ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست آرکتایپ | آزمون کهن الگوه

تست آرکتایپ چیست؟ یکی از مهمترین کارهای هر انسانی خودشناسی است. خودشناسی به شناخت نقاط ضعف و قوت هر فرد کمک می کند. خودشناسی کمک می کند که متوجه شوید به شخصیتی دارید، چه شغلی برای شما مناسب است، چه کسانی برای ازدواج با شما مناسب هستند و همچنین به بسیاری از سوالات دیگر پاسخ می دهد. در این مقاله سعی بر توضیح شخصیت با استفاده از تست آرکتایپ شده است.  

تماس با مشاور


آرکتایپ یا کهن الگو چیست؟

کهن الگوها عناصر ساختاری یا الگو های پایه و اصلی ناخودآگاه جمعی هستند و سلامت روان فرد به کارکرد درست آنها بستگی دارد. هم چنان که روان فرد رشد می کند، خود آگاهی او باید از مراحل اصلی که طی تحول فرد از ناخودآگاه جمعی در طول تاریخ بشریت اتفاق افتادند عبور کند.
یونگ دریافت که تمام این مراحل در تصویر اساطیر منعکس شده است. این فرآیند در یک روان در حال رشد درست مثل بدن انسان که به شکل طبیعی رشد می‌کند و بالغ می‌شود کاملاً آرام و عادی پیش می‌رود. در طی این روش کهن الگوهای مختلف اعضای بدن با یکدیگر تعامل می کنند. الگوهای مسئول مراحل رشد روانی فقط بخشی ازهمه واقعیت کهن الگویی هستند.
هیچ راهی وجود ندارد که بگوییم چند کهن الگو وجود دارد. برای هر فرد هر مکان هر موضوع یا هر شرایطی که در طول دوره زمانی گسترده  یک کهن الگو وجود دارد. اگر به این تعداد کهن الگو وجود داشته باشد باید سلسله مراتبی از کهن الگوها وجود داشته باشد. یعنی کهن الگوی مادر باید درون کهن الگوی زنانه باشد و مانند آن نیز وجود داشته باشند. کهن الگوی مادر با کهن الگوی پدر هم پوشی دارد. این همپوشی در نقطه‌ای است که هر کدام بخشی از هر الگوی والد هستند. کهن الگوهای یونگ به ترتیب نشان دهنده مراحل فردیت رشد هستند:

اینفوگرافیک تست آرکتایپ

اینفوگرافیک تست آرکتایپ

مراحل فردیت رشد

  1. سایه: الگویی که تجسم تمام صفات شخصیتی است که نادیده گرفته شده اند یا انکار شده اند. معمولاً در رویا ها به صورت فردی هم جنس فرد رویابین است.
  2. آنیما یا انیموس : الگویی که برای ارتباط با ناخودآگاه جمعی و غیر فردی به کار می آید، معمولاً در رویا ها به صورت فردی غیر همجنس با رویابین است.
  3. خویشتن: کهن الگوی یکپارچگی و تعالی گاهی اوقات در رویا ها به صورت پیرمرد و پیرزن خردمند است اما تنوع گسترده ای از بشر، حیوان و شکل های انتزاعی را در بر می گیرند.
تست آرکتایپ زنان و مردان کمک می کند تا دلیل انتخاب هایی را که به آن هشیار نیستید، آگاهی یابید. هرچه افراد از ناخودآگاهشان بیشتر بدانند کنترل بیشتری می توانند بر آن داشته باشند.

تست آرکتایپ

آرکتایپ های مردانه

به نظر یونگ هر کهن الگوی مردانه و زنانه دربرگیرنده الگوی رفتاری و تمایلات و نیازهای خاص خود را دارد. با شناخت کهن الگوهای فعال در هرکدام از تیپ های شخصیتی توانایی پیش بینی خواسته، استعدادها، نقاط ضعف و قوت را خواهیم داشت و دانستن این موارد ما را در در مسیر موفقیت کمک می کند.

1-زئوس

ویژگی های اصلی کهن الگو خدای باران، خدای آسمان و خدای گردآوری ابرها، رئیس و رهبری قدرتمند. آذرخش و عقاب نمادهای اصلی زئوس هستند. نمادهایی بیانگر قاطعیت، سرعت عمل و عمل از راه دور. آذرخش نشانه‌ای از قدرت کیفری زئوس است. صاعقه از فاصله دور می‌آید و قاطعانه ضربه می‌زند. زئوس به وسیله کلمات ابراز وجود می کند. با اموری انتزاعی مثل پول، سرمایه، قانون یا قدرت و نه با دست یا بدن سر و کار دارد و از قلب و احساسات خود جداست.
زئوس کهن الگویی است که مردان و زنان را به جستجو و استفاده از قدرت وا می دارد. مردان طالب قدرت از سقوط کردن نمی‌ترسند. پس به هر حرکتی مظنون اند و به همین دلیل هم دشمنان زیادی را برای خود دست و پا می کنند.

