ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب شروع هفته کاری | 12 راه برای مهار اضطراب اول هفته

اضطراب شروع هفته کاری چیست؟ آیا تاکنون برای شما پیش آمده که غروب جمعه احساس دلتنگی و غمگینی داشته باشید یا مضطرب و نگران شروع هفته کاریتان باشید؟ اگر پاسخ شما مثبت است بدانید آنچه که تجربه می‌کنید اضطراب شروع هفته کاری است. برای اینکه بدانید اضطراب شروع هفته کاری چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد در ادامه مقاله با ما همراه باشید. برای دریافت مشاوره شغلی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


اضطراب شروع هفته کاری چیست؟

اضطراب شروع هفته کاری نوعی نگرانی و ترس از آینده است که مربوط به هفته پیش رو میباشد. این اضطراب را مخصوصاً در غروب روزهای جمعه ممکن است سراغ خیلی از افراد بیاید و نشانه هایی دارد. علائمی مانند بی قراری و نگرانی ناراحتی معده تشویش و سردرگمی و احساس مبهم ناراحتی مربوط به این مسئله می‌شوند. افرادی که به صورت شیفتی کار می کنند و یا آخر هفته ها معمولاً مشغول به کار هستند ممکن است روزهای دیگری هم درگیر این اضطراب بشوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.

 

عوامل ایجاد اضطراب شروع هفته کاری

دلایل بروز اضطراب در هر فردی می تواند منحصر به فرد باشد اما با این حال برخی از عوامل عمیق و ریشه ای می تواند باعث این مسئله شوند که شامل موارد زیر هستند:

1-فرسودگی شغلی

از لحاظ روانشناسی اضطراب آغاز هفته نوعی واکنش به اتفاقات نامطلوبی است که به زودی رخ می‌دهد. اتفاق مدنظر در این مورد می تواند آغاز کار باشد. اغلب اوقات افراد درگیر کار می‌شوند و انرژی زیادی را بابت آن صرف می کنند. این موضوع سبب اضطراب می گردد. کسانی که بیش از اندازه کار میکنند به نوعی برای خودشان وقتی برای استراحت و تفریح نمی گذارند و زندگی را از یاد برده‌اند مستعد دچار شدن به فرسودگی شغلی هستند.

آنها به علت اینکه دائما برای پاداش و افزایش درآمد ارتقای شغلی تمرکز کرده‌اند لذت مسیر را از یاد بردند معنایی برای شغل شان پیدا نکرده‌اند. این افراد معمولا در آخر هفته ها هم ممکن است به خودشان استراحت ندهد و همچنان دنبال اضافه کاری برای دستمزد بیشتر باشند و حتی در این روزها هم اگر کاری نکنند به دنبال برنامه های عقب افتاده خود می روند. همین عامل می‌تواند باعث استرس بیشتر در آنان شود.

2-مشکلات پنهان روانی

گاهی اوقات علت اضطراب شروع هفته کاری می‌تواند به علت وجود مشکلات روحی و روانی و یا اختلالات روانی پنهان در افراد باشد که شناسایی نشده باشد. این که هر فردی برای آغاز هفته خودش کمی نگران باشد امری طبیعی است اما اگر این نگرانی و اضطراب بیش از اندازه باشد طوری که زندگیش را مختل کرده باشد دیگر نرمال به حساب نمی آید.

ممکن است فردی در زندگی شخصی و خانوادگی خود درگیری ها و مشکلاتی داشته باشد و یا شغلش را دوست نداشته باشد یا در یک محیط کار سمی با همکاران ناسازگار گیر کرده باشد. حتی احتمال دارد این فرد مدیری برای داشته باشد که به او اضطراب زیادی وارد می کنند و دائم تهدیدش می کنند. هر کدام از این مسائل می تواند زمینه ساز اضطراب شروع هفته کاری باشد.

 اضطراب شروع هفته کاری

چگونه می توان اضطراب شروع هفته کاری را مهار کرد؟

راه های مختلفی برای مدیریت اضطراب در اول هفته ها وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

1-خواب کافی

خواب کافی یکی از عوامل آرام بخش ذهن و روان انسان میباشد. متاسفانه این باور اشتباه در خیلی از افراد وجود دارد که خواب را فدای بسیاری از کارهای روزمره می کنند به این امید که آخر هفته آن را جبران کنند در حالی که این کار فایده‌ای ندارد. تحقیقات زیادی نشان دادند که خواب های طولانی آخر هفته نمی‌توانند خواب روزهای دیگر هفته را جبران کنند. بنابراین توصیه می‌شود که طوری برنامه بچینید که بتوانید در طول هفته هم خواب کافی داشته باشید.

