ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آموزش زبان بدن به صورت کاربردی | علائم مربوط به چشم ها، دست ها و پاها

ریشه بسیاری از احساسات شادی غم و پیروزی و شکست ما در زندگی در ارتباطات ما خلاصه می شود. خودشناسی، مخاطب شناسی و دانستن اسرار زبان بدن به ویژه عوامل دیداری و تن گفتار نقش مهمی در ارتباطات و مذاکرات دارد. بنابراین دانستن و آموزش زبان بدن کیفیت ارتباطات ما را ارتقا می‌دهد. در ادامه مقاله به زبان بدن و انواع آن پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهارت ارتباط غیرکلامی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

آموزش زبان بدن | اهمیت زبان بدن

اغلب به سختی می توان این موضوع را باور کرد. زبان بدن تنها از دهه ۱۹۶۰ مورد بررسی قرار گرفته و بیشتر مردم تنها از زمانی از وجود آن مطلع شدند که کتاب زبان بدن در سال ۱۹۷۸ منتشر شد. با وجود این بیشتر مردم معتقدند که هنوز شکل اصلی ارتباط گفتاری و با استفاده از مهات کلامی میان فردی است. گفتار تنها در دوره‌های اخیر بخشی از منابع ارتباطی ما بوده و به طور کلی برای القای حقایق و اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است.
به احتمال فراوان گفتار در ابتدا بین حدود دو میلیون تا ۵۰۰ هزار سال پیش توسعه یافت. پیش از آن زبان بدن و اصواتی که از طریق گلو خارج میشد شکل های اصلی ابراز احساسات و هیجانات بوده و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.اما چون ما بیشتر بر کلماتی که مردم استفاده می‌کنند متمرکز می‌شویم درباره زبان بدن نمی‌دانیم و از اهمیت آن در زندگی خود بی خبریم. زبان گفتاری ما اهمیت زبان بدن را در ارتباطات ما تعیین می‌کند.
در اینجا چند تا از عبارات مورد استفاده ما آمده است مانند سفره دلت را باز کن ،خم به ابرو نیاور، و... درک این عبارات دشوار نیست زیرا بعضی از آنها به راحتی چشم و گوش انسان را باز میکند و بارها هم به کار برده ایم.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت تمرکز کلیک کنید.

اینفوگرافیک آموزش زبان بدن به صورت کاربردی

اینفوگرافیک آموزش زبان بدن به صورت کاربردی

آموزش زبان بدن | زبان بدن، مهم تر از بیان گفتاری

تحقیقات نشان داده است  که تاثیر کلی هر پیام تا ۷ درصد و ۳۸ درصد آوا که شامل آهنگ صدا انعکاس و دیگر افراد می‌شود و ۵۵ درصد آن غیر کلامی است. بنابراین نحوه بیان شما با حرکات و اشارات دست و بدن بسیار مهم تر از بیان گفتاری است. کلمات در ابتدا برای القای اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند اما زبان بدن برای مبادله نگرش های فردی و در بعضی موارد به عنوان جایگزینی برای پیام های کلامی استفاده می شود. مثلاً ممکن است پسری بدون اینکه به طور شفاهی به دختر دیگری ابراز علاقه کند به او بفهماند که او را دوست دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ابراز علاقه به دختر کلیک کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه زبان بدن در مردان و رنان کلیک کنید.  

