ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عذرخواهی از همسر | نکات مهم در معذرت خواهی زوجین از یکدیگر

یادگیری شیوه درست عذرخواهی از همسر به شما در بهبود روابطتان کمک می کند. برای همه افراد گاهی پیش می‌آید که در روابطشان با همسرشان دچار مشکلاتی می شوند. این مشکلات گاهی باعث رنجش و سوء تفاهم و ناراحتی دو طرف می شود. اینکه یاد داشته باشید که چگونه سوء تفاهم ها و مسائل را در رابطه حل کنید و از همسرتان عذرخواهی کنید مهارتی ضروری برای زندگی زناشویی به حساب می آید. برای دریافت مشاوره زناشویی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

عذرخواهی از همسر به چه معناست؟

زندگی مشترک فراز و نشیب های زیادی دارد. یکی از دست اندازهای آن برخورد ها و تنش هایی است که بین زن و شوهر به وجود می‌آید. البته این رنجش ها طبیعی است اما آنچه اهمیت این مسئله را بیشتر می‌کند این است که چگونه می‌توان با این مشکلات روبرو شد به گونه ای که نه تنها دربین آنها محبت پدید اید بلکه موجب فراوانی عشق و محبت در بین آنها گردد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره ازدواج کلیک کنید.
معذرت خواهی زن و شوهر از یکدیگر باعث می‌شود که زندگی زناشویی آنها از آرامش و محبت لبریز شود. طبیعی است که اگر زن یا مردی دچار مشکلاتی شوند و همسر خود را رنجیده و افسرده کند کانون خانواده را که محل محبت و صفا است نابود می کنند و اگر به دنبال عذرخواهی و پوزش نباشند اثر ناگوار آن برای همیشه در روح و جان دیگری باقی می ماند زیرا او همیشه همسر خطاکار خود را می بیند و کینه ها و بدبینی هایش زنده می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پایداری در زندگی زناشویی کلیک کنید.

مقصر نبودن و معذرت خواهی زوجین

شما به عنوان یک همسر همیشه مقصر نیستید که بخواهید معذرت خواهی کنید. گاهی درست و غلط برای رابطه وجود ندارد بلکه تنها مسئله تفاوت دیدگاه و عقاید یکدیگر است. نباید بین زن و مرد به خاطر غرور و قدرت دعوا شود.  بنابراین شما به عنوان یک زن یا مرد بهتر است غرور خود را کنار بگذارید تا بتوانید از خودتان رها شوید و با همسرتان یکی شده و با همدیگر رشد کنید. اشتباه کردن و قبول اشتباهات و احساس خجالت بابت آن این معنا را ندارد که شما فرد ضعیفی هستید.
عذرخواهی و بیان ناراحتی و تاسف به این معناست که شما آنقدر فرد بزرگ و پخته و بالغی هستید که اشتباهات خود را قبول می کنید و تصمیم می گیرید بابت آنها معذرت خواهی کنید و با خود عهد می بندید که دیگر آن را تکرار نکنید.  

مراحل عذرخواهی از همسر

برخی اوقات همسر شما ممکن است آنقدر ناراحت باشد که همان لحظه شما را نبخشد. عجله ای نداشته باشید. بسته به شدت مشکل و اشتباه و شرایط موجود احتمال دارد همسرتان آنقدر عصبی و ناامید شده باشد که به زمان نیاز داشته باشد. اگر احساس می کنید با توجه به موقعیت فعلی تان شرایط مناسبی برای عذرخواهی از همسرتان فرا رسیده است بهتر است طبق مراحل زیر اقدام نمایید: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آرام کردن همسر کلیک کنید.

1-پذیرش اشتباه و لطمه وارده به همسر

اولین مرحله در معذرت خواهی از همسر که مهمترین مرحله محسوب می شود این است که اشتباه خود را بپذیرید. تا زمانی که شما اشتباهات خود را قبول نکرده‌اید معذرت خواهی تان صادقانه و واقعی نخواهد بود و هیچ فایده ای نخواهد داشت چرا که این موارد از لحن کلام شما و طرز برخورد تان با همسرتان مشخص می شود. بنابراین بهتر است که یاد بگیرید که ابتدا اشتباهات خود را بپذیرید و مسئولیت اعمال خود را قبول کنید.
زمانی که شما فردی را که دوستش دارید اشتباهی مرتکب شود قطعا احساس می کنید که آسیب دیده اید. لذا همیشه این موضوع را در نظر بگیرید. به احساسات همسر خود احترام بگذارید و سعی کنید خودتان را جای او قرار دهید و اگر کسی هم با شما چنین رفتاری می کرد چه احساسی پیدا می‌کردید. توصیه می‌شود برای این موارد ابتدا خودتان احساسات خودتان را بشناسید و مدیریت آن را یاد داشته باشید.
عذرخواهی از همسر