2-آپولو

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای خورشید، تیرانداز، آورنده قانون، برادر و پسر محبوب زئوس، زیبایی از هر نوع چه در هنر و موسیقی و شعر چه جوانی و سلامتی و اعتدال همه در آپلود جمع است. هر چیزی که با قانون و نظم سر و کار دارد به او مربوط می‌شود. او مبین علاقه یونانیان به چیزهای قابل فهم، معین و قابل سنجش و پرهیزاز چیزهای تخیلی نامفهوم و بدون شکل است. قوانین علت و معلولی از قبل و به‌ طور کهن الگوی در ذهن آپولو برنامه ریزی شده است. برای به هدف زدن باید درک و احساس درستی از آینده داشت. او می‌داند چه می‌خواهد رویایی و خیالبافی نیست.

3-تست آرکتایپ | هرمس

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای ارتباطات، خلاقیت، نوآوری و شانس، توانایی اختراع، برقراری ارتباط موفق، قدرت تفکر، سرعت عمل، انتقال واضح معانی، نجات دهنده کودک. هرمس کهن الگوی پیام آور است. به نرمی از سطحی به سطح دیگر حرکت می‌کند و از مرزها می‌گذرد مانند دنیای سیاست و تجارت. نگران درست و غلط بودن کارهایش نیست. او دارای تفکر خلاقانه و مشکل گشا است. او دارای زرنگی، زیرکی، توانایی تغییر شکل دادن و نوآوری می باشد. هم چنین هرمس نجات دهنده است. او هر آنچه معصوم یا آسیب پذیر و یا الهی و مقدس است را نجات می‌دهد.

4-پوزیدون

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای عواطف و احساست، خدای دریاها، پوزیدون خود را با زئوس برابر می شمرد و پس از زئوس قدرتمندترین خدا است و طبیعتی ستیزه جو، حریص و سرکش دارد. آن ها نمونه ای از مردان پدر سالار هستند که دوست دارند جایگاه آنانو مردسالاری در راس خانواده حفظ شود. آنها زنان را در سایه حمایت خود می گیرند اما کنترل گری و سلطه زیاد باعث رنج می شود.

5-آرس

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای جنگ، سلحشور، سرباز، رقصنده، عاشق، دوست. آرس به عنوان تجسم پرخاشگری و عصبانیت یکی از قوی ترین نیروهای عامل در طول تاریخ بشریت بوده است. او عاشقی شوریده و بی قرار است که از درگیری لذت می برد و از شور میدان جنگ سرخوش و مست می شود. آرس تصویری است از قدرت بدنی مردانه، نیرومندی و عمل بی درنگ. او با بدن خود واکنش نشان می دهد و به عواقب آن فکر هم نمی کند.

6-هفایستوس

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای کار، صنعتگر، سازنده، مبتکر، تنها، هویت گمشده بدون کار. کسی که تمدن از کارش و عرق جبین او رشد کرده است. آگاهی طبقاتی و غلیان جنون آتش افروزی و انزجار و کینه، خلاقیت بی پایان و منبع عرضه بیشترین نبوغ در جهان، بی قرار، انفجاری آتش نشانی و آماده قیام علیه اربابان هستند. با این حال جنگ و دعوا را دوست ندارند و خواهان صلح و انسان دوستی هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رشد خلاقیت فردی کلیک کنید.

7-تست آرکتایپ | دیونوسوس

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای وجد و شراب، همیشه عاشق شدن و بودن و سرگردان، نزدیک بودن به طبیعت زن، آنیما و دنیای زنانه. این مردان جذب مشاغل رقابتی نمی شوند و برتری طلبی یا شخصیت برتری طلب ندارند. به دنیای آکادمیک علاقه ندارد. به دنبال کاری که به سال ها مطالعه و تحقیق نیاز داشته باشد نیستند. در حوزه هایی از فعالیت خلاقانه موفق است که بتواند استعداد خود را در آن زمینه بدست بیاورد. او زن ها را به عنوان دوست یا معشوق جذب می کند.

