ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب و دردهای مفصلی | تاثیر استرس بر دردهای مفصلی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اضطراب و دردهای مفصلی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا اضطراب و دردهای مفصلی می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند؟ اضطراب واکنش عمومی سطح روان انسان به عوامل فشارزای محیطی و درونی است. اضطراب با افزایش سطح هورمون کورتیزول، بدن را برای نشان دادن پاسخ‌های مناسب آماده می‌کند. اما اگر این هورمون برای مدت طولانی در سطح بالایی ترشح شود به مشکلات جسمی و روانی متعددی ختم خواهد شد که دردهای مفصلی نیز از جمله آن‌هاست. اگر برای درد مفاصل، دلایل پزشکی خاصی نمی‌یابید و همزمان اضطراب زیادی را نیز تجربه می‌کنید مشکل شما ناشی از شرایط روانی‌ می باشد. عوارض استرس و فشار عصبی را نادیده نگیرید و برای درمان آن چاره‌ای بیندیشید. با کمک گرفتن از روانشناس می‌توانید استرس و اضطراب خود را تا حد زیادی کاهش دهید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

گیف اضطراب و دردهای مفصلی

اضطراب چگونه باعث دردهای مفصلی می‌شود؟ 

از آنجایی که درد مفصلی یک درد جسمانی کاملاً واضح است بسیاری از افراد برای پیدا کردن علت آن تنها به دنبال عوامل فیزیکی می‌گردند و نمی‌توانند باور کنند که اضطراب نیز می‌تواند با علائم جسمی بسیار آزاردهنده همراه شود. به بیماری‌های جسمی که در اثر تجربه مزمن اضطراب ایجاد می‌شوند بیماری‌های روان تنی گفته می‌شود. برای کسب اطلاع بیشتر از بیماری‌های روان تنی کلیک کنید.

دردهای مفصلی اگر هیچ دلیل جسمانی و پزشکی نداشته باشند می‌توانند ناشی از اضطراب و بیماری‌های روان تنی باشند. در ادامه به این سؤال پاسخ خواهیم داد که اضطراب چگونه باعث دردهای مفصلی می‌شود. مشاوره کنترل استرس برای از بین بردن این دردهای ناشناخته به شما کمک خواهد کرد.

اینفوگرافیک اضطراب و دردهای مفصلی

اینفوگرافیک اضطراب و دردهای مفصلی

1- اضطراب و دردهای مفصلی | ایجاد التهاب 

بدن انسان به موقعیت‌های استرس‌زا واکنش‌های فیزیکی نشان می‌دهد. برای مثال ممکن است برای شما پیش آمده باشد زمانی که اضطراب زیادی دارید یا از چیزی خشمگین شده‌اید، ناگهان سوزشی در معده خود احساس کنید یا ضربان قلب شما افزایش پیدا کند. این علائم به عنوان پاسخ جنگ و گریز شناخته می‌شوند. پاسخ جنگ و گریز واکنش طبیعی بدن به شرایط استرس‌زا است که پس از تمام شدن شرایط فشار از بین می‌رود و بدن به حالت عادی باز می‌گردد. برای کسب اطلاع از اضطراب موقعیتی کلیک کنید.

اما استرس‌ها و اضطراب‌هایی که در زندگی تجربه می‌‌شوند همگی کوتاه مدت نیستند. گاهی اوقات فرد در شرایط استرس مزمن به سر می‌برد و برای مدت طولانی تنش و اضطراب را با خود حمل می‌کند. در این شرایط هورمون کورتیزول که مسئول واکنش جنگ و گریز است برای مدت زمان زیاد در سطح بالایی باقی می‌ماند. اگر راهی برای کاهش این هورمون از طریق فعالیت‌های ورزشی یا کنترل شرایط محیطی پیدا نکنید با پیامدهای متعددی رو به رو خواهید شد که از جمله آن‌ها ایجاد التهاب مفاصل است. مفاصل ملتهب و متورم منجر به تجربه درد زیادی خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض استرس کلیک کنید.

2- ایجاد تغییراتی در حرکات بدن 

یکی از واکنش‌های جسمی رایج به احساس تنش و اضطراب تکان دادن پاها، بازی کردن با دست‌ها و حرکاتی مشابه این‌هاست. زمانی که شما مدت زمان طولانی تحت استرس قرار دارید، ممکن است فرکانس این حرکات در شما افزایش یابد و در نتیجه فشار بیشتری بر مفاصل‌ وارد شود. البته عکس این قضیه نیز وجود دارد. یعنی میزان فعالیت بسیاری از افراد تحت شرایط استرس‌زا کاهش پیدا می‌کند. برای مثال ممکن است زمانی که تحت فشار شدید هستید ترجیح بدهید بیشتر در رخت خواب بمانید و حوصله هیچ فعالیتی را نداشته باشید. مسلما ایجاد این تغییرات اثرات منفی بر مفاصل و استخوان‌های شما خواهد گذاشت و منجر به خشکی، انعطاف‌ناپذیری و در نهایت ایجاد درد در آن‌ها خواهد شد. شما می توانید برای افزایش آگاهی خود در این زمینه به مقاله حرکات یوگا برای کاهش استرس مراجعه کنید.

3- اضطراب و دردهای مفصلی | تنش عضلانی 

احتمالاً همه افراد در طول زندگی خود این جمله را شنیده‌اند که کسی بگوید مشکلات را به دوش می‌کشم! جالب است بدانید این اصطلاح در دنیای واقعی حقیقت دارد. اکثر افراد زمانی که در شرایط سخت و دشوار قرار دارند ناخودآگاه شانه‌های خود را سفت می‌گیرند. این کار منجر به انقباض طولانی مدت کتف و شانه‌ها می‌شود که درد زیادی را در این ناحیه به همراه خواهد داشت. تمرین‌های ریلکسیشن برای کاهش این دردها بسیار مؤثر هستند.