2-درخواست متواضعانه از همسر خود برای بخشش

بهترین راه برای عذرخواهی از همسرتان به صورت حضوری و رودررو می باشد. شما می توانید به شکل پیام دادن یا ایمیل فرستادن از همسرتان عذرخواهی کنید یا برای او نامه عذرخواهی بنویسید اما در هر حال توصیه می شود که این کار را به صورت شخصی و حضوری انجام دهید که تاثیر چند برابر است. ممکن است که راحت نتوانید از همسرتان عذرخواهی کنید. کمی عمیق تر به این قضیه فکر کنید و از خودتان بپرسید که چه چیزی مانع بیان این جمله می شود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
آیا دلیلش این می تواند باشد که شما نمی دانید چگونه بدون جر و بحث و دعوا با همسرتان ارتباط کلامی ایجاد کنید. اگر دلیلش همین موضوع است بهتر است از همین امروز از همسرتان عذرخواهی کنید.

3-معذرت خواهی زوجین و اطلاع همسرتان از تاسف شما

عذرخواهی شما باید کاملاً صادقانه و صمیمانه به نظر برسد که فقط برای راضی کردن همسرتان مجبور به عذرخواهی شوید. افزون بر این دلایل معذرت خواهی خود را مشخص کنید. بهتر است این عذرخواهی را با موارد دیگری همراه نکنید. هر بار فقط بر یک موضوع تمرکز کنید و یک بار از او عذر خواهی کنید. گذشته از این هنگام معذرت خواهی از جملاتی که با کلمه من آغاز می‌شوند استفاده نمایید. مثلاً به جای اینکه بگویید متاسف هستم بهتر است بگویید من بابت... متاسفم هستم.
انتخاب لغت مناسب اهمیت زیادی دارد. معذرت خواهی صمیمانه به اعتماد یا عدم اعتماد فرد مقابل کمک‌ میکند. علاوه بر این مهارت شما را در برقراری ارتباط موثر بالا برده و صمیمیت را بیشتر می کند. جملاتی که برای عذرخواهی از همسر برای آغاز مکالمه پیشنهاد می شود شامل: به خاطر کاری که انجام داده‌ام و احساسی که در تو ایجاد شده است متاسف هستم. من اشتباه کردم بگو برای بهبود شایع چه کار دیگری می توانم انجام دهم.

4-ریشه یابی مشکل، بخشش خود و ایجاد یک برنامه عملی

وقتی به همسرتان می گویید که بابت فلان موضوع متاسف هستید فقط گفتن این جمله همه مشکلات را برطرف نمی‌کند. این جمله یعنی که شما می دانید فلان کار نادرست بوده و باید در ادامه بگویید که سعی می کنید دفعه بعد بهتر عمل کنید. امکان دارد که شما اشتباه خود را دوباره تکرار کنید اما از خودتان این بار بپرسید که چرا من دارم به خودم و همسرم صدمه میزنم یا اینکه همسرم چگونه می‌تواند برای عدم تکرار این مشکلات به من کمک کند.
برخی اوقات بعد از تشخیص مشکلی که ایجاد شده و ناراحتی و رنجشی که در فرد مورد علاقه تان ایجاد کرده اید بهتر سعی کنید خودتان را ببخشید. این کار برای برخی از افراد کار بسیار سختی است. زیرا همان‌طور که باید همسرتان را ببخشید برای خودتان هم بهتر است دلسوزی داشته باشید. بخشیدن خودتان احساس اطمینان خاطر بیشتری به شما می دهد و بنابراین باعث می‌شود که شما به فرد بهتری از قبل تبدیل شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بخشیدن همسر کلیک کنید.
به همسرتان نشان دهید که شما قصد دارید برای پیشگیری از تکرار این مشکلات چه کارهای دیگری انجام دهید. بنابراین بهتر است لیستی از کارها و مواردی را که برای جلوگیری از تکرار مجدد این مشکلات انجام خواهید داد تهیه نمایید. توصیه می‌شود که این کار را با کمک همسرتان هم انجام دهید یا اگر خودتان می‌خواهید به تنهایی تهیه کنید نظر او را بپرسید. با پرسیدن نظر همسرتان او متوجه می شود که شما سعی می کنید برای بهتر شدن رابطه اقداماتی انجام دهید. در صورت عدم پرداخت صورت حساب یک راهکار بهتر این است که روی تقویم یا تلفنتان یک یادآور ایجاد کنید.