زبان بدن در فرهنگ های مختلف

اکمن فرایزن و سورنسون  هنگام بررسی حالات چهره افرادی از پنج فرهنگ بسیار متفاوت به این نتیجه رسیدند که همه فرهنگ ها برای نشان دادن هیجان از یک مبنای حالات چهره ای استفاده می کنند که همین آنها را به این نتیجه رساند که این حالات ها مادرزادی است. هرچند هنوز منازعاتی در این باره وجود دارد که آیا بعضی از حالات و ادعا ها از فرهنگ آموخته می شوند و به صورت عادت در می آیند یا ژنتیکی هستند.
به عنوان مثال بیشتر مردان هنگام پوشیدن کت اول آستین راست خودشان را می پوشند در حالی که بیشتر زنها اول آستین چپ کتشان را به تن می‌کند این نشان می‌دهد مردان برای اجرای این کار از نیمکره چپ مغزشان استفاده می‌کنند در حالی که زنان از نیم کره راست. هنگامی که مردی با زنی از خیابون شلوغ عبور می کند به طور معمول هنگام عبور از خیابان بدنش را به سمت آن متمایل می کند و آن خانم هم به طور تقریبی بدنش را از او دور می‌کند تا از این طریق از خود محافظت کند. آیا این واکنش زن مادرزادی است یا با تماشای دیگر زنان یاد گرفته ناخودآگاه این حرکت را انجام می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضمیر ناخودآگاه کلیک کنید.
آنچه تحقیقات نشان داده این است که تفاوت‌های فرهنگی بسیا راست اما علائم بنیانی زبان بدنی در همه جا یکسان است. با این حال امکان دارد اشاره و حرکتی در فرهنگی خاص رایج و دارای تفسیری شفاف باشد چه بسا همان حرکت و اشاره در فرهنگ دیگر بی معنا یا حتی دارای معنای سراسر متفاوت باشد.
پیشنهاد می کنیم مقاله زبان بدن در سخنرانی را نیز مطالعه کنید.  
آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن | علائم مربوط به چشم

در طول تاریخ ما مجذوب چشم ها و تاثیر آنها در رفتار انسان شدیم. ارتباط چشمی گفتگو را رهبری می‌کند و کلیدهای تسلط را در دست انسان قرار می دهد. ما قسمت اعظم زمان رو در رو بودن خود را صرف توانایی خود برای خواندن نگرش و افکار شخص می کنیم. ممکن است از عباراتی چون: نگاهش مثل خنجر بود، برق در چشمانش بود، او چشمان فریبنده دارد یا نگاهش سرد بود استفاده کنیم. چشمها می توانند بارزترین و دقیق‌ترین علامت آشکار کننده ارتباط انسان باشد چراکه عضو حساس بدن هستند و مردمک ها به طور غیر ارادی عمل می کنند.

1-آموزش زبان بدن | باز و گشاد کردن چشم

پایین آوردن ابروها نشانه برتری طلبی یا شخصیت برتری طلب و یا خوی تهاجمی است. در حالی که بالا بردن ابروها  نشان دهنده فروتنی و تسلیم است. زنان معمولاً چشم هایشان را با بالا بردن ابروها و مژه ها باز و گشاد تر می کنند تا ظاهری کودکانه از طفلی معصوم را به نمایش بگذارند. این حرکت فرمول هایی را در مغز مردان آزاد می‌کند و تاثیر قدرتمندی در مردان دارد و سبب می شود خواهان حمایت و دفاع از زنان شوند. زنها ابروهایشان را بر می دارند و آن را روی پیشانی شان بالاتر می‌برند تا مطیع تر و تسلیم تر به نظر برسند. چرا که دست‌کم در سطح نیمه هوشیار می‌دانند این حرکت توجه مردان را به آنها جلب می کند.

2-نگاه به سمت بالا

سر را پایین آوردن و به بالا نگاه کردن حرکت مطیعانه دیگری که توجه افراد را جذب می‌کند. چرا که سبب می شود چشم ها درشت تر به نظر برسد و چهره کودکان تر جلوه کند. به این علت که بچه ها خیلی کوچکتر از بزرگترها هستند هنگام نگاه کردن به بالا خیره می‌شود و همین واکنش است که حس والد بودن را در زنان و مردان ایجاد می‌کند.

3-نگاه کردن به چشمان شما در بیشتر افراد دروغگو

چندین آزمایش نشان داده است که بسیاری از مردم هنگام دروغ گفتن به دور دست نگاه میکند. اما این آزمایش همیشه درست نیست. چرا که برخی تحقیقات دیگر نشان داده که ۷۰ درصد دروغ‌گوها تماس چشمی قوی را با قربانی خود حفظ کردند. آنها عقیده داشتند اگر بر خلاف تصور مردم رفتار کند کمتر لو میرود. هنگامی که نگاه خیره به شخص بیشتر از دو سوم زمان ملاقات با نگاه شما برخورد می‌کند دو معنی دارد. اول اینکه شما جالب و جذاب هستید که در آن صورت مردمک چشم او هم متسع می شود. دومین که او با شما خصومت دارد و شما را به مبارزه می خواند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های آدم دروغگو کلیک کنید.