8-هادس

ویژگی های اصلی کهن الگو: خدای عمق و معنا، پادشاه دنیای زیرین. هادس یک مرد سرد، عبوس و غمگین است. اما برخلاف سردی دلی رئوف دارد و می تواند ارتباط خوبی با زنان داشته باشد. هادس با وجود علاقه ای که به همسرش دارد قدرت انتقال احساسات و عواطف را ندارد. هادس در واقع آن بخشی از فرد است که در از دست دادن ها، افسردگی ها، نابودی آمال و آرزوها و ناکامی ها بروز می کند.  

تست آرکتایپ | آرکتایپ های زنانه

انواع کهن الگوهای زنانه شامل موارد زیر می شود:

1-تست آرکتایپ |آرتمیس 

ویژگی اصلی این کهن الگو: جنگاوری، شکارچی، هدف گرای بی منطق، آسیب ناپذیر. آرتمیس یکی از الهه های باکره المپی به شمار می رود. بر خلاف دیگر خدایان کوه المپ در مقابل عشق و عاشقی مصونیت داشت. دلبستگی های عاطفی او را از پیگیری آنچه برایش مهم بود باز نمی داشت. در مقام کهن الگو آرتمیس بیانگر نیاز زنان به خودمختاری و نیاز مظهری است از توانایی در تمرکز کردن بر آنچه که برایشان پرمعنا است.
این کهن الگو نمونه زنانی است که فعالانه اهداف خویش را دنبال می کنند. آنها این توانایی را دارند که در مشغولیت های خویش غرق شوند و در عین حال هر آنچه را که از حوزه تمرکزشان خارج است و یا ربطی به هدف نهایی شان ندارد نادیده می‌انگارند. این دسته از زنان با بی اعتنایی به قضاوت دیگران کاری را انجام می‌دهند که برایشان اهمیت دارد. انها دنبال تایید شدن توسط دیگران نیستند.

آرتمیس، نماینده جنبش های استقلال

آرتمیس نماینده جنبش های استقلال فعالیت و رابطه گریزی در روان زنان است. آرتمیس کهن الگوی برون‌گرا و نائل و اهداف است. این خدابانو بیانگر انگیزه‌های درونی در زنان است که برای رشد و تحقق استعدادها پیگیری علایق حل مشکلات رقابت با دیگران بیان خویش از طریق سخنوری و یا اشکال هنری مدیریت امور زندگی و نیز هدایت اندیشه و توجه به کار می‌آید
هر زنی که در زندگی خواهان فضایی برای خویش است با طبیعت احساس همگونی می‌کند. از درک ساختار اشیا لذت می برد و یا اینکه از خلوت با خویش احساس رضایت می‌کند. با یکی از این خدا بانوان باکره آشنایی دیرینه دارند مانند هستیا و آتنا. ارتمیس عنوان دوردست را از آن خود کرده است.
فاصله‌گیری عاطفی از ویژگی های زن آرتمیسی است. وفاداری به دیگران قدرت بیان نظرات خویش و نیز گرایش به عمل همگی می‌توانند از نیروی زنان آرتمیس باشد اما فاقد حس ترحم است. اگر زن آرتمیس و آسیب پذیری را تجربه کند و درک و همدردی اش که نسبت به دیگران بیشتر شود و بتواند اشتباهات خود و دیگران را نادیده بگیرد، در نتیجه همدلی اش افزایش می یابد.

2-آتنا

ویژگی اصلی کهن الگو:  بانوی عقل، خرد، منطق، تدبیر، با وقار و زیبایی. آتنا قوی خونسرد و خویشتن دار و با نظم است. گرچه خدابانوی دفاع و جنگ سلحشورانه است اما با جنگ متفاوت است چرا که در جنگ بیش از خشونت از استراتژیک و دیسیپلین نظامی استفاده می‌کند و کارش حمایت شهروندان آتن است.
جنگ برای آتنا برای حفظ شئونات اخلاقی است نه برای کشتار و قتل و غارت. می توان گفت از نظر مرام اخلاقیات ما بیشتر به برادرش آپولو نزدیک است. آتنا به عنوان یکی از بانوی باهوش مدبر است و همیشه با هدف و برنامه پیش می‌رود. خدابانوی مدافع قوانین و سلسله مراتب طبقاتی است. قدرت خداوند در ایجاد فرهنگ تمدن و فرم دادن مجلس سنا و قانونگذاری در آتن آشکار است. آتنا خدابانوی هنرهای خلاق است و باید گفت همه استعداد هایش در جهت رضایت پدر و همچنین حمایت اوست.
آتنا صدای زنانه و سامان شهروندی و تمدن است. آتنا خدابانوی سنجش و داوری نیز هست اما داوری او بر حسب احساسات شخصی خودش نیست بلکه بر اساس اصول اخلاقی و موازین راستی است. بیدار کردن اتنا را بیدار کردن تعمق و توازن اندیشه و سنجش چیزها با هم و داوری اخلاقی و بدون در نظر گرفتن احساسات شخصی است. البته باید بر حذر بود که شمشیر آتنا گاهی دو لبه هم می‌شود و خونسردی و صبور بودن می‌تواند به یخ زدگی و بی احساسی نیز منجر شود.