5-اجرای برنامه عملی خود و در آغوش گرفتن همسرتان

این را بدانید که همیشه تاثیر عمل بیشتر از حرف زدن است. بنابر این سعی کنید به جای حرف زدن تنها اقداماتی هم انجام دهید. خودتان را متعهد کنید که اشتباه یا مشکل را دوباره تکرار نکنید. سعی کنید اشتباهاتتان را جبران نمایید. رفتار خود را تغییر دهید. با طرد شدن به یک انسان بهتر شریک زندگی شما هم متوجه پیشرفت شما خواهد شد. این کار باعث می‌شود که احساس تردید و ترس شما از تکرار مشکلات از بین برود. به معنای دیگر عمل کردن به برنامه عملی تهیه شده یکی از راه های ارتباط گیری مجدد با همسر بعد از دعوا و جر و بحث می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.
بعد از این که صادقانه احساس تاسف کرده اید همسرتان را در آغوش بگیرید. برقراری تماس جسمی و گرفتن دست های او به ارتباط مجدد بین شما کمک می کند. به احساسات همسرتان توجه کنید. اگر او دوست ندارد که شما لمسش کنید فضای کافی بدهید و به نظرش احترام بگذارید. هیچ‌گاه همسرتان را به زور وادار به انجام کاری نکنید.

6-معذرت خواهی زوجین با غافلگیر کردن کمک در انجام مسئولیت ها

برای همسرتان کادوی عاشقانه جذاب یا گل مورد علاقه اش را بخرید و به او تقدیم کنید. یادتان باشد که یک نوشته صمیمانه شامل متاسفم را هم به آن اضافه نمایید. اگر همسر شما هدیه دادن یا گرفتن را دوست داشته باشد این کار مفید خواهد بود. همچنین شما می توانید غذای مورد علاقه همسرتان را بپزید و یا اگر آقا هستید او را به یک رستوران مناسب ببرید و با این کار شگفت زده اش کنید.
بعضی از کارهای همیشگی همسرتان مانند شستن ظرف ها یا موارد دیگری که می توانید تا حد امکان به او کمک کنید. بهتر است بعد از کارهای روزانه که وظیفه همسرتان هست را شما انجام دهید. اگر همسرتان این کارها را دوست داشته باشد این روش به شما کمک زیادی خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید.  

نکات مهم در معذرت خواهی زوجین

در هنگام عذرخواهی از همسر نکات مهمی وجود دارد که باید حتما رعایت شود. در ادامه با برخی ازین نکات آشنا میشوید.

عذرخواهی از همسر | اشتباهاتی که هنگام عذرخواهی نباید انجام دهید

وقتی که می خواهید بابت فلان کار خود معذرت خواهی کنید از کلمه اما استفاده نکنید و فرار نگویید من به خاطر فلان کار متاسف هستم اما واقعا تقصیر من نبود. استفاده از چنین جملاتی مسئولیت آنچه انجام شده را از دوش شما برمیدارد. وقتی هم که عذرخواهی می‌کنید بهانه نیاورید و دیگران، مکان، زمان یا شرایط را مقصر ندانید. شما یک فرد بالغ و پخته هستید بهتر است مسئولیت آنچه که انجام داده یا نداده اید را به عهده بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.
گفتن کلمه متاسفم به تنهایی کاربردی ندارد بلکه بهتر است احساسات همسرتان را هم در نظر بگیرید. هنگامی هم که معذرت خواهی کرده‌اید در ازای آن چیزی درخواست نکنید. مهمتر از همه اینکه زمان  معذرت خواهی زمان مناسب برای درخواست نمی‌باشد.