4- اضطراب و دردهای مفصلی | کاهش قدرت سیستم ایمنی 

همان طور که در مطالب فوق ذکر شد استرس و اضطراب مزمن به مشکلات متعدد جسمی منجر می‌شود. لازم است بدانید که سیستم ایمنی بدن از این مشکلات در امان نیست. در نتیجه امکان دارد شما به خاطر ضعف سیستم ایمنی به بیماری‌های مختلفی مبتلا شوید. در این شرایط سایر دردها از جمله دردهای مفصلی با شدت بیشتری احساس می‌شوند و مشکلات بیشتری همچون سردرد عصبی را برای شما ایجاد خواهند کرد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه درمان سردرد عصبی کلیک کنید.

علائم استرس و اضطراب

استرس می تواند ذهن و بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و عوارضی به جا بگذارد که ابدا گمان نمی کنید به استرس مرتبط باشد.  تحمل شرایط تنش زا در مسایل کوچک تر و مدت زمان کمتر و نشان دادن واکنش استرسی می تواند هوشیاری و آماده باش را بهبود بخشد و حواس را برای عکس العمل سریع تر تیز کند. با این حال، استرس مزمن منجر به مشکلات جدی مانند بیماری های قلبی عروقی، مشکلات گوارشی و بیماری های خود ایمنی و دردهای مفصلی می شود. اگر هر یک از علائم زیر را به طور مداوم تجربه می کنید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

علائم ذهنی/عاطفی:

بد خلقی و حواس پرتی
فراموشی، عزت نفس پایین
افسردگی

علائم فیزیکی:

درد و تنش، بیخوابی
سردرد و درد قفسه سینه
عصبی بودن و مشکلات گوارشی
سطوح انرژی پایین
سرماخوردگی یا عفونت های مکرر

توصیه‌هایی در زمینه تجربه اضطراب و دردهای مفصلی 

اگر با دردهای مفصلی بسیاری رو به رو هستید ابتدا باید از وضعیت پزشکی خود مطلع شوید. در صورتی که بیماری خاصی وجود نداشته باشد بسیار محتمل است که این دردها به خاطر دلایل ذکر شده تحت شرایط اضطراب مزمن ایجاد شده باشند. به همین دلیل لازم است وضعیت زندگی خود را بازنگری کنید. اگر بتوانید تغییراتی در جهت کاهش اضطراب روزمره خود انجام دهید، به طور غیر مستقیم بر کاهش دردهای خود تأثیر خواهید گذاشت. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه کاهش اضطراب کلیک کنید.

استفاده از روش‌هایی نظیر ریلکسیشن، مراقبه، تکنیک‌های کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و سایر شیوه ها در کاهش اضطراب و تنش شما مؤثر خواهند بود. برای این که بتوانید تغییرات پایداری در زندگی خود ایجاد کنید ترجیحاً به یک مشاور روانشناس مراجعه نمایید. مشاور با آموزش روش‌های صحیح مقابله با استرس در درمان اضطراب و داشتن یک زندگی آرام و بدون درد کمک بسیاری به شما خواهد کرد. به دلیل طولانی بودن توضیح نحوه کنترل، کاهش و درمان استرس و اضطراب در مقالات زیر به توضیح این راهکارها و درمان‌ها پرداخته‌ایم :

روش های کاهش دهنده درد مفاصل با کنترل اضطراب و استرس

امکان حذف کامل اضطراب و استرس از زندگی روزمره وجود ندارد. اما راه هایی برای کاهش علائم وجود دارد.

  • محرک ها را شناسایی کنید: یک روز نوشت داشته باشید و به دنبال الگوهای منتهی به اضطراب و بعد درد مفاصل باشید. هنگامی که آن ها را شناسایی کردید سعی کنید راه هایی برای دور زدن آن ها پیدا کنید.
  • خوب غذا بخورید: نه تنها یک رژیم غذایی سالم برای حفظ وزن سالم ضروری است، برخی غذاها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. با جستجوی مواد مغدی موثر در کاهش اضطراب و دردهای مفصلی به کاهش علائم کمک می کنید.
  • درخواست کمک کنید: شما تنها نیستید. اگر احساس خستگی می کنید کمک بخواهید.
  • فعال بمانید: ورزش نقش مهمی در سلامت روحی و جسمی دارد. پیاده روی، یوگا یا سایر فعالیت ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید. اگر بسته به شرایط پزشکی و سطح آمادگی جسمانی فعالیت هایی وجود دارد که باید از آن ها اجتناب کنید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای را که برای بدن شما مناسب است تعیین کند.
  • الکل و کافئین را محدود کنید: الکل و کافئین می توانند اضطراب و درد مفاصل را تشدید کنند. تا زمانی که می توانید با آب مایعات مورد نیاز بدن را تامین کنید از مصرف الکل و کافئین بیش از حد دور بمانید.
  • مثبت بمانید: سعی کنید به جنبه های روشن همه چیز نگاه کنید. اگرچه در پیش گرفتن رویکرد مثبت اندیشی همیشه آسان نیست اما بدن بابت استفاده از این رویکرد از شما تشکر خواهد کرد.

سخن آخر

استرس و اضطراب امری جدانشدنی از زندگی انسان هستند اما ضروری است که افراد راه کنترل و مدیریت این استرس‌ها را بیاموزند و نگذارند که اضطراب، سلامت جسمی و روانی آن ها را به خطر بیندازد. روانشناس به شما کمک می‌کند تا روش‌های صحیح مقابله به استرس و اضطراب را بیاموزید و کیفیت زندگی خود را افزایش دهید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید شما را در این زمینه یاری کنند برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*