ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلالات اضطرابی | نشانه ها و انواع اختلالات اضطرابی DSM5


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلالات اضطرابی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلالات اضطرابی یکی از شایع‌ترین آسیب‌های روانی هستند که فرد مبتلا اضطراب مزمن و شدیدی را تجربه می‌کند و همواره در مورد اینکه در آینده چه اتفاقی روی می‌دهد احساس ترس دارد. در این حالت فرد در مقابل احساس‌های مزمن و شدید اضطراب درمانده می‌شود و قادر نیست فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد. همچنین از موقعیت‌هایی که برای دیگران عادی به نظر می‌رسد نمی‌تواند لذت ببرد. اختلالات اضطرابی طیف وسیعی از اختلالات را شامل می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و علائم خود را دارند و روش‌های درمانی مختلفی نیز می‌تواند در بهبود افراد موثر واقع شود. آگاهی از روش‌های درمان اضطراب و مشاوره کنترل استرس به شما کمک می‌کند تا از این هیجان‌های آشفته و مبهم رهایی پیدا کنید. با توجه به اهمیت موضوع در این مقاله قصد داریم تا در زمینه نشانه‌ها، علل و نحوه درمان اختلالات اضطرابی به طور کامل توضیح دهیم. شما می‌توانید برای آگاهی از روند دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

گیف اختلالات اضطرابی


 

نشانه‌ها و علائم اضطراب

نشانه‌ها و علائم اختلالات اضطرابی

کسانی که دچار اختلال اضطرابی هستند همیشه احساس ترس و نگرانی می‌کنند، بدون آن که علت آن مشخص باشد. در اختلال اضطراب فراگیر یا برخی از اختلالات وحشت زدگی، فرد همیشه احساس ترس و نگرانی می‌کند، با وجود آن که دلیلی مشخص ندارد. احساس ترس در کسانی که دچار اختلال اضطرابی هستند بیش از اندازه است و با چیزی که نسبت به آن احساس خطر کرده‌اند، تناسبی ندارد. برای نمونه در فوبیا فرد از چیزی به طور غیرطبیعی می‌ترسد. نگرانی و ترس همیشه در فرد دیده می‌شود و او را آزار می‌دهد تا جایی که زندگی روزانه‌ وی مختل می‌شود. در واقع انواع فوبیا به نوبه خود پیامدهای گسترده‌ای برای فرد مبتلا به همراه دارد.
برای آگاهی بیشتر درباره درمان اضطراب کلیک کنید.

اینفوگرافیک اختلالات اضطرابی

اینفوگرافیک اختلالات اضطرابی

علائم فیزیولوژیکی اضطراب

علائم فیزیولوژیکی اختلالات اضطرابی

1- لرزش

2- پيچش‌های عضلانی

3- احساس لرز و سردرد

4- كمردرد از علائم اختلالات اضطرابی

5- تنش عضلانی

6- احساس تنگی نفس

7- خستگی مفرط

8- رفلكس از جا پريدن

9- بيش فعالی اتونوميک

10- گل انداختن يا رنگ پريدگی

11- تپش قلب (تاكيكاردی)

12- تعريق

13- سردی دست‌ها

14- اسهال

15- خشكی دهان

16- تكرر ادرار

17- اشكال در بلع

علائم روانشناختی اضطراب

علائم روانشناختی اختلالات اضطرابی

1- احساس ترس

2- اشكال در تمركز

3- بی‌خوابی از علائم اختلالات اضطرابی

4- گوش به زنگ بودن مفرط

5- كاهش ميل جنسی

علل اختلال اضطرابی

نظریه‌ها و رویکردهای مختلفی درباره علل اختلالات اضطرابی وجود دارد و شناسایی این علل از این جهت اهمیت دارد که به درمان اضطراب کمک بیشتری می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین علل ایجاد اختلالات اضطرابی می‌پردازیم. 

عوامل زیست شناختی و جسمانی

در افراد مضطرب، میزان برخی هورمون‌های موجود در خون غیرعادی است؛ بنابراین هر آنچه که باعث اختلال در سیستم هورمونی شود، برای بدن خطر محسوب می‌شود. بارداری، کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، پایین بودن قند خون، وجود غده‌ در غدد فوق‌ کلیوی (غده آدرنال) و بی‌نظمی ضربان‌های قلب از این عوامل هستند.

عوامل محیطی و اجتماعی

عوامل اجتماعی و ارتباطی بسیاری باعث به‌وجود آمدن اضطراب در افراد می‌شود، مانند مشکلات خانوادگی، احساس جدایی و طردشدگی، تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره همچون زلزله، بیماری، مرگ یکی از نزدیکان، اختلالات و مشکلات جنسی... را نام برد. در زمینه مشکلات جنسی پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش سکس را مطالعه کنید.

عوامل ژنتیکی و ارثی

یکی از مهم‌ترین عوامل اضطراب، ژنتیک است و احتمال اضطراب در فرزندان افراد مضطرب بسیار بالا است. البته الگو قرار دادن رفتار پدر و مادر یا یادگیری و تکرار کارهای آنان نقش مهمی در اضطراب فرزندان دارد. با این وجود نمی‌توان گفت که ژن خاصی در این مورد نقش داشته باشد، بلکه ترکیب بعضی از ژن‌ها چنین پیامدی را به دنبال دارد. طبق آخرین تحقیقات به نظر می‌رسد که عوامل ژنتیکی در بعضی انواع اضطراب مانند اختلال هراس و ترس از مکان‌های باز نقش زیادی دارد.

سایر نظریه‌های روانشناختی

فروید علت اضطراب را هشداری حاکی از وجود خطری در ناخودآگاه دانست یعنی آن را نتیجه تعارض‌های روانی بین خواسته‌های ناخودآگانه جنسی یا پرخاشگرانه و تهدیدهای مرتبط با آن‌ها در سوپر ایگو یا جهان خارج تلقی کرد. نظریه‌های رفتاری نیز اضطراب را پاسخی شرطی به یک محرک معین طبیعی می‌دانند. علاوه بر این در رویکرد وجودی اضطراب ناشی از واکنش فرد به خلاء عظیمی است که در وجود و معنای زندگی می‌بیند.

انواع اختلالات اضطرابی

انواع اختلال اضطرابی

فوبی خاص

ترس غير منطقی از يک حیوان، مثل اسب، مكان‌های خاص مثل بلندی و نياز به اجتناب از آن‌ها را فوبی خاص گویند اختلال فوبیای خاص آن چنان که نام آن پیداست مختص مواجهه با موارد معین و خاص می باشد. به این معنا گه فرد از یک مورد مشخص دچار ترس شبیه حمله عصبی می شود.

مانند ترس داشتن از ارتفاع یا ترس از پرواز با هواپیما. اگر این استرس مانع از مواجهه فرد با موقعیت های ترسناک بشود به نحوی که او به طور کلی از این موقعیت ها دوری کند در آینصورت تشخیص فوبیای خاص

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*