نحوه رفتار اقایان در هنگام عذرخواهی

اگر همسر شما از دستتان ناراحت شده بهتر است بررسی کنید که از کدام حرف هایتان رنجیده شده است. از روی چهره همسرتان متوجه شوید که او از مسئله خاصی ناراحت شده یا صرفا کمی توجه و نوازش از شما می‌خواهد. در این صورت می توانید با چند جمله زیبا ناراحتی همسرتان را برطرف کنید هرگز هنگام رنجش او کناره‌گیری نکنید بلکه حرف های عاشقانه و زیبا به او بگویید. بهتر است مقابله به مثل را کنار بگذارید و شما هنگام عصبانیت همسرتان اخم نکنید بلکه از اوعذرخواهی کنید و قول بدهید که دیگر آن را تکرار نمی کنید.
به آقایان معمولا توصیه می شود قبل از دیدن معذرت خواهی در عملتان از همسرتان با زبانتان عذرخواهی کنید زیرا برای یک زن حس شنوایی قوی ترین حس است. این را بدانید که هرگز نباید عذرخواهی از همسرتان را به تعویق بیندازید چرا که میزان ناراحتی و رنجش او بیشتر خواهد شد. بعد ازمعذرت خواهی برایش هدیه کوچک یا چند شاخه گل بگیرید. حتی اگر فرزندانتان هم حضور دارند خجالت نکشید و بدانید که آنها هم در این مواقع عذرخواهی کردن را یاد خواهند گرفت.
عذرخواهی از همسر

عذرخواهی از همسر | نحوه رفتار خانم ها هنگام عذرخواهی

اولین واکنشی که مردها بعد از دلخوری از همسر خودشان نشان می‌دهند این است که معمولاً سکوت می‌کنند یا اخم یا بی محلی دارند. بهتر است در این موقع خانمها به آنها زمان بدهند تا مرد با خودش خلوت کند. حتی اگر همسر شما سکوتی نمی کند و دست به گله و شکایت زده است بگذارید این کار را انجام دهد چرا که آقایان به زمان احتیاج دارند و روند آهسته تری را در این زمینه نسبت به خانمها طی می کند. توصیه می شود که زنها سریع عذرخواهی نکنند و بعد از گذشت ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهند زیرا در صورت معذرت‌خواهی فوری فقط با عمیق‌تر شدن مسئله روبرو خواهند شد.
به همسرتان فرصت دهید تا شما را بپذیرد و انتظار نداشته باشید که او بلافاصله شما را در آغوش بگیرد می توانید بعد از معذرت خواهی برای نشان دادن این که به همسرتان اهمیت می‌دهید کارهایی که دوست دارد را برایش انجام دهید. انجام دادن کارهایی که همسرتان دوست دارد و از شما می‌خواهد آن را انجام دهید برای مردها خیلی بهتر از عذرخواهی کلامی است زیرا آقایان بیشتر متکی به عمل هستند تا کلام. به صورت کلامی و با بیان جملات محبت آمیز به همسر خود نشان دهید که او حق دارد و رفتار شما اشتباه بوده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خوشحال کردن زنان کلیک کنید.

شرایطی که عذر خواهی واجب است

برای انجام یک سرگرمی شما ملزم به عذرخواهی نیستید و بدانید که یک رابطه سالم زمانی ایجاد می شود که همسر شما از احساسات و علایق شما حمایت کند. بنابراین مجبور نیستید برای کارهایی که باعث خوشحالی و لذت خودتان می شود از همسرتان معذرت خواهی کنید. این رو بدانید که قرار نیست همیشه همسرتان در همه موارد با شما موافق باشد هرچند لازم است که به عقاید یکدیگر احترام بگذارید. لذا مجبور نیستید به خاطر عقاید خودتان شرمنده باشید.
بعضی از اشتباهات هم پیش پا افتاده تلقی می شوند و به کسی صدمه ای نمی رساند بنابراین معذرت خواهی از آنها هم واجب نیست. در نهایت باید گفته شود که عذرخواهی از همسر و پذیرفتن اشتباهات و ابراز ناراحتی و تاسف بابت انجام آنها برای ثبات و استحکام یک زندگی مشترک امری حیاتی است. افزون بر این عذرخواهی به موقع بهترین راه برای اینکه هرگونه کینه و ناراحتی در دوران زندگی مشترک با دوام نباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قدردانی از همسر کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد عذرخواهی از همسر

معذرت خواهی زوجین به این معنا نیست که شما یک فرد ضعیف و ناتوان هستید یا اینکه الزاماً مقصر هستید. بلکه به این معناست که برای رابطه و زندگیتان ارزش و اهمیت قائل هستید و برای بهتر شدن آن تلاش میکنید. بهترین روش عذرخواهی این است که ریشه مشکلات و مسائل تان را پیدا کنید و با ارزیابی دقیق آنها و سعی در عدم تکرار آن از همسرتان صادقانه معذرت بخواهید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*