ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اسباب بازی های ضد استرس | آشنایی با انواع اسباب بازی های ضد استرس


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اسباب بازی های ضد استرس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا تا به حال در مورد اسباب بازی های ضد استرس چیزی شنیده‌اید؟ امروزه تبلیغات بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود که در مورد این اسباب بازی‌ها و تأثیرات آن‌ها صحبت می‌کنند. شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا واقعاً این وسایل می‌توانند تأثیری روی استرس‌های روزمره ما داشته باشند یا اینکه تنها جنبه تبلیغاتی و تجاری دارند. ما در ادامه تلاش کرده‌ایم تا از منظر روانشناسی به سؤال‌هایی که پیرامون این موضوع وجود دارد پاسخ دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

گیف اسباب بازی های ضد استرس


معرفی اسباب بازی های ضد استرس

امروزه اسباب بازی‌های بسیاری وجود دارند که گفته می‌شود می‌توانند به کاهش استرس‌های روزمره کمک کنند. به همین خاطر این اسباب بازی‌ها مورد استفاده طیف گسترده‌ای قرار می‌گیرند و از کودکان گرفته تا بزرگسالان از آن‌ها استقبال می‌کنند. در ادامه به معرفی چند نمونه از این اسباب بازی های ضد استرس پرداخته‌ایم. 

1- فیجت اسپینر از جمله اسباب بازی های ضد استرس

اسپینرها یکی از معروف‌ترین ابزارهایی هستند که تحت عنوان اسباب بازی ضد استرس به فروش می‌رسند. این اسباب بازی یک بلبرینگ کوچک است که شما می‌توانید آن را بین انگشتان دست خود نگه داشته و بچرخانید. استفاده از اسپینرها امروزه آن‌قدر فراگیر شده که حتی در مکان‌هایی نظیر مترو نیز به فروش می‌رسند. بسیاری از تولیدکنندگان این محصول ادعا می‌کنند که استفاده از اسپینرها می‌تواند در کاهش مشکلات مرتبط با بیش فعالی و اوتیسم نیز مؤثر باشد.

با این حال هنوز تحقیقات پژوهشی کافی روی این زمینه انجام نشده است و حتی برخی پژوهشگران معتقدند که اسپینرها می‌توانند برای کودکان مبتلا به بیش فعالی مضر بوده و تأثیرات معکوسی را ایجاد کنند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.

2- خمیربازی اسلایم

خمیربازی اسلایم محصولی است که هم مورد علاقه کودکان است و هم بسیاری از بزرگسالان برای کاهش استرس و اضطراب روزمره خود از آن استفاده می‌کنند. این خمیرها در واقع نوعی ماده پلیمری هستند که به دلیل خاصیت نرم و کشسانی که دارند مورد توجه افراد قرار می‌گیرند.

این خمیرها به دلیل انعطاف پذیری و شکل‌پذیری آسان می‌توانند در پرورش خلاقیت کودکان مؤثر باشند. بسیاری از بزرگسالان هنگام استفاده از این خمیرهای هیجان انگیز احساس بهتری پیدا می‌کنند و اثراتی نظیر آرامش یا تسکین لحظه‌ای عوامل آزاردهنده را گزارش می‌دهند.

3- انواع لگوها از جمله اسباب بازی های ضد استرس

لگوها تنها متعلق به کودکان نیستند. امروزه لگوهای بسیار پیشرفته‌ای وجود دارند که اغلب توسط بزرگسالان خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لگوها با افزایش تمرکز، توجه و افزایش توان مغز در جهت سازمان‌دهی مشکلات، می‌توانند در کاهش اضطراب و افزایش عملکرد ذهن تأثیر داشته باشند.

4- توپ‌های ضد استرس

توپ‌های ضد استرس توپ‌هایی هستند که لایه بیرونی انعطاف پذیری دارند. این توپ‌ها از گلوله‌هایی با رنگ‌های مختلف پر شده‌اند و با هر بار فشردن بیرون می‌زنند و بازی با آن‌ها اغلب برای افراد هیجان انگیز است. اگر شما هنگام استرس و اضطراب عادات بدی نظیر ناخن جویدن دارید، در دست داشتن این توپ‌ها می‌تواند به کنار گذاشتن عادت مخرب قبلی به شما کمک کند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس کلیک کنید.