3-تست آرکتایپ | هستیا

ویژگی های اصلی این کهن الگو: آتشکده و معابد، دانا، خاله و عمه، بانوی باکره. هستیا ملایم ترین و مهربان ترین الهه المپ است. هستیا خدابانوی آتشکده به ویژه آتش شعله‌ور آتش دانی دایره وار و ناشناخته ترین المپی زمان خود بود که بنا بر باور یونانیان بدون حضور ورود هیچ خانه و معبدی تقدس نمی‌یافت. در واقع آنان هستیا را موجب روحانیت اماکن و فراهم آورنده معرفت گرما و حرارت زندگی می دانستند. هستیا را نمی ‌توان از طریق اسطوره و تمثال هایش شناخت بلکه قدرت و منزلت او در آداب نیایش که در آتش متجلی احساس می‌شود. هستیا بیشتر در معبد خود سر می کرده و مستقل و بی نیاز از هر چیز و هر کسی بوده است. به معنای واقعی هستیا خدابانوی باکره روحی و جسمی است.

4-هرا

ویژگی اصلی کهن الگو: ایزدبانوی همسر، زناشویی، زن زندگی، پایدار و ماندگار در زندگی مشترک. حراره خدابانوی بسیار جذاب و دوست داشتنی شده بود، نگاه زئوس را که در آن زمان خدای کبیر شده بود به خود جلب کرد. زئوس برای رسیدن به هرای جوان باکره خود را تبدیل به پرنده نحیف و لرزان ای کرد و هرا با یک نگاه به او دلش به رحم آمد و برای گرم کردنش او را به خود فشرد. در این لحظه زئوس نقابش را بر کشید و به چهره اصلی خود در آمد اما تلاش برای نزدیک شدن به هرا به جایی نرسید.

5-تست آرکتایپ | دیمیتر

ویژگی اصلی کهن الگو: ایزدبانوی مادر، روزی دهنده، پرورش جسمانی و معنوی. دیمیتر به معنای مادر است. دیمیتر زنی است که در روابط خود بسیار ایثارگر حامی و یاری دهنده است. بسیار فداکار به انسان ها و اصول اخلاقی است و شخصیت مهر طلب دارد. همیشه در حال سرویس و ارائه خدمات به دیگران می باشد. او مظهر تغذیه جسمی و روحی روانی افزایش و پرورش است.

6-پرسفون

ویژگی اصلی کهن الگو: دوشیزه و ملکه جهان زیرین. زن پرسفونی، زنی است که در درون احساس گناه و شرمساری و ناتوانی می کند. غالباً برای حرفی که زده و یا کاری کرده بدون دلیل معذب و ناراحت می شود. او برای دل مشغولی با دنیای درون تماس را با دیگران قطع می کند و او برای فرار از مشکلات دنیای واقعی به درون خویش پناه می برد. زنان پرسفونی از بروز خشم جلوگیری می کنند زیرا نمی خواهند که مورد خشم دیگران قرار بگیرند.

7-تست آرکتایپ | آفرودیت

ویژگی های اصلی کهن الگو: ایزدبانوی عشق و زیبایی، زن خلاق و عاشق شور و هیجان کیمیاگر. آنچه که آفرودیت به دنبال آن است این است که تمرکزش برای چیز معنادار است و وقتی تمرکز می کند دیگران نمی‌تواند حواس او را از هدفی که دارد پرت کنند. آفرودیت به آنچه ارزش می‌دهد منحصراً برای شوق شخصی است و جهت موفقیت دستاورد اجتماعی و یا شهرت نیست. آفرودیت را عاشق خندیدن و سرشار از زیبایی غیرقابل مقاومت توصیف می‌کنند. او سوژه محبوب مجسمه‌سازان به خاطر داشتن اندام هوس انگیز و زنانه است.  

سخن آخر درمورد تست آرکتایپ

ما با شناخت آرکتایپ ها به بینش عمیق تری از خودمان می رسیم. می توانیم بفهمیم به چه چیزهایی علاقه داریم و خصوصیات مثبت و منفی ما چیست تا بتوانیم به شخصیتی متعادل دست یابیم. اگر شما هم در زمینه تست آرکتایپ مسئله ای دارید، می توانید با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*