدانید که هنگامی که به کودک بگویید بعدا برایت توضیح می‌دهم؛ تا زمانی که شما بخواهید موضوع را با کودک در میان بگذارید مطمئن باشید ذهن او درگیر است.

برای اطلاع درباره کنجکاوی جنسی کودکان کلیک کنید.

4- داشتن صداقت در پاسخ به سوالات جنسی کودکان

مهم‌ترین نکته در پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان، صداقت است. صداقت با کودک باعث اعتماد او به شما می‌شود و در این صورت اگر باز هم سوالی داشته باشد آن‌ها را از شما می‌پرسد. توجه داشته باشید که تنها منبع اطلاعاتی کودک شما نیستید و به احتمال زیاد، خود کودک اطلاعاتی دارد و در صورت دروغ شنیدن از شما اعتمادش از بین می‌رود. این مسئله همچنین به بهبود روابط شما و فرزند کمک می‌کند و این مسئله در دوران نوجوانی و بلوغ اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه آموزش صداقت به کودکان کلیک کنید.

5- منحرف کردن فکر کودک

کودکان در سنین 3 الی 5 سالگی در مورد اندام‌های جنسی و آلت تناسلی خود کنجکاو می‌شوند. این کنجکاوی و کسب تجربه بسیار طبیعی است؛ پس اگر کودک با آلت تناسلی خود بازی می‌کند او را تنبیه و شرمنده نکنید. باید بدانید که این مسئله متناسب با سن کودک بوده و نیازی به توجه نیست. در صورتی که این رفتار با توجه شما همراه گردد کودک از آن به عنوان روشی برای جلب توجه استفاده خواهد کرد. بهترین کار این است که فکر او را با بازی و یا صحبت منحرف کنید. در این سنین تربیت جنسی کودک بیشترین اهمیت را دارد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه تربیت جنسی کودکان کلیک کنید.

پاسخ به سوالات جنسی کودکان متناسب با سن

شایع‌ترین و مهم‌ترین سوالی که کودکان می‌پرسند این است که من چطور به دنیا آمدم؟

پاسخ به این سوال در سنین خردسالی می‌تواند بسیار ساده باشد و کودک قانع شود. مثلا می‌توانید بگویید "ما از خداوند خواستیم تو را به ما بدهد. بعد تو در شکم مادر بزرگ شدی و پس از مدتی در بیمارستان تو را از شکم مادر بیرون آوردند".

وقتی که کودک بزرگ‌تر شود، اطلاعات بیشتری نیز پیدا می‌کند و پاسخ‌های ساده او را قانع نمی‌کند. در این سنین می‌توانید کمی صریح تر به او پاسخ دهید. مثلا می‌توانید بگویید "وقتی پدر و مادری بچه می‌خواهند، یک سلول از بدن پدر به بدن مادر می‌رود و سپس بچه در شکم مادر بزرگ می‌شود و پس از مدتی در بیمارستان به دنیا می‌آید".

نکاتی مهم در مورد مسایل جنسی کودکان

توجه داشته باشید که شما به عنوان والدین نقش مهمی در شکل گیری ذهنیت و کاهش درگیری‌های ذهنی او دارید. والدین باید بدانند که یکسری رفتارها در شکل گیری هویت جنسی کودک نقش موثری دارند. به طور مثال باید بدانید که بهتر است همواره در مقابل کودک پوشش مناسب خود را داشته باشید چرا که یک سری مسائلی که شما برای کودک به وجود می‌آورید باعث شکل گیری سوالات گوناگون می‌شود. در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که شما به عنوان والدین مسئولیت آن را برعهده دارید.

1- اتاق فرزندان‌ را از هم جدا کنید. مخصوصا اگر کودکان جنسیت متفاوت داشته باشند.

2- وقتی که کودک را به حمام می‌برید پوشش مناسب داشته باشید.

3- حمام بردن کودک بهتر است به عهده والد هم جنس باشد و اگر با سوالات جنسی کودکان روبه‌رو شدید که چرا با پدر یا مادر به حمام نمی‌رود پاسخ مناسب به او بدهید.

4- در هنگام بازی کودکان در مکان‌های خلوت به آن جا رفت و آمد کنید و مواظب کودکتان باشید.

5- از رفتارهای جنسی در جلوی کودکان به شدت خودداری کنید. در صورت دیدن رابطه پدر و مادر نیاز به اقداماتی جداگانه دارید.

برای اطلاع درباره حمام بردن کودک و دیدن رابطه پدر و مادر کلیک کنید.

کلام آخر

توجه داشته باشید که با توجه به تمامی مواردی که اشاره شد احتمالا شما نیز به اهمیت این مسئله پی برده باشید که نقش والدگری به عنوان مراقب و راهنما تا چه میزان در شکل گیری صحیح هویت کودک و کاهش درگیری‌های ذهنی او موثر است. والدین باید بدانند در صورتی که نیازهای کودک در محیط خانه برطرف نشود او به سمت برآورده کردن نیازها در محیط خارج از خانه و فضای مجازی سوق پیدا می‌‌کند. برای آنکه بتوانید به بهترین نحو به سوالات کودک پاسخ دهید لازم است تا با یک مشاور در زمینه کودک در ارتباط باشید. مشاور با توجه به تجربه خود و آشنایی کامل با سوالات احتمالی کودکان در این سنین، می‌تواند بهترین راهنمای شما باشد.

برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

هنگامی که کودک درباره نام اندام جنسی خود سوال می‌کند چه پاسخی باید به او بدهیم؟

توجه داشته باشید که هیچگاه نباید از اسم‌هایی بهره ببرید که امکان استفاده از آن در مکان‌های دیگر وجود ندارد و یا حتی به شوخی اسم‌های نامتعارف بگذارید. شما باید نام‌های اندام جنسی را همانگونه که هستند برای کودک توضیح دهید که کودک متوجه شود این اندام‌ها نیز مانند دست، بازو و گردن هستند و تنها تفاوتی که دارند این است که اندامی خصوصی محسوب می‌شوند. باید این آموزش را نیز به کودکتان بدهید که اگرچه اندام خصوصی است اما در صورت نیاز می‌تواند با والدین خود درباره آن صحبت کند.

اگر کودک بپرسد چرا پسرها آلت تناسلی دارند؟ چرا دختران واژن دارند؟ چه بگوییم؟

پاسخ ساده: پسرها آلت تناسلی دارند و دختران واژن دارند زیرا قرار است در آینده با هم به عنوان پدر و مادر هماهنگ شوند.

پاسخ کامل تر: پسر آلت تناسلی دارد تا وقتی مرد شد، بتواند از آلت تناسلی خود برای رساندن اسپرم به بدن زن استفاده کند. سپس او می تواند باردار شده و بچه دار شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*