5- مکعب‌های کیوب از جمله اسباب بازی های ضد استرس

مکعب‌های کیوب یکی از ابزارهایی است که اختصاصاً برای کاهش اضطراب طراحی شده است. این مکعب‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید همزمان انگشتان خود را با شش بعد آن مشغول نگه دارید. از جمله امکانات این مکعب باید به داشتن چندین دکمه برای فشار دادن، یک اهرم، چرخ دنده، صفحه چرخان و یک گوی اشاره کرد.

6- مکعب‌های جادویی بی‌نهایت

مکعب‌های جادویی بی‌نهایت، ابزاری هستند که از کنار هم قرار گرفتن 8 مکعب دیگر به وجود آمده‌اند. هرکدام از این 8 مکعب قابلیت تغییر جهت دارند. بازی با این ابزار می‌تواند روی افزایش تمرکز و بهبود تفکر فضایی مؤثر باشد. برخی از بزرگسالان هنگام استفاده از این مکعب‌ها احساس آرامش بیشتری را گزارش می‌دهند.

7- کتاب‌های رنگ آمیزی

رنگ آمیزی با مدادهای رنگی بسیاری از بزرگسالان را به عالم کودکی برده و احساس لذت و آرامش را به آن‌ها هدیه می‌دهد. به همین خاطر امروزه دفترهای رنگ آمیزی برای بزرگسالان طراحی شده تا بتوانید با استفاده از رنگ‌های متنوع ساعاتی از زندگی روزمره فاصله بگیرید و آرامش بیشتری را برای خود فراهم کنید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اختلالات اضطرابی کلیک کنید.

 

اسباب بازی های ضد استرس | حقیقت یا بازی تبلیغاتی

خیلی از اسباب بازی های ضد استرس یا فیجت‌ها از ابتدا با هدف کاهش اضطراب روزمره در بزرگسالان طراحی شده‌اند. آن‌ها با ایده گرفتن از این موضوع که انسان‌ها در مواقع اضطراب دست‌ها و یا سایر اندام‌های خود را تکان می‌دهند به این نتیجه رسیدند که فعالیت حرکتی انگشتان می‌تواند در ایجاد تعادل عصبی و کاهش استرس تأثیر داشته باشند.

با این حال تأثیرات ضد اضطرابی ابزارهایی نظیر اسپینر هنوز در تحقیقات علمی روشن نشده است و اطلاعات کمی در مورد آن‌ها وجود دارد. در صورتی که حتی بپذیریم این اسباب بازی‌ها می‌توانند در کاهش استرس تأثیرگذار باشند، باید این موضوع را در نظر بگیریم که آن‌ها تنها می‌توانند در مدیریت اضطراب‌های روزمره کمک کننده باشند اما نمی‌توانند در درمان مشکلات اضطرابی تأثیرگذار باشند. درواقع این ابزار نوعی راه حل کوتاه مدت هستند اما اگر اضطراب‌های شما ریشه‌ای قوی داشته باشد و در درازمدت همراهتان باقی بماند لازم است که برای پیشگیری از دچار شدن به اختلالات اضطرابی و یا درمان آن‌ها به متخصصین سلامت روان نظیر روانشناسان مراجعه کنید و از خدمات رواندرمانی کمک بگیرید.

برای شناخت بیشتر در زمینه راه های کنترل استرس و مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- مکانیسم اثر اسباب بازی های ضد استرس چیست؟ آن‌ها چگونه می‌توانند به ما در کاهش استرس کمک کنند؟

همان طور که در طول متن گفته شد این اسباب بازی‌ها در واقع نوعی راه حل و مسکن فوری محسوب می‌شوند و معمولاً از طریق پرت کردن حواس با درگیر کردن انسان در نوعی فعالیت حرکتی یا ذهنی عمل می‌کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اسباب بازی های ضد استرس می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*