4-آموزش زبان بدن | از گوشه چشم نگاه کردن

از گوشه چشم نگاه کردن برای نشان دادن علاقه، عدم اطمینان یا خصومت به کار میرود. هنگامی که ابرو را اندکی بالا می برید یا یک لبخند چاشنی آن می‌کنید در واقع درحال ابراز عشق و علاقه هستید. بیشتر زنان مدام از آن به عنوان علامت رابطه عاشقانه استفاده می کنند

5-آموزش زبان بدن |نگاه های بی قرار

هنگامی که شخصی با نگاههای بی قرارمدام به این سو و آن سو می نگرد گویی حرکتی را در داخل اتاق دنبال می‌کند. اما حقیقت این است که مغز به دنبال راه‌های فرار است و این حرکت احساس ناامیدی شخص را نسبت به اتفاقی که در حال وقوع است نشان می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقابله با ناامیدی کلیک کنید.  

حرکات مربوط به پاها

این شیوه که انسان از پاهایش استفاده می کند. یعنی رفتن به سوی خواسته و فرار از آنچه نمی‌خواهد نشان‌دهنده هدف و خواسته اوست. ساق ها تعهد شخص را به ترک یا ادامه گفت و گو نشان می دهند باز و فاصله دار بودن پاها نشان دهنده نگرش باز یا مسلط است. در حالی که روی هم بودن پاها نشان دهنده نگرش بسته یا حاکی از ناامنی و احساس اضطراب و بی قراری است.  

علائم مربوط به دست و بازو

عده‌ای از مردم ادعا می کنند که عادت دارند بازو هایشان را روی هم بگذارند. چون با این حالت احساس راحتی می کنند. اگر شما هم نظر مشابهی دارید بدانید احساس راحتی تان با نگرش درونیتان رابطه مستقیمی دارد. یعنی اگر نگرش و افکار منفی، دفاعی و عصبی دارید روی هم گذاشتن بازوها در شما احساس راحتی به وجود می آورد. اگر با دوستان مشغول بگو بخند باشید دست به سینه ایستادن احساس خوبی به شما نمی‌دهد.
به خاطر داشته باشید که در زبان بدن به همان اندازه که هر پیام برای دریافت کننده معنای خاص دارد برای ارسال کننده هم واجد معناست. ممکن است هنگامی که به سینه ایستاده اید و عضلات پشت و گردن شما سفت هستند احساس راحتی کنید. اما مطالعات نشان داده که واکنش‌های دیگران به این حالات و حرکات منفی است.
تحت هر شرایطی از گرفتن بازو ها و قرار دادن آنها روی سینه اجتناب کنید. مگر اینکه قصد داشته باشید به دیگران نشان دهید مخالفیند یا می خواهید در کاری شرکت کنید. ممکن است احساس کنید دست به سینه ایستادن معذب تان نمی کند اما بدانید دیگران نتیجه می گیرند که نمی توانند به شما نزدیک شوند.
مقاله حرکات دست را بخوانید.  

حرکات مربوط به لبخند و خنده 

اولین مکان برای تشخیص خالص و بی ریا بودن یک لبخند نگاه کردن به خطوط و چروک های دور چشم است. لبخند طبیعی چروک های خاصی را در اطراف چشم ایجاد می‌کند. افراد دغل فقط با دهانشان می خندند. در لبخند حاصل از لذت نه تنها گوشه های لب به عقب کشیده می شوند. بلکه ماهیچه های اطراف چشیت منقبض می شوند. در حالی که در لبخند های تصنعی فقط لب ها کشیده میشوند. لبخند های حقیقی در بخش ناخودآگاه مغز ایجاد می‌شوند یعنی غیر ارادی هستند. زمانی که احساس لذت می کنید این پیام از طریق بخشی از مغز شما که مخصوص پردازش عواطف و احساسات است عبور می‌کند. سبب می‌شود دهان شما حرکت کند. چانه شما بالا برود. چشمان شما کمی قوس بر دارد و ابروان شما اندکی فرو برود.
لبخند زدن در سراسر دنیا نشانه تسلیم شدن است. نبودن لبخند حاکی از اطاعت ناپذیری است. چرا که بسیاری از افراد جستجو همیشه عبوس یا تهاجمی به نظر می رسیدند و به ندرت شاهد لبخند در چهره آنها بودید. به این علت که هیچ وقت نمی خواستند افرادی مطیع به نظر برسند. در لبخندی که به لب ها محکم در سراسر چهره کشیده می شوند تا خط راستی را تشکیل دهند و دندان‌ها را پنهان سازند. این حرکت حامل این پیام است که فرد لبخند زننده نظری پنهانی، مطرود یا نگرشی دارد. که دوست ندارد آن را با شما در میان بگذارد.  