برای این کار بهتر است مواردی را رعایت کنید.  چرخه زمان خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. سعی بر این داشته باشید که ساعت خواب و بیداری شما منظم باشد. حتی این نکته را در آخر هفته ها هم در نظر بگیرید. درست است که خیلی از افراد ترجیح می‌دهند در روزهای آخر هفته بیشتر بخوابند و این خوب است اما طبق تحقیقات این کار باعث به هم خوردن ریتم تعادل بدن شما می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب راحت کلیک کنید.

2-اضطراب شروع هفته کاری |تعادل بین کار و زندگی

بهتر است که مرزهای مشخصی بین کار و زندگی تان ایجاد کنید. به این معنا که هنگام کار مشکلات شخصی و خانوادگی خود را کنار بگذارید و فقط بر روی آنچه انجام می دهید تمرکز داشته باشید. همچنین هنگامی که در حال استراحت و تفریح هستید و یا در سفری هستید ذهن خودتان را از کار و مشغله های آن رها کنید و به فکر لذت بردن و زندگی در زمان حال باشید. اگر هم دورکار هستید و یا به شکل آنلاینی در خانه کار می کنید ممکن است این تعادل برای تان سخت تر باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعادل بین کار و زندگی کلیک کنید.

در صورت امکان توصیه می‌شود که مکانی را در خانه برای کارتان مشخص کنید و بدانید که چه زمانی کارتان را آغاز کرده اید و چه موقع می خواهید آن را به پایان برسانید. اگر شما برای کارتان و دیگر جنبه های زندگیتان برنامه‌ریزی منظم و دقیقی داشته باشید برقراری این تعادل آسان‌تر می‌شود. هنگامیکه محل کار را در خانه ترک کرده اید ذهن خود را هم از آنجا رها کنید و به دیگر قسمت های خانه برای کار های شخصی تان بروید.

3-پیدا کردن دوستانی در محیط کار

آغاز استرس شروع هفته کاری هنگامی سراغ افراد می آید که شغل خود را دوست ندارند و یا مجبور هستند به خاطر کسب درآمد روزانه آن را داشته باشند و نمی توانند ترکش کنند. در این مواقع بهتر است دنبال راهکارهایی باشید تا بتوانید این ناخوشایندی و ناراحتی را جبران کنید. یکی از این کارها پیدا کردن دوستان در محل کارتان میباشد. معمولاً افراد بعضی از دوستان خود را در محیط های کاری پیدا می کنند و با آنها صمیمی می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روابط عاطفی کلیک کنید.

اینگونه دوستان باعث جذاب شدن محیط کار برای شما می شوند و علاوه بر این تا حدی استرس های شما را هم کم می‌کنند. شما میتوانید با این دوستان خود قرار های ملاقات مختلفی در بیرون از محل کار بگذارید تجربه‌های لذت بخش مشترکی را هم داشته باشید.

4-اضطراب شروع هفته کاری |دوری از وسایل الکترونیکی

برخی از افراد فرصت را غنیمت می‌شمارند و برای آخر هفته خود تنها کاری که انجام می‌دهند استفاده از وسایل الکترونیکی است. آنها ممکن است که انواع بازی های را در گوشی خود نصب کرده باشند تا در روزهای تعطیلی بتوانند یک دل سیر بازی کنند اما اینگونه گردش در فضای مجازی فقط آنها را خسته تر میکند. همچنین بعضی از افراد هم ایمیل های کاری، پیام های کاری یا سر زدن به محیط کار را همچنان در روزهای آخر هفته دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی کلیک کنید.

طبیعی است که با این کار اضطراب شروع هفته کاری در آنها ایجاد می شود. هرچند بعضی از مشاغل به دلیل ضرورت هایی که دارند مجبور هستند که برخی تعطیلات را به کار اختصاص دهند که در این مواقع بهتر است به صورت شیفتی برای آخر هفته ها کار کنید تا خستگی کمتری سراغتان بیاید.

5-استفاده از ترفند های آرامبخش

اگر شما در روزهای آخر هفته احساس خستگی و ناراحتی دارید و همچنان دچار بی قراری و آشفتگی شده اید بهتر است از راه هایی برای ایجاد آرامش خودتان استفاده کنید. این را بدانید که هیچ کسی نمی تواند حال شما را بهتر کند مگر اینکه خودتان برای بهتر شدن وضعیت تان تلاش کنید. گاهی اوقات نرمش کردن و رفتن به ورزش های دسته جمعی مانند پیاده روی در روز های جمعه باعث ایجاد احساس انگیزه و روحیه با نشاط تر در شما می شود.

علاوه بر این شما می توانید برای آخر هفته خود ساعتی را به مطالعه کتاب مورد علاقه تان اختصاص دهید و یا به موسیقی دلخواه تان گوش دهید یا با حیوانات خانگی اگر دارید سرگرم شوید. انجام کارهایی مانند مدیتیشن و مراقبه پیاده روی دوش آب گرم ایا درد دل کردن با دوستان می تواند در احساس آرامش شما نقش چشمگیری داشته باشد. این راهکارها برای هر کسی متفاوت است. بهتر است بدانید که انجام کدام یک از این فعالیت ها باعث کاهش استرس و افکار منفی در شما می گردد.
استرس شروع هفته کاری

6-اضطراب شروع هفته کاری | داشتن برنامه مفرح برای آخر هفته

اگر بتوانید برای آخر هفته های خود برنامه شاد و دسته جمعی با دوستان و اقوام خود بچینید هفته شاد و پر انرژی را تجربه می کنید. این برنامه ها می تواند هرگونه کارهای سرگرم کننده ای باشد که شما و اطرافیانتان دوست دارید. این کار می تواند شرکت در مهمانی ها باشد یا حتی درست کردن غذای مورد علاقه. شما می توانید در تعطیلات آخر هفته به طبیعت بروید تا انرژی های منفی توان تخلیه شود و حال روحی روانی بهتری پیدا کنید. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

علاوه بر این بازی های گروهی با دوستانتان و یا گذراندن وقت با خانواده نقش زیادی در کاهش استرس دارد. طبق تحقیقات افرادی که در برنامه های خود مهمانی ها و کارهای دسته جمعی را قرار می دهند اضطراب کمتری خواهند داشت.

7-یادداشت کردن فهرست کارها و شلوغ نکردن برنامه

کلید مدیریت زمان برنامه ریزی منظم و تحقیق است بهتر است که فهرستی از کارهای طول هفته خود و آنچه را که باید انجام دهید تهیه کنید. نوشتن چنین فهرست هایی نه تنها منجر به مدیریت بهتر زمان می شود بلکه باعث می شود که کارهای خود را به قسمت های کوچکتری تقسیم کنید تا راحت تر از پس آنها بر بیاید. این عامل باعث می شود که درک بیشتری از آنچه که لازم است انجام دهید پیدا کنید و به دنبال آن استرس کمتری داشته باشید. فردی که فهرستی از وظایف و کارهایش را ندارد معمولاً دچار سردرگمی و ابهام می شود و قطعاً یک ذهن آشفته احساس امنیت نخواهد داشت.

گاهی اوقات ممکن است هنگام چیدن برنامه ها دچار وسواس شوید و حساسیت زیادی به خرج دهید یا اینکه تمام روزهای هفته و ساعات خود را با انواع و اقسام برنامه های مختلف پر کنید تا احساس اصلاح وقت نداشته باشید. احتمالا شما در روزهای اول احساسات خوبی پیدا می کنید از اینکه از وقتتان نهایت استفاده را کرده اید اما بعدها به تدریج دچار خستگی و فرسودگی می شوید و انرژی تان از دست می‌رود. بنابراین همیشه ساعت‌هایی را برای خودتان اختصاص دهید و استراحت کافی کنید تا انرژیتان حفظ شود.

8-اضطراب شروع هفته کاری |انباشته نکردن کارهای خانه

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که رسیدگی به کارهای خانه و نظافت منزل و یا هر کار دیگری را برای آخر هفته بگذارند. این تفکر اشتباه است است و فقط باعث می شود که شما برای آخر هفته خود خستگی و تنش بیشتری بخرید یعنی به جای اینکه از اوقات فراغت خود لذت ببرید و استراحت داشته باشید مجبورید که کلی کار انباشته شده و نکرده را برای روز جمعه انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه گذراندن تعطیلات بدون استرس کاری کلیک کنید.

انجام دادن تمام کارها در آخر هفته می توانید کارهای شخصی خود را به صورت تدریجی در طی هفته انجام دهید. مثلاً خرید آخر هفته ها را برای طول هفته قرار دهید یا به جای نظافت کل خانه در آخر هفته هر قسمت از محیط خانه را در طی یک روز انجام دهید تا خستگی جسمی و روانی کمتری به سراغتان بیاید. این نکته را بدانید که با انباشته کردن کارهای خانه تان هم دچار آشفتگی و بی نظمی می‌شود و به دنبال آن اضطراب بیشتری در شما ایجاد می شود.

9-توجه به رژیم غذایی

این اشتباه است که فکر کنید با خوردن یا نخوردن یک نوع ماده غذایی خاص اضطراب شما کاملاً برطرف می شود. در واقع یک رژیم غذایی نمی‌تواند جای روان درمانی و یک مشاور خوب را برای درمان اضطراب بگیرد اما داشتن رژیم غذایی صحیح برای بدن امری حیاتی است. کسانی که بدنشان مواد مغذی دارند قطعا خواب راحت تری پیدا می کنند و انرژی بیشتری هم برای مهار اضطراب دارند. برخی گیاهان طبیعی هستند که شما می‌توانید برای کنترل اضطراب از آنها استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید.

مثلاً مکمل های گیاهی همچون گل گاوزبان یا سنبل الطیب در این زمینه کمک کننده هستند و حتی می توانید مواد غذایی منیزیم دار هم استفاده کنید چرا که سبب کم شدن استرس می شود. این را بدانید که کمبود میزان منیزیم بدن عامل اضطراب و استرس در افراد است. همچنین بعضی از مواد غذایی ناسالم مانند چربی یا شوری و شیرینی زیاد می‌تواند عواملی باشد که در در خواب شما مداخله ایجاد کنند و در نتیجه اضطراب را به همراه بیاورند.

10-خودداری از فکر کردن بیش از حد به یک موضوع اضطراب آور

به صورت معمول وقتی که شما تنها می شوید افکار مزاحم زیادی به سمت تان می آیند و گاهی این افکار زنجیره وار ادامه پیدا می‌کنند تا یک موضوع غم‌انگیز یا حادثه فاجعه باری را در ذهنتان رقم بزنند. در این مواقع شما بدون اینکه متوجه شوید ناخداگاه اضطراب زیادی را پیدا می کنید. این را بدانید که افراد مضطرب بهتر است که از تنهایی دوری کند و تا حد امکان وقتشان را با دیگران بگذرانند. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.

برخی اوقات ذهن انسان می تواند در عین حال که کمک کننده باشد اما با ایجاد افکار اضطراب آور بدترین دشمن او شود. بنابراین ذهن تنها مستعد ترسیده شدن و منفی شدن است. ممکن است بر اثر اضطراب نتوانید افکار منفی تان را کنترل کنید و همچنان اضطراب تان تشدید شود. اگر شما چنین فردی هستید خودتان را با کارهای روزمره دیگری سرگرم کنید.

11-اضطراب شروع هفته کاری |ورزش منظم

بارها روانشناسان تاکید کردند که ورزش سبب سلامت جسمی و روانی افراد می‌شود. ورزش کردن به علت ترشح هورمون هایی که اتفاق می افتد نقش مهمی در ایجاد نشاط و شادابی در افراد دارد. طبق تحقیقات انجام شده ورزش سبب تولید هورمون اندورفین و کاهش سطح کورتیزول که هورمون استرس ساعت می گردد و از این رو میزان نگرانی را تا حد زیادی کم می کند. از این رو ورزش کردن بهترین راه برای کنترل اضطراب می باشد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

برای مقابله با اضطراب از طریق ورزش نیاز است که حداقل هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متعادل هم‌چون پیاده‌روی سریع یا شنا یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت زیاد مانند دویدن را در برنامه روزانه خود قرار دهید. همچنین دانشمندان هم پیشنهاد می کنند که حداقل دو بار در هفته تمرین های قدرتی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش هر طور که باشد حتی نوع سبک آن، در کاهش اضطراب و شروع هفته پر نشاط نقش چشمگیری ایفا می کند.

12-مشورت با روانشناس

برخی اوقات اضطراب شروع هفته کاری نشان از مشکلات دیگری دارد که ممکن است عمیق تر باشد و خود فرد هم متوجه آن نشده باشد. اگر مسئله شما ریشه دار باشد با هر راهکاری به آسانی حل نمی‌شود و اگر مدتی بتوانید با آن کنار بیایید دوباره به حالت اول برمی گردید. در این حالت توصیه می‌شود که حتماً از یک مشاور باتجربه کمک بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاهش اضطراب کلیک کنید.

برای اینکه بهتر بتوانید متوجه اضطراب شروع هفته کاری تان شوید بهتر است به تعداد و شدت اضطراب تان توجه لازم را داشته باشید. است مثلاً اگر شما دائما دچار اضطراب هستید و دلیلی برای آن پیدا نمی کنید این مسئله نشان از مشکلات جدی تری دارد که بهتر است با یک درمانگر مشورت کنید.

 

سخن آخر

اضطراب شروع هفته کاری معمولاً در بین خیلی از افراد رواج دارد راهکارهای زیادی هم برای آن وجود دارد. همانطور که قبلاً هم گفته شد دلایل این اضطراب می تواند برای هر فردی متفاوت باشد و شاید ریشه در مسائل عمیق تر داشته باشد. اگر شما هم برای کار خود دچار نگرانی و بیقراری شده‌اید و با آغاز روزهای هفته استرس کاری سراغتان نیاید بهتر است که از کنار آن با بی توجهی رد نشوید و به دنبال راه هایی برای کنترل آن باشید. در این زمینه توصیه می‌شود از متخصصین و درمانگران با تجربه هم کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*