تکان دادن سر

تکان دادن سر مسری است . اگر کسی سرش را برای شما تکان دهد شما هم اغلب همین کار را می کنید. سر تکان دادن ابزاری عالی برای برقراری ارتباط با دیگران و ایجاد رابطه جلب توافق و همکاریاست. به طور معمول وقتی به چهارمین بار تکان دادن سر می‌رسید شنونده دوباره شروع به صحبت می کند. اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می دهد. هنگامی که گوش می دهید دستتان را روی چانه تان بگذارید و ضربات آرامی به آن بزنید. چرا  این کار دیگران را به ادامه صحبت تشویق می کند.  

شانه بالا انداختن 

بالا بردن شانه ها و کشیدن سربه سمت پایین و قرار دادن سر بین نشانه ها. به شخص اجازه می‌دهدگردن و گلوی آسیب پذیر خود را از صدمه حفظ کند. این حرکتی است که شخص هنگام شنیدن صدای شدیدی از پشت سر یا وقتی خیال می کند چیزی روی او خواهد افتاد. آن را انجام می دهد. هنگامی که از آن در زمینه شخصی و تجاری استفاده می شود. نشان دهنده معذرت خواهی مطیعانه است که از شدت هرگونه مواجهه احتمالی می کاهد. هنگامی که فردی پشت سر کسی که حرف میزند راه میرود و منظره‌ای را تماشا می‌کند. سرش را در شانه هایش پایین می‌کشد. شانه اش را به داخل می چرخاند و سعی می‌کند کوچکتر و بی اهمیت تر جلوه کند. این روش همچنین مورد استفاده افراد زیر دست در حضور مقام مافوق است و تفاوت قدرت و مقام آن دو را نشان می دهد.  
آموزش زبان بدن

راهبردهایی که شما را در وضعیتی برتر قرار می دهد

  • در جلسات سرپا بایستید: وقتی که فرد جلسه را به طور ایستاده برگزار می کند. نشان می‌دهد که از مقام اجتماعی بالاتری برخوردارند
  • رقبا را به حالتی بنشانید که پشت آنها به سمت در باشد: وقتی پشت بدن ما به سمت فضای باز باشد مضطرب می‌شویم. فشار خون شما بالا می رود و ضربان قلب ما سریع تر می زند در چنین مکانی بهتر است نشینید.
  • به هم قلاب کردن انگشتان: کسانی که هنگام صحبت انگشتانشان را به هم قلاب می‌کند. دستشان را زیر چانه می گذارند بیشترین توجه را به خود جلب می کنند
  • آرنج هایتان را باز نگه دارید: هنگامی که روی صندلی می نشینید بازوهای تان را به سمت بیرون نگه دارید. یا روی دسته های صندلی قرار دهید.
  • از کلمات اثباتی استفاده کنید: کلمات اثباتی شامل ضمانت ،اثبات شده ،نتایج، نجات دادن، سلامت روان، پول، جدید، امنیت، شما و غیر هستند.
  • با خود کیف دستی حمل کنید: افراد مهمی که فقط نگران جزئیات هستند. کیف مجهز به قفل رمزدار با خود حمل می کنند. کیف‌های بزرگ مختص افرادی است که همه کارها را خودشان انجام میدهند.
  • به دکمه های کتشان نگاه کنید: بیشتر کسانی که بازی های شان را روی سینه شان روی هم گذاشته اند. دکمه کتشان را بسته اند و منفی ترند. هنگامی که شخصی به طور ناگهانی دکمه کتش را باز می‌کند یعنی ذهن خود را باز کرده است.
 

سخن آخر درباره آموزش زبان بدن

دانستن زبان بدن و تاثیر آن در ارتباطات میان فردی از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین درک کامل آن و آشنایی با انواع زبان بدن برای احساس یگانگی با افراد و افزایش جذابیتتان موثر